
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1638/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Смокович В.І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Приватного підприємства "ТИМАГ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
ВСТАНОВИВ:
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (далі - Управління) звернулося із позовом до Приватного підприємства "ТИМАГ" (далі - ПП «ТИМАГ») про застосування заходів реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень) супермаркету "Наш Край" Приватного підприємства "ТИМАГ" за адресою: вул. Княгині Ольги, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що за результатами планової перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки супермаркету «Наш Край» ПП «ТИМАГ» було установлено, що експлуатація даного об`єкта здійснюється із порушенням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей (працівникам магазину, відвідувачам, працівникам ДСНС), про що складено відповідний акт № 41 від 25 лютого 22019 року. Встановлені порушення свідчать про порушення відповідачем вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року №1417. Зауваження (заперечення) до проведеного позапланового заходу та складеного акта перевірки від суб`єкта господарювання не надходили.
Оскільки за результатами перевірки було виявлено, що при експлуатації приміщень магазину «Наш Край» Приватного підприємства "ТИМАГ" за адресою: вул. Княгині Ольги, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, грубо порушуються вимоги пожежної та техногенної безпеки, що може призвести до виникнення пожежі, травмування та загибелі людей, майнових втрат і негативних екологічних наслідків, також тяжкої ліквідації пожежі та складного проведення евакуаційних заходів у зв`язку з відсутністю відповідних умов, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров`ю людей, позивач просив застосувати заходи реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень) магазину шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки до повного усунення виявлених порушень.
У відзиві на позов № 101 від 06 червня 2019 року відповідач його вимог не визнав (арк. спр. 36-39).
У відзиві на позов від 13 червня 2018 року (а.с.31-32) відповідач вказав, що позовна заява пред`явлена завчасно та з відсутністю на те підстав. Зазначив, що обраний позивачем захід реагування не у повній мірі відповідає критеріям пропорційності, оскільки не наведено зрозумілого обґрунтування застосування повного зупинення та заборони експлуатації приміщень супермаркету «Наш Край». На переконання відповідача заявлена позовна вимога не сприяє досягненню справедливого балансу між публічними інтересами та інтересами суб`єкта господарювання. Таким чином, відповідач заперечує, що виявлені порушення викликають необхідність застосування саме виняткових заходів реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації перевіреного об`єкта.
У відповіді на відзив від 12 червня 2019 року позивач зазначив, що часткове усунення виявлених порушень, зафіксоване актом № 125 від 30 травня 2019 року, не свідчить про виконання відповідачем вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки, оскільки ті порушення, які залишились не усуненими і надалі спричиняють загрозу життю та здоров`ю людей. Отже, із урахуванням того, що людина, її життя та здоров`я є одними із найвищих соціальних цінностей, позивач просить позов задовольнити та зупинити, заборонити експлуатації будівель (споруд, приміщень) супермаркету "Наш Край" Приватного підприємства "ТИМАГ" за адресою: вул. Княгині Ольги, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область до повного усунення виявлених порушень (арк. спр. 51-53).
У додаткових поясненнях ПП «ТИМАГ» № 121 від 21 червня 2019 року (арк. спр. 65) просило урахувати часткове усунення виявлених на перевіреному об`єкті порушень відповідно до акту № 125 від 30 травня 2019 року (арк. спр. 65).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24 травня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін (арк.спр.1).
Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", наказу ДСНС України № 692 від 30 листопада 2018 року «про затвердження плану перевірок» та Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2019 рік, затверджених накахом ДРС України від 15 листопада 2018 року № 152, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області видано наказ №27 "Про проведення планових перевірок у лютому 2019 року» (арк. спр. 8). Додаток до наказу визначає перелік юридичних осіб, які підлягають перевірці додержання та виконання вимог законодавства з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (арк. спр. 9-11).
Серед зазначених об`єктів значиться і Приватне підприємство «ТИМАГ» (супермаркет «Наш Край»).
На підставі повідомлення про проведення планової перевірки № 97 від 28 січня 2019 року, посвідчення на проведення перевірки № 26 від 30 січня 2019 року провідним інспектором Надвірнянського РВ УДСНС в області старшим лейтенантом служби ЦЗ проведено планову перевірку щодо дотримання суб`єктом господарювання - ПП «ТИМАГ» вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. Об`єктом перевірки визначено супермаркет «Наш Край», який знаходиться по вул. Княгині Ольги, 3, у м. Надвірна Надвірнянського району Івано-Франківської області.
За результатами перевірки складено акт № 41 від 25 лютого 2019 року, яким установлено такі порушення (арк. спр. 14-22):
1) будівлі та приміщення не обладнано системами протипожежного захисту (автоматичною пожежною сигналізацією, системою оповіщення людей про пожежу), чим порушено пункт 1.2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30 грудня 2014 року № 1417 (далі - Наказ № 1417);
2) не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання, чим порушено пункт 1.20 розділу IV Наказу № 1417;
3) посадові особи не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки, чим порушено пункт 16 розділу II Наказу № 1417;
4) будівля не забезпечена адресними вказівниками (назва вулиці, номер будинку), які б освітлювались у темний час доби, чим порушено пункт 2.22 розділу III Наказу № 1417;
5) не проведено технічне обслуговування наявних первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників), чим порушено пункт 3.17 розділ V Наказу № 1417;
6) приміщення недозабезпечено первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками), чим порушено пункт 3.6 розділу V Наказу №1417;
7) пожежний щит не доукомплектовано необхідним протипожежним інвентарем (вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт., чим порушено пункт 3.11 розділу V Наказу № 1417;
8) з`єднання, відгалуження та окільцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо), чим порушено пункт 1.6 розділу IV Наказу № 1417;
9) не розроблено та не вивішено на видних місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі, чим порушено пункт 5 розділу II Наказу № 1417;
10) не вивішено на видних місцях таблички із зазначенням номера телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів, чим порушено пункт 7 розділу II Наказу № 1417;
11) територію супермаркету не забезпечено зовнішнім освітленням, яке забезпечує швидке знаходження протипожежного обладнання та входів до будинків, чим порушено пункт 1.10 розділу III Наказу № 1417;
12) не заборонено експлуатацію ізоляції з пошкодженою або такою, що у процесі експлуатації втратила захисні властивості, чим порушено пункт 1.18 розділу IV Наказу № 1417;
13) не заборонено використання пошкоджених розеток, чим порушено пункт 1.18 розділу IV Наказу № 1417.
Перевірку проведено із участю директора супермаркета «Наш Край» Стефанів С.Ф. , якій 25 лютого 2019 року вручено примірник акта (арк. спр. 22, зворот). Окрім того, 25 лютого 2019 року Управління винесло припис № 39 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, який також було вручено уповноваженій особі відповідача (арк. спр. 23-25). При цьому, строк виконання кожного із порушень узгоджено із відповідачем та зафіксовано у приписі.
У зв`язку з виявленими порушеннями відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області на підставі Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" звернулось з даним адміністративним позовом про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень) супермаркету "Наш Край" Приватного підприємства "ТИМАГ" за адресою: вул. Княгині Ольги, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки до повного усунення виявлених порушень.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Згідно з частиною першою статті 47 Кодексу цивільного захисту України від 02 жовтня 2012 року № 5403-VI державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Як встановлено статтею 1 Закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Згідно зі статтею 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Відповідно до Указу Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" (далі - Указ № 20/2013) Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Як визначено підпунктом 57 пункту 4 Указу №20/2013, ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.
ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення) - пункт 6 Указу № 20/2013.
Відповідно до підпункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Згідно з частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Також частиною сьомою статті 7 Закону №№ 877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Таким чином, Управління ДСНС України у Волинській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Відповідно до частини п`ятої статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Як визначено пунктами 33, 43 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України, пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417, є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).
За зверненням ПП «ТИМАГ» із 27 по 30 травня 2005 року Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області із участю директора магазину, проведено позапланову перевірку того ж об`єкта (супермаркету «Наш Край», який знаходиться за адресою: вул. Княгині Ольги, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область).
За результатами вказаного позапланового заходу складено акт № 125 від 30 травня 2019 року, яким зафіксовано часткове усунення порушень, виявлених під час перевірки, проведеної у лютому 2019 року (арк. спр. 66-72). Водночас, установлено наявність таких порушень:
1) не проведено технічне обслуговування наявних первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників), що є порушенням пункту 3.17 розділу V Наказу № 1417;
2) приміщення недозабезпечено первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками), що є порушенням пункту 3.6 розділу V Наказу № 1417;
3) пожежний щит недоукомплектовано необхідним протипожежним інвентарем (вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт., що є порушенням пункту 3.11 розділу V Наказу № 1417.
Таким чином, відповідачем усунуто 10 з 13 порушень, зафіксованих в акті перевірки від 25 лютого 2019 року № 41.
У додаткових поясненнях від 21 червня 2019 року відповідач зазначив, що ті порушення, які тимчасово не усунуті не можуть призвести до виникнення пожежі як неконтрольованого процесу знищення або пошкодження вогнем майна, під час якого виникають чинники, небезпечні для істот та навколишнього природного середовищ (арк. спр. 65).
Разом з тим, відповідач не заперечує, що порушення пожежної безпеки, виявлені плановою перевіркою, у повному обсязі він не усунув.
Пунктами 26, 33 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю, а небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини.
Згідно із визначенням ДСТУ 2272-06 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять» небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.
Визначення небезпечного чинника дане у пункті 26 Кодексу цивільного захисту України та означає складову частину небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини.
Отже, чинне законодавство пов`язує наявність чи відсутність загрози для життя і здоров`я людей від тих чи інших порушень законодавства у сфері пожежної безпеки не тільки із їхньою можливістю спричинити саму пожежу, але й сприяти її швидкому розвитку.
Вказаний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 20 червня 2018 року у справі № 826/4267/16.
Таким чином, законодавець пов`язує настання реальної загрози життю та здоров`ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
На переконання суду поняття порушення, яке створює загрозу життю та/або здоров`ю людей є оціночним. Водночас, встановлені у цій справі порушення (зафіксовану у актах від 25 лютого 2019 року, від 30 травня 2019 року), безперечно, створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, оскільки стосуються, зокрема, протипожежних норм.
Фіксування в акті перевірки порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і є їх встановленням в розумінні частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України, що є підставою для застосування заходів реагування.
У даному випадку, із урахуванням того, що приміщення супермаркету «Наш Край» є доступним або відкритим для населення вільно (є громадським місцем), порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки створюють реальну загрозу життю та здоров`ю людей та які продовжують існувати на об`єкті відповідача (як працівникам супермаркету «Наш Край» ПП «ТИМАГ», так і відвідувачам супермаркету, а також особам, які здійснюватимуть гасіння виниклої пожежі), а саме: відсутність та несправність на об`єкті первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум`я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників; не укомплектованість пожежного щита не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум`я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників.
Суд звертає увагу, що у відповідача було достатньо часу для усунення виявлених у лютому 2019 року порушень у повній мірі, однак, ані станом на день позапланової перевірки (30 травня 2019 року), ані станом на день розгляду справи (22 липня 2019 року) останнім не надано доказів про їх усунення.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Отже, заперечуючи проти позову, відповідач повинен довести факт усунення порушень.
Таким чином, зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що такі порушення становить реальну суспільну небезпеку, загрозу життю та здоров`ю людей, а з урахуванням положень статті 11 Закону № 877-V виконання вимог органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства є обов`язком суб`єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини першої статті 3 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями.
Зважаючи на те, що відповідачем повністю не усунуті порушення вимог пожежної безпеки у супермаркеті «Наш Край» ПП «ТИМАГ», де перебуватимуть люди, суд вважає недопустимою експлуатацію такої споруди до повного усунення виявлених перевіркою порушень.
За таких обставин зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень) супермаркету "Наш Край" Приватного підприємства "ТИМАГ" за адресою: вул. Княгині Ольги, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки є пропорційним та повним заходом реагування на виявлені порушення та спрямоване на збереження безпеки та здоров`я людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення.
Відтак, позов належить задовольнити.
При цьому суд зауважує, що відповідно до частини п`ятої статті 4 Закону №877-V відновлення повної експлуатації відповідачем споруди можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював зупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх порушень.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує як розподілити між сторонами судові витрати. Згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертизи. Відтак, судовий збір у сумі 1 921 грн, сплачений позивачем при поданні адміністративного позову, йому не відшкодовується (з відповідача не стягується).
Керуючись статтями 72-77, 139, 244, 246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Кодексу цивільного захисту, суд
ВИРІШИВ:
Позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (76018, Івано-Франківська область, місто Івано-Франківськ, вулиця І.Франка, 6, ідентифікаційний код юридичної особи 38555228) до Приватного підприємства "ТИМАГ" (43023, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Карбишева, 1, ідентифікаційний код юридичної особи 36834264) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити повністю.
Зобов`язати Приватне підприємство "ТИМАГ" зупинити експлуатацію будівель (споруд, приміщень) супермаркету "Наш Край" за адресою: вул. Княгині Ольги, 3, місто Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, шляхом опечатування вхідних дверей (окрім виконання робіт, пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, встановлених актом № 41 від 25 лютого 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя В.І. Смокович
Повне судове рішення складене 23 липня 2019 року