
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
10 липня 2019 р. справа № 120/888/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дончика В.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Слободянюка В.О.,
позивача: ОСОБА_1 ,
представника позивача: ОСОБА_2 ,
представників відповідача: Вербицької Т.А., Кудрик Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії
в с т а н о в и в :
14.03.2019 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці, у якому просив:
- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії із застосуванням, виходячи з методу перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої була призначена пенсія із поновленням індивідуального коефіцієнта заробітної плати - 1,31092 з 14.07.2009 року (з дня порушеного права);
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії виходячи з методу перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія із поновленням індивідуального коефіцієнта заробітної плати в розмірі - 1,31092 з 14.07.2009 року (з дня порушеного права).
Обгрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач вказав, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці як пенсіонер, якому з 27.12.2002 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058).
18.02.2004 року позивач звернувся до відповідача із заявою для перерахунку пенсії як працюючому пенсіонеру та надав довідки про заробітну плату з ДПЗ-18. Після обрахунку відповідачем пенсії позивача з заробітної плати за період 01.01.1980 року по 31.12.1984 року індивідуальний коефіцієнт заробітку склав -1,20119.
26.07.2007 року позивачем подана заява до Управління ПФУ у м. Вінниці щодо перерахунку пенсії з більшого стажу та заробітку. Після проведення перерахунку стаж був порахований по 30.06.2007 року і склав 46 років 1 місяць 13 днів. Для обрахунку пенсії управлінням була взята заробітна плата за період з 01.07.1980 року по 30.06.1985 роки та з 01.07.2000 року по 30.06.2007 року згідно даних персоніфікованого обліку, індивідуальний коефіцієнт заробітку склав - 1,31790.
В подальшому позивач неодноразово звертався до управління із заявами про перерахунок пенсії, у зв`язку з збільшенням трудового стажу та заробітної плати однак з кожним перерахунком його пенсії за ті самі періоди 01.07.1980 року по 30.06.1985 роки та з 01.07.2000 року по 30.06.2007 року, індивідуальний коефіцієнт заробітку з застосуванням оптимізації зменшувався, (з 1,31790 в 2009 році зменшено до 1,13092, з 01.07.2011 року з набутим стажем 50 років 1 місяць 13 днів зменшено до 0,67613, з 2013 року з набутим стажем 51 рік 4 місяці 13 днів - індивідуальний коефіцієнт склав 0,69300, а з 2017 року зменшено до коефіцієнту стажу - 0,51333).
На звернення позивача до відповідача з проханням провести перерахунок його пенсії на підставі даних на період оформлення йому пенсії з урахуванням набутого стажу, отримав відповідь підтвердження про поступове зменшення індивідуального коефіцієнта заробітку - 1,31790 з заробітної плати за період з 01.07.1980 року по 30.06.1985 роки та з 01.07.2000 року по 30.06.2007 року з якого обраховувалась його пенсія, та відмову в проведені перерахунку пенсії з зазначеного коефіцієнта обрахунку його пенсії.
Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та такими, що суперечать нормам чинного пенсійного законодавства та грубо порушують його права на належний соціальний захист, що і стало підставою звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 05.04.2019 року позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії в частині вимог про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням, виходячи з методу перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої була призначена пенсія із поновленням індивідуального коефіцієнта заробітної плати - 1,31092 з 14.07.2009 року по 14.09.2018 року та зобов`язання Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з методу перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія із поновленням індивідуального коефіцієнта заробітної плати в розмірі - 1,31092 з 14.07.2009 року по 14.09.2018 року, - повернуто позивачу.
Ухвалою суду від 05.04.2019 року позовну заяву в іншій частині прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження, призначено до розгляду на 08.05.2019 року у письмовому провадженні (без повідомлення учасників справи).
02.05.2019 року відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов (вх. № 23576), у якому заперечили щодо задоволення позовних вимог. Вказали, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Управлінні з 27.12.2002 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». З набранням чинності Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV пенсійне забезпечення громадян здійснюється відповідно до норм цього Закону.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії визначається відповідно до ст. 40 Закону № 1058.
Для обчислення пенсії враховано заробітну плату за період з 01.02.1987 по 31.01.1992 (60 місяців). Середньомісячний заробіток склав 161,95 грн. Розмір призначеної пенсії становив 141, 90 грн.
18.02.2004 позивач звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії відповідно до представлених довідок про заробітну плату з ДПЗ-18. Для обрахунку пенсії була взята заробітна плата за період з 01.01.1980 по 31.12.1984. Індивідуальний коефіцієнт заробітку склав 1,20119. Застосовувався середній заробіток по народному господарству за 2002 рік в розмірі 306,45 грн. Перерахунок було проведено з 01.01.2004 та розмір пенсії склав 189,35грн.
26.07.2009 позивачем була додана заява щодо перерахунку з більшого стажу та заробітку. Після проведення перерахунку стаж був порахований по 30.06.2007 року і становив 46 років 01 місяць 13 днів. Для обрахунку пенсії була взята заробітна плата за період з 01.07.1980 по 30.06.1985 та з 01.07.2000 по 30.06.2007 року згідно даних персоніфікованого обліку індивідуальний коефіцієнт із застосуванням оптимізації склав 1,31790. Середній заробіток по народному господарству застосовувався за 2006 рік в розмірі 928,81 грн. Доплата за понаднормовий стаж (21 рік) складає 86,11 грн. Перерахунок проведено з 01.08.2007 року і розмір пенсії склав 650,20 грн.
14.07.2009 позивач звернувся до Управління з заявою про перерахунок, в зв`язку із збільшенням трудового стажу і заробітної плати за 24 місяці. Після проведення перерахунку стаж позивача був порахований по 30.06.2009 і становив 48 років 01 місяць 13 днів. Для обрахунку пенсії була взята заробітна плата за період з 01.07.1980 по 30.06.1985 та з 01.07.2000 по 30.06.2007. Індивідуальний коефіцієнт заробітку із застосуванням оптимізації склав 1,13092. Середній заробіток по народному господарству застосовувався за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн. Перерахунок було проведено з 01.07.2009 та розмір пенсії становив 1054,32 грн.
01.07.2011 позивач звернувся до Управління за проведенням перерахунку пенсії в зв`язку з набутим трудовим стажем за 24 місяці, по заробітній платі та стажу. Позивачу було проведено перерахунок по стажу, оскільки це було доцільним. Стаж був порахований по 30.06.2011 і становив 50 років 01 місяць 13 днів, індивідуальний коефіцієнт з урахуванням кратності 1,35% - 0,67613.Заробітна плата для обрахунку була взята в розмірі - 1780,06 грн. Доплата за понаднормовий стаж (25 років) складає 191,00 грн. Підвищення відповідно до ст.42 п.2 Закону №1058 в розмірі 14,46 грн. Надбавка дітям війни - 49,80 грн. Розмір пенсії після перерахунку склав 1458,81 грн.
08.07.2013 було проведено перерахунок з дорахуванням стажу по 30.09.2012. Індивідуальний коефіцієнт становив 0,69300. Заробітна плата - 1794,96 грн. Доплата за понаднормовий стаж (26 років) - 232,44. Підвищення по ст.42.п.2 Закону №1058 - 14,46 грн. Надбавка дітям війни - 62,58 грн. Доплата з 01.05.2012 Постанова №327 від 23.04.2012 в розмірі 100,00 грн. Перерахунок проведено з 01.07.2013 в сумі 1653,39 грн.
За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1, грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VІІІ від 03.10.2017 року проведено осучаснення (перерахунок) призначених раніше пенсій за єдиними правилами обрахунку, із використанням, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії, показника середньої заробітної плати за останні три роки (2014, 2015, 2016) у розмірі 3764,40 грн. та зміненої з 1,35% на 1% величини оцінки одного року страхового стажу.
Розрахунок пенсії після 01.10.2017 року здійснювався за наступними складовими: коефіцієнт стажу - 0,51333; заробітна плата - 4292,88 грн.; доплата за понаднормовий стаж (26 років) - 377,52 грн.; надбавка дітям війни - 66,43 грн.; загальний розмір пенсії - 2647,61 грн.
Таким чином, на думку відповідача, управління діяло в межах чинного законодавства, правових підстав для перерахунку пенсії позивачу із застосуванням коефіцієнту стажу 1,31092 - немає.
На підставі викладеного, просили відмовити у задоволенні позову повністю.
06.05.2019 року позивачем подано до суду відповідь на відзив (вх. № 24068), у якому з мотивів викладених у позовній заяві просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 08.05.2019 року відкладено розгляд справи на 29.05.2019 року, витребувано додаткові докази.
Ухвалою суду із занесенням до протоколу судового засідання від 29.05.2019 року оголошено перерву в судовому засідання до 19.06.2019 року.
Ухвалою суду із занесенням до протоколу судового засідання від 19.06.2019 року відкладено розгляд справи на 10.07.2019 року, повторно витребувано додаткові докази.
У судовому засіданні 10.07.2019 року позивач та його представник підтримали заявлені позовні вимоги, з підстав викладених у позові.
Представники відповідача у судовому засіданні заперечували щодо задоволення позовних вимог, з мотивів наведених у відзиві на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 1944 р.н., перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в місті Вінниці з 27.12.2002 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Розмір пенсії позивача обчислено з урахуванням 51 року 4 місяців 13 днів (616 місяців) страхового стажу. Коефіцієнт страхового стажу, обчислений відповідно до статті 25 Закону з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, за формулою становить 616х1%/100% х 12 = 0,51333.
Заробітна плата, з якої обчислено пенсію ОСОБА_1 врахована за 60 місяців роботи підряд до 01.07.2000, за період з 01.07.1980 р. по 30.06.1985 р., згідно наданої довідки та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р. по 30.06.2009 р. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати ОСОБА_1 за вказаний період становить 1,13092. Зазначений коефіцієнт застосовано до середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки, збільшений на 17%, що передбачено постановою Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019.
Наразі пенсію позивача обчислено із заробітної плати 5022,68грн (3764,40 х 1,17 х 1,13092). Загальний розмір пенсійної виплати заявника з 01.07.2019 складає 3051,36грн, з них:
- 2578,29грн - основний розмір пенсії, обчислений відповідно до пункту 1 статті 27 Закону, як добуток заробітної плати та коефіцієнту страхового стажу (5022,68 х 0,51333),
- 406,64грн - доплата за 25 років понаднормативного стажу, обчислена відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 28 Закону, в редакції чинній до 01.10.2011р. (25% від мінімального розміру пенсії за віком 1564 х 25%),
- 66,43грн - надбавка дитині війни, встановлена в сталому розмірі, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381.
Попередньо, на підставі поданої 26.07.2007 р. ОСОБА_1 заяви, з 01.08.2007 йому було проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, набутих після попереднього перерахунку пенсії. Позивачу проведено перерахунок пенсії із заробітної плати за періоди з 01.07.1980 р. по 30.06.1985 р. та з 01.07.2000 р. по 30.06.2007 р. Індивідуальний коефіцієнт зазначеного заробітку склав 1,31790. Його було застосовано до показника середньої заробітної плати по Україні за 2006 рік, який становив 928,81 грн., і заробітна плата для обчислення пенсії склала 1224,08 грн. згідно розрахунку.
За заявою позивача, поданою 14.07.2009 року, з 01.07.2009 йому було проведено перерахунок пенсії з урахування страхового стажу та заробітної плати, набутих після попереднього перерахунку пенсії.
Перерахунок пенсії було здійснено з урахуванням заробітної плати за періоди з 01.07.1980 р. по 30.06.1985 р. та з 01.07.2000 р. по 30.06.2009 р. Індивідуальний коефіцієнт даного заробітку становив 1,13092. На виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 06.07.2010 (рішення Ленінського районного суду від 21.06.2010 у справі №2-а-669/10), коефіцієнт було застосовано до показника середньої заробітної плати по Україні за 2008 рік, який становив 1573,99 грн. Заробітна плата для обчислення пенсії збільшилася до 1780,06 грн. Відповідно, внаслідок даного перерахунку розмір пенсії збільшився з 1054,32 грн. до 1330,41 грн.
В подальшому ОСОБА_1 здійснювались перерахунки пенсії з додаванням лише страхового стажу.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд крується наступним.
Право громадян на соціальний захист визначене у Законі України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі за текстом Закон № 1058-ІV), яким встановлено порядок нарахування та виплати пенсій.
Згідно з статті 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону № 1058-ІV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з частиною 3 статті 4 Закону № 1058-ІV виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Згідно абзацу 1, 5 частини 1 статті 40 Закону № 1058-ІУ для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 р враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Частиною 2 статті 40 Закону № 1058-ІV передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кзі + Кзг + Кз3 + ... + Кзп);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, як встановлено судом, на підставі наведених вище норм Закону, 18.02.2004 року позивач звернувся з заявою для перерахунку пенсії як працюючому пенсіонеру та надав довідки про заробітну плату з ДПЗ-18. Після обрахунку відповідачем пенсії позивача з заробітної плати за період 01.01.1980 року по 31.12.1984 року індивідуальний коефіцієнт заробітку склав -1,20119.
26.07.2007 року позивачем подана заява до Управління ПФУ у м. Вінниці щодо перерахунку пенсії з більшого стажу та заробітку. Після проведення перерахунку стаж був порахований по 30.06.2007 року і склав 46 років 1 місяць 13 днів. Для обрахунку пенсії управлінням була взята заробітна плата за період з 01.07.1980 року по 30.06.1985 роки та з 01.07.2000 року по 30.06.2007 року згідно даних персоніфікованого обліку, індивідуальний коефіцієнт заробітку склав - 1,31790.
Частиною 4 статті 42 зазначеного Закону 1058-ІV передбачено проведення перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам.
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону (у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу), за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно ст. 27 зазначеного Закону, розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 цього Закону.
Статтею 40 Закону, встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. Так, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кзі + Кз2 + Кзз + ... + Кз„);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:
Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу)...
Тобто, Зв і Зс - це показники, які були застосовані при нарахуванні пенсії позивачу з 01.07.2007 р. саме з його заробітної плати за вибраний період роботи та визначили коефіцієнт заробітної плати.
Сума коефіцієнтів заробітної плати (Ск) та страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) позивача (К) - на дати проведення перерахунків 01.08.2007 р. та 01.07.2009 р. - згідно відомостей відповідача залишились незмінними.
Змінним є значення Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Оскільки зазначена середня заробітна плата постійно збільшується, збільшується і заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії (Зп).
Згідно ст. 25 зазначеного Закону, коефіцієнт страхового стажу визначається за формулою:
Кс = См х Вс / 100% х 12, де:
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - величина оцінки одного року страхового стажу - 1%.
Таким чином, пенсія позивача мала бути перерахована з урахуванням збільшення коефіцієнту страхового стажу в зв`язку із збільшенням страхового стажу, який був порахований по 30.09.2012 р. і становив 51 рік 4 місяці 13 днів.
См = 51р. х 12 міс. = 612міс.+4міс. = 616 міс.
Кс = 616 х 1/12000=0,51333
Таким чином, при перерахунку пенсії за формулами: П = Зп х Кс , Зп = Зс х (Ск : К), Кз = Зв : Зс, заробітна плата для розрахунку пенсії позивача має збільшуватися за рахунок збільшення середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки та збільшення коефіцієнту страхового стажу на підставі збільшення трудового стажу, а заробітна плата позивача , яка була врахована при розрахунку пенсії за період його роботи з 01.07.1980 р. по 30.06.1985 р. та з 01.07.2000 р. по 30.06.2007 р. та середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка була врахована при обчисленні пенсії позивача не змінюються.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача, який є складовою суми заробітної плати позивача для розрахунку при призначенні йому пенсії, який на час перерахунку пенсії 01.07.2007 р. склав 1,31790 не підлягає перерахунку.
Таким чином, дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням, виходячи з методу перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої була призначена пенсія із поновленням індивідуального коефіцієнта заробітної плати - 1,31790 - є протиправними, а позовні вимоги в цій частині є аргументованими та підлягають задоволенню.
Крім того, з метою належного захисту порушених прав позивача, є необхідним зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з методу перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія із поновленням індивідуального коефіцієнта заробітної плати в розмірі - 1,31790 з 14.09.2018 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до положень статті 139 КАС України, судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням, виходячи з методу перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої була призначена пенсія із поновленням індивідуального коефіцієнта заробітної плати - 1,31790.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з методу перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія із поновленням індивідуального коефіцієнта заробітної плати в розмірі - 1,31790 з 14.09.2018 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 );
Відповідач: Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці (вул. Хмельницьке шосе, 7, м.Вінниця, Вінницька область, код ЄДРПОУ 37979905).
Рішення у повному обсязі виготовлене 15.07.2019 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович