
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
23 липня 2019 року м. Київ № 755/11036/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) заяву позивача про винесення додаткового судового рішення з питання повернення судового збору в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро визнання протиправними дій, зобов?язання вчинити дії В С Т А Н О В И В:
До Дніпровського районного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 25.07.2018 справу № 755/11036/18 за вказаним позовом ОСОБА_1 було передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.09.2018 відкрито провадження у справі №755/11036/18 за вказаним позовом ОСОБА_1 та дану справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.03.2019 у справі №755/11036/18 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. А саме визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 1 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII), Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та на підставі отриманої від уповноваженого органу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII), Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та на підставі отриманої від уповноваженого органу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згодом, 18.07.2019 від позивача через канцелярію надійшла заява про ухвалення рішення про повернення сплаченого судового збору за наслідками прийняття Окружним адміністративним судом міста Києва рішення від 27.03.2019 у справі №755/11036/18.
Вирішуючи вказану заяву позивача суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч. 1 - 3 ст. 252 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Заяву про ухвалення додаткового судового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання судового рішення.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
В силу норми ч. 2 ст. 132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Таким законом, відповідно до змісту преамбули, є саме Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI.
Приписами ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» визначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: 1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом; 2) повернення заяви або скарги; 3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі; 4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв`язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням); 5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Дослідивши та проаналізувавши наявні у справі матеріали у сукупності із заявою від 18.07.2019, суд встановив, що позивач просить Окружний адміністративний суд міста Києва повернути йому судовий збір у сумі 1 420,88 грн., сплачений ним на реквізити іншого суду - Дніпровського районного суду міста Києва при поданні позовної заяви згідно із фіскальним чеком від 21.07.2018 №7366.
Отже, по суті, йдеться про повернення судового збору, сплаченого ОСОБА_1 за реквізитами для сплати судового збору при зверненні до іншого суду - Дніпровського районного суду міста Києва, ніж той, що розглянув позовну заяву по суті (тобто, про повернення помилково сплаченого судового збору).
У контексті з наведеним суд вважає необхідним зазначити, що повернення судового збору за ухвалою суду можливе лише з підстав, які визначені у ст. 7 Закону України «Про судовий збір» для його повернення.
Натомість, у разі наявності підстав для повернення судового збору, відмінних від тих, які передбачені ст. 7 Закону України «Про судовий збір», це питання вирішується у позасудовому порядку, визначеному наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів».
Зазначена позиція висловлена, зокрема, в постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 №2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08 липня 2011 № 3674-VI «Про судовий збір».
За змістом п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС)) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
У разі потреби в поверненні помилково або надміру зарахованих коштів у готівковій формі фізичним особам, які не мають рахунків у банках (більше ніж одному одержувачу), органом, що контролює справляння надходжень бюджету, в доповнення до подання до відповідного органу Казначейства подається реєстр одержувачів коштів, в якому зазначаються: прізвище, ім`я та по батькові одержувача, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума, що підлягає поверненню, у двох примірниках.
Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Таким чином, у даному випадку вказане питання не може бути вирішено Окружним адміністративним судом міста Києва у межах судової справи у процесуальному порядку, тобто шляхом постановлення процесуального документу (ухвали), оскільки судовий збір сплачений помилково, поза межами розгляду справи в Окружним адміністративним судом міста Києва, тобто помилково, у зв`язку з чим порядок повернення помилково сплаченого судового збору регулюється вищезгаданим наказом Мінфіну України. Також, в даному випадку Окружний адміністративний суд міста Києва не здійснює функцій з підготовки подання щодо повернення судового збору, сплаченого за реквізитами Дніпровського районного суду міста Києва.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для ухвалення рішення у межах даної справи щодо повернення ОСОБА_1 судового збору, сплаченого ним згідно із фіскальним чеком від 21.07.2018 №7366 на рахунок іншого суду.
Керуючись ст.ст. 132, 243, 252, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про ухвалення рішення про повернення судового збору у справі №755/11036/18.
Роз`яснити позивачу, що питання про повернення йому судового збору, сплаченого згідно із фіскальним чеком від 21.07.2018 №7366 на рахунок Дніпровського районного суду міста Києва, вирішується у позасудовому порядку, відповідно Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787.
Копію цієї ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України, та може бути оскаржена у відповідно до ч. 5 ст. 252 КАС України в порядку та строки, передбачені ст.ст. 295-297 цього Кодексу.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Т.О. Скочок