
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2019 року справа № 580/1628/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,
позивача - ОСОБА_1 (особисто),
представника позивача - ОСОБА_2 (за довіреністю),
представника відповідача - Братко Ю.В. (за довіреністю),
розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до виконавчого комітету Черкаської міської ради (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Черкаси, оформлене протоколом від 28.12.2018 №4, в частині недопущення ФОП ОСОБА_1 до участі у конкурсі, що відбувся 28.12.2018 на об`єкті конкурсу №9 міський автобусний маршрут №9 «АТЗТ ЧШК - Залізничний вокзал»;
- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 23.01.2019 №87 «Про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента ФОП ОСОБА_1 за об`єктом конкурсу №9»;
- зобов`язати виконавчий комітет Черкаської міської ради, як організатора конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м.Черкаси, визнати ФОП ОСОБА_1 переможцем конкурсу на об`єкті конкурсу №9 міському автобусному маршруті №9 «АТЗТ ЧШК - Залізничний вокзал», відповідно до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування в м. Черкаси, що відбувся 28.12.2018, в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 та Закону України «Про автомобільний транспорт».
Ухвалою суду від 23.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 13.11.2018 №1029 "Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування" затверджено умови організації та проведення конкурсу. Позивачем подано до виконавчого комітету документацію для участі у конкурсі на об`єкт конкурсу №9 (міський автобусний маршрут №9 «АТЗТ ЧШК - Залізничний вокзал») відповідну заяву з долученням передбачених законодавством документів, як претендентом на отримання права здійснення регулярних пасажирських перевезень по вищевказаному маршруту. Під час засідання конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради прийнято рішення про недопущення позивача до участі у конкурсі, оформлене протоколом від 28.12.2018 №4, з тих підстав, що «Автобуси позивача не відповідають умовам конкурсу, надано інвестиційний проект-зобов`язання. Недостатня кількість найманих працівників». Позивач зазначає, що відповідно до п. 37 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2008 №1081, рішення про допуск чи не допуск перевізника до участі у конкурсі має бути прийнято до початку проведення конкурсу та розгляду конкурентних пропозицій, однак таке рішення було прийнято вже під час визначення переможця конкурсу. Крім того, чинним законодавством України не передбачено не допуск особи до участі у конкурсі з вищенаведених підстав.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, зазначених вище.
Відповідач позов не визнав, представник відповідача в судовому засіданні просила суд у його задоволенні відмовити повністю, надала до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначила, що за наслідками розгляду заяви позивача із доданими документами про участь у конкурсі на об`єкт конкурсу №9 (міський автобусний маршрут №9 «АТЗТ ЧШК - Залізничний вокзал») відповідачем встановлено, що автобуси позивача не відповідають умовам конкурсу, надано інвестиційний проект-зобов`язання та у позивача недостатня кількість найманих працівників, у зв`язку з чим були прийняті оскаржувані рішення про недопущення позивача до участі у конкурсі.
Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 13.11.2018 виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення №1029 "Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування", яким затверджено умови організації та проведення конкурсу.
Позивачем підготовлені та направлені до виконавчого комітету Черкаської міської ради конкурсні пропозиції для участі у конкурсі на об`єкт конкурсу №9 (міський автобусний маршрут №9 «АТЗТ ЧШК - Залізничний вокзал»). До заяви на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування позивачем було додано: анкету про участь у конкурсі; відомості про автобуси, які будуть використовуватися на маршруті, разом з копіями сертифікатів відповідності та екологічності; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; копію податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого податку (форма1ДФ) за останній квартал; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.
28.12.2018 відбулося засідання конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з питань визначення переможця конкурсу, про що складено протокол №4. За результатами розгляду пропозицій за об`єктами конкурсу №9 (міський автобусний маршрут №9 «АТЗТ ЧШК - Залізничний вокзал») конкурсним комітетом прийнято рішення про недопущення позивача до участі у конкурсі у зв`язку з невідповідністю умовам конкурсу, зокрема: «Автобуси позивача не відповідають умовам конкурсу, надано інвестиційний проект-зобов`язання. Недостатня кількість найманих працівників».
За результатами розгляду протоколу засідання конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу від 28.12.2018 виконавчий комітет Черкаської міської ради прийняв рішення від 23.01.2019 №87 «Про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента ФОП ОСОБА_1 за об`єктом конкурсу №9».
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає, що спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344.
Згідно зі статтею 43 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344 визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об`єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів). На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами. Визначення кандидатури автомобільного перевізника для роботи на міжнародному автобусному маршруті загального користування здійснюється на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344 організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (ч. 1); для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Національної поліції, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту (ч. 9); порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України (ч. 12).
Частиною другою статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344 передбачено, що до обов`язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.
Відповідно до статті 45 Закону України «Про автомобільний транспорт» у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону. До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які:
- визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб`єкта господарювання;
- подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію;
- не відповідають вимогам статті 34 цього Закону;
- передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.
Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року №1081 (далі - Порядок №1081).
Згідно з п. 10 Порядку №1081 організатор перевезень затверджує умови конкурсу, в тому числі обов`язкові, відповідно до статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт". Крім обов`язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об`єкті конкурсу, який включає міські та приміські внутрішньообласні автобусні маршрути загального користування, транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, в кількості до 35 відсотків загальної кількості автобусів до 31 грудня 2019 року та до 50 відсотків - з 1 січня 2020 року.
Пунктом 29 Порядку №1081 передбачено, що для участі у конкурсі перевізник-претендент подає окремо щодо кожного об`єкта конкурсу документи, визначені статтею 46 Закону України «Про автомобільний транспорт», за формою згідно з додатками 1 - 4. Перевірку поданих документів на відповідність обов`язковим і додатковим (за наявності) умовам конкурсу та наявності усіх документів, передбачених цим Порядком, проводить організатор перевезень.
Пункт 12 Порядку №1081 передбачає, що організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, який:
1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію;
2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації;
3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт»;
4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов`язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків необхідної кількості автобусів для виконання перевезень;
5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансбезпекою, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу);
6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов`язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт»;
7) подав до участі в конкурсі більшу кількість автобусів, ніж це передбачено умовами конкурсу.
Як встановлено судом із матеріалів справи, позивачем підготовлені та направлені до виконавчого комітету Черкаської міської ради конкурсні пропозиції для участі у конкурсі на об`єкт конкурсу №9 (міський автобусний маршрут №9 «АТЗТ ЧШК - Залізничний вокзал»). До заяви на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування позивачем було додано: анкету про участь у конкурсі; відомості про автобуси, які будуть використовуватися на маршруті, разом з копіями сертифікатів відповідності та екологічності; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; копію податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого податку (форма1ДФ) за останній квартал; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.
Разом з цим, положеннями Закону України «Про автомобільний транспорт» та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року №1081, не передбачено недопуск особи до участі у конкурсі з таких підстав: «Автобуси позивача не відповідають умовам конкурсу, надано інвестиційний проект-зобов`язання. Недостатня кількість найманих працівників», а в протоколі засідання конкурсного комітету від 28.12.2018 №4 не вказано, яким саме умовам конкурсу не відповідає позивач як претендент-перевізник.
Згідно з пунктом 37 Порядку №1081 та пунктом 15 Умов організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м.Черкаси, затверджених рішенням виконкому Черкаської міської ради від 13.11.2018 №1029, достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 10 цих Умов, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.
Згідно з п. 42 Порядку №1081 у разі коли на один з об`єктів конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах претендує два або більше перевізники-претенденти, конкурсний комітет визначає переможця з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів та подає пропозиції організатору перевезень.
Отже, за наявності відповідних підстав саме виконавчий комітет Черкаської міської ради приймає рішення про недопущення до участі у конкурсі претендента, натомість конкурсний комітет приймає рішення про визначення переможця конкурсу.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення про недопущення до участі у конкурсі позивача прийнято конкурсним комітетом під час проведення засідання, хоча мало бути ухвалене виконавчим комітетом Черкаської міської ради за 2 дні до проведення конкурсу, тобто до 26.12.2018, тому прийнявши рішення про недопущення до участі у конкурсі позивача, конкурсний комітет вийшов за межі наданих йому повноважень.
Беручи до уваги, що конкурсний комітет виконкому Черкаської міської ради, прийнявши рішення про недопущення позивача до участі у конкурсі, перевищив свої повноваження, а також відсутність підстав для недопущення позивача до участі у конкурсі, суд дійшов висновку, що рішення конкурсного комітету Черкаської міської ради, оформлене протоколом від 28.12.2018 №4 щодо об`єкту конкурсу №9, є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно з п. 49 Порядку №1081 рішення про результати конкурсу оформляється протоколом, який підписується головуючим, секретарем та присутніми членами конкурсного комітету і подається організатору перевезень протягом п`яти робочих днів. Організатор перевезень протягом десяти робочих днів від дати надходження протоколу конкурсного комітету опрацьовує матеріали проведеного конкурсу з перевезення пасажирів та у разі відсутності зауважень до порядку проведення конкурсу приймає рішення окремо за кожним об`єктом щодо переможця чи переможців конкурсу, а також того, хто зайняв друге місце у разі проведення конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах. За наявності підстав вважати рішення конкурсного комітету про результати конкурсу такими, що прийняті з порушенням законодавства, приймається обґрунтоване рішення із зазначенням змісту порушень про скасування рішення конкурсного комітету щодо результатів конкурсу або скасування свого рішення як за окремими об`єктами конкурсу, так і в цілому всього конкурсу.
Отже, рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 23.01.2019 №87 «Про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента ФОП ОСОБА_1 за об`єктом конкурсу №9» є похідним, та, як наслідок, також є протиправними і підлягає скасуванню.
Згідно п. 42 Порядку №1081 у разі коли на один з об`єктів конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах претендує два або більше перевізники-претенденти, конкурсний комітет визначає переможця з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів та подає пропозиції організатору перевезень. Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, є підставою для подання пропозицій організатору перевезень для визначення переможця конкурсу.
Судом із матеріалів справи встановлено, що конкурсним комітетом не визначено переможця за об`єктом конкурсу №9, тому суд дійшов висновку про те, що ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м.Черкаси допустити ФОП ОСОБА_1 до участі у конкурсі за об`єктом конкурсу №9 (міський автобусний маршрут №9 "АТЗТ ЧШК - Залізничний вокзал"), тому в цій частині позов підлягає до часткового задоволення, а прийняття рішення про визнання переможцем конкурсу є дискреційними повноваженнями та відноситься виключно до компетенції виконавчого комітету Черкаської міської ради.
Крім того, позивач також в позовній заяві просив суд встановити судовий контроль у справі шляхом зобов`язання відповідача подати до суду відповідний звіт у 30-ти денний строк.
Відповідно до ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід`ємна частина «судового процесу» для цілей ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Також, у рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід`ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
На підставі вищевикладеного суд вважає за необхідне встановити судовий контроль у вказаній справі та зобов`язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до часткового задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Черкаси, оформлене протоколом №4 від 28.12.2018, в частині недопущення ФОП ОСОБА_1 до участі у конкурсі, що відбувся 28.12.2018 на об`єкті конкурсу №9 (міський автобусний маршрут №9 "АТЗТ ЧШК - Залізничний вокзал").
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №87 від 23.01.2019 "Про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента ФОП ОСОБА_1 за об`єктом конкурсу №9";
Зобов`язати конкурсний комітет виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Черкаси допустити ФОП ОСОБА_1 до участі у конкурсі за об`єктом конкурсу №9 (міський автобусний маршрут №9 "АТЗТ ЧШК - Залізничний вокзал").
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Встановити виконавчому комітету Черкаської міської ради місячний строк для подання до суду звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.07.2019 у справі №580/1628/19.
Зобов`язати виконавчий комітет Черкаської міської ради подати протягом одного місяця з дати набрання рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 12.07.2019 у справі №580/1628/19 звіт про його виконання.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш
Рішення суду складено у повному обсязі 22.07.2019.