
Справа № 359/6539/19
Провадження № 3/359/2317/2019
Протокол № 0270/12500/19
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2019 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М., розглянувши за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, відносно громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 19.10.2017 року, орган, що видав 0501, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи: відомості відсутні, -
в с т а н о в и в :
04.06.2019 року о 10 годині 30 хвилин під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянин України ОСОБА_1 , який прилетів до України з США, рейсом транзитного сполучення через Нідерланди, м. Амстердам, рейсом KL1385, літаком а/к "KLM", своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.
Після перетину громадянином України ОСОБА_1 білої лінії, яка позначає закінчення проходження митного контролю в режимі «зелений коридор» на рентген-апараті було виявлено ніж з металу, з руків`ям з металу чорного кольору в чохлі, з написом на чохлі англійською мовою USM8А1 VPCO, що знаходився у дорожній валізі пасажира з багажною биркою виписаною на прізвище SMOLYAR VOLODYMYR. Ніж містився поверх особистих речей та переміщувався без ознак приховування.
Відповідно до «Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів», затвердженої наказом МВС України № 622 від 21.08.1998 року переміщення зброї через митний кордон України потребує оформлення дозвільних документів.
Частиною 2 статті 366 МК України передбачено, що канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином України ОСОБА_1 , який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор», предметів, переміщення яких через митний кордон обмежено законодавством України, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України
У зв`язку з цим працівниками митниці 04.06.2019 року складено протокол про порушення митних правил №0270/12500/19, один примірник якого вручено під підпис громадянину ОСОБА_1 , і в якому було зазначено про час та місце розгляду справи про порушення митних правил.
На підставі ст. 511 МК України за протоколом №0270/12500/19 вилучено:
-Ніж з металу, з руків`ям з металу чорного кольору в чохлі, з написом на чохлі англійською мовою USM8А1 VPCO – 1 шт.
Підстав для перенесення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки судом не встановлено.
У судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , вину у порушені митних правил визнав частково та пояснив, що він прилетів до України з США, рейсом транзитного сполучення через Нідерланди, м. Амстердам, рейсом KL1385, літаком а/к «KLM». Приходив митний кордон України по "зеленому коридору", оскільки не знав, що для того, щоб ввезти ніж, який придбаний в якості сувеніра, необхідно було декларувати та мати на нього дозвіл МВС. Будь-якого умислу на переміщення даного ножа він не мав та вчинив порушення у зв`язку із незнанням митного законодавства. Враховуючи вищевикладене, та те, що він вчинив порушення митних правил вперше та з необережності, у зв`язку з тим, що не знав митного законодавства України, відсутність обтяжуючих обставин просив суд призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу, а вилучений в нього ніж повернути, оскільки він являється сувеніром.
Суддя, заслухавши думку особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в діях громадянина України ОСОБА_1 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
В судовому засіданні встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 , який прилетів до України з США, рейсом транзитного сполучення через Нідерланди, м. Амстердам, рейсом KL1385, літаком а/к "KLM", , самостійно обрав форму спрощеного митного контролю через зону "зелений коридор", а тому відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну території України. Вказана обставина додатково підтверджує відсутність наміру декларування переміщуваного товару.
Відповідно до ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів органам доходів і зборів передбачено законами України.
Відповідно до висновку експерта № 142005902-0196 від 20.06.2019 року (а.с.19-21), наданий на дослідження штик-ніж являється короткоклинковою холодною зброєю колючо-ріжучої дії.
Згідно до "Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів", затвердженої наказом МВС України № 622 від 21.08.1998 року переміщення холодної зброї через митний кордон України потребує оформлення дозвільних документів.
Таким чином, товар, ввезення якого намагалася здійснити громадянин України ОСОБА_1 , є обов`язковим для декларування при переміщенні через митний кордон України.
Диспозицією ст. 471 МК України встановлено, що правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав форму проходження митного контролю "зелений коридор", - з моменту перетину останнім "білої лінії", що позначає закінчення зони спрощеного митного оформлення "зелений коридор".
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил громадянин України ОСОБА_1 перетнув "білу лінію", що позначає закінчення зони спрощеного митного оформлення "зелений коридор", таким чином перемістив через митний кордон України короткоклинкову холодну зброю колючо-ріжучої дії - штик - ніж, який потребує оформлення шляхом подання декларації та відповідних дозвільних документів.
Так, вина правопорушника підтверджується, дослідженими у судовому засіданні, письмовими доказами: даними протоколу про порушення митних правил №0270/12500/19 від 04.06.2019 року (а.с.2-5), письмовими поясненнями, наданими ним під час оформлення протоколу про порушення митних правил (а.с.6-7), даними доповідної записки головного державного інспектора першого відділу оперативного реагування УПМП та МВ Київської митниці ДФС Дейнеко О. (а.с.8-9), описом предметів (а.с.10), копією повідомлення про протиправне діяння, що містить ознаки кримінального правопорушення №28/2019 від 04.06.2019 року (а.с.13-14), постановою головного державного інспектора відділу провадження у справах про порушення митних правил ОСОБА_3 про призначення комплексної експертизи від 10.06.2019 року (а.с.16-17), висновком експерта № 142005902-0196 від 20.06.2019 року (а.с.19-21).
На підставі зазначених доказів слід дійти висновку про доведеність вини громадянина України ОСОБА_1 у вчиненні ним порушення митних правил.
Своїми діями правопорушник громадянин України ОСОБА_1 порушив порядок проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю, яким обмежено переміщення вказаного товару, а саме клинкової холодної зброї, через митний кордон України, чим вчинив правопорушення, яке передбачене ст. 471 МК України.
У відповідності з положеннями ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно ст. 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України "Про міжнародні договори" від 22.12.1993 року, міжнародні договори, згода на обов`язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.
17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію "Про захист прав людини і основоположних свобод", а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід`ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов`язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.
Правопорушення, яке вчинив громадянин України ОСОБА_1 полягало у переміщенні через митний кордон не задекларованого митному органу штик-ножа, який являється короткоклинковою холодною зброєю колючо-ріжучої дії, що підлягає обов`язковому декларуванню.
Слід зауважити, що діючим законодавством України ввезення холодної зброї на митну території України допускається, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі та наявності відповідних дозвільних документів.
Об`єктивна сторона правопорушення, яке вчинив громадянин України ОСОБА_1 полягає в недекларуванні холодної зброї при проходженні митного контролю в "зеленому коридорі", тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбачена ст. 471 МК України.
Згідно зі ст. 471 МК України, за таке правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення в виді штрафу і конфіскації не задекларованого товару.
На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обтяжуючих та пом`якшуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Винність ОСОБА_1 в порушенні порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, передбаченого ст. 471 МК України повністю підтверджується матеріалами адміністративної справи та встановлена судом.
На підставі зазначених доказів слід дійти висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
Суд враховує, що ОСОБА_1 раніше до відповідальності не притягався.
Враховуючи характер скоєного, матеріали справи, встановлені судом обставини, думку представника митниці, зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 700 грн.) з конфіскацією вилученого ножа.
Саме таке стягнення суддя вважає достатнім для виправлення та належної поведінки ОСОБА_1 в подальшому.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з ОСОБА_1 , на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 384 грн. 20 коп.
Керуючись ст. 8, 9 Конституції України, ст. ст. 3, 10, ст. 471 МК України (в редакції 2012 р.), ст. 8, 23, 33 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя -
п о с т а н о в и в :
Громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи: відомості відсутні, визнати винним у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти штраф у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп. з конфіскацією в дохід держави України вилученого згідно протоколу від 04 червня 2019 року № 0270/12500/19 ножа з металу, з руків`ям з металу чорного кольору в чохлі, з написом на чохлі англійською мовою USM8А1 VPCO ( 1 шт. вартість ножа, станом на дату оцінки становить 1791,00 грн.).
Сума штрафу підлягає сплаті на користь держави України (одержувач: Державний бюджет України ЄДРПОУ: 38007070, Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), МФО: 899998, КБК 21081100, р/р № НОМЕР_2 , - 050*).
Стягнути з громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи: відомості відсутні, - на користь державного бюджету України (отримувач коштів: Бориспільське управління Державної казначейської служби України, код отримувача (код ЄДРПОУ): 38007070, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 31218206010004, код класифікації доходів бюджету: 22030101) судовий збір в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Постанова суду набрала законної сили ____.
Суддя : С.М.Вознюк