Рішення № 83171847, 22.07.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2019
Номер справи
580/1595/19
Номер документу
83171847
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2019 року справа № 580/1595/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Смілянської місцевої прокуратури до Баландинської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

Виконуючий обов`язки керівника Смілянської місцевої прокуратури (далі - прокурор, позивач) подав позов до Баландинської сільської ради (далі - сільська рада, відповідач), в якому просить:

- визнати бездіяльність Баландинської сільської ради щодо незатвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивного майданчиків протиправною;

- зобов`язати Баландинську сільську раду на черговій сесії вирішити питання про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого та спортивного майданчиків, розташованих за адресою: Черкаська область, Кам`янський район, с. Радиванівка, вул. Покровська, 6, дитячого майданчика, розташованого за адресою: Черкаська область, Кам`янський район, с. Коханівка, вул. Героїв Холодного Яру, 71, дитячого майданчика, розташованого за адресою Черкаська область, Кам`янський район, с. Баландище, вул. Шевченка, 19.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що Смілянською місцевою прокуратурою проведено вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів.

В ході вивчення виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків населених пунктів Кам`янського району, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд та можуть привести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків для дітей.

Бездіяльність Баландинської сільської ради, з питання забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивного майданчиків ставить під загрозу закріплені ст. ст. 3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров`я, грубо порушує вимоги Закону України "Про благоустрій населених пунктів", призводить до безконтрольності за технічним станом елементів дитячих та спортивного майданчиків та може завдати тяжких наслідків здоров`ю дітей, що відповідно порушує визначені чинним законодавством інтереси держави у сфері охорони дитинства.

22 травня 2019 року ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Письмовий відзив на адміністративний позов до Черкаського окружного адміністративного суду від відповідача не надходив.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що Смілянською місцевою прокуратурою проведено вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів.

В ході вивчення виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків населених пунктів Кам`янського району, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд та можуть привести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків для дітей.

Так, згідно інформації Баландинської сільської ради від 23.04.2019 № 276, у 2018 році на території Баландинської сільської ради встановлені та функціонують З дитячих та 1 спортивний майданчики, які перебувають на балансі Баландинської сільської ради, з них: 1 дитячий (встановлений та взятий на баланс у грудні 2018 року) та 1 спортивний (встановлений та взятий на баланс у червні 2018 року) майданчики, які знаходяться по вул. Покровська, 6, що у с. Радиванівка Кам`янського району; 1 дитячий майданчик (встановлений та взятий на баланс у квітні 2018 року), який знаходиться по вул. Героїв Холодного Яру, 71 , що у с. Коханівка Кам`янського району; 1 дитячий майданчик (встановлений та взятий на баланс у квітні 2018 року), який знаходиться по вул. Шевченка , 19 , що у с. Баландине Кам`янського району .

Разом з тим, відповідно до вказаної вище інформації, рішення щодо затвердження планів проведення технічної інвентаризації дитячих та спортивного майданчиків Баландинською сільською радою не приймались. Таким чином, інвентаризаційні документи на них відсутні.

Позивач вважає бездіяльність сільської ради щодо незатвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивного майданчиків протиправною, у зв`язку з чим звернувся до суду з позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачені у статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР).

Відповідно до пункту 44 частини першої цієї статті виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України від 6 вересня 2005 року № 2807-IV "Про благоустрій населених пунктів" (далі - Закон № 2807-IV) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об`єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об`єктів; організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об`єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; створення умов для реалізації прав та виконання обов`язків суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону № 2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.

За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 13 Закону № 2807-IV об`єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.

Елементами (частинами) об`єктів благоустрою, відповідно до пункту 8 частини першої статті 21 Закону № 2807-IV, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Відповідно до частини 3 статті 15 Закону № 2807-IV орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об`єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.

Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону № 2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об`єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

На виконання положень статті 18 Закону № 2807-IV Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об`єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об`єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об`єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об`єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об`єкті благоустрою.

Відповідно до пункту 1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об`єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Пунктом 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об`єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Беручи до уваги наведене вище, суд дійшов висновку про те, що організацію благоустрою території повинна забезпечувати сільська рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.

Для підтримання об`єктів благоустрою у належному стані Закон № 2807-IV зобов`язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов`язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.

За змістом наведених вище положень Закону № 2807-IV та прийнятої на його виконання Інструкції № 550, затвердження планів інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою є компетенцією сільської ради.

Як свідчать матеріали справи, на балансі Баландинської сільської ради перебувають 3 дитячих та 1 спортивний майданчик, з них: 1 дитячий майданчик (встановлений та взятий на баланс у грудні 2018 року) та 1 спортивний 9встанволений та взятий на баланс у червні 2018 року) майданчика, які знаходяться по вул. Покровська, 6, що у с. Радиванівка Кам`янського району,; 1 дитячий майданчик (встановлений та взятий на баланс у квітні 2018 року), який знаходиться по вул. Героїв Холодного Яру, 71 , що у с. Коханівка Кам`янського району; 1 дитячий майданчик (встановлений та взятий на баланс у квітні 2018 року), який знаходиться по вул. Шевченка , 19 , що у с . Баландине Кам`янського району .

Крім того, на балансі Баландинської сільської ради з грудня 2018 року перебуває: 1 дитячий майданчик, який встановлено у квітні поточного року, по вул. Сагайдачного, 73, с. Катеринівка Кам`янського району; 2 спортивних майданчика, роботи по встановленню яких тривають.

Баландинською сільською радою прийнято рішення № 2-3/VII "Про програму благоустрою, озеленення та поліпшення екологічного стану в населених пунктах Баландинської сільської ради об`єднаної територіальної громади на 2019 рік", однак, в порушення вимог законодавства сільська рада не прийняла рішення про затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, що підтверджується листом відповідача.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації об`єктів благоустрою (дитячого майданчика, спортивного обладнання, ігрових спору та тренажерів) свідчить про протиправну бездіяльність відповідача. Крім того, зважаючи на цільове призначення таких об`єктів благоустрою як спортивні майданчики, невиконання суб`єктами благоустрою своїх обов`язків у цій сфері порушує права користувачів цих об`єктів на безпечні умови для життя і розвитку.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Частинами 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Зважаючи на те, що прокурор у даному випадку виступає позивачем та враховуючи, що у справі позивач не поніс жодних судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, тому у даному випадку підстави для відшкодування судових витрат відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Баландинської сільської ради щодо незатвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивного майданчика, спортивного обладнання.

Зобов`язати Баландинську сільську раду на черговій сесії вирішити питання про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого та спортивного майданчика, розташованих за адресою: Черкаська область, Кам`нський район, с. Радиванівка, вул. Покровська,6; дитячого майданчика, розташового за адресою: Черкаська область, Кам`янський район, с. Коханівка, вул. Героїв Холодного Яру, 71; дитячого майданчинка, розташованого за адресою: Черкаська область , Кам`янський район , с. Баландине, вул. Шевченка, 19.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Учасники справи:

1) позивач - виконуючий обов`язки керівника Смілянської місцевої прокуратури (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Ю. Кондратюка, 25);

2) відповідач - Баландинська сільська рада (20843, Черкаська область, Кам`янський район, с. Баландине, вул. Шевченка, 21, код ЄДРПОУ 34176425).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 22.07.2019.

Суддя В.О. Гаврилюк