Рішення № 83171772, 18.07.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2019
Номер справи
560/1407/19
Номер документу
83171772
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1407/19

РІШЕННЯ

іменем України

18 липня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Данилюк К.Б. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась в суд з позовом до виконавчого комітету Хмельницької міської ради, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 11.04.2019 року № 341 "Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів м. Хмельницького".

Підставою позову позивач зазначає порушення відповідачем вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про благоустрій населених пунктів", Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінрегіонбуду від 21.10.2011 року №244.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що проект зазначеного рішення з додатками, всупереч вимогам Закону України "Про доступ до публічної інформації", не було оприлюднено, що позбавило її, як фізичну особу-підприємця, яка здійснює діяльність в галузі громадського харчування на території одного із парків м. Хмельницького, можливості ознайомитись із даним документом. Позивач зазначає, що у виконавчого комітету Хмельницької міської ради відсутні повноваження щодо визначення порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів м. Хмельницького.

Позивач вважає, що дане рішення прийняте органом місцевого самоврядування з порушенням норм чинного законодавства, є протиправним та необгрунтованим, тому звернулась в суд з адміністративним позовом.

Ухвалою від 13.05.2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Позивач в судове засідання не з`явилася, хоча була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, та відсутності позивача, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримають повністю.

Представник відповідача в судове засідання не завилася, хоча відповідач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подала до суду відзив на даний адміністративний позов, в якому у задоволенні позову просить суд відмовити.

В обгрунтування відзиву представник зазначила, що повноваження органу міської ради щодо затвердження комплексних схем розміщення тимчасових спору для провадження підприємницької діяльності, визначені Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244.

Відповідно до Порядку розміщення на території міста Хмельницького пересувних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого рішенням Хмельницької міської ради від 04.07.2018 року №29 розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Хмельницького здійснюється відповідно до комплексної схеми розміщення пересувних тимчасових споруд, право на розміщення пересувних тимчасових споруд виборюється на конкурсних засадах. Затвердивши даний Порядок міська рада попередньо визначила необхідність наявності комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, а виконавчий комітет їх затвердив.

Відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та необгрунтованими, стверджує, що оскаржуване рішення прийняте в межах повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства, а тому в задоволенні адміністративного позову просить суд відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність в галузі громадського харчування на підставі свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, виданого виконавчим комітетом Хмельницької міської ради 29.01.2009 року. Відповідно до вимог паспорта прив`язки позивачем змонтовано тимчасову споруду - лавку-автопричіп площею 11,5 м. кв. для провадження підприємницької діяльності на території парку культури та відпочинку ім. М.К. Чекмана. Позивач здійснює підприємницьку діяльність в галузі громадського харчування відповідно до укладених договорів про пайову участь в утриманні об`єкта благоустрою, при цьому паспорт прив`язки до місцевості не змінювався, а періодично погоджувався та продовжувався строком дії на наступний сезон управлінням архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів. Продовжені такі правовідносини і у 2019 році, про що свідчить договір про пайову участь в утриманні об`єкту благоустрою №06/Т від 01.04.2019 року. Пунктом 6.1 даного договору визначено, що строк дії договору закінчується 30.06.2019 року. Відповідно до пункту 6.3 договору №06/Т у випадку, коли за місяць до закінчення дії цього договору однією зі сторін не заявлено у письмовій формі про розірвання договору або необхідність його перегляду, цей договір вважається продовженим на той самий строк.

11 квітня 2019 року виконавчим комітетом Хмельницької міської ради прийняте рішення № 341 "Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів міста Хмельницького", пунктом другим резолютивної частини якого передбачено затвердити комплексну схему розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парку культури і відпочинку ім. М. К. Чекмана згідно з додатком 2.

На підставі даного рішення Хмельницькою міською радою 12.04.2019 року оприлюднене оголошення про проведення електронних торгів на передачу права на розміщення тимчасових споруд в парку ім. М. Чекмана, які відбулися 22.04.2019 року. На електронні торги виставлено і місце розташування змонтованої позивачем тимчасової споруди лавки-автопричіпа площею 11,5 м. кв., для провадження підприємницької діяльності.

Позивач вважає, що спірне рішення безпосередньо порушує її права та інтереси, тому звернулася із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Статтею 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.

Згідно із статтею 5 зазначеного закону система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту.

Відповідно до частин 1, 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.

Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Повноваження виконавчих органів міських рад визначені главою 2 зазначеного закону.

Згідно із підпунктом 7 пункту "а" частини 1 статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Відповідно до частини 12 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Статтею 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" визначено, що благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.

Згідно із частиною 1 статті 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до об`єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування, зокрема, парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам`ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші).

Частиною 4 статті 15 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" встановлено, що власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об`єкта благоустрою державної та комунальної власності, зобов`язаний забезпечити належне утримання прилеглої до тимчасової споруди території або може брати пайову участь в утриманні цього об`єкта благоустрою на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем. Типовий договір щодо пайової участі в утриманні об`єкта благоустрою затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Згідно із частиною 1 статті 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 4 статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року № 3038-VI передбачається, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначає Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, який затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244 (далі - Порядок №244).

Відповідно до пункту 1.6 Порядку №244 комплексна схема розміщення ТС та архітип розробляються за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради суб`єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, та затверджуються рішенням (розпорядженням, наказом) виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. Розроблення комплексної схеми розміщення ТС та архітипу здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.

Пунктом 1.7 Порядку №244 встановлено, що розміщення окремих ТС здійснюється згідно з цим Порядком.

З аналізу вказаної норми слідує, що комплексна схема розміщення тимчасової споруди та її архітип повинні розроблятись за рішенням Хмельницької міської ради суб`єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний сертифікат, і лише після цього затверджуватись рішенням міськвиконкому.

Рішенням Хмельницької міської ради № 29 від 04.07.2018 року внесено зміни до рішень міської ради, в тексті рішення відсутні відомості про те, що міська рада прийшла до висновку про необхідність розробки та подальшого затвердження комплексної схеми. Додатком №1 до даного рішення є Порядок розміщення на території міста Хмельницького пересувних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності. Відповідно до абзацу 5 вступної частини зазначеного Порядку розміщення пересувних тимчасових споруд для провадження на території міста Хмельницького здійснюється відповідно до Комплексної схеми розміщення пересувних тимчасових споруд, наявність такого формулювання у додатку до рішення №29 не є самим рішенням про розробку комплексної схеми розміщення тимчасових споруд та її архітипу.

Хмельницькою міською радою 13.02.2019 року розглядався проект рішення про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у парках і скверах м. Хмельницького, однак таке рішення прийняте не було, про що свідчать матеріали справи.

Комплексна схема розміщення тимчасових споруд у парках та скверах не була розроблена і на підставі рішення міської ради від 22.03.2017 року № 30, на яке є посилання у спірному рішенні.

Крім того в ході судового розгляду справи відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження дотримання процедури розробки комплексної схеми розміщення ТС і архітипу та прийняття міською радою рішення про розробку такої комплексної схеми. Зазначене вказує на те, що встановлена нормами процедура розроблення комплексної схеми відповідачем дотримана не була, тому пункт 2 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 11.04.2019 року № 341 "Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів м. Хмельницького", яким затверджено комплексну схему розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парку культури і відпочинку імені М. К . Чекмана необхідно визнати протиправним та скасувати.

Пунктом 4 спірного рішення встановлено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів здійснюється на конкурсних засадах виключно на місцях у відповідності до затверджених комплексних схем.

Повноваження виконавчих органів міських рад визначені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Як вбачається з переліку таких повноважень, виконавчі комітети міських рад не наділені правом самостійно встановлювати конкурсні засади отримання права на розміщення тимчасових споруд у парках та скверах суб`єктами підприємництва.

Крім того, ні Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", ні вищевказаним Порядком не передбачене право виконавчих органів рад або рад встановлювати конкурсні засади отримання права на розміщення тимчасових споруд, оскільки Порядок їх розміщення вже чітко визначений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 21.10.2011 року № 244. Пунктом 2.1 Порядку №244 визначено, що підставою для розміщення ТС є паспорт прив`язки ТС. Одночасно цей Порядок не передбачає будь-яких конкурсних засад реалізації суб`єктами підприємництва їх права на отримання паспорту прив`язки для розміщення тимчасової споруди.

Наведене свідчить про те, що відповідач не наділений повноваженнями проводити будь-які конкурси (торги, аукціони) щодо надання дозволів для розміщення тимчасових споруд суб`єктами підприємницької діяльності на території парків та скверів, а тому пункт 4 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 11.04.2019 року № 341 "Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів м. Хмельницького", яким установлено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів здійснюється на конкурсних засадах виключно на місцях у відповідності до затверджених комплексних схем необхідно визнати протиправним та скасувати.

Згідно з пунктом 50 рішення Європейського суду з прав людини "Щокін проти України" перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним.

Позбавлення власності можливе тільки "на умовах, передбачених законом", а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення "законів". Таким чином, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (див. рішення у справі "Ятрідіс проти Греції" (Jatridis v. Greece) [ВП], № 31107/96, пункт 58, ЄСПЛ 1999-II).

Оскільки рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №341 від 11.04.2019 року в частині пунктів 2 та 4 резолютивної частини не відповідає вимогам законності, не було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами територіальної громади та основоположними правами окремої особи, суд вважає, що відповідачем було здійснене протиправне втручання у мирне володіння позивачем його майном.

В ході судового розгляду не встановлено, що інші пункти оскаржуваного рішення порушують чи зачіпають права та інтереси позивача, тому суд відмовляє в частині задоволення позовних вимог щодо скасування пунктів 1, 3, 5, 6 рішення № 341 від 11.04.2019 року.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки суд визнає протиправними та скасовує пункти 2, 4 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 11.04.2019 року № 341 "Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів м. Хмельницького", позовні вимоги вважаються такими, що задовольняються частково.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Зважаючи на це, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача сплачений ним судовий збір у розмірі 1921 грн., (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня) за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Хмельницької міської ради.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати пункт 2 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 11.04.2019 року № 341 "Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів м. Хмельницького", яким затверджено комплексну схему розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парку культури і відпочинку ім. М.К. Чекмана згідно з додатком 2.

Визнати протиправним та скасувати пункт 4 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 11.04.2019 року № 341 "Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів м. Хмельницького", яким установлено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території парків та скверів здійснюється на конкурсних засадах виключно на місцях у відповідності до затверджених комплексних схем.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1921 грн., (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня) за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Хмельницької міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 22 липня 2019 року

Позивач:Фізична особа підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Виконавчий комітет Хмельницької міської ради (вул. Гагаріна, 3,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 04060772)

Головуючий суддя В.К. Блонський