
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
22 липня 2019 р. № 520/5174/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагайдака В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, 21, 8-9 поверх, м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822) про визнання порушення протиправним,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, в якому, з урахуванням уточнень від 20.06.2019 р., просить суд:
визнати порушення Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області встановленого ч. 1 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" строку надання відповіді на запит ОСОБА_1 №5 від 16.11.2018 р. щодо надання публічної інформації протиправним.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21.06.2019 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі №520/5174/19.
Запропоновано відповідачу подати до суду протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали відзив на позов та докази на обґрунтування відзиву, а також докази направлення відзиву позивачу.
Відповідач, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, надав до суду відзив на позов, згідно змісту якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 16.11.2018 р. звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з запитом та просив надати публічну інформацію:
Чи зобов`язано та на якій підставі (статті Земельного кодексу України) Головне управління Держгеокадастру в Харківській області до чи після оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті переліку земельних ділянок з визначеними площами земельних ділянок в межах норм безоплатної приватизації на території області ("Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам у IV кварталі 2018 року на території Харківської області"), затвердженого відповідним наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, направляти листи до сільських рад стосовно висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства земельних ділянок, які включені в вищезазначений перелік та знаходяться на території сільських рад поза межами населених пунктів?
коли, щодо яких земельних ділянок, які були включені в "Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадян у IV кварталі 2018 року на території Харківській області", затвердженого наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області 20.04.2018 №184, Головне управління Держгеокадастру в Харківській області направляло листи до сільських рад стосовно висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства земельних ділянок, які включені в вищезазначений перелік, які знаходяться на території цих сільських рад поза межами населених пунктів та чим це підтверджується?(а.с.6).
Листом від 22.11.2018 р. повідомлено позивача, що згідно з пунктом 2 рішення колегії Держземагенства України від 14.10.2014 року № 2/1 «Про обов`язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності» начальникам Головних управлінь за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їх користуванні, що надходитимуть з 15.10.2014 року, необхідно забезпечити обов`язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою. Таким чином, Головне управління обов`язково направляє вищевказані листи до місцевих рад після затвердження та оприлюднення на сайті Головного управління Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам у відповідному кварталі 2018 року на території Харківської області, за клопотаннями громадян про надання дозволу на розробку проектів із землеустрою. За заявами громадян про отримання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, включених до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам у IV кварталі 2018 року на території Харківської області, головне управління направило листи (у кількості 12 шт.) до органів місцевого самоврядування(а.с.7).
Відповідно до статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або межах повноважень та інший спосіб - на свій вибір.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
За змістом ст. 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб`єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
У відповідності до ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.
Суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:
1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень;
2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону;
3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації(ст. 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Статтею 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено розпорядників інформації для цілей цього Закону та ст. 14 визначені обов`язки розпорядників інформації.
Згідно ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.
Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.
Як вбачається із доданих до позовної заяви матеріалів позивач до Головного управління звернувся 16.11.2018 р. із запитом на публічну інформацію.
Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області надано відповідь 22.11.2018 року.
З урахуванням того, що 17 та 18 листопада 2018 р. є вихідними днями, а Законом України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що відповідь на запит на інформацію надається не пізніше п`яти саме робочих днів, відповідачем відповідь надана у строк визначений законодавством.
Відносно посилання позивача на те, що направлено лист Головним управлінням лише 28.11.2018, про що свідчить відбиток штемпелю, який міститься на поштовому конверті, суд вважає , що даний доказ не є належним та допустимим, оскільки будь-яких доказів, що відповідь на запит на публічну інформацію ОСОБА_1 № 5 від 16.11.2018 р. знаходилась безпосередньо саме у цьому конверті копія якого додана до позовної заяви, позивачем не надано.
Відповідно до журналу обліку відправленої кореспонденції лист Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 22.11.2018 року № ПІ-366/0-315/0/63-18 разом з додатками до нього надано до поштового відділення 22.11.2018 року.
З огляду на вказане вище, позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, 21, 8-9 поверх, м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822) про визнання порушення протиправним - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 22 липня 2019 р.
Суддя Сагайдак В.В.