
Справа № 461/8999/18
Провадження № 2/461/241/19
У Х В А Л А
18.07.2019 року.
Галицький районний суд м. Львова
у складі головуючого судді Фролової Л.Д.,
за участі:
секретаря судового засідання Збожної О.Р.,
представника позивача Шевченко М.І.,
прокурора Гарасимчука А.В.,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом заступника прокурора Львівської області в інтересах Львівської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу Гусак Роман Тадейович, про витребування з чужого володіння нежитлових приміщень, скасування державної реєстрації права власності, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Галицького районного суду м. Львова перебуває зазначена цивільна справа, за позовом заступника прокурора Львівської області в інтересах Львівської міської ради, який просить суд: витребувати з приватної власності ОСОБА_1 до комунальної власності територіальної громади м. Львова нежитлові приміщення 11-1. 1 1-2.1 1-3,11-4,1 1-5,1 1-6,1 1-7 загальною площею 51,0 кв.м по АДРЕСА_1 ; скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на зазначені приміщення.
17 липня 2019 року до суду надійшло клопотання представника Львівської міської ради Шевченко М.І. та представника відповідача - адвоката ОСОБА_2 від 16 липня 2019 року про затвердження мирової угоди. До клопотання доданий підписаний учасниками справи текст мирової угоди, відповідно до якого сторони домовились:
1.Визнати, що у приватній власності ОСОБА_1 залишаються нежитлові приміщення 11-1. 1 1-2.1 1-3,11-4,1 1-5,1 1-6,1 1-7 загальною площею 51,0 кв.м по АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1361222846101), належні йому відповідно до договору купівлі-продажу від 17 липня 2018 року, за реєстровим №934, посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Гусак Р.Г.
2. Відповідач протягом 05 (п`яти) банківських днів з моменту затвердження цієї мирової угоди сплачує на користь Львівської міської ради в рахунок компенсації вартості нежитлових приміщень в рахунок місцевого бюджету м. Львові ціну позову розміром 529320 грн. 00 коп..
3. Відповідач по справі несе всі судові витрати, пов`язані з розглядом даної справи.
4.Сторони підтверджують, що вищевикладені умови відповідають їх волевиявленню і породжують настання реальних правових наслідків.
5.Сторони підтверджують, що після затвердження умов цієї мирової угоди Галицьким районним судом м. Львова та набрання чинності такою, за умови належного виконання всіх пункті тексту такої угоди, сторони не матимуть жодних взаємних майнових га/або немайнових претензій щодо зазначених у ній нежитлових приміщень.
6.Сторони заявляють, що в процесі укладення та виконання умов цієї мирової угоди не будуть порушені їхні права, свободи та інтереси та інтереси чи права будь-яких третіх осіб.
7.Сторонам відомі правові наслідки закриття провадження по справі за мировою угодою, та невиконання умов цієї мирової угоди.
8.Мирова угода складена у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу.
9. Мирова угода набирає чинності після її затвердження судом.
В судовому засіданні представник Львівської міської ради та представник відповідача просили суд затвердити подану ними мирову угоду.
Прокурор зазначив, що позивач, відповідно до вимог цивільно-процесуального законодавства, має право укласти мирову угоду з відповідачем.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відмову у затвердженні мирової угоди з наступних підстав.
Відповідно до положень частин першої-четвертої статті 207 ЦПК України мирова угода укладається сторонами з метою врегулювання спору на підставі взаємних поступок і має стосуватися лише прав та обов`язків сторін. У мировій угоді сторони можуть вийти за межі предмета спору за умови, що мирова угода не порушує прав чи охоронюваних законом інтересів третіх осіб. Сторони можуть укласти мирову угоду і повідомити про це суд, зробивши спільну письмову заяву, на будь-якій стадії судового процесу. До ухвалення судового рішення у зв`язку з укладенням сторонами мирової угоди суд роз`яснює сторонам наслідки такого рішення, перевіряє, чи не обмежені представники сторін вчинити відповідні дії. Укладена сторонами мирова угода затверджується ухвалою суду,в резолютивній частині якої зазначаються умови угоди. Затверджуючи мирову угоду, суд цією ж ухвалою одночасно закриває провадження у справі.
Частина 5 цієї ж статті передбачає, що суд постановляє ухвалу про відмову у затвердженні мирової угоди і продовжує судовий розгляд, якщо:1) умови мирової угоди суперечать закону чи порушують права чи охоронювані законом інтереси інших осіб, є невиконуваними; або 2) одну із сторін мирової угоди представляє її законний представник, дії якого суперечать інтересам особи, яку він представляє.
Як вбачається з матеріалів справи, прокурор в інтересах Львівської міської ради як представницького органу територіальної громади звернувся до суду з позовом про витребування майна з чужого володіння та скасування державної реєстрації права власності відповідача. При цьому, у позові зазначено, що факт приналежності об`єкту нерухомого майна до комунальної власності територіальної громади міста Львова в особі Львівської міської ради встановлений рішенням суду у справі № 461/8770/17 яке набрало законної сили.
Згідно ст. 327 ЦК України, у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що право комунальної власності - це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 та ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з положеннями п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання:прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об`єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об`єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об`єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об`єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
Відповідно до норм ст. 13 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», приватизація державного або комунального майна здійснюється шляхом:
1) продажу об`єктів права державної або комунальної власності на аукціоні, у тому числі:аукціоні з умовами;аукціоні без умов;аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій;аукціоні із зниженням стартової ціни;аукціоні за методом вивчення цінових пропозицій; та
2) викупу об`єктів приватизації.
За нормами Цивільного Кодексу України підставами виникнення (набуття) права власності є різні правопороджуючі юридичні факти або правовідносини.
Судове рішення за загальним правилом не є підставою виникнення права власності. Відповідно до ч. 5 ст. 11 ЦК цивільні права можуть виникати з рішення суду лише у випадках, чітко встановлених актами цивільного законодавства.
Крім того, суд зазначає, що не може підміняти собою державні органи або органи місцевого самоврядування, компетенція яких щодо переходу права власності визначається діючим законодавством.
Тому, затвердження мирової угоди, проект якої передбачає визнання судом законності переходу права власності на нежитлові приміщення в обхід встановленого порядку, суперечить закону та порушує права територіальної громади м. Львова.
У зв`язку з цим, суд на підставі п. 1 ч. 5 ст. 207 ЦПК України, відмовляє у затвердженні мирової угоди та вважає за необхідне продовжити судовий розгляд справи.
Керуючись ст.ст. 258, 260-261 ЦПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у затвердженні мирової угоди між Львівською міською радою та ОСОБА_1 від 16 липня 2019 року та продовжити судовий розгляд.
Ухвала постановлена в нарадчій кімнаті, в судовому засіданні 18 липня 2019 року проголошено її вступну та резолютивну частини.
Повний текст ухвали суду виготовлений 22 липня 2019 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.Д. Фролова