
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2019 р. м. Чернівці справа № 824/501/19-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про зобов`язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на підставі винесеного ним розпорядження у пенсійній справі №N/А3515-МВС від 03.03.2018 р. про перерахунок пенсії, який проведено згідно рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.01.2018 р. та отриманої 10.05.2017 р. довідки про розмір грошового забезпечення № 13/3515 від 18.04.2017 р. виготовленою Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області провести розрахунок та виплату йому, ОСОБА_1 , компенсації втрати частини доходів, виходячи з суми боргу 50289,06 грн, у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 р. по день фактичної виплати всієї суми донарахованої частини пенсії, яка визначається відповідно до Закону України від 19.10.2000 р. № 2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати", "Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. № 159.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що з моменту винесення розпорядження від 03.03.2018 р. по теперішній час Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач) протиправно не виплатило йому частину суми перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 р. по 01.03.2018 р. в розмірі 50289,06 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 р., як було визначено в рішенні Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.01.2018 р. в адміністративній справі № 824/1025/17-а. Водночас, відповідач неправомірно перейшов до часткової виплати, керуючись постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 р., з відтермінуванням на 3 р.
Позивач вважає, що він позбавлений права на користування всією сумою перерахованої пенсії. Така тривала невиплата частини перерахованої пенсії за минулі періоди сталася через вину відповідача, тому позивач вважає, що має право на компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із несвоєчасним отриманням щомісячних пенсійних виплат, перерахованих йому на підставі рішення суду.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.05.2019 р. відкрито провадження в адміністративні справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ст. ст. 257 - 263 КАС України без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
З метою з`ясування всіх обставин у справі пунктом 3 вищевказаної ухвали суду, витребувано з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області копії матеріалів пенсійної справи позивача, а оригінал для огляду.
Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі та вказав, що ним виконано рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.01.2018 р. своєчасно та без порушення термінів виконання, визначених законодавством. Відповідач вважає, що ним не порушено термінів виплати доходів, нарахованих на виконання рішення суду, а тому немає підстав для застосування Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати».
Позивач скористався правом, передбаченим ст. 163 КАС України, та подав до суду відповідь на відзив.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 19.06.2019 р. витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області додаткові докази по справі.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з 14.02.1998 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсія позивачу призначена за вислугу років (22 роки) у розмірі 56% від суми грошового забезпечення (а.с. 13-15, 41).
18.04.2017 р. ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області виготовлено довідку № 13/3515 на ім`я позивача про те, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988, наказу МВС від 06.04.2016 р. № 260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 р. за посадою помічника начальника Сокирянського відділу ДМ УДАІ УМВС/старшого інспектора ВП ГУ НП становить 6471,99 грн, яку направлено на адресу Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області (а.с. 48).
З матеріалів справи видно, що 03.09.2017 р. позивач вдруге звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації, яким просив: провести перерахунок пенсії у відповідності до зазначених вище положень чинного законодавства; надати письмову відповідь з розширеним роз`ясненням, в якому вказати з яких причин починаючи з 01.01. 2016 р. йому не проведено перерахунок пенсії та не здійснюється нарахування грошових коштів, згідно отриманої довідки, враховуючи постанову Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р.
Листом №361/Г-11 від 13.09.2017 р. відповідач повідомив позивача в т.ч., що у Державному бюджеті України на 2016 та 2017 р.р. видатки для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України не були передбачені, у зв`язку із відсутністю підстав. Крім того, відповідач вказував, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 01.01.2016 р., позивач звернувся з позовом до Чернівецького окружного адміністративного суду.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.01.2018 р. в адміністративній справі № 824/1025/17-а, яке набрало законної сили, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 р., ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та, деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки №13/3515 від 18.04.2017 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р., яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та, деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки №13/3515 від 18.04.2017 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р., яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області, починаючи з 01.01.2016 р. В іншій частині позову відмовлено (а.с. 16-20).
На підставі рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.01.2018 р. в адміністративній справі № 824/1025/17-а, 03.03.2018 р. відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 01.01.2016 р., з сум грошового забезпечення: посадовий оклад – 2500,00 грн, оклад за військове звання – 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (40%) – 1800,00 грн, премія (2,73%) – 171,99 грн, всього – 6471,99 грн. Основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22) у розмірі: 3624,31 грн. Розмір пенсії внаслідок перерахунку з 01.01.2016 р. склав 3624,31 грн (а.с. 21).
03.03.2018 р. відповідачем проведено розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії, за пенсійною справою №N/A 3515 за дорученням №Д N/А3515/35, відповідно до якого сума доплати пенсії позивачу склала 50289,06 грн, у період з січня 2016 р. по березень 2018 р. Підстава для здійснення розрахунку: рішення суду (а.с. 22, 61, 73).
Крім того, відповідно до розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, за пенсійною справою №N/A 3515 за дорученням №Д N/А3515/42 встановлено, що відповідач здійснив розрахунок різниці між розміром пенсії позивача, яка мала бути йому сплачена протягом січня 2016 р. по грудень 2017 р., та розміром пенсії, яка була фактично сплачена позивачу. Загальна сума такого розрахунку склала 575,76 грн. Згідно вказаного розрахунку, різниця між розміром пенсії, визначеним відповідно до постанови суду і розміром пенсії, обчисленим без урахування постанови суду, за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р., яка складає 575,76 грн, буде виплачуватися органом Пенсійного фонду, відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 р. №649 (а.с. 74).
Як стверджує позивач у позові, відповідач, керуючись постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», перерахував кошти на його банківський рахунок у березні 2018 р., але лише за період з 01.01.2018 р. і виплачує їх по теперішній час.
Позивач стверджував, що сума пенсії в розмірі 50289,06 грн за період з 01.01.2016 р. по 01.03.2018 р. залишилася невиплаченою.
Не погоджуючись із зазначеними діями, 23.11.2018 р. позивачем подано заяву до відповідача, в якій просив:
- здійснити розрахунок суми компенсації розміру пенсії після її перерахунку з урахування коефіцієнтів компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (у відсотках), розрахованого згідно з Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21.02.2001 р., та відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати»;
- виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії, за вказаний період по дату виплати боргу (а.с. 23-24).
За результатами розгляду вказаної заяви, 10.12.2018 р. відповідач направив на адресу позивача лист за №984/Г-11, в якому, посилаючись на Закон України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплат» та постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати» № 159 від 21.02.2001 р., повідомив, що рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.01.2018 р. по справі № 824/1025/17-а, яке набрало законної сили 25.02.2018 р., виконано 03.03.2018 р., тобто, своєчасно та без порушення термінів виконання визначених законодавством.
Враховуючи, що Головним управлінням не порушено терміни виплати доходів, нарахованих на виконання рішення суду, немає підстав для застосування положень Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» щодо проведення позивачу компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати.
Щодо виплати суми боргу внаслідок перерахунку, відповідач в листі повідомив, що на виконання вимог рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.01.2018 р. по справі № 824/1025/17-а на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області про розмір грошового забезпечення від 18.04.2017 р. № 13/3515 позивачу 03.03.2018 р. проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 р., розмір якої склав 3624,31 грн. Виплату перерахованих сум пенсії за січень-березень 2018 р. проведено додатковими відомостями у березні цього року. З квітня 2018 р. її виплата проводиться в цьому розмірі.
Разом з цим, до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області надійшла довідка Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 14.03.2018 р. № 13/3515, розмір якого менший. На підставі даної довідки відповідно до вимог рішення Уряду від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» 27.03.2018 р. проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 р., розмір якої склав 3600,32 грн. Оскільки розмір пенсії внаслідок даного перерахунку менший, її виплата забезпечується у розмірі, визначеному за рішенням суду.
Суму перерахованої пенсії для виплати за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р., обчислену станом на 01.01.2018 р. у розмірі 43990,17 грн. буде забезпечено в порядку, визначеному рішенням Уряду від 21.02.2018 р. № 103. Різницю між розміром пенсії, обчисленим за судовим рішенням та за нормами зазначеного вище рішення, у сумі 575,76 грн. - в порядку, визначеному постановою Кабінетом Міністрів України від 22.08.2018 р. № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Враховуючи вище викладене, відповідач в листі звернув увагу позивача, що виплату перерахованих сум пенсій за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. буде забезпечено згідно вимог чинного законодавства (а.с. 25).
Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно ст. 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.01.2018 р. в адміністративній справі №824/1025/17-а, яке набрало законної сили 27.02.2018 р., зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 р., ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та, деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки №13/3515 від 18.04.2017 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р., яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області, починаючи з 01.01.2016 р.
Отже, зазначеним рішенням суду чітко визначені нормативно-правові акти, на підставі яких відповідач зобов`язаний здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу.
На виконання ухвали Чернівецького окружного адміністративного суду про витребування доказів від 19.06.2019 р., відповідачем подано до суду письмові пояснення та наявні документи, що витребовувалися.
Так, в письмових поясненнях відповідач зазначав, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду 25.01.2018 р. по справі № 824/1025/17-а, відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та, деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки №13/3515 від 18.04.2017 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р., яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області, починаючи з 01.01.2016 р. Розмір пенсії внаслідок перерахунку з 01.01.2016 р. склав 3624,31 грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) виплату перерахованих сум пенсії за січень - березень 2018 р. проведено додатковими відомостями у березні 2018 р. (дата зарахування на рахунок в банку 20.03.2018 р.).
21.03.2018 р. на адресу відповідача від Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для здійснення перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), видана позивачу на підставі даної довідки проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 р., розмір якої склав 3600,32 грн.
Починаючи з квітня 2018 р. виплата пенсії позивачу здійснюється в розмірі, обчисленому за рішенням суду (розмір пенсії, обчислений відповідно до довідки, менший).
Сума перерахованої пенсії для виплати за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. складає 44565,93 грн., з якої 43990,17 грн. - це різниця між місячним розміром підвищеної пенсії (3600,32 грн.) та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р., а 575,76 грн. - це різниця між розміром пенсії, визначеним відповідно до постанови суду і розміром пенсії, обчисленим без урахування постанови суду (3624,31 грн. - 3600,32 грн.) х 24).
Відповідно до Постанови №103 починаючи з 01.01.2019 р., щомісяця здійснюється виплата у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. (по 916,46 грн.).
Різниця між розміром пенсії, визначеним відповідно до рішення суду і розміром пенсії, обчисленим без урахування рішення суду, за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р., яка складає 575,76 грн, включена до реєстру рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, та 18.01.2019 р. передана на розгляд комісії з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду при Пенсійному фонді України в порядку, визначеному постановою Уряду від 22.08.2018 № 649.
З огляду на наведене, відповідачем вважає, що рішення Чернівецького окружного адміністративного суду 25.01.2018 р. по справі № 824/1025/17-а виконано ним в межах повноважень визначених законодавством України (а.с. 71).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-IV (далі – Закон №1058, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Частиною 2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 2262-XII від 09.04.1992 р. (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Питання, пов`язані із здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовано Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 р. №2050-ІІІ (далі – Закон №2050-ІІІ в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням термінів її виплати, прийнятим для реалізації Закону №2050-ІІІ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001р. №159 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі – Порядок №159).
Згідно ст. ст. 1, 2 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться) (ст. 3 Закону №2050-ІІІ).
Відповідно до п. 3 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Отже, основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченої ст. 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком №159, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у т. ч. пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в т. ч. пенсії, у зв`язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
Також, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи, організації всіх форм власності і господарювання застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).
Виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічний підхід до застосування вказаних норм викладено Верховним Судом у постановах від 15.04.2019 р. (справа № 727/7818/16-а), від 20.02.2018 р. (справа №336/4675/17), від 14.05.2019 р. (справа № 804/2994/18), від 12.06.2019 р. (справа № 425/38/17), від 21.06.2018 р. (справа №523/1124/17) та від 03.07.2018 р. (справа №521/940/17).
Статтею 4 Закону № 2050-ІІІ встановлено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Отже, компенсація втрати частини доходів нараховується лише на нараховані та фактично виплачені доходи.
З матеріалів справи видно, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.01.2018 р. по справі № 824/1025/17-а, 03.03.2018 р. відповідачем проведено розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії, за пенсійною справою №N/A 3515 за дорученням №Д N/А3515/35, відповідно до якого сума доплати пенсії позивачу склала 50289,06 грн, у період з січня 2016 р. по березень 2018 р. Як вказує відповідач, 20.03.2018 р. було зараховано на рахунок в банку виплату перерахованих сум пенсії позивача за січень-березень 2018 р. Крім того, відповідач зазначив, що починаючи з 01.01.2019 р., щомісяця здійснюється виплата у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р.
Оскільки рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.01.2018 р. по справі № 824/1025/17-а відповідач фактично виконано частково, суд приходить до висновку про наявність у позивача права на отримання компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати за період з 01.01.2018 р. по 31.03.2018 р.
Відтак, відповідач повинен був при її виплаті нарахувати компенсацію втрати частини доходів за відповідний період, проте таких дій не вчинив, та безпідставно відмовив у задоволенні заяви позивача щодо здійснення цих виплат за період з 01.01.2018 р. по 31.03.2018 р. Доказів нарахування та виплати позивачу компенсації втрати частини доходів за вказаний період відповідач до суду не надав.
Відтак, в цій частині позов підлягає задоволенню.
Стосовно решти позовної вимоги позивача про зобов`язання відповідача провести розрахунок та виплату компенсації втрати частини доходів, виходячи з суми боргу 50289,06 грн, у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 р. по день фактичної виплати всієї суми донарахованої частини пенсії, суд зазначає, що належна позивачу на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.01.2018 р. по справі № 824/1025/17-а сума перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. в сумі 44565,93 грн залишається невиплаченою.
У постановах Верховного Суду від 10.07.2018 р. по справі № 404/6317/16-а, від 18.09.2018 р. по справі № 522/535/17, від 25.10.2018 р. по справі № 420/1410/17 зазначено про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині виплати позивачу компенсації втрати частини доходів, враховуючи їх передчасність, оскільки відповідно до ст. 4 Закону № 2050-ІІІ виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць. Враховуючи відсутність підстав вважати, що право на отримання компенсації при відновленні виплати пенсії буде порушено відповідачем, задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Оскільки компенсація може бути нарахована лише на ту частину заборгованості, яка фактично виплачена, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача спрямовані на майбутнє та є передчасними, а тому не підлягають задоволенню.
Крім того, суд зазначає, що у випадку задоволення позовних вимог у тій формі, як цього просить позивач, висновок суду про задоволення позову буде залежати від настання певних умов, що є не припустимим з огляду на положення ч. 7 ст. 246 КАС України, яка визначає зміст рішення адміністративного суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 2 ст. 245 КАС України наведено перелік рішень, які суд може прийняти у разі задоволення позову.
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (ч. 3-4 ст. 245 КАС України).
Із змісту вказаних норм видно, що адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин у випадку, якщо своїми незаконними рішеннями, діями або бездіяльністю суб`єкт владних повноважень порушує такі права, свободи та інтереси осіб. Приблизний перелік способів захисту порушеного права в адміністративному судочинстві встановлено ст. 245 КАС України.
Враховуючи повноваження суду при вирішенні справи, закріплені в ст. 245 КАС України та протиправність дій відповідача щодо відмови у здійсненню позивачу розрахунку та виплати компенсації втрати частини доходів за період січень - березень 2018 р., обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд приходить до висновку про задоволення позову частково та зобов`язує відповідача виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходу внаслідок невчасної виплати пенсії у відповідності до положень Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати" за період з 01.01.2018 р. по 31.03.2018 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність відмови позивачу у здійсненні розрахунку та виплату компенсації втрати частини доходів за період з 01.01.2018 р. по 31.03.2018 р.
Стосовно клопотання позивача про встановлення контролю виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 та 8 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому ст. 287 цього Кодексу.
Враховуючи наведену норму КАС України, суд вважає, що на час розгляду справи не має підстав для встановлення контролю виконання судового рішення.
Стосовно розподілу судових витрат суд зазначає.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З матеріалів справи видно, що за подання вказаного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, що підтверджується квитанцією №MP_AB300595PED_7342743 від 10.05.2019 р. (а.с. 28).
Враховуючи рішення суду про часткове задоволення позовних вимог, а також те, що у справі міститься документальне підтвердження сплати позивачем судового збору у розмірі 768,40 грн, суд вважає за необхідне розподілити судові витрати позивача, який не є суб`єктом владних повноважень, пропорційно до задоволеної частини позовних вимог.
Відтак, стягненню на користь позивача підлягають судові витрати у розмірі 384,2 грн рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 139, 243, 245, 246 та 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходу внаслідок невчасної виплати пенсії у відповідності до положень Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати" за період з 01.01.2018 р. по 31.03.2018 р.
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 384,2 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
4. В іншій частині позову відмовити.
Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Повне найменування учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вулиця Оренбурзька, 7 А, місто Чернівці, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя Левицький В.К.