
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/1586/19
Провадження № 2/711/1053/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2019 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Скляренко В.М.
при секретарі Слабко Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
в с т а н о в и в :
Департамент соціальної політики Черкаської міської ради звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги.
В обґрунтування позову вказує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 31.10.2014 року перебувала на обліку в Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Згідно із її заявою від 31.10.2014 року та відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року ОСОБА_1 була нарахована та виплачена грошова допомога переміщеним особам на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, їй та її чоловіку ОСОБА_2 з травня 2015 року по червень 2016 року включно.
Державною фінансовою інспекцією у Черкаській області проведено ревізію використання виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2014 року по 31.03.2016 року, а також законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, за період з 2014-2016 роки в Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради.
При проведенні вказаної ревізії спеціалістами Державної фінансової інспекції у Черкаській області виявлено факт неповідомлення відповідачкою ОСОБА_1 про обставини, які впливають на призначення Департаментом щомісячної адресної допомоги, а саме про набуття у власність гр. ОСОБА_1 нерухомого майна.
Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 10.05.2016 року у власності ОСОБА_1 з 04.07.2015 року, на підставі договору дарування від 04.07.2015 року № 1441, є житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Пунктом 6 абзацу 1 Порядку визначено, що грошова допомога не призначається, якщо будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Відповідно до пункту 3 Порядку, якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім`ї або інформацією, поданою компетентним органом.
Оскільки ОСОБА_1 не було повідомлено Департамент про набуття нею 04.07.2015 року у власність житла, це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді допомоги переміщеним особам на проживання за період з серпня 2015 року по червень 2016 року на загальну суму 18934 грн. 71 коп.
Розпорядженням від 09.06.2016 року особовий рахунок гр. ОСОБА_1 закрито, виставлено переплату призначеної і виплаченої допомоги з 01.08.2015 року.
Листами від 10.06.2016 року № 207, від 10.08.2016 року № 336 та від 13.11.2017 року № 353 відповідачку ОСОБА_1 повідомлено про причини і розмір переплати, а також про необхідність повернення заборгованості. Станом на 01.01.2019 року відповідачкою сплачено 6665 грн. 52 коп. в погашення заборгованості. Останній платіж у розмірі 200 грн. був сплачений у грудні 2018 року.
Таким чином, після проведеного перерахунку розмір переплати, яку відповідачка до даного часу не повернула, становить 12269 грн. 19 коп.
А тому, просить стягнути з ОСОБА_1 на користь держави, в особі Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради перераховану суму в розмірі 12269 грн. 19 коп., виплачену надміру у вигляді грошової допомоги переміщеним особам на проживання та судовий збір в розмірі 1921 грн.
Ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 22.03.2019 року відкрито провадження у справі та визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження. Відповідачу наданий строк для надання відзиву на позовну заяву.
22.04.2019 року представником відповідачки ОСОБА_1 – адвокатом Микитенко В.І. подано відзив на позовну заяву, в якому останній вказує, що відсутня недобросовісна поведінка відповідачки – ОСОБА_1 щодо надання недостовірних даних, оскільки станом на момент заповнення нею заяви про призначення їй щомісячної адресної допомоги редакція пункту 5 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ № 810 від 01.10.2014 року не передбачала такого обов`язку як зазначати дані про наявність у власності житлового приміщення, такий обов`язок розпочався лише з 23.10.2015 року, а відповідачка з 23.10.2015 року по 15.05.2015 року відповідних заяв не заповняла. Також вказує, що позивачем не дотримано вимог ч. 9 ст. 83 ЦПК України щодо направлення відповідачці копій доказів, що подаються суду, тому такі докази не можуть братися судом до уваги.
В судовому засіданні представник позивача – Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, за довіреністю ОСОБА_3 Т. ОСОБА_4 , позовні вимоги підтримав та просив задовольнити, стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надмірно виплачену грошову допомогу переміщеним особам в сумі 12269 грн. 19 коп. та судовий збір в розмірі 1921 грн.
В судовому засіданні представник відповідачки ОСОБА_1 – адвокат Микитенко В.І. просив відмовити в задоволенні позову, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представника позивача ОСОБА_5 , пояснення представника відповідача ОСОБА_6 , дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до положень ст.ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 80 ЦПК України).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Порядок ведення обліку осіб, які переміщуються, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї.
Відповідно до п. 6. Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505, в редакції чинній на момент звернення відповідачки, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
В судовому засіданні встановлено, що 31.10.2014 року до Управління праці та соціального захисту населення Придніпровського району звернулася ОСОБА_1 , яка зареєстрована в АДРЕСА_2 , із заявою про взяття на її облік як особи, що переміщена з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. Фактичне місце проживання було вказано: АДРЕСА_3 (а.с. 43).
Крім того, 07.05.2015 року гр. ОСОБА_1 , як уповноважена особа від усієї родини, звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Придніпровського району Департаменту соціальної політки Черкаської міської ради із заявою про призначення відповідної щомісячної грошової адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 35).
На підставі вказаних заяв ОСОБА_1 рішенням Управління праці та соціального захисту населення Придніпровського району Департаменту соціальної політки Черкаської міської ради від 03.07.2017 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 та членам її сім`ї (вона та чоловік) було призначено щомісячну адресну грошову допомогу, як переміщеним особам на проживання з 07.05.2015 року по 06.11.2015 року по 1768 грн. (а.с. 33).
В подальшому, рішенням від 12.11.2015 року було продовжено виплати допомоги переміщеним особам на проживання з 07.11.2015 року по 06.05.2016 року – по 1768 грн. (а.с. 29).
Рішенням від 04.06.2016 року продовжено виплати допомоги переміщеним особам на проживання з 16.05.2016 року по 15.11.2016 року – по 1768 грн. (а.с. 17).
За період з серпня 2015 року по червень 2016 року відповідачці ОСОБА_1 було виплачено грошову допомогу в сумі 18934 грн. 71 коп.
В подальшому, в результаті проведеної Держаною фінансовою інспекцією у Черкаській області ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету в тому числі і на виплату щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, а також на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 01.01.2014 року по 31.03.2016 року, було встановлено, що згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно від 10.05.2016 року ОСОБА_1 з 04.07.2015 року, на підставі договору дарування від 04.07.2015 № 1441 належить житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 15-16).
В зв`язку з цим, розпорядженням Департамент соціальної політики Черкаської міської ради від 09.06.2016 року ОСОБА_1 було припинено виплату та закрито особовий рахунок № НОМЕР_1 . Також було виставлено переплату з 01.08.2015 року (а.с. 14).
Крім того, Департамент соціальної політики Черкаської міської ради неодноразово звертався до відповідачки ОСОБА_1 з повідомлення про переплату щомісячної адресної допомоги за період з 01.08.2015 року по 30.06.2016 року в сумі 18934 грн. 71 коп. та вимогою про повернення коштів (а.с. 8, 11, 12).
Також в судовому засіданні встановлено, що відповідачкою ОСОБА_1 було повернуто на рахунок Департаменту частину грошової допомоги, в зв`язку з чим на даний час залишок переплати становить 12269 грн. 19 коп.
Пунктом 11 вищезгаданого Порядку передбачено, що уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Оскільки в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 з 04.07.2015 року на праві власності належить житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 а і вона про це не повідомила позивача, що призвело до безпідставного отримання нею з 01.08.2015 року по 30.06.2016 року грошової допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території, загальна сума якої з урахуванням повернутих відповідачкою коштів становить 12269 грн. 19 коп., і вказані виплати не повернуті відповідачкою на вимогу позивача до даного часу, тому суд приходить до висновку про задоволення позову Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення виплачених коштів щомісячної адресної допомоги в загальній сумі 12269 грн. 19 коп.
Доводи представника відповідачки ОСОБА_1 – адвоката Микитенка В.І. про відсутність недобросовісної поведінки відповідачки спростовуються матеріалами справи, з яких вбачається, що в заяві про призначення щомісячної адресної допомоги від 07.05.2015 року відповідачка ОСОБА_1 вказала про відсутність в неї та інших членів сім`ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції та зобов`язалася повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання обставин (а.с. 35), однак після набуття у власність житлового будинку АДРЕСА_1 свого обов`язку не виконала.
Крім того, пункт 5 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505, на який також посилається представник відповідачки, в редакції чинній на момент написання відповідачкою заяви від 07.05.2015 року, передбачав що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. Тому відповідачка протягом трьох днів з дня набуття у власність житлового будинку зобов`язана була повідомити про це позивача, оскільки це впливало на призначення грошової допомоги. Незнання закону чи неправильне його тлумачення відповідачкою ОСОБА_1 не звільняє її від юридичної відповідальності та не може слугувати підставою для відмови в задоволенні позовних вимог в силу приписів ст. 68 Конституції України.
Тому безпідставними є посилання представника відповідача на ст. 1215 ЦК України, оскільки встановлено факт недобросовісності отримувача ОСОБА_1 з 01.08.2015 року державної допомоги, що виключає можливість застосування даної норми до спірних правовідносин.
Також безпідставними є доводи представника відповідачки про недотримання позивачем вимог ч. 9 ст. 83 ЦПК України, оскільки окремо від позову позивачем докази до суду не подавилися. А копія позовної заяви разом з усіма додатками до неї була направлена судом на адресу відповідачки та була отримана нею 04.04.2019 року, свідченням чого є рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 68).
А тому, з огляду на встановлені обставини та наведені правові норми, суд приходить до висновку про задоволення позову та стягнення з ОСОБА_1 на користь позивача безпідставно отриманої грошової допомоги в сумі 12269 грн. 19 коп.
Суд вирішує питання про розподіл судових витрат на підставі ст. 141 ЦПК України, відповідно до вимог якої, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, які понесені позивачем в ході судового розгляду, пропорційно до задоволених позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачений судовий збір в розмірі 1921 грн., що стверджується платіжним дорученням № 25 від 06.02.2019 року (а.с. 1).
А тому, відповідно до ст. 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір», суд вважає за необхідне стягнути з відповідачки ОСОБА_1 на користь позивача судовий збір в розмірі 1921 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. ст. ст. 3, 10, 11, 1212, 1166 ЦК України, ст. ст. 4, 11, 12, 13, 81, 89, 141, 263-266, 273, 280-284 ЦПК України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі і на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505, суд, -
в и р і ш и в:
Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож. за адресою: АДРЕСА_3 ) на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (р/р 35210094079620, код 37853109, МФО 820172, банк ГУ ДКСУ в Черкаській області) 12269 грн. 19 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож. за адресою: АДРЕСА_3 ) на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (р/р 35414067079620, код 37853109, МФО 854018, банк ГУ ДКСУ у Черкаській області) судовий збір в розмірі 1921 грн.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Черкаської області на протязі тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складений 19.07.2019 року.
Головуючий В.М.Скляренко