
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2019 р. № 520/5178/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонька А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання дій незаконними, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд визнати порушення Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області встановленого ч.1 ст.20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" строку надання відповіді на запит ОСОБА_1 . №12 від 30.11.2018 року щодо надання публічної інформації, а саме: показників нормативно грошової оцінки 1 гектара сільськогосподарських угідь у середньому по Харківській області 01.01.2018р. та по районах Харківській області на 01.01.2018 року - протиправним.
В обґрунтування позовних позивач зазначив, що звертався до відповідача із інформаційним запитом 30.11.2018 року №12 та отримав лист відповідача датований 05.12.2018 року за №ПІ-380/0-328/0/63-18, який в свою чергу відправлений поштою 13.12.2018 року. Оскільки Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області порушено ч.1 ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», тому позивач звернувся із цим позовом до суду.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, зазначивши, що у даному випадку відповідач діяв на підставі та у межах чинного законодавства.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21.06.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.
Копія ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження у справі надіслана учасникам справи та отримана останніми, що підтверджується повідомленням пошти про вручення поштового відправлення.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з запитом про надання публічної інформації №12 від 30.11.2018 року щодо показника нормативно грошової оцінки 1 гектара сільськогосподарських угідь (ріллі та перелогів, багаторічних насаджень, природних сіножатей, пасовищ) у середньому по Харківській області на 01.01.2018 року. Відповідач отримав вказаний запит 30.11.2018 року, що підтверджується штампом про одержання від відповідача (а.с.5).
Листом №ПІ-380/0-328/0/63-18 від 05.12.2018 року відповідачем надана відповідь на інформаційний запит позивача від 30.11.2018 року №12.
Позивач, посилаючись на копію конверту (а.с.8), зазначає, що вказаний лист був надісланий йому лише 13.12.2018 року, тому відповідачем порушено ч.1 ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Позивач просить суд визнати порушення Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області встановленого ч.1 ст.20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" строку надання відповіді на запит ОСОБА_1 . №12 від 30.11.2018 року щодо надання публічної інформації, а саме: показників нормативно грошової оцінки 1 гектара сільськогосподарських угідь у середньому по Харківській області 01.01.2018 року та по районах Харківській області на 01.01.2018 року - протиправним.
Згідно ст.34 Конституції України - кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Законом України «Про доступ до публічної інформації» регламентований порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Статтею 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначені гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації, відповідно до якої право на доступ до публічної інформації гарантується: обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб`єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Згідно ст. 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації» - доступ до публічної інформації здійснюється на принципах: прозорості та відкритості діяльності суб`єктів владних повноважень; вільного отримання та поширення інформації, крім обмежень, встановлених законом; рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» - доступ до інформації забезпечується, зокрема, шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно ст.12 вказаного Закону - суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону, структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Статтею 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків.
За приписами п.1 ч.1 ст.14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» -розпорядники інформації зобов`язані, зокрема, надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Порядок оформлення запитів на інформацію визначено ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні (ч.1 ст.19 вказаного Закону).
Строк розгляду запитів на інформацію врегульований ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», згідно з частиною першою якої розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження ч.4 ст. 20 вказаного Закону.
Аналізуючи вказані норми, суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання публічної інформації не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту, тобто у строк з 30.11.2018 року до 05.12.2018 року, включно, з урахуванням двох вихідних. Відповідачем надано до суду копію журналу обліку відправленої кореспонденції за 05.12.2018 рік, з якого вбачається, що лист №ПІ-380/0-328/0/63-18 відправлений саме 05.12.2018 року.
Суд зазначає, що надана позивачем копія поштового конверту (а.с.8) не є належним доказом дати відправлення відповіді Головного управління Держгеокадастру у Харківській області позивачу, оскільки з огляду зазначеної копії конверта не можливо встановити, що лист №ПІ-380/0-328/0/63-18 від 05.12.2018 року був відправлений та містився саме у цьому конверті. На вказаній копії конверту міститься лише штамп відповідача із зазначенням назви, адреси та штамп пошти від 13.12.2018 року.
Таким чином, суд вважає недопустимими та неналежними доказом копію конверту (а.с.8), щодо несвоєчасної надання відповіді позивачу на лист №ПІ-380/0-328/0/63-18 від 05.12.2018 р.
Із аналізу наданих доказів та норм матеріального права, судом встановлено, що відповідач, надав відповідь на запит позивача у п`ятиденний термін, передбачений ст.20 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищезазначене суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд не вбачає підстав для їх розподілу у порядку, встановленому ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки позивачеві в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання дій незаконними - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бідонько А.В.