Рішення № 83137748, 15.07.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2019
Номер справи
500/1365/19
Номер документу
83137748
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1365/19

15 липня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі судді Осташа А. В.

за участю: секретаря судового засідання Гавіловської Х.М.. представника позивача - ОСОБА_1 , представника відповідача - Онофрійчука Д.М., представника третьої особи без заявлення самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Кременецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у Шумському районі Тернопільської області про зобов`язання Кременецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Шумському районі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_3 помилково сплачених коштів в розмірі 31200,00 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 24.10.2018 позивач продав квартиру на підставі договору купівлі-продажу, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . При укладенні договору позивач сплатив податок з доходів фізичних осіб за ставкою 5 відсотків від експертної оцінки майна, що складала 624000*5=31200,00 грн. Проте, з`ясувалось, що сума податку з доходів фізичних осіб від продажу майна сплачена на невірний рахунок Збору з операції придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна (отримувач Пенсійний фонд). 15.04.2019 позивач звернувся із заявою до Кременецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з метою повернення помилково перерахованих коштів у розмірі 31200,00 грн. Проте, відповідач відмовив у поверненні коштів з посиланням на те, що Пенсійний фонд не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, тому немає підстав для повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу майна в сумі 31200,00 грн.

Ухвалою суду від 19.06.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подало 08.07.2019 відзив на позовну заяву, в якому просило у задоволенні позову відмовити в повному обсязі та зазначено, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією стосовно сплачених позивачем коштів, крім того, позивач добровільно сплатив кошти, об`єднане управління не вчиняло дій, не приймало рішень щодо зобов`язання позивача їх сплатити, тому не має можливості встановити факти придбання житла фізичними особами вперше. Крім того, зазначено, що позивач добровільно сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна і об`єднане управління не вчиняло дій та не приймало рішень щодо зобов`язання позивача сплатити такий збір.

Також, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області 12.07.2019 подало клопотання про заміну неналежного відповідача - Кременецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на належного - Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оскільки Кременецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з 10.07.2019 припинило свою діяльність відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" шляхом реорганізації - приєднання Кременецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

В судовому засіданні 15.07.2019 ухвалою суду замінено неналежного відповідача - Кременецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на належного - Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву.

Представник третьої особи УДКСУ у місті Тернополі в судовому засіданні надано письмові пояснення та зазначив, що органом, який контролює справляння надходжень бюджету по коду класифікації доходів "Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна" є Пенсійний фонд. Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов`язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюються за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, яке подається до органу Казначейська за встановленою формою. При вирішенні справи покладається на рішення суду.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних міркувань.

Суд встановив, що 24.10.2018 між фізичною особою - ОСОБА_3 (продавець) та Шумською районною радою (покупець) було укладено договір купівлі-продажу квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Договір купівлі-продажу посвідчений державним нотаріусом Шумської державної нотаріальної контори Тернопільської області Килимар О.Д., та зареєстрований в реєстрі за №563 (аркуш справи 10-13). Відповідно до пункту 2.1 договору купівлі-продажу ціна квартири встановлена в розмірі 624000,00 грн.

Перед укладанням договору купівлі-продажу квартири позивач сплатив податок з доходів фізичних осіб за ставкою 5 відсотків від експертної оцінки майна, яка складала 624000,00*5=31200,00 грн., що підтверджується квитанцією №37 від 24.10.2018 (аркуш справи 15).

Під час подання позивачем декларації про доходи громадян за 2018 рік у Шумську ДПІ Кременецького Головного управління ДФС України у Тернопільській області виявлено, що сума податку з доходів фізичних осіб від продажу майна сплачена на невірний рахунок Збору з операції придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна (отримувач пенсійний фонд).

Позивач 15.04.2019 звернувся до Кременецького об`єднаного УПФУ Тернопільської області із заявою, в якій просив повернути безпідставно перерахованих коштів у розмірі 31200,00 грн. (аркуш справи 16).

За результатами розгляду даної заяви, 18.04.2019 Кременецьке об`єднане УПФУ Тернопільської області надало відповідь заявнику за №1960/07 про те, що підстав для повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 31200,00 грн немає з посиланням на відсутність у Пенсійного фонду України інформації щодо реєстрації права власності громадян на нерухоме майно (аркуш справи 17).

Не погоджуючись із відповіддю відповідача позивач звернулась до суду із даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно з п. 172.1 ст. 172 Податкового кодексу України (далі - ПК України) дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об`єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Пунктом 172.1 ст. 172 ПК України дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об`єктів нерухомості, зазначених у пункті 172.1, підлягає оподаткуванню за ставкою 5% (п. 167.2 ст. 167 ПК України). При цьому дохід від продажу об`єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об`єкта.

Під час проведення операцій з продажу (обміну) об`єктів нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору.

Сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи:

а) особою, яка продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, - до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, міни.

Як випливає із матеріалів справи, ринкова вартість майна, згідно висновку про вартість об`єкта оцінки, виконаного ТОВ "Оцінка .Ю ОСОБА_4 " становила 624000,00 грн.

Відтак, позивачем була визначена сума податкового зобов`язання по додатку з доходів фізичних осіб за ставкою 5 відсотків від вищезгаданої експертної оцінки майна, що склала 624 000*5% =-31200,00 грн.

Перед укладанням договору купівлі-продажу 24.10.2018 позивач сплатив дану суму у філії Тернопільське ОБУ АТ "Ощадбанк" м. Шумськ на рахунок 31116156019600, код отримувача: 36488038, банк отримувача: 899998 отримувач: УК у Шумському районі (аркуш справи 15).

Судом встановлено, що сума податку з доходів фізичних осіб від продажу майна сплачена на невірний рахунок "Збору з операції придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна (отримувач пенсійний фонд)", даний факт підтверджується довідкою Управління Державної казначейської служби України у Шумському районі про те, що кошти в сумі 31200,00 грн. зараховані до "Збору з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна".

Позивач 15.04.2019 звернувся до відповідача із заявою про повернення помилково сплачених грошових коштів, проте відповідач йому відмовив.

Суд зазначає, що посилання відповідача на те, що Пенсійний фонд не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, тому немає підстав для повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу майна в сумі 31200,00 грн. є необґрунтованими, виходячи з наступного.

Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії визначені Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 року за № 1650/24182, з змінами і доповненнями (далі - Порядок).

Згідно із ст. 45 Бюджетного кодексу України та відповідно до Порядку, повернення податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 року № 11 «Про бюджетну класифікацію» затверджено «Класифікацію доходів бюджету», відповідно до якої «Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна» сплачується по коду класифікації доходів 24140500.

Постановою Кабінету Міністрів України №106 від 16.02.2010 року «Про деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету» визначено перелік кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Так, органом, що контролює справляння надходжень бюджету по коду класифікації доходів 24140500 «Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна» є Пенсійний фонд. В даному випадку, в особі Кременецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, правонаступник якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

Відповідно до п.5 Порядку, затвердженого наказом 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов`язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Згідно з ч.5 п.5 Порядку, подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів подається до органу Казначейства за встановленою формою, згідно додатку 1 до Порядку.

Заява про повернення коштів з бюджету, складається платником у довільній формі з обов`язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб`єкта господарювання), прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону.

Отже, законодавством визначено порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів, який передбачає наявність подання відповідного органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з метою внесення його платником до органу Державної казначейської служби України.

Відтак, відповідачем за результатами отриманої заяви позивача не було вжито заходів та вчинено дій, визначених Порядком №787, тобто Пенсійним фондом не виконано процедурних обов`язків щодо алгоритму дій, покладених на неї зазначеним вище Порядком, чим допустив протиправну бездіяльність, а тому наявні підстави для зобов`язання останньої їх вчинити.

Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про помилково сплачених на невірний рахунок в сумі 31200,00 грн, відповідачем не надано, судом не здобуто.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що позивач дійсно 24.10.2018 продав квартиру на підставі договору купівлі-продажу та при укладенні договору позивач сплатив податок з доходів фізичних осіб за ставкою 5 відсотків від експертної оцінки майна в сумі 31200,00 грн., які помилково сплачені на невірний рахунок Збору з операції придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна (отримувач пенсійний фонд).

Таким чином, виходячи із встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що кошти в сумі 31200,00 грн. підлягають поверненню.

За встановлених обставин суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що підлягають до задоволення.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Шумському районі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_3 помилково сплачені кошти в сумі 31 200 грн. згідно квитанції №37 від 24.10.2018.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у шумському районі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_3 помилково сплачені кошти в сумі 31 200 грн. згідно квитанції №37 від 24.10.2018.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір в розмірі 768 грн. 40 коп.

Реквізити сторін:

- позивач: ОСОБА_3 - АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

- відповідач: Головне Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області - 46001, м.Тернопіль, майдан Волі, 3, код ЄДРПОУ 14035769.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 18 липня 2019 року.

Головуючий суддя Осташ А.В.

копія вірна

Суддя Осташ А.В.