
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1295/19
17 липня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі – УПФУ, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області (далі – УДКСУ у місті Тернополі) про повернення безпідставно сплачених коштів.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 18.02.2019 ОСОБА_1 придбав житловий будинок на підставі договору купівлі-продажу, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . При укладенні договору позивач сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 5840,00 грн. Позивач придбав житло вперше, а тому вважає, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України “Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування” сплатив такий збір безпідставно. ОСОБА_1 зазначає, що 07.05.2019 звернувся до Тернопільського об`єднаного УПФУ Тернопільської області про повернення помилково сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, проте отримав відмову у поверненні коштів. Позивач вважає таку відмову необґрунтованою та просить зобов`язати відповідача сформувати та подати до УДКСУ у місті Тернополі подання про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 5840,00 грн.
Ухвалою суду від 13.06.2019 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.07.2019 визначено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання на 17 липня 2019.
Представник позивача в судове засідання не прибув, направив на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі, в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримав з підстав наведених в позовній заяві та просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача Тернопільського об`єднаного УПФУ Тернопільської області в судове засідання не прибув. Відповідачем долучено до матеріалів справи відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією стосовно прав власності громадян на нерухоме майно, позбавлений можливості встановити придбання житла конкретною особою вперше. Крім того, ОСОБА_1 добровільно сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 5840,00 грн., і об`єднане управління не вчиняло дій та не приймало рішень щодо зобов`язання позивача сплатити такий збір.
Представник третьої особи УДКСУ у м. Тернополі у судове засідання не прибув, подав до суду письмове клопотання про розгляд справи без його участі, при вирішенні даної справи покладаються на рішення суду. Надав також довідку про підтвердження зарахування до Державного бюджету 18.02.2019 збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна в сумі 5840,00 грн., сплачених позивачем платіжним дорученням (квитанцією) від 18.02.2019.
Таким чином, з огляду на вжиття судом всіх залежних від нього заходів щодо повідомлення належним чином сторін про наявність судової справи за їх участю та можливість реалізації ними права захисту у судовому порядку їх прав та інтересів, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також враховуючи відповідні заяви учасників процесу про розгляд справи без їх участі, - суд, у відповідності до положень частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за доцільне проводити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав та мотивів:
18 лютого 2019 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу житлового будинку, згідно з яким позивач придбав житловий будинок АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 584 000 (п`ятсот вісімдесят чотири тисячі) грн., що розташований по вулиці АДРЕСА_1 .
Перед укладенням вищезазначеного договору позивач сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1 відсотка від вартості придбаного житла – 5840,00 (п`ять тисяч вісімсот сорок гривень), відповідно до квитанції №26 від 18.02.2019, як це передбачає пункт 15.3 постанови КМУ від 03.11.1998 року № 1740 “Про затвердження порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій” та пункт 10 ст. 4 “Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно довідки управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області №132 від 19.06.2019 підтверджено зарахування до державного бюджету 18.02.2019 “Збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна” в сумі 5840 грн. 00 коп.
07 травня 2019 року позивач звернувся із вимогою до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо повернення безпідставно сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 5840 грн. 00 коп.
Листом Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 13.05.2019 №7295/07 позивача повідомлено, про відсутність підстав для повернення вказаного збору, а також роз`яснено про право звернутися до суду із адміністративним позовом про повернення сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
ОСОБА_1 не погоджуючись з таким рішенням суб`єкта владних повноважень, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходив з наступного.
Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями.
Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов`язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.
Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З системного аналізу наведених правових актів слід прийти до висновку, що із загального правила про обов`язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Факт придбання ОСОБА_1 нерухомого майна вперше підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта сформованої 06.06.2019. Згідно вказаної довідки позивач є власником 1/1 частки житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі - продажу нерухомого майна від 18.02.2019.
Відповідно до Довідки №702/07-2 від 13.05.2019, виданої ТзОВ «Міське бюро технічної інвентаризації» станом на 29.12.2012 ОСОБА_1 не має зареєстрованого нерухомого майна в м. Тернополі.
Згідно інформації наданої Тернопільським районним госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації №417 від 10.05.2019, за матеріалами бюро станом на 01.01.2013 державна реєстрація права власності на нерухоме майно за ОСОБА_1 в Тернопільському районі Тернопільської області в бюро не проведена.
Крім того, в матеріалах справи наявна довідка від 16.04.2019 №53, складена ТВБВ №10019/08 філії – Тернопільського обласного управління АТ «Ощадбанк» видана гр. ОСОБА_1 про те, що в списки для приватизації житла за адресою АДРЕСА_3 . АДРЕСА_4 . АДРЕСА_5 / АДРЕСА_6 ТВБВ АДРЕСА_7 – філії Тернопільського обласного управління АТ «Ощадбанк», пр.. Злуки, 53 не включений. Житлові чеки не використано.
Також, згідно довідки від 16.07.2019 №36, складена ТВБВ №10019/01 філії – Тернопільське обласне управління АТ «Ощадбанк», ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 внесений в додатковий список на приватизацію с АДРЕСА_8 Ценів АДРЕСА_9 Козівського АДРЕСА_10 Тернопільської АДРЕСА_11 за номером 2. Приватизаційні чеки не отримував.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували факт придбання позивачем житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, судом не здобуто.
Відмова УПФУ в частині повернення позивачу збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 3476,34 грн., є протиправною, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.
При цьому, суд не бере до уваги твердження УПФУ, стосовно того, що відповідно до чинного законодавства України не існує єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно, що позбавляє можливості перевірити інформацію про те, чи вперше особа придбала нерухомість.
Відсутність можливостей в органів Пенсійного фонду України встановити придбання житла конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може впливати на порушення прав громадян, які наділені такими правами, і саме органи Пенсійного фонду України зобов`язані довести, що конкретні особи - придбавають житло не вперше.
Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем як суб`єктом владних повноважень не доведено обов`язку ОСОБА_1 щодо сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 дійсно 18.02.2019 вперше придбав житло за договором купівлі-продажу нерухомого майна – житловий будинок АДРЕСА_1 , та при оформленні документів безпідставно сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі – продажу нерухомого майна в розмірі 5840,00 грн. згідно квитанції №26 від 18.02.2019 на вказану суму та довідки управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області №132 від 19.06.2019, який підлягає поверненню. А відтак, суд приходить до переконання, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 20 серпня 2015 року (справа № К/800/41597/14), від 25 червня 2015 року (справа №К/800/17652/15), від 16 квітня 2015 р. (справа №К/9991/37325/11) тощо.
Згідно з ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір згідно квитанції №1-991К від 06.06.2019 в розмірі 768 грн. 40 коп.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Зобов`язати Тернопільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_12 ) збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5840 (п`ять тисяч вісімсот сорок) грн. 00 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (код ЄДРПОУ 40377598) в користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_12 ) сплачений судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 (сорок) коп. згідно квитанції №1-991К від 06.06.2019.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 18 липня 2019 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.