
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2019 р. справа №480/1707/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.,
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника позивача - ОСОБА_1
представників відповідачів - Свистуна Д.В., Свислоцького О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1707/19 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Адміністрації Державної прикордонної служби України, та уточнивши позовні вимоги, просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови здійснити підвищення і перерахунок попереднього розміру раніше нарахованої пенсії у Порядку затвердженому постановою КМ України від 13.02.2008 № 45 з 01.01.2018 на підставі постанови КМ від 21.02.2018 № 103 в розмірі 71% грошового забезпечення за 27 років вислуги та всіх додаткових складових грошового забезпечення, що були призначені раніше згідно ст. 43 Закону №2262-ХІІ від 09.04.1992;
- визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо складання Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії без врахування всіх додаткових складових грошового забезпечення, які передбачені ст.43 Закону №2262-ХІІ від 09.04.1992 та які були призначені раніше під час звільнення з військової служби у 1998 році і отримував до 01.03.2018;
- зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України скласти довідку про розмір грошового забезпечення для проведення підвищення і перерахунку попереднього розміру раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018 на підставі постанови КМ України від 21.02.2018 №103 у Порядку затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 з врахуванням всіх додаткових складових грошового забезпечення, які призначені у відповідності ст.43 Закону №2262-ХІІ на час звільнення з військової служби у 1998 році і отримував до 01.03.2018 та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для проведення перерахунку пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області на підставі отриманої довідки про розмір грошового забезпечення, здійснити підвищення і перерахунок попереднього розміру раніше призначеної пенсії з 01.01.2018 згідно постанови КМ № 103 від 21.02.2018 з урахуванням 71% грошового забезпечення та всіх його додаткових складових, які були призначені раніше при звільненні з військової служби згідно ст.43 Закону №2262-ХІІ і отримував до 01.03.2018, а виплату пенсії здійснити однією сумою, враховуючи раніше проведені виплати.
Свої вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Основний розмір пенсії під час її призначення був визначений у розмірі 71 % грошового забезпечення. Проте, після перерахунку пенсії з 01.01.2018 розмір пенсії у відсотковому вимірі був зменшений до 70 %. На думку позивача, зменшення розміру пенсії до 70 % грошового забезпечення є протиправним, оскільки у відповідності до вимог чинного законодавства, при перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям повинні застосовуватися норми, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент призначення пенсії. Також позивач зазначає, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України неправомірно складено довідку про розмір грошового забезпечення без врахування всіх додаткових складових грошового забезпечення. Не погоджуючись з таким розрахунком, позивач звернулась до відповідача з вимогою про видачу довідки з урахуванням усіх надбавок. Проте відповідач повідомив, що надав ГУ ПФУ у Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення необхідну для перерахунку пенсії позивача складену відповідно вимог Постанови КМУ №103 та Порядку №45, тому відсутні підстави для видачі нової довідки з урахуванням всіх складових грошового забезпечення. На думку позивача, такі дії відповідачів порушують його право на отримання належної пенсії.
10.06.2019 представник Адміністрації Державної прикордонної служби України подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому проти позову заперечував та зазначив, що Адміністрацією була складена і подана до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідка від 31.03.2018 № 11/5597 для перерахунку пенсії позивачу, за формою згідно додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України № 45 з визначеними видами грошового забезпечення, а саме: оклад за посадою, військове звання, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення зі служби. Законних підстав для включення у довідку всіх видів складових грошового забезпечення не існувало. Тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови здійснити підвищення і перерахунок розміру пенсії є безпідставними, а вимога щодо включення до довідки всіх додаткових видів грошового забезпечення є незаконною (а.с.34-37).
Крім того, Адміністрація Державної прикордонної служби України звернулася з клопотанням про заміну первинного відповідача - відділ фінансово-економічного департаменту Адміністрації Державної прикордонної служби України належним відповідачем - Адміністрацією Державної прикордонної служби України, оскільки первинний відповідач не має процесуальних прав та обов`язків відповідно до ч. 1 ст. 43 КАС України та не має здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, передбачені ч. 3 ст. 44 КАС України.
10.06.2019 позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій ОСОБА_2 зазначив, що позиція відповідача, викладена у відзиві на позов є необґрунтованою, тому наполягав на своїх вимогах (а.с.41).
12.06.2019 від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує та зазначає, що відповідно до ч. 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % сум грошового забезпечення. Крім того, перерахунок пенсії позивачу здійснений на підставі наданої Тому, на думку відповідача, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідки про грошове утримання, яка відповідає нормам чинного законодавства (а.с.42).
Ухвалою суду від 23.05.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою від 13.06.2019 суд замінив первісного відповідача - відділ фінансово-економічного департаменту Адміністрації Державної прикордонної служби України належним відповідачем - Адміністрацією Державної прикордонної служби України. Справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача Чувашов М.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представники відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 проти позову заперечували з підставі, викладених у відзивах на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, як пенсіонер, якому була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до положень Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” в розмірі 71 % від суми грошового забезпечення.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії.
Проте, під час перерахунку з 01.01.2018 розмір пенсії був зменшений до 70 % сум грошового забезпечення.
Не погодившись зі зниженням пенсії у відсотковому вимірі, позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Сумській області зі скаргою про перерахунок пенсії (а.с.9).
Головне управління ПФУ в Сумській області листом від 01.04.2019 № 492/Д-11 повідомило ОСОБА_2 про те, що перерахунок його пенсії здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Підстави для обчислення пенсії виходячи із 71 % від суми грошового забезпечення відсутні (а.с.20).
Одночасно ОСОБА_2 звернувся до відділу фінансово-економічного департаменту Адміністрації прикордонної служби України з заявою про складення довідки про розмір грошового забезпечення для проведення підвищення і перерахунку попереднього розміру раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, з врахуванням всіх додаткових складових грошового забезпечення та надати складену довідку до головного управління ПФУ в Сумській області для підвищення і перерахунку попереднього розміру раніше нарахованої пенсії (а.с.10).
Адміністрація прикордонної служби України листом від 19.04.2019 №11/Д-4107 повідомила ОСОБА_2 про те, у період з 01.01.2013 по 01.01.2018 до Адміністрації від органів Пенсійного фонду України не надходили списки осіб, пенсії яких підлягали б перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення за відомчими наказами. Відповідно у вказаний період не було законних підстав для підготовки та надсилання таких довідок до органів Пенсійного фонду України. Питання перерахунку пенсії до розміру 71 % грошового забезпечення не відноситься до компетенції Держприкордонслужби (а.с.18-19)
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Згідно з п. “а” ст. 13 вказаного закону (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” №3668-VІ від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, яким максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43 Закону № 2262-ХІІ).
Згідно з Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України” від 27.03.2014 № 1166-VІІ (далі по тексту -Закон №1166-VІІ), який набрав чинності 01.04.2014, внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ, а саме цифри “80” замінили на цифри “70”.
Таким чином, Законами №3668-VІ та №1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, щодо розміру відсотку грошового забезпечення, з якого розраховується розмір пенсії.
При цьому, слід звернути увагу, що ні положеннями Закону України №1166-VІІ, ні положеннями Закону №2262-XII не передбачено проведення після 01.04.2014 перерахунку раніше призначених пенсій, виходячи з нового (зменшеного) відсотку відповідних сум грошового забезпечення.
Суд зазначає, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені ст. 63 Закону №2262-XII.
Тому при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Необхідно відмітити, що згідно з ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (Рішення №5-рп/2002).
Порядок проходження служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях врегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, які перебувають на такій службі, додаткові обов`язки і відповідальність.
Також, у Рішенні від 11.10.2005 №8-рп/2005 Конституційний Суд зазначив, що утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов`язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України, а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів.
Отже, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Враховуючи викладене, суд вважає, що здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 з розміру 70 % відповідних сум грошового забезпечення є протиправним. Такий перерахунок необхідно здійснити виходячи з розміру 71 % від суми грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, як суб`єкт владних повноважень, не довело правомірності своїх дій щодо зменшення позивачу розміру пенсії з 71 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 з 71 % грошового забезпечення до 70 % та зобов`язати здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років із розрахунку 71 % відповідних сум грошового забезпечення, з 01 січня 2018 року.
Що стосується вимог позивача про визнання протиправними дій Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії без врахування всіх додаткових складових грошового забезпечення, які передбачені ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) та які були враховані під час призначення пенсії, а також зобов`язання Адміністрацію Державної прикордонної служби України скласти довідку про розмір грошового забезпечення для проведення підвищення і перерахунку попереднього розміру раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 у Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 з врахуванням всіх додаткових складових грошового забезпечення та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для проведення перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 2011-ХІІ пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Така правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 6 лютого 2019 року у справі №522/2738/17 (провадження № 11-806апп18), в якій здійснено відступ від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10 березня 2015 року (№ 21-70а15).
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок №45).
Відповідно до п. 1 Порядку № 45 (у редакції, чинній на момент спірних правовідносин) пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України, на виконання ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, було прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова КМУ № 103).
Пунктом 1 Постанови КМУ № 103 зобов`язано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
Пунктом 7 Постанови КМУ № 103 зобов`язано Міністерство оборони, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство інфраструктури, Міністерство юстиції, Державну службу з надзвичайних ситуацій, Службу безпеки, Службу зовнішньої розвідки, Адміністраиію Державної прикордонної служби, Адміністрацію Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державну фіскальну службу, Національну гвардію, Управління державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.
Відповідно до абз. 2 п. 2 Порядку № 45 Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Судом встановлено, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України було оформлено і подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку від 31.03.2018 № 11/5597 за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45 про розміри грошового забезпечення, визначені у п.1 постанови Кабміну № 103.
Отже довідка, яка була надана Адміністрацією Державної прикордонної служби України до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області складена та оформлена відповідно до чинного законодавства, яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин, а саме Порядку № 45. Тому Адміністрація Держприкордонслужби України діяла в межах та у спосіб, який визначений законодавством України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправними дій Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії без врахування всіх додаткових складових грошового забезпечення, які передбачені ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) та які були призначені раніше під час звільнення з військової служби у 1998 році і отримував до 01.03.2018, а також зобов`язання Адміністрацію Державної прикордонної служби України скласти довідку про розмір грошового забезпечення для проведення підвищення і перерахунку попереднього розміру раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, та у Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, з врахуванням всіх додаткових складових грошового забезпечення, і надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для проведення перерахунку пенсії задоволенню не підлягають, оскільки вказані виплати не входять до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.
Вимога позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на підставі отриманої довідки про розмір грошового забезпечення, здійснити підвищення і перерахунок попереднього розміру раніше призначеної пенсії з 01.01.2018 згідно постанови КМ № 103 від 21.02.2018 з урахуванням 71% грошового забезпечення та всіх його додаткових складових, які були призначені раніше при звільненні з військової служби згідно ст.43 Закону №2262-ХІІ і отримував до 01.03.2018, а виплату пенсії здійснити однією сумою, враховуючи раніше проведені виплати, суд вважає передчасною, оскільки перерахунку та виплаті пенсії має передувати складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивача та направлення її до відповідного органу пенсійного фонду.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи часткове задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області судові витрати в розмірі 384,2 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 з 71 % грошового забезпечення до 70 %.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років із розрахунку 71 % відповідних сум грошового забезпечення, з 01 січня 2018 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 384,2 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення виготовлений 19.07.2019.