
Справа № 420/1710/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «ВЛАХОС» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Приватного підприємства «ВЛАХОС» до Головного управління ДФС в Одеській області, в якому (з урахуванням ухвали суду від 19.06.2019 року про закриття провадження у справі в частині позовних вимог) позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача від 14 грудня 2018 року:
- № 0454711304 – в частині, якою позивачу було збільшено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на 133563,23 грн., застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 78644,19 грн., а всього неправомірно донараховано грошового зобов`язання з податків та зборів на суму у розмірі 212207,42 грн.;
- № 0454781304 – в частині, якою позивачу було збільшено суму грошового зобов`язання з військового збору на 11395,77 грн., застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 6620,06 грн., а всього донараховано грошового зобов`язання з податків та зборів на суму у розмірі 18015,83 грн.
Ухвалами суду від:
- 27.03.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження;
- 25.04.2019 року: продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів;
- 19.06.2019 року: прийнято часткову відмову позивача від позову; провадження у справі за позовом Приватного підприємства «ВЛАХОС» до Головного управління ДФС в Одеській області, в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС в Одеській області від 14.12.2018 року: № 0454711304 щодо донарахування грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 1786,15 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 7442,64 грн.; № 0454781304 щодо донарахування грошового зобов`язання з військового збору на суму 678,11 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 508,58 грн., – закрито.
Сторони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду. (а.с.129) 12.06.2019 року представником позивача до суду подано клопотання, вхід. № 21194/19, в якому останній просить розглянути справу № 420/1710/19 у порядку письмового провадження без участі представника позивача. Інших заяв з процесуальних питань від сторін до суду не надійшло.
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу у письмовому провадженні.
Згідно зі змістом адміністративного позову та відповіді на відзив, позивач обґрунтовує заявлені вимоги із зазначенням таких фактичних обставин:
- в процесі здійснення своєї статутної діяльності щодо вирощування зернових культур позивачем (орендар) укладались з фізичними особами – власниками земельних ділянок (орендодавець) відповідні договори оренди земельних ділянок, розташованих на території Нагірненської та Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області;
- Головним управлінням ДФС в Одеській області було проведено перевірку приватного підприємства “ВЛАХОС” з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 року по 30.06.2018 року. За результатами вищевказаної перевірки податковим органом було складено акт від 28.11.2018 року № 2614/15-32-13-04/36384981 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки приватного підприємства “ВЛАХОС” (код за ЄДРПОУ 36384981), щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 року по 30.06.2018 року». Згідно вищезазначеного акту встановлено порушення п. 1 Указу Президента України від 02.02.2002 року № 92/2002 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)», п. 162.1 ст. 162, п. 163.1 ст. 163, п. 168.1 ст. 168, пп. 170.1.1 п. 170.1, п. 171.2 ст. 171, п. 176.2 ст. 176, ст. 288 Податкового кодексу України, яким визначено що об`єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендованої плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендованого платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі. У акті перевірки вказано, що ПП “ВЛАХОС” занизило базу оподаткування доходу у вигляді орендної плати, нарахованої на користь платників податків за рахунок заниження ставки орендної плати (1 % замість 3 %) та не нарахування орендної плати за 2015 рік по Котловинській сільській раді Ренійського району на земельні паї площею 133,7755 га, по яким укладено договори оренди у 2015 році, по яким орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі до 01.12.2015 року. Внаслідок заниження оподаткованого доходу у вигляді орендної плати, нарахованої на користь платників податків, ПП “ВЛАХОС” не нарахувало (за даними бухгалтерського обліку) дохід у сумі 759717,87 грн., у тому числі за 2015 рік – 106199,10 грн., за 2016 рік – 301406,92 грн., за 2017 рік – 352111,85 грн.;
- положеннями Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року № 161- XIV передбачено, що зацікавлена сторона (орендодавець чи орендар) може звернутись з пропозицією про внесення за погодженням сторін змін до договору оренди земельних ділянок і земельних часток (паїв), зокрема, щодо встановлення орендної плати у розмірі, визначеному ст. 1 Указу Президента України від 02.02.2002 року, а в разі недосягнення згоди – передати спір на вирішення суду. Водночас, ані Законом України від 27.03.2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», ані Податковим кодексом України та положеннями чинного законодавства України, якими врегульовані відносини з оренди землі, що перебуває у приватній власності громадян України, у тому числі ст. 1 Указу Президента України від 02.02.2002 року № 92/2002 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)», не покладаються на учасників правовідносин з оренди землі приватного сектору обов`язку ініціювати приведення орендної плати у відповідність до податкового законодавства України. Таким чином, правовідносини між фізичними особами – власниками земельних ділянок та ПП “ВЛАХОС” по договорам оренди землі є цивільно-правовими, а відсилання податкового органу на внесені з 01.04.2014 року зміни до пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України та ст. 1 Указу Президента України від 02.02.2002 року «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» є необґрунтованими для донарахування грошових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб та з військового збору за оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями;
- нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, але для земель державної та комунальної власності, і зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями ст. 288 ПК України;
- ст. 1 Указу Президента України від 02.02.2002 року «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» щодо встановлення мінімального розміру орендної плати не менш ніж 1,5 % визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, носить рекомендаційних характер;
- за даними обліку ПП «ВЛАХОС» щодо наявності орендованих земель та звітності, позивач враховує лише ті земельні ділянки, право оренди (користування) якими відповідно до вимог чинного законодавства зареєстровано у встановленому законом порядку;
- недодержання сторонами умов укладання цивільно-правового договору дає підстави вважати такий договір неукладеним, оскільки, державна реєстрація правочину або в подальшому державна реєстрація речових прав, що виникають на його підставі, є складовою частиною «форми» договору, на дотримання якої є імперативне посилання в положеннях ч. 1 ст. 210 ЦК України, ст. 126 ЗК України. Отже, ніяким чином не підтверджені обставини фактичного використання земельних ділянок не є підставою для сплати орендної сплати, а відповідно й нарахування та оплати ПДФО та військового збору.
Згідно з відзивом на позовну заяву та додатковими поясненнями щодо окремих питань справи, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:
- відповідачем проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПП “ВЛАХОС”, зокрема, щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.01.2015 року по 30.06.2018 року, за результатами якої був складений акт від 28.11.2018 року № 2614/15-32-13-04/36384981. На підставі акту перевірки винесені податкові повідомлення-рішення від 14.12.2018 року № 0454711304 та № 0454781304;
- перевіркою встановлено, що ПП “ВЛАХОС” (орендар) на підставі укладених договорів з фізичними особами (орендодавці), орендувало земельні ділянки (паї) сільськогосподарського призначення, які знаходяться у власності фізичних осіб – громадян (орендодавців), а саме: у 2015 році загальну площу земельних ділянок (паїв) у розмірі 141,1555 га ріллі, у тому числі на території Нагірненської сільської ради Ренійського району 7,38 га та Котловинської сільської ради Ренійського району 133,7755 га; у 2016 році загальна площа орендованих земельних ділянок (паїв) становила 564,7643 га ріллі, у тому числі на території Нагірненської сільської ради Ренійського району 430,9888 га та Котловинської сільської ради Ренійського району 133,7755 га; у 2017 році загальна площа орендованих земельних ділянок (паїв) становила 679,1555 га ріллі, у тому числі на території Нагірненської сільської ради Ренійського району 545,38 га та Котловинської сільської ради Ренійського району 133,7755 га; у 2018 році загальна площа орендованих земельних ділянок (паїв) становила 808,3524 га ріллі, у тому числі на території Нагірненської сільської ради Ренійського району 671,2945 га та Котловинської сільської ради Ренійського району 133,7755 га та Орлівської сільської ради Ренійського району 3,2824 га. Перевіркою питання дотримання законодавства при укладенні договорів оренди та визначення орендної плати за користування земельними паями встановлено, що орендна плата по договорах оренди землі визначалась у грошовій формі: 2015 рік 7,38 га – 3% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки та 133,7755 га – 1% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки; 2016 рік 7,38 – 3% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, 557,3843 га – 1% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, 2017 рік 7,38 га – 3% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки та 671,7755 га – 1% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки; 2018 рік 7,38 га – 3% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, 800,9724 га – 1% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки;
- співставленням даних обліку ПП “ВЛАХОС” щодо наявності орендованих земель з даними звітності та даними сільських рад встановлено розбіжність на 36,2245 га по орендованим земельним ділянкам (паїв) на території Котловинської сільської ради Ренійського району. ПП “ВЛАХОС” укладено договорів оренди (користування) земельними частками (паями) на загальну площу 133,7755 га ріллі, а фактично використовує земельні ділянки (паї) площею 170,00 га ріллі. Отже, перевіркою встановлено, що ПП “ВЛАХОС” занизило суму оподаткованого доходу, у вигляді орендної плати, нарахованої на користь платників податків, та не нарахувало (за даними бухгалтерського обліку) дохід у сумі 759717,87 грн., у тому числі за 2015 рік – 106199,10 грн., 2016 рік – 301406,92 грн., 2017 рік – 352111,85 грн.;
- перевіркою встановлено, що ПП “ВЛАХОС” порушено п. 1 Указу Президенту України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 02.02.2002 року № 92/2002, з урахуванням внесення змін, яким визначено, що об`єкт оподаткування визначається, виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендованого платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі. Отже, ПП “ВЛАХОС” порушено вимоги п. 162.1 ст. 162, п. 163.1 ст. 163, п. 168.1 ст. 168, п.п. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170, п. 171.2 ст. 171, п. 176.2 ст. 176, ст. 288, пп. 1.2, 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних Положень Податкового кодексу України, що призвело до ненарахування та неперерахування податку на доходи фізичних осіб у сумі 133563,23 грн. та військового збору на 11395,77 грн.
Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідачем позивачу надіслано запит № 14616/10/15-32-13-04-07 від 10.10.2018 року (а.с.86-87), у якому Головне управління ДФС в Одеській області, керуючись вимогами пп. 16.1.5, пп. 16.1.7 п. 16.1 ст. 16, п. 61.1, ст. 61, пп. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) та у зв`язку з надходженням податкової інформації, зокрема:
- на підставі проведеного аналізу наданих податкових розрахунків про суми доходу нарахованого та сплаченого на користь платників податків (1ДФ), даних інтегрованих карток платника податків АІС «Податковий блок» щодо перерахування податків встановлено, за період з 01.01.2015 року по 30.06.2018 року податок на доходи фізичних осіб від надання майна в оренду до бюджету перераховувався у неповному обсязі;
- на підставі проведеного аналізу наданих податкових розрахунків про суми доходу нарахованого та сплаченого на користь платників податків (1ДФ), даних інтегрованих карток платника податків АІС «Податкових блок» щодо перерахування податків встановлено неповне перерахування військового збору за період з 01.01.2015 року по 30.06.2018 року, що може свідчити про порушення платником податків податкового та іншого не врегульованого Податковим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема в частині утримання/нарахування та перерахування до бюджету податків і зборів, як податкового агента, просить надати пояснення та документальне підтвердження за період з 01.01.2015 року по 30.06.2018 року щодо:
- фактичних видів діяльності;
- фактичних місць здійснення діяльності;
- наявності офісних, складських приміщень, виробничих приміщень, які перебувають на праві власності (житловий або нежитловий фонд), що використовуються для здійснення фінансово-господарської діяльності (у разі наявності - надати копії документів що підтверджують право власності або договори оренди/суборенди, форми та стан розрахунків);
- списки фізичних осіб, з якими укладені договори оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв), майнових паїв, предмету умов цих договорів та розміру орендної плати за цими договорами;
- відомості щодо розміру нарахованої та одержаної фізичними особами орендної плати, згідно укладених договорів;
- виписок банку про рух коштів на рахунках;
- використання праці найманих робітників (трудові, граждансько-правові договори, табелі обліку робочого часу, відомості нарахування та виплати заробітної плати, заяви про застосування податкової соціальної пільги);
та інші первинні документи, пов`язані з фінансово-господарською діяльністю, нарахуванням і сплатою податків та інших платежів до бюджету.
У відповідності до пп. 44.1 ст. 44 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законом.
Інформацію у письмовому вигляді з документальним підтвердженням надати до ГУ ДФС в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Семінарська, 5 в установлені законом терміни.
Звертаємо увагу, що ненадання вищезазначених пояснень та документального підтвердження є підставою для проведення позапланової виїзної документальної перевірки відповідно до вимог ст. 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями).
Згідно з відповіддю позивача на вищенаведений запит відповідача, вхід. № 15724/10/15-32 від 09.11.2018 року (а.с.88-89), відносно надання пояснень та їх документального підтвердження в частині утримання/нарахування та перерахування до бюджету податку на доходи з фізичних осіб та військового збору за період з 01.01.2015 року по 30.06.2018 року повідомив таке:
- основний вид діяльності ПП «Влахос» це вирощування зернових і технічних культур. Свою діяльність підприємство здійснює на орендованих земельних паях на території Ренійського району Одеської області.
Підставою для нарахування орендної плати (ст. 288.1 ПКУ) є договір оренди.
Суб`єкти договору вільно домовляються про розмір орендної плати (ст. 288.4 ПКУ) і фіксують в договорі. Договори оренди землі укладені з пайовиками ПП «Влахос» зареєстровані в Державному реєстрі майнових прав.
Надаємо для перевірки наступні документи, які безпосередньо пов`язані з фінансово-господарською діяльністю підприємства, нарахування податків
1. копії договорів оренди землі з фізичними особами орендодавцями земельних паїв і витяг з Державного реєстру майнових прав
2. довідки про наявність землі в користуванні ПП «Влахос» і нормативно грошову оцінку землі
3. обороти по рахунку 661 (нарахування заробітної плати)
4. обороти по рахунку 685 (розрахунки по оренді земельних паїв)
5. обороти по рахунку 6411 (податок на доходи з фізичних осіб)
6. обороти по рахунку 6426 (військовий збір)
7. таблиця розрахунку орендної плати за земельні паї.
На 30.06.2018 року розрахунок орендної плати за земельні паї 2018 року не здійснювали, так як в договорі оренди строк до 1 грудня поточного року.
ПП «Влахос» для виробництва сільськогосподарської продукції орендує сільгосптехніку, склади і залучає сторонні організації для робіт. На підприємстві рахується 3 людини. Середня заробітна плата 4200 грн.
Наказом відповідача від 14 листопада 2018 року № 8824 (а.с.83), керуючись пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) та на підставі доповідної записки начальника управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС в Одеській області Мамая Ю.В. від 08.11.2018 № 790/11/15-32-13-04, наказано: провести документальну позапланову виїзну перевірку Приватного підприємства «ВЛАХОС», код ЄДРПОУ 36384981, з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.01.2015 року по 30.06.2018 року, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 року по 30.06.2018 року тривалістю 5 робочих днів.
Направлення на перевірку від 15.11.2018 року №№ 9897, 9915 пред`явлені позивачу та копію наказу від 14.11.2018 року № 8824 вручено позивачу 15.11.2018 року. (а.с.83-85)
На підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, статті 13 Закону України від 8 липня № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», наказу ГУ ДФС в Одеській області від 14.11.2018 № 8824, службовими особами Головного управління ДФС в Одеській області проведена документальна позапланова виїзна перевірка приватного підприємства “ВЛАХОС”, код ЄДРПОУ 36384981, щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.01.2015 року по 30.06.2018 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 року по 30.06.2018 року, відповідно до затвердженого плану перевірки.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 28.11.2018 року № 2614/15-32-13-04/36384981 «Про результатами документальної позапланової виїзної перевірки приватного підприємства «ВЛАХОС» (код за ЄДРПОУ 36384981), щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 по 30.06.2018». (а.с.39-56)
Відповідно до висновків вказаного акту перевірки, перевіркою встановлені порушення позивачем, зокрема:
- п. 1 Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 02.02.2002 року № 92/2002 з урахуванням внесених змін, пп. 14.1.47 п. 14.1 ст. 14, пп. 162.1.1, пп. 162.1.3 п. 162.1 ст. 162, пп. 163.1.1, пп. 163.1.2 п. 163.1, пп. 163.2.1, пп. 163.2.2 п. 163.2 ст. 163, пп. 164.1.1, пп. 164.1.2 п. 164.1, пп. 164.2.17 п. 164.2, п. 164.5 ст. 164, п. 167.1 ст. 167, п. 168.1, п. 168.3, пп. 168.4.1, пп. 168.4.2, пп. 168.4.3, 168.4.4, 168.4.5, 168.4.7 п. 168.4 ст. 168, п. 170.1 ст. 170, п. 171.2 ст. 171, п. 176.2 ст. 176, ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, не утримано та не перераховано податок на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2015 року по 1 півріччя 2018 року на загальну суму 143486,75 грн., у тому числі за 2015 рік – 15929,86 грн., 2016 рік – 54253,24 грн., 2017 рік – 73303,65 грн.;
- п. 1 Указу Президента України «Про додаткові заходи соціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 02.02.2002 року № 92/2002 з урахуванням внесених змін, пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення», п. 162.1 ст. 162, п. 163.1 ст. 163, п. 168.1 ст. 168, пп. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170, п. 171.2 ст. 171, п. 176.2 ст. 176, ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями занижено зобов`язання з військового збору у загальній сумі 12073,88 грн., у т.ч. за 2015 рік – 1592,99 грн., 2016 рік – 4521,10 грн., 2017 рік – 5959,79 грн.
Згідно змісту даного акта перевірки, вищенаведені порушення встановлені відповідачем на підставі такого, зокрема:
- перевіркою питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування, утримання та сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб при виплаті орендної плати за орендовані земельні частки (паї) у громадян встановлено, що взаємовідносини між ПП «ВЛАХОС» та власниками земельних часток (паїв) регулюються нормативно-правовими актами та договорами оренди землі;
- перевіркою питань щодо укладення договорів оренди (користування) земельними частками (паями) встановлено, що ПП «ВЛАХОС» (орендар) орендувало земельні ділянки (паї) сільськогосподарського призначення, які знаходяться у власності фізичних осіб-громадян (орендодавці), а саме: у 2015 році загальну площу земельних ділянок (паїв) у розмірі 141,1555 га ріллі, у тому числі на території Нагірненської сільської ради Ренійського району 7,38 га та Котловінської сільської ради Ренійського району 133,7755 га; у 2016 році загальна площа орендованих земельних ділянок (паїв) становила 564,7643 га ріллі, у тому числі на території Нагірненської сільської ради Ренійського району 430,9888 га та Котловінської сільської ради Ренійського району 133,7755 га; у 2017 році загальна площа орендованих земельних ділянок (паїв) становила 679,1555 га ріллі, у тому числі на території Нагірненської сільської ради Ренійського району 545,38 та Котловінської сільської ради Ренійського району 133,7755 га, у 2018 році загальна площа орендованих земельних ділянок (паїв) становила 808,3524 га ріллі, у тому числі на території Нагірненської сільської ради Ренійського району 671,2945 га, Котловінської сільської ради Ренійського району 133,7755 га та Орлівської сільської ради Ренійського району 3,2824 га;
- з метою з`ясування площі земельних ділянок (паїв), які фактично використовувались ПП «ВЛАХОС», до Нагірненської, Котловінської та Орлівської сільських рад Ренійського району направлено запити (листи від 09.11.2018 року № 19928/9/15-32-13-04, № 19925/9/15-32-13-04, № 19926/9/15-32-13-04);
- співставленням даних обліку ПП «ВЛАХОС» щодо наявності орендованих земель з даними звітності та даними сільських рад встановлено розбіжність на 36,2245 га по орендованим земельним ділянкам (паїв) на території Котловінської сільської ради Ренійського району. Так, за даними Котловінської сільської ради Ренійського району (лист відповідь від 16.11.2018 року № 02-22/355) ПП «ВЛАХОС» укладено договорів оренди (користування) земельними частками (паями) на загальну площу 133,7755 га ріллі, а фактично використовує земельні ділянки (паї) площею 170,00 га ріллі, що є порушенням ст. 6, ст. 13-19 Закону України від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про оренду землі»;
- перевіркою питання дотримання законодавства при укладанні договорів оренди та визначення орендної плати за користування земельними паями встановлено, що орендна плата по договорах оренди землі визначалась у грошовій формі у наступних розмірах: 2015 рік 7,38 га – 3% від нормативно – грошової оцінки земельної ділянки та 133,7755 га – 1% від нормативно – грошової оцінки земельної ділянки; 2016 рік 7,38 – 3% від нормативно – грошової оцінки земельної ділянки, 557,3843 – 1% від нормативно – грошової оцінки земельної ділянки; 2017 рік 7,38 га – 3% від нормативно – грошової оцінки земельної ділянки та 671,7755 га – 1% від нормативно – грошової оцінки земельної ділянки; 2018 рік 7,38 – 3% від нормативно – грошової оцінки земельної ділянки, 800,9724 га – 1% від нормативно – грошової оцінки земельної ділянки;
- перевіркою достовірності та повноти включення доходів (як у грошовій, так і не грошовій формах) встановлено порушення п. 1 Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 02.02.2002 року № 92/2002 з урахуванням внесених змін, п. 162.1 ст. 162, п. 163.1 ст. 163, п.п. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164, п. 168.1 ст. 168, п.п. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170, п. 171.2 ст. 171, п. 176.2 ст. 176, ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755, якими визначено, що об`єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендованого платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі, ПП «ВЛАХОС» занизило базу оподаткування доходу у вигляді орендної плати, нарахованої на користь платників податків за рахунок заниження ставки орендної плати (1% замість 3%) та ненарахування орендної плати за 2015 рік по Котловинській сільської раді Ренійського району на земельні паї площею 133,7755 га, по яким укладено договори оренди у 2015 році по яким орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі до 01.12.2015 року. Внаслідок заниження оподаткованого доходу у вигляді орендної плати, нарахованої на користь платників податків, ПП «ВЛАХОС» не нарахувало (за даними бухгалтерського обліку) дохід у сумі 759717,87 грн., у тому числі за 2015 рік – 106199,10 грн., 2016 рік – 301406,92 грн., 2017 рік - 352111,85 грн.;
- в порушення п. 1 Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 02.02.2002 року № 92/2002 з урахуванням змін, пп. 14.1.47 п. 14.1 ст. 14, пп. 162.1.1, пп. 162.1.3 п. 162.1 ст. 162, пп. 163.1.1, пп. 163.1.2 п. 163.1, пп. 163.2.1, пп. 163.2.2 п. 163.2 ст. 163, пп. 164.1.1, пп. 164.1.2 п. 164.1, пп. 164.2.17 п. 164.2, п. 164.5 ст. 164, п. 167.1 ст. 167, п. 168.1, п. 168.3, пп. 168.4.1, пп. 168.4.2, пп. 168.4.3, пп. 168.4.4, пп. 168.4.5, пп. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168, п. 170.1 ст. 170, п. 171.2 ст. 171, п. 176.2 ст. 176, ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, не утримано та не перераховано податок на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2015 по І півріччя 2018 р. на загальну суму 143486,75 грн., у тому числі за 2015 рік – 15929,86 грн., 2016 рік – 54253,24 грн., 2017 рік – 73303,65 грн.;
- у результаті порушень, викладених у п. 3.2 «Визначення бази оподаткування, повнота нарахування, утримання та своєчасність сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб» Акту перевірки в частині оподаткування орендної плати та додаткового блага, нарахованих на користь платників податків, ПП «ВЛАХОС» занизило базу оподатковуваного доходу у вигляді орендної плати та додаткового блага на користь платників податків та не нарахувало за даними бухгалтерського обліку дохід у сумі 804925,47 грн., у тому числі з 2015 рік – 106199,10 грн., 2016 рік – 301406,92 грн., 2017 рік – 397319,45 грн.
Таким чином, в порушення п. 1 Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян – власників земельних часток (паїв)» від 02.02.2002 року № 92/2002 з урахуванням внесених змін, п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення», п. 162.1 ст. 162, п. 163.1 ст. 163, п. 168.1 ст. 168, пп. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170, п. 171.2 ст. 171, п. 176.2 ст. 176, ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями занижено зобов`язання з військового збору у загальній сумі 12073,88 грн., у т.ч. за 2015 рік – 1592,99 грн., 2016 рік – 4521,10 грн., 2017 рік – 5959,79 грн.
Податковим повідомленням-рішенням від 14 грудня 2018 року № 0454711304 (а.с.35) відповідач повідомив позивача, що згідно підпунктом 54.3.5 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України, на підставі акта перевірки від 28.11.2018 року № 2614/15-32-13-04/36384981, встановлено порушення пп. 14.1.47 п. 14.1 ст. 14, пп. 162.1.1, пп. 162.1.3 п. 162.1 ст. 162, пп. 163.1.1, пп. 163.1.2 п. 163.1, пп. 163.2.1, пп. 163.2.2 п. 163.2 ст. 163, пп. 164.1.1, пп. 164.1.2 п. 164.1, пп. 164.2.17 п. 164.2, п. 164.5 ст. 164, п. 167.1 ст. 167, п. 168.1, п. 168.3, пп. 168.4.1, пп. 168.4.2, пп. 168.4.3, 168.4.4, пп. 168.4.5, пп. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168, п. 170.1 ст. 170, п. 171.2 ст. 171, п. 176.2 ст. 176, ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, у зв`язку з чим ПП «ВЛАХОС» визначено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб – двісті двадцять дев`ять тисяч п`ятсот сімдесят три грн. 58 коп., код платежу – 11010400, у тому числі за податковим зобов`язанням – 143486,75 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) – 86086,83 грн.
До зазначеного податкового повідомлення-рішення доданий детальний розрахунок штрафних санкцій по ПП «ВЛАХОС» відповідно до пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (а.с.36), відповідно до якого дата нарахування доходу: 2015, 2016, 2017 роки; виявлене органом ДФС збільшення податкового зобов`язання за звітній податковий період, всього: 143486,75 грн.; сума штрафних (фінансових санкцій (штрафу), що підлягає застосуванню, згідно з п. 127.1 ст. 127, всього: 86086,83 грн.; загальна сума збільшення податкового зобов`язання за податковим повідомленням-рішенням, всього: 229573,58 грн.
Податковим повідомленням-рішенням від 14 грудня 2018 року № 0454781304 (а.с.37) відповідач повідомив позивача, що згідно підпунктом 54.3.5 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України, на підставі акта перевірки від 28.11.2018 року № 2614/15-32-13-04/36384981, встановлено порушення пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення», п. 162.1 ст. 162, п. 163.1 ст. 163, п. 168.1 ст. 168, пп. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170, п. 171.2 ст. 171, п. 176.2 ст. 176, ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, у зв`язку з чим ПП «ВЛАХОС» визначено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб – дев`ятнадцять тисяч двісті дві грн. 52 коп., код платежу – 11011000, у тому числі за податковим зобов`язанням – 12073,88 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) – 7128,64 грн.
До зазначеного податкового повідомлення-рішення доданий детальний розрахунок штрафних санкцій по ПП «ВЛАХОС» відповідно до пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (а.с.38), відповідно до якого дата нарахування доходу: 2015, 2016, 2017 роки; виявлене органом ДФС збільшення податкового зобов`язання за звітній податковий період, всього: 12073,88 грн.; сума штрафних (фінансових санкцій (штрафу), що підлягає застосуванню, згідно з п. 127.1 ст. 127, всього: 7128,64 грн.; загальна сума збільшення податкового зобов`язання за податковим повідомленням-рішенням, всього: 19202,52 грн.
На зазначені податкові повідомлення-рішення позивачем подано скаргу від 28.12.2018 року до Державної фіскальної служби України. (а.с.29-34)
Рішенням Державної фіскальної служби України від 25.02.2019 року № 8957/6199-99-11-05-01-25 податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 14.12.2018 року № 0454711304, № 0454781304 залишені без змін, а скарга представника ПП «ВЛАХОС» – без задоволення. (а.с.23-28)
Не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями відповідача від 14 грудня 2018 року: № 0454711304 – в частині збільшення суми грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на 133563,23 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 78644,19 грн.; № 0454781304 – в частині збільшення суми грошового зобов`язання з військового збору на 11395,77 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 6620,06 грн., позивач оскаржив їх в судовому порядку у зазначених частинах.
Судом також встановлено, що позивачем, як Орендарем, укладені договори оренди землі (а.с.57-60, 62, 64, 66, 68, 70):
- № 512410004001241 та № 512410004001240 від 06.12.2010 року з Орендодавцями – власниками земельних ділянок ОСОБА_1 (згідно державного акту Серії НОМЕР_1 , зареєстрованого в книзі реєстрації під № 38) та ОСОБА_2 (згідно державного акту Серії НОМЕР_2 , зареєстрованого в книзі реєстрації під № 37) про наступне, зокрема:
1. Орендодавці надають, а Орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться масив № НОМЕР_3 , ділянка № НОМЕР_4 та № НОМЕР_5 .
2. В оренду передаються земельні ділянки загальною площею, кожна: 3,69, у тому числі: рілля – 3,69 га;
5. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить, кожної: 50972,8 грн.;
8. Договори укладено на 7 (сім) років кожний.
9. Орендна плата вноситься за земельні ділянки приватної власності, а за земельні ділянки державної або комунальної власності також із зазначенням відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру змеленого податку Орендарем у формі та розмірах 3% від нормативної вартості земельної ділянки в грошовій або нормативній/натуральній формі на 1529,18 грн. за мінусом податків 15%;
- від 23.03.2017 року з Орендодавцем – ОСОБА_3 , про наступне:
1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з земель сільськогосподарського призначення, яка належить Орендодавцеві на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку, серії НОМЕР_6 , виданого 31.01.2005 Ренійською райдержадміністрацією.
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 3,46 гектарів, у тому числі ріллі 3,46 га, кадастровий номер НОМЕР_7 , яка знаходиться на території Нагірненської сільської ради Ренійського району.
4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 125608,07 грн.
6. Договір укладено на 7 років.
7. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки 1256,08 грн.;
- від 23.03.2017 року з Орендодавцем – ОСОБА_4 , про наступне:
1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з земель сільськогосподарського призначення, яка належить Орендодавцеві на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку, серії НОМЕР_8 , виданого 31.01.2005 Ренійською райдержадміністрацією.
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 3,19 гектарів, у тому числі ріллі 3,19 га, кадастровий номер НОМЕР_9 , яка знаходиться на території Нагірненської сільської ради Ренійського району.
4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 115806,28 гривень.
6. Договір укладено на 7 років.
7. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки 1158,06 грн.;
- від 23.03.2017 року з Орендодавцем – ОСОБА_5 , про наступне:
1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з земель сільськогосподарського призначення, яка належить Орендодавцеві на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку, серії НОМЕР_10 , виданого 31.01.2005 Ренійською райдержадміністрацією.
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,98 гектарів, у тому числі ріллі 2,98 га, кадастровий номер НОМЕР_11 , яка знаходиться на території Нагірненської сільської ради Ренійського району.
4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 108182,67 гривень.
6. Договір укладено на 7 років.
7. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки 1081,83 грн.;
- від 15.05.2017 року з Орендодавцем – ОСОБА_6 , про наступне:
1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з земель сільськогосподарського призначення, яка належить Орендодавцеві на підставі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом № 51 від 05.01.2012, видавник Ренійська районна державна нотаріальна контора.
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 3,59 гектарів, у тому числі ріллі 3,59 га, кадастровий номер НОМЕР_12 , яка знаходиться на території Нагірненської сільської ради Ренійського району.
4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 130327,45 грн.
6. Договір укладено на 7 років.
7. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки 1303,27 грн.;
- від 23.03.2017 року з Орендодавцем – ОСОБА_7 , про наступне:
1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з земель сільськогосподарського призначення, яка належить Орендодавцеві на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку, серії НОМЕР_13 , виданого 18.11.2005 Ренійською райдержадміністрацією.
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,59 гектарів, у тому числі ріллі 2,59 га, кадастровий номер НОМЕР_14 , яка знаходиться на території Нагірненської сільської ради Ренійського району.
4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 94024,54 грн.
6. Договір укладено на 7 років.
7. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки 940,25 грн.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копії, зокрема (а.с.17-22, 61, 63, 65, 67, 69):
- Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 02.02.2019 року щодо позивача;
- Статуту Приватного підприємства «Влахос», затвердженого власником підприємства «Влахос», рішення № 2 від 20 листопада 2014 року;
- Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, індексні номера витягів: 84947803 від 12.04.2017 щодо права оренди земельної ділянки за договором оренди землі від 23.03.2017 з ОСОБА_3 ; 84824832 від 11.04.2017 щодо права оренди земельної ділянки за договором оренди землі від 23.03.2017 з ОСОБА_4 ; 84828239 від 11.04.2017 щодо права оренди земельної ділянки за договором оренди землі від 23.03.2017 з ОСОБА_5 ; 88636801 від 01.06.2017 щодо права оренди земельної ділянки за договором оренди землі від 15.05.2017 з ОСОБА_6 ; 84830044 від 11.04.2017 щодо права оренди земельної ділянки за договором оренди землі від 23.03.2017 з ОСОБА_7 .
На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на які йде посилання в акті перевірки, як на такі, на підставі яких відповідачем здійснено висновки про допущені позивачем порушення, відповідачем суду також надано копії, зокрема (а.с.90-91, 95-98):
- листа-запиту Головного управління ДФС в Одеській області № 19925/9/15-32-13-04-06 від 09.11.2018 року, адресованого голові Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області Каранфіл ОСОБА_8 .М ОСОБА_9 , про надання інформації щодо розміру загальної площі орендованих позивачем земель у власників земельних часток (паїв) за 2015-2018 роки у розрізі років;
- листа-відповіді Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області № 02-22/355 від 16.11.2018 року, у якому надано наступну інформацію:
- 2015 році – згідно договорів оренди орендованих ПП «ВЛАХОС» земель складає 133,78, фактично використовується площа 170 га згідно схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї);
- 2016 році – згідно договорів оренди орендованих ПП «ВЛАХОС» земель складає 133,78, фактично використовується площа 170 га згідно схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї);
2017 році – згідно договорів оренди орендованих ПП «ВЛАХОС» земель складає 133,78, фактично використовується площа 170 га згідно схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї);
- 2018 році – згідно договорів оренди орендованих ПП «ВЛАХОС» земель складає 133,78, фактично використовується площа 170 га згідно схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї);
- листа-запиту Головного управління ДФС в Одеській області № 19928/9/15-32-13-04-06 від 09.11.2018 року, адресованого голові Нагірненської сільської ради Ренійського району Одеської області Загорському О ОСОБА_10 , про надання інформації щодо розміру загальної площі орендованих позивачем земель у власників земельних часток (паїв), у тому числі за тимчасовими договорами оренди за 2015-2018 роки у розрізі років;
- листа-відповіді Нагірненської сільської ради Ренійського району Одеської області, вих. № 02-11/202 від 14 листопада 2018 року, яким відповідача повідомлено, що за договорами оренди ПП «ВЛАХОС» оброблювало: в 2015 – 7,38 га; в 2016 – 430,9888 га; в 2017 – 545,38 га; в 2018 – 671,2945 га сільськогосподарських угідь;
- листа Ренійської районної державної адміністрації від 25.07.2018 року № 01-08/03/1673, адресованого відповідачу, у якому райдержадміністрація: зазначила, зокрема, що ПП «ВЛАХОС» обробляє на території Нагірненської сільської ради 133,29 га землі та укладені 52 договори оренди, Котловинської сільської ради – 133,77 га, укладені 5 договорів оренди, Орлівської сільської ради – 3,78 га, укладені 2 договори оренди, а також на території Нагірненської сільської ради укладені договори на 538 га з 713 пайовиками; просить вжити відповідні контрольно-перевірочні заходи.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі – ПК України), законами України: «Про оренду землі» від 06.10.1998 року № 161-XIV (далі – Закон № 161-XIV), «Про оцінку земель» від 11.12.2003 року № 1378-IV (далі – Закон № 1378-IV), Методикою нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213 (далі – Методика № 213).
Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України встановлено, зокрема, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Не може бути предметом планової документальної перевірки питання дотримання платником податків принципу "витягнутої руки", крім випадків перевірки дотримання платником податків вимог підпунктів 140.5.4, 140.5.6 пункту 140.5 статті 140 цього Кодексу.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Згідно з пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
Відповідно до п. 78.4 ст. 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Згідно з п. 86.1 ст. 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Відповідно до п. 86.3 ст. 86 ПК України акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється у контролюючому органі протягом п`яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).
Згідно з п. 86.8 ст. 86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
Відповідно до п. 86.10 ст. 86 ПК України в акті перевірки зазначаються як факти заниження, так і факти завищення податкових зобов`язань платника.
Згідно з п. 83.1 ст. 83 ПК України для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація; експертні висновки; судові рішення; виключено; податкові консультації, інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи.
Відповідно до абз. 1 п. 85.2 ст. 85 ПК України платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Згідно з п.п. 85.4, 85.6 ст. 85 ПК України при проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об`єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
У разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.
Відповідно до п. 85.7 ст. 85 ПК України отримання копій документів оформляється описом. Копія опису, складеного посадовими (службовими) особами контролюючого органу, вручається під підпис платнику податків або його законному представнику. Якщо платник податків або його законний представник відмовляється від засвідчення опису або від підпису про отримання копії опису, то посадові (службові) особи контролюючого органу, які отримують копії, роблять відмітку про відмову від підпису.
Згідно з пп. 54.3.5 п. 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Відповідно до пп. 14.1.47 п. 14.1 ст. 14 ПК України у цьому Кодексі поняття вживаються в такому значенні: додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов`язаний з виконанням обов`язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу).
Згідно з пп.пп. 162.1.1, 162.1.3 п. 162.1 ст. 162 ПК України платниками податку є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Відповідно до пп.пп.163.1.1, 163.1.2 п. 163.1 ст. 163 ПК України об`єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
Згідно з пп.пп. 163.2.1, 163.2.2 п. 163.2 ст. 163 ПК України об`єктом оподаткування нерезидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
Відповідно до пп.пп. 164.1.1, 164.1.2 п. 164.1 ст. 164 ПК України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.
Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
У разі використання права на податкову знижку базою оподаткування є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу з урахуванням пункту 164.6 цієї статті на суми податкової знижки такого звітного року.
Базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до пункту 177.2 статті 177 та пункту 178.3 статті 178 цього Кодексу.
Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом.
Загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
Згідно з пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді:
а) вартості використання житла, інших об`єктів матеріального або нематеріального майна, що належать роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачено нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах;
б) вартості майна та харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених цим Кодексом для оподаткування прибутку підприємств.
Додатково до винятків, передбачених підпунктом "а" цього підпункту, не вважаються додатковим благом платника податку доходи, одержані у формі та розмірах, що підлягають включенню роботодавцем до собівартості реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, а також кошти, вартість послуг, проживання, проїзду, харчування, спортивного одягу, аксесуарів, взуття та інвентарю, колясок для інвалідів, у тому числі які призначені для участі інвалідів в фізкультурно-реабілітаційних та спортивних заходах, лікарських та медико-відновлюваних засобів та інших доходів, наданих (виплачених) платнику податку - учаснику спортивних (крім професійного спорту), фізкультурно-оздоровчих заходів, заходів з фізкультурно-оздоровчої діяльності та фізкультурно-спортивної реабілітації, що фінансуються з бюджету та/або бюджетними організаціями, іншими неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових організацій та установ на дату надання таких коштів.
Також не вважається додатковим благом платника податку сплачена суб`єктом кінематографії вартість товарів та послуг, а саме проїзду, проживання, харчування, охорони, страхування, медичного обслуговування, тренування, навчання, що пов`язані з участю такого платника податку у виробництві аудіовізуальних творів, що виробляються (створюються) суб`єктами кінематографії України, якщо це передбачено умовами договору з такими платниками податку та/або режисерським сценарієм аудіовізуального твору;
в) вартості послуг домашнього обслуговуючого персоналу, безоплатно отриманих платником податку, включаючи працю підпорядкованих осіб, а також осіб, що перебувають на військовій службі чи є заарештованими або ув`язненими.
Під терміном "послуги домашнього обслуговуючого персоналу" розуміються послуги з побутового обслуговування фізичної особи, членів її сім`ї або від імені чи за їх дорученням будь-якої третьої особи, включаючи ремонт або спорудження об`єктів рухомого чи нерухомого майна, що належить таким особам або використовується ними;
г) суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов`язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з цим розділом;
ґ) суми безповоротної фінансової допомоги (крім суми процентів умовно нарахованих на таку допомогу);
д) основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов`язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року. Кредитор зобов`язаний повідомити платника податку - боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному цим підпунктом, такий кредитор зобов`язаний виконати всі обов`язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом.
За кредитом, що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит), платник податку має право на сплату суми податкового зобов`язання, нарахованої на суму боргу (кредиту та/або відсотків), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов`язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності, протягом трьох років починаючи з року, в якому задекларовано суму такого податкового зобов`язання. Для розстрочення такої суми податкового зобов`язання платник податку разом із декларацією подає до контролюючого органу заяву у довільній формі, що містить фактичні дані про суму прощеного (анульованого) кредитором боргу (кредиту та/або відсотків), підтверджену відповідними документами кредитора, та коротке пояснення обставин, що призвели до виникнення необхідності здійснення розстрочення задекларованої суми податкового зобов`язання.
Суми розстрочених податкових зобов`язань розраховуються платником податку самостійно згідно з документами щодо суми прощеного (анульованого) кредитором боргу (кредиту та/або відсотків) та погашаються рівними частинами кожного календарного кварталу до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня, до 20 жовтня і до 20 грудня) починаючи з кварталу, що настає за тим кварталом, у якому до контролюючого органу подано заяву у довільній формі, що містить фактичні дані про суму прощеного (анульованого) кредитором боргу (кредиту та/або відсотків), підтверджену відповідними документами кредитора, та коротке пояснення обставин, що призвели до виникнення необхідності здійснення розстрочення задекларованої суми податкового зобов`язання;
е) вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у підпункті 165.1.53 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.
Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об`єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними пунктом 164.5 цієї статті.
Відповідно до п. 164.5 ст. 164 ПК України під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:
К = 100 : (100 - Сп),
де К - коефіцієнт;
Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.
У такому самому порядку визначаються об`єкт оподаткування і база оподаткування для коштів, надміру витрачених платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки.
Згідно з п. 167.1 ст. 167 ПК України ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв`язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до п. 168.1 ст. 168 ПК України оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Якщо згідно з нормами цього розділу окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов`язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу податку та подати річну декларацію з цього податку.
Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Для цілей цього розділу та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном "граничний термін сплати до бюджету податку" розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом.
Згідно з п. 168.3 ст. 168 ПК України розрахунок податкових зобов`язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем, органами Пенсійного фонду України).
Відповідно до пп.пп. 168.4.1, 168.4.2, 168.4.3, 168.4.4, 168.4.5, 168.4.7 п. 168.4 ст. 168 ПК України порядок сплати (перерахування) податку до бюджету.
Податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України;
такий порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (далі - відокремлений підрозділ).
У разі прийняття рішення про створення відокремленого підрозділу юридична особа повідомляє про це контролюючі органи за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням таких новостворених підрозділів у встановленому порядку;
суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов`язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу;
юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів.
Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів;
фізична особа, відповідальна згідно з вимогами цього розділу за нарахування та утримання податку, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету:
а) у разі коли така фізична особа є податковим агентом, - за місцем реєстрації у контролюючих органах;
б) у разі нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу майна резидентами та нерезидентами, посвідчення договорів дарування чи видачі свідоцтв про право на спадщину нерезидентам - за місцем нотаріального посвідчення таких договорів (одержання свідоцтв);
в) в інших випадках - за її податковою адресою;
відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.
Згідно з п. 170.1 ст. 170 ПК України оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм).
Податковим агентом платника податку - орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар.
При цьому об`єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.
Податковим агентом платника податку - орендодавця під час нарахування доходу від надання в оренду об`єктів нерухомості, інших, ніж зазначені в підпункті 170.1.1 цього пункту (включаючи земельну ділянку, що знаходиться під такою нерухомістю, чи присадибну ділянку), є орендар.
При цьому об`єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди. Мінімальна сума орендного платежу визначається за методикою, що затверджується Кабінетом Міністрів України, виходячи з мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомості з урахуванням місця її розташування, інших функціональних та якісних показників, що встановлюються органом місцевого самоврядування села, селища, міста, об`єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, на території яких вона розташована, та оприлюднюється у спосіб, найбільш доступний для жителів такої територіальної громади. Якщо мінімальну вартість не встановлено чи не оприлюднено до початку звітного (податкового) року, об`єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеного в договорі оренди.
Нерухомість, що належить фізичній особі - нерезиденту, надається в оренду виключно через фізичну особу - підприємця або юридичну особу - резидента (уповноважених осіб), що виконують представницькі функції такого нерезидента на підставі письмового договору та виступають його податковим агентом стосовно таких доходів. Нерезидент, який порушує норми цього пункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податку.
Доходи, зазначені у підпунктах 170.1.1-170.1.3 цього пункту, оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування (виплати) за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб`єктом господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку - орендодавець.
При цьому:
а) такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені цим Кодексом для квартального звітного (податкового) періоду, а саме: протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу, сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов`язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації;
б) у разі вчинення нотаріальної дії щодо посвідчення договору оренди об`єктів нерухомості нотаріус зобов`язаний надіслати інформацію про такий договір контролюючому органу за податковою адресою платника податку - орендодавця за формою та у спосіб, встановлені Кабінетом Міністрів України. За порушення порядку та/або строків подання зазначеної інформації нотаріус несе відповідальність, передбачену законом за порушення порядку та/або строків подання податкової звітності;
суб`єкти господарювання, які провадять посередницьку діяльність, пов`язану з наданням послуг з оренди нерухомості (рієлтери), зобов`язані надіслати інформацію про укладені за їх посередництвом цивільно-правові договори (угоди) про оренду нерухомості до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації в строки, передбачені для подання податкового розрахунку, за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
За порушення порядку та/або строків подання зазначеної інформації рієлтер несе відповідальність, передбачену законом за порушення порядку та/або строків подання податкової звітності.
Відповідно до п. 171.2 ст. 171 ПК України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є:
а) податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні;
б) платник податку - для іноземних доходів та доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов`язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету.
Згідно з п. 176.2 т. 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов`язані:
а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;
б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до контролюючого органу за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку;
в) подавати на вимогу платника податку відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку;
г) подавати контролюючому органу інші відомості про оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та згідно з процедурою, визначеною цим розділом та розділом II цього Кодексу;
ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.
Відповідно до п. 288.5 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території;
не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
для пасовищ у населених пунктах, яким надано статус гірських, не може перевищувати розміру земельного податку.
для баз олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, не може перевищувати 0,1 відсотка нормативної грошової оцінки.
Згідно з пп. 1.3. п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Ставка військового збору становить 1,5 відсотків від об`єкта оподаткування.
Відповідно до ст. 21 Закону № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
У разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.
Згідно ст. 15 Закону № 161-XIV істотними умовами договору оренди землі є:
об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
строк дії договору оренди;
орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
У разі якщо договором оренди землі передбачено здійснення заходів, спрямованих на охорону та поліпшення об`єкта оренди, до договору додається угода щодо відшкодування орендарю витрат на такі заходи.
Договір оренди може передбачати надання в оренду декількох земельних ділянок, що перебувають у власності одного орендодавця (а щодо земель державної та комунальної власності - земельних ділянок, що перебувають у розпорядженні одного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування).
Відповідно до ст. 1 Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 02.02.2002 року № 92/2002 (далі – Указ № 92/2002),визнати одним із пріоритетних завдань пореформеного розвитку аграрного сектора економіки забезпечення підвищення рівня соціального захисту сільського населення, зокрема шляхом запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.
Згідно з п. 1 Методикою № 213 нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється з метою визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ст. 18 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:
розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;
розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На підставі вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та встановлених судом обставин, а саме:
1. з 15 по 21 листопада 2018 року відповідачем фактично проведено документальну позапланову виїзну перевірку позивача на підставі пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України.
Проте, по-перше, на виконання вимог ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України та ухвал суду про витребування усіх доказів-підстав правомірності прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України, належним чином засвідчені копії, зокрема: доповідної записки начальника управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС в Одеській області Мамая Ю.В. від 08.11.2018 № 790/11/15-32-13-04, на підставі якої видано наказ від 14.11.2018 року № 8824 про проведення цієї перевірки, та затвердженого плану перевірки, відповідно до якого проведено спірну перевірку, тощо – відповідачем суду не надано.
По-друге, як зазначено вище, згідно з пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності таких обставин: отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
На обов`язковий згідно з пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України письмовий запит відповідача № 14616/10/15-32-13-04-07 від 10.10.2018 року позивачем, вхід. відповідача № 15724/10/15-32 від 09.11.2018 року, надані пояснення та їх документальні підтвердження – що об`єктивно виключає наявність підстав, передбачених пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України для здійснення документальної позапланової перевірки.
При цьому слід зазначити, що доказів щодо дати отримання позивачем вказаного запиту відповідачем суду не надано. Відповідно, у суду немає підстав вважати, що відповідні пояснення та їх документальні підтвердження позивачем надані з порушенням строку, встановленого пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України.
Отже, відповідачем не доведено правомірність проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача, за результатами проведення якої складено акт від 28.11.2018 року № 2614/15-32-13-04/36384981;
2. щодо посилання відповідача в акті перевірки, як на підставу для висновків про встановлені порушення, на те, що ПП «ВЛАХОС» занизило базу оподаткування доходу у вигляді орендної плати, нарахованої на користь платників податків за рахунок заниження ставки орендної плати (1% замість 3%).
При цьому, за змістом частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з частиною 1 статті 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною 1 статті 628 ЦК України встановлено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Згідно з частинами 1, 2 статті 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 №161-XIV (далі - Закон №161-XIV) встановлено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України, зокрема, відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно статті 13 Закону № 161-XIV (в редакції чинній на момент укладення договорів оренди), договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).
Відповідно до частини другої статті 23 Закону «Про оренду землі» орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Частиною третьою статті 23 Закону України «Про оренду землі» передбачається тільки право орендаря вимагати зменшення, а не збільшення орендної плати.
Згідно статті 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, як вбачається із зазначених вище норм за оренду землі приватної власності розмір орендної плати встановлюється за згодою сторін у договорі оренди.
Виходячи з системного аналізу цивільного та земельного законодавства мінімальний розмір орендного платежу за оренду землі приватної власності не встановлений, а тому при виплаті доходу фізичній особі-власнику земельної ділянки (орендодавцю) ПДФО та ВЗ розраховується виходячи з розміру фактично виплаченої орендної плати, встановленої договором оренди землі.
Указом № 725/2008 внесено зміни до Указу Президента України 02.02.2002 р. № 92/2002 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)».
Пункт 1 Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 02.02.2002 р. № 92/2002 передбачає поступове збільшення орендної плати з 1,5 % шляхом запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 %.
Крім того, зазначений Указ Президента України передбачає, що запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення у розмірі не менше 3 % від вартості земельної ділянки, є одним із пріоритетних завдань розвитку аграрного сектора економіки. Однак, зазначений Указ Президента України не містить зобов`язань власників земельних ділянок сільськогосподарського призначення та їх орендарів встановлювати орендну плату за використання вказаних земельних ділянок у розмірі не менше 3 %.
З аналізу наведених норм і встановлених судом обставин вбачається, що:
- зміни в договір можуть вноситись тільки за згодою двох сторін договору (орендодавця та орендаря);
- Указ № 92/2002 у редакції зі змінами, внесеними Указом № 725/2008, має рекомендаційний характер, є підставою для перегляду розміру орендної плати, установленої умовами договору, а не для автоматичної зміни умов договору оренди та підвищення розміру орендної плати до 3 %.
Наведена правова позиція суду узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною в ухвалі від 9 квітня 2014 року у справі № 2а-1970/3195/12 (К/800/40275/13), постановах Верховного Суду України від 6 квітня 2016 року у справі № 3-130гс16, від 25 червня 2011 року у справі № 6-17цс11.
Відповідно, правова позиція відповідача щодо визначення розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, що, на думку відповідача, призвело до ненарахування та неперерахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору у певних розрахованих відповідачем сумах, – є помилковою. Таким чином, висновки податкового органу, викладені в акті перевірки про вчинення платником податків порушень податкового законодавства за період, що перевірявся, мають характер припущень та є необґрунтованими, а відтак, не можуть бути покладені в основу спірних податкових повідомлень-рішень в оскарженій частині.
3. щодо посилання відповідача, як на підставу для висновків про встановлені порушення, на те, що за даними Котловинської сільської ради Ренійського району (лист відповідь від 16.11.2018 № 02-22/355) ПП «ВЛАХОС» укладено договорів оренди (користування) земельними частками (паями) на загальну площу 133,7755 га ріллі, а фактично використовує земельні ділянки (паї) площею 170,00 га ріллі.
Відповідно до положень ст. 288 ПК України, зокрема:
- платником орендної плати є орендар земельної ділянки;
- об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 126 Земельного кодексу України визначено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки.
У відповідності зі ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості Державного земельного кадастру є офіційними. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру є обов`язковим.
Таким чином, право оренди та використання земельних ділянок позивач набуває з моменту реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства.
Проте, жодних доводів та/або належних та допустимих доказів на їх підтвердження щодо твердження відповідача стосовно земельних ділянок, які, нібито фактично використовує позивач, як такі, що є об`єктом оподаткування для позивача, як їх орендаря, – відповідачем не наведено та/або не надано.
Отже, відсутність таких доказів виключає підстави для сплати орендної сплати та, відповідно, й нарахування та оплати ПДФО та військового збору.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування правомірності прийняття податкових повідомлень-рішень в оскаржуваних частинах, з дотриманням вимог абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідачем суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.);
- з урахуванням пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 ПК України, відповідно до якого податкове законодавство України ґрунтується на таких принципах: презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, відповідно
суд дійшов висновку, що:
- податкові повідомлення-рішення від 14 грудня 2018 року № 0454711304 в частині суми грошового зобов`язання 212207,42 грн., з якої сума за податковими зобов`язаннями – 133563,23 грн., та сума за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) – 78644,19 грн., та № 0454781304 в частині суми грошового зобов`язання 18015,83 грн., з якої сума за податковими зобов`язаннями – 11395,77 грн., та сума за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) – 6620,06 грн., прийняті відповідачем: не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; нерозсудливо; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення, тому вони є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем до позовної заяви про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову додане платіжне доручення № 1078 від 13 березня 2019 року на суму 3731,65 грн. (а.с.15)
Стягненню з Головного управління ДФС в Одеській області, з урахуванням ухвали суду від 19 червня 2019 року про закриття провадження у справі в частині позовних вимог, за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ПП «ВЛАХОС» підлягає судовий збір в сумі 3453,35 грн. ((18015,83 грн.+212207,42грн.))х0,015) (три тисячі чотириста п`ятдесят три гривні тридцять п`ять копійок).
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Керуючись ст.ст. 205, 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов Приватного підприємства «ВЛАХОС» (місцезнаходження: вул. Центральна, 28А, с. Багате, Ізмаїльський район, Одеська область, 68671, ідентифікаційний код юридичної особи: 36384981) до Головного управління ДФС в Одеській області (місцезнаходження: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, ідентифікаційний код юридичної особи: 39398646) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень – задовольнити повністю.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 14 грудня 2018 року № 0454711304 в частині суми грошового зобов`язання 212207,42 грн., з якої сума за податковими зобов`язаннями – 133563,23 грн., та сума за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) – 78644,19 грн.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 14 грудня 2018 року № 0454781304 в частині суми грошового зобов`язання 18015,83 грн., з якої сума за податковими зобов`язаннями – 11395,77 грн., та сума за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) – 6620,06 грн.
Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства «ВЛАХОС» судовий збір в сумі судовий збір в сумі 3453,35 грн. (три тисячі чотириста п`ятдесят три гривні тридцять п`ять копійок).
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова
.