
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
17 липня 2019 року м. Київ № 320/5512/18
Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Панової Г.В., суддів Кушнової А.О., Панченко Н.Д.,
за участю представників сторін:
від позивача - Лютак В.О.,
від відповідача - не з`явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження заяву ОСОБА_1 про перегляд у зв`язку з виключними обставинами рішення Київського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 в адміністративній справі № 320/5512/18
за позовом ОСОБА_1
до Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України
Київської області
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просив суд:
- визнати дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії на підставі вимог ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 р. №796 – XII (далі – Закон №796 - XII) неправомірними;
- зобов`язати відповідача провести з 1 березня 2018 р. перерахунок та виплату позивачу пенсії, обчисленої з п`ятикратно розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до ст. 59 Закону №796 - XII, з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2018 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.02.2019 у справі № 320/5512/18 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 – без змін.
Таким чином рішення Київського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2018 у справі № 320/5512/18 набрало законної сили 18.02.2019.
У подальшому позивачем було подано до Київського окружного адміністративного суду заяву від 17.05.2019 про перегляд за виключними обставинами рішення у справі № 320/5512/18 за позовом ОСОБА_1 до Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Заява мотивована тим, що рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у частині третій статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Заявник вважає, що викладені обставини є виключними, мають істотне значення для перегляду рішення суду та задоволення позову в повному обсязі, тому просить скасувати рішення Київського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою від 22.05.2019 суд відкрив провадження про перегляд рішення Київського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 в адміністративній справі №320/5512/18 за виключними обставинами та визначив, що заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін колегією у складі трьох суддів та призначив судове засідання на 20.06.2019.
У судовому засіданні, призначеному у справі на 20.06.2019, у зв`язку з необхідністю витребувати документи суд оголосив перерву на підставі статті 223 Кодексу адміністративного судочинства України.
У судове засідання, призначене у справі на 17.07.2019 з`явився представник позивача, який підтримав доводи заяви про перегляд судового рішення у справі № 320/5512/18 від 08.11.2018 за виключними обставинами.
Відповідач у судове засідання не з`явився, явку уповноваженого представника до суду не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, що підтверджується наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення зі штриховим ідентифікатором № 0113330277482.
Заслухавши представника позивача, розглянувши заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Київського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 в адміністративній справі №320/5512/18, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно з частиною п`ятою статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є: 1) встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане; 2) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено судове рішення; 3) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов`язань при вирішенні цієї справи судом.
З наведених норм вбачається, що судове рішення, яке набрало законної сили, може бути переглянуто, зокрема, якщо Конституційним Судом України встановлена неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
На думку суду, наведені у заяві ОСОБА_1 підстави для перегляду рішення Київського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 у даній адміністративній справі є виключними обставинами у розумінні пункту першого частини п`ятої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з такого.
ОСОБА_1 є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС № 1, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 та вкладкою № НОМЕР_2 С ( том І, а.с. 10).
У період з 4 по 17 травня 1986 р. позивач приймав участь по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: 4-5, 7-8, 10-12, 14-17 травня 1986 р. - робота по благоустрою табору с. Оране; 6 травня 1986 р. - робота по ОСОБА_2 с. Копачі; 9 травня 1986 р. - зняття ґрунту м. Чорнобиль; 13 травня 1986 р. - зняття ґрунту м. Прип`ять ( том І, а.с. 12).
Так, позивач був призваний на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією військового квитка серії НОМЕР_3 ( том І, а.с. 13).
30 серпня 2018 р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перерахувати йому пенсію на підставі вимог ч. 3 ст. 59 Закону № 796 – XII ( том І, а.с. 21).
7 вересня 2018 р. відповідач листом № 12511/07 відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії. Вказана відмова обґрунтована тим, що дійсно з 1 жовтня 2017 р. підлягає перерахунку пенсія особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Проте, враховуючи, що позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи будучи призваним на спеціальні збори та працюючи у Києво-Святошинській районній лікарні, а підстави для перерахунку його пенсії відсутні ( том І, а.с. 22).
Дії Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону №796-ХІІ були оскаржені позивачем до суду.
У рішенні від 08.11.2018 Київський окружний адміністративний суд дійшов висновку, що пенсія по інвалідності у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, передбаченому частиною третьою статті 59 Закону №796-ХІІ, може бути призначена лише особам, які проходили дійсну строкову службу та брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, та внаслідок чого стали особами з інвалідністю. Оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, як військовозобов`язаний, який призваний на спеціальні збори, а не під час проходження ним дійсної строкової служби, суд дійшов до висновку про відсутність правових підстав для перерахунку та виплати позивачу пенсії у порядку та у розмірах, встановлених частиною третьою статті 59 Закону №796-XII.
Відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (яка діяла станом на день ухвалення рішення у даній справі 08.11.2018) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
25 квітня 2019 року Конституційним Судом України ухвалено рішення від 25.04.2019 № 1-р(II)/2019 у справі N 3-14/2019(402/19, 1737/19) за конституційними скаргами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якого Конституційний Суд України вирішив:
« 1. Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року N 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
2. Словосполучення «дійсної строкової», що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року N 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
3. Рішення Конституційного Суду України є обов`язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.»
Конституційний Суд України у пункті 2.2. мотивувальної частини вказаного рішення, проаналізувавши матеріали конституційних скарг ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , положення законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону та прийнятих на його виконання підзаконних актів, дійшов висновку, що військовослужбовці строкової служби, пенсія яким призначається за частиною третьою статті 59 Закону та обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, в окремих випадках мають вищий рівень соціального захисту, оскільки розмір їх соціального забезпечення є значно більшим порівняно з іншими категоріями військовослужбовців (у тому числі військовозобов`язані під час участі у військових зборах), які брали безпосередню участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків.
Як вказує Конституційний Суд України, військовослужбовці, які постраждали під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при виконанні військового обов`язку, мають різний рівень соціального забезпечення. Такий підхід законодавця до визначення рівня соціального забезпечення вказаних категорій осіб не відповідає принципу справедливості та є порушенням конституційного принципу рівності.
Таким чином, на думку Конституційного Суду України, законодавець не забезпечив певні категорії військовослужбовців, які виконують конституційно значущі функції щодо захисту Вітчизни, особливими умовами соціального захисту, обсяг яких має передбачати гідні умови їх життя й повне відшкодування заподіяної шкоди, чим порушив сутність конституційного права на соціальний захист, конституційні гарантії щодо безумовного забезпечення належного рівня їх соціального захисту.
З огляду на наведене Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини третьої статті 59 Закону щодо визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, що поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, є такими, що суперечать Конституції України.
Отже, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 № 1-р(II)/2019 військовослужбовці, які постраждали під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при виконанні військового обов`язку, в тому числі військовозобов`язані, які призивалися на військові збори, мають однаковий рівень соціального забезпечення, що відповідає принципу справедливості та конституційному принципу рівності.
Згідно з положеннями частин першої та другої статті 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Відповідно до статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13.07.2017 № 2136-VIII закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Акти Конституційного Суду України є правовими актами, приймаються спеціально уповноваженим органом, з дотриманням встановлених форми і процедури, і є обов`язковими до виконання на території України.
Проте, акти Конституційного Суду України не регулюють суспільні відносини, оскільки до повноважень Конституційного Суду України не входить нормотворчість, крім організації внутрішньої роботи.
Акти Конституційного Суду України конкретизують чинне законодавство, здійснюють тлумачення положень Конституції.
Конституційний Суд України у своєму рішенні №1-р(ІІ)/2019 від 25 квітня 2019 року скористався правом встановлення порядку його виконання в частині, що стосується застосування положень частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, зазначивши у пункті 2 свого рішення, що словосполучення «дійсної строкової», що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, з системного аналізу наведених правових норм слідує, що саме з 25 квітня 2019 року положення частини третьої статті 59 Закону №796-XII мають застосовуватись з урахуванням висновків Конституційного Суду України, викладених у рішенні №1-р(ІІ)/2019 від 25 квітня 2019 року.
Крім того, відповідно до частини шостої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України при перегляді судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами суд не може виходити за межі тих вимог, які були предметом розгляду при ухваленні судового рішення, яке переглядається, розглядати інші вимоги або інші підстави позову.
Таким чином, враховуючи пряму заборону наведеної процесуальної норми щодо неможливості виходу за межі тих вимог, які були предметом розгляду при ухваленні судового рішення, суд здійснює перегляд судового рішення за виключними обставинами лише в межах тих вимог і підстав позову, які були предметом розгляду при ухваленні судового рішення, яке переглядається. А також суд не може надавати оцінку правомірності дій суб`єкта владних повноважень щодо правовідносин, які виникли після ухвалення судом рішення, яке переглядається, у даному випадку після 08.11.2018 року.
Оскільки на час ухвалення Київським окружним адміністративним судом рішення про відмову у задоволенні позову від 08.11.2018, рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 № 1-р(II)/2019 не існувало, а визнане неконституційним словосполучення «дійсної строкової», що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 25.04.2019, то на час перегляду рішення суду від 08.11.2018 за виключними обставинами у суду відсутні підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплатити пенсію.
Враховуючи викладене, колегія дійшла висновку про відмову у задоволенні заяви позивача про перегляд рішення Київського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 за виключними обставинами.
При цьому, суд звертає увагу, що позивач не позбавлений права звернутись до суду із адміністративним позовом щодо правовідносин, які виникли між позивачем та відповідачем з 25.04.2019.
Керуючись статтями 243-246, 361, 368, 369 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Київського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 у справі №320/5512/18 відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Головуючий суддя Панова Г. В.
Судді Кушнова А.О.
Панченко Н.Д.
Повни й текст ухвали виготовлено та підписано 19.07.2019.