
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2019 р. Справа № 400/1203/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації, вул. Київська, 50, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200 про:визнання протиправним та скасування рішення від 23.03.2019 року, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації (далі – відповідач, Управління), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації від 23.03.2019 року щодо відмови у призначенні допомоги при народженні дитини на ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 в розмірі, що встановлений ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», тобто 41280,00 грн.;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини ОСОБА_3 в розмірі, що встановлений ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», тобто 41280,00 грн.
Ухвалою від 25.04.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відмовляючи в призначенні допомоги при народженні дитини відповідач виходив з того, що звернення за її призначенням надійшло пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. При цьому відповідачем не враховано, що в спірних взаємовідносинах неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народжені дитини, призводить до порушення інтересів дитини.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позов просив відмовити. В своєму відзиві зазначив, що в Управління відсутні законні підстави для призначення позивачу допомоги при народжені дитини, оскільки позивач звернулась до Управління за її призначенням пізніше, ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. Факт відсутності можливості перебування позивача на території України всупереч її волі документально не доведений. Навпаки, Управління стверджу, що факт знаття позивача з реєстрації у м. Первомайськ та перереєстрація у той же день у с. Зоряному, що потребує особистої присутності особи, підтверджує факт того, що хоча б один раз позивач перебувала у с. Зоряне та мала можливість оформити необхідні документи.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Як зазначає позивач у своєму позові, з 2010 року вона фактично проживає в Автономній Республіці Крим.
01.10.2015 року позивач народила доньку ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим Ірпінським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області 26.02.2019 року (актовий запис № 10) та рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 15.02.2019 року у справі № 367/1090/19. Місце народження дитини: м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим.
ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач народила доньку ОСОБА_3 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України - актоивй запис від 26.02.2019 року № 11, складений Ірпінським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, - та рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 21.02.2019 року по справі №367/1088/19. Місце народження дитини: м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим.
20.03.2019 року позивач звернулась до Управління за призначенням допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей одиноким матерям, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. До заяви позивачем були надані: копії свідоцтв про народження дітей, видані 28.02.2019 року; витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дітей, видані відділом державної реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дітей відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України; довідку про реєстрацію місця проживання матері та дитини; декларацію про доходи та майновий стан сім`ї.
Допомога на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 призначена з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року в розмірі 3252,00 грн. щомісячно відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми». Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям заявниці призначена з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року з в розмірі 3290,34 грн. щомісячно відповідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».
23.03.2019 року в призначенні допомоги при народженні дітей позивачу було відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-XII (далі – Закон України № 2811), громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
У відповідності до ст. 3 Закону України № 2811, одним з видів державної допомоги сім`ям з дітьми є, зокрема, допомога при народженні дитини.
Згідно ст. 10 Закону України № 2811, допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
У відповідності до ст. 12 Закону України № 2811, допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі – Порядок) передбачено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачем порушено встановлений законодавством термін для звернення щодо призначення допомоги при народженні дитини.
Одночасно з цим, ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Згідно з ч. 7 ст. 7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, що ратифікована постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 року № 789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Даний адміністративний позов заявлений в інтересах дітей з метою їх належного матеріального забезпечення.
Суд не бере до уваги твердження відповідача щодо перереєстрації місця проживання позивача та необхідності її особистої присутності під час проведення реєстраційних дій як доказу перебування позивача на території України, оскільки позивач у даній справі діє через свого офіційного представника, який також представляв її інтереси у справах щодо встановлення факту народження дітей в Ірпінському міському суді Київської області. Отже, й міг представляти її інтереси за договором про надання правової допомоги і в даному випадку.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, беручи до уваги необхідність захисту прав та інтересів малолітніх дітей, враховуючи ту обставину, що позивач всупереч своїй волі не мала фінансової можливості виїхати з дітьми з окупованої території АРК та отримати свідоцтво про народження дітей внаслідок тимчасово окупації АРК, що мало наслідком неможливість своєчасного оформлення відповідних документів та звернення за отриманням допомоги, суд доходить висновку про наявність підставі для задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 – 246, 260, 282 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації (вул. Київська, 50, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200, код ЄДРПОУ 20905329) – задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації від 23.03.2019 року щодо відмови у призначенні допомоги при народженні дитини на ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
3. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації (вул. Київська, 50, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200, код ЄДРПОУ 20905329) призначити та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 в розмірі, що встановлений ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
4. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації (вул. Київська, 50, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200, код ЄДРПОУ 20905329) призначити та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) допомогу при народженні дитини ОСОБА_3 в розмірі, що встановлений ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 19.07.2019 року.
Суддя О.В. Малих