
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.002821
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Братичак У.В.,
секретаря судового засідання Старости М.М.,
за участю представників:
відповідача ОСОБА_1 .,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про стягнення невиплаченої пенсії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885), в якій просить:
- стягнути з Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_3 (і.п.н. НОМЕР_1 ) нараховану, але не виплачену пенсію за період з 01.03.2016 року по 30.09.2018 року у загальній сумі 30 495,85 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідач неправомірно не виплатив йому пенсію за період з 01.03.2016 року по 30.09.2018 року, що суперечить ст.12 ЗУ "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб". Крім того, зазначає, що 19.02.2019 року Львівським окружним адміністративним судом було винесено рішення про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості в сумі 30 120,00 грн., проте, 21.02.2019 року ОСОБА_3 отримав від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку №1382/04.03-28, відповідно до якої сума невиплаченої пенсії становить 60 615,85 грн. Відтак, просить суд стягнути з відповідача решту суми невиплаченої заборгованості. Вважаючи у зв`язку із цим свої конституційні права та гарантії на належний соціальний захист порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 27.06.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, на підставі ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що згідно п.15 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365 із змінами, внесеними згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №335 суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати та будуть виплачуватись на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Відтак, вважає, що пенсія позивачу за період з 01.03.2016 по 30.09.2018 буде проводитись за окремим порядком після його затвердження КМУ, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила, просила відмовити в його задоволенні з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та наданих суду поясненнях.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши докази, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_3 є внутрішньо переміщеною особою та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19.02.2019 року у справі №1.380.2019.000404, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2019 року, позов задоволено повністю, стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79032, м. Львів, вул. Дж. Вашингтона, 4Д/92, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) нараховану, але не виплачену пенсію за період з 01.03.2016 по 30.09.2018 у загальній сумі 31 120 (тридцять одна тисяча сто двадцять) грн. 00 коп.
21.02.2019 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом за №1382/04.03-28 повідомило позивачу, що 25.04.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365», якою передбачено, що суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати та виплачується на умовах окремого порядку, який буде визначений Кабінетом Міністрів України. Відтак, виплата пенсії позивачу за період з 01.03.2016 року по 30.09.2018 року буде проводитись за окремим порядком після його затвердження Кабінетом міністрів України. Згідно даної довідки заборгованість пенсійної виплати за вказаний період становить 60 615,85 грн.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивачу не виплачено суми нарахованої пенсії в повному обсязі за період з 01.03.2016 року по 30.09.2018 року. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до ч.1 ст.1, ч.1 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року №1706-VII, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ч.2 ст.7 цього ж Закону, Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
За правилами п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року за №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», припинення або відновлення соціальних виплат проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або територіальними органами Пенсійного фонду України згідно з Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року за №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (далі - Порядок №365). Пунктом 2 цієї постанови установлено, що комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворені районними, районними у мм. Києві і Севастополі державними адміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, приймають рішення про відновлення або про відмову у відновленні соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, довідки яких недійсні на дату набрання чинності цією постановою, відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого цією постановою, за умови отримання внутрішньо переміщеною особою нової довідки відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до п.4 Порядку №365, соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
Згідно п.15 Порядку №365, орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.18 Порядку №365, суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
З огляду на викладене, відповідачем здійснено нарахування позивачу пенсії за період з 01.03.2016 по 30.09.2018, однак, не проведено її виплату у зв`язку з відсутністю порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, суд приходить висновку, що пенсія позивача за минулий період обліковується в управлінні, але її виплата не проводиться у зв`язку із відсутністю порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Однак суд не погоджується з вищенаведеними діями відповідача, з огляду на наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначено Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV.
Відповідно до ч.1 ст.7 даного Закону, загальнообов`язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами, зокрема, законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом, та обов`язковості фінансування за рахунок коштів Пенсійного фонду витрат, пов`язаних з виплатою пенсій та наданням соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом.
Пунктом 9 ч.1 ст.16 цього ж Закону передбачено, що застрахована особа має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.
З аналізу вищенаведених норм можна прийти висновку, що порядок та умови отримання пенсійних виплат регулюються виключно Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих сум пенсій не звільняє державу в особі уповноваженого органу Пенсійного фонду України від обов`язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних їй сум пенсій.
Відповідно до ч.2 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У рішенні у справі «Суханов та Ільченко проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.
Тому, не виплачуючи нараховану позивачу пенсію за період з 01.03.2016 по 30.09.2018, за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому, право на отримання пенсії є об`єктом захисту за ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді пенсії суд вважає таким, що не ґрунтується на Законі.
Відтак, суд вважає, що в даному випадку, для відновлення порушеного права позивача на отримання пенсії, слід зобов`язати відповідача здійснити позивачу виплату пенсії за період, що оспорюється.
Окрім того, суд враховує, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19.02.2019 року у справі №1.380.2019.000404, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2019 року, позов задоволено повністю, стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_3 нараховану, але не виплачену пенсію за період з 01.03.2016 по 30.09.2018 у загальній сумі 31 120,00 грн. Рішення по даній справі набрало законної сили, 03.07.2019 року видано виконавчий лист.
Разом з тим, згідно з листа відповідача від 21.02.2019 року №1382/04.03-28, заборгованість пенсійної виплати ОСОБА_3 за період з 01.03.2016 по 30.09.2018 становить 60 615,85 грн. Тому, з урахуванням вищевказаного судового рішення у справі, яке набрало законної сили, сума, яка підлягає стягненню з відповідача становить 29 495,85 грн., а не сума, яку просив стягнути позивач.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Щодо судових витрат, то відповідно до вимог ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, такі покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити частково.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) нараховану, але не виплачену пенсію за період з 01.03.2016 по 30.09.2018 року в сумі 29 495 (двадцять дев`ять тисяч чотириста дев`яносто п`ять) гривень 85 копійок.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлено 19.07.2019 року.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна