Рішення № 83136995, 16.07.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2019
Номер справи
360/1769/19
Номер документу
83136995
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

16 липня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1769/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Секірської А.Г.,

за участю секретаря судового засідання: Вакуленка А.В.,

представників сторін:

від позивача: Коробченко Т.М., довіреність від 26.04.2019 б/н,

від відповідача: Горохов О.Ю., витяг з ЄДРЮОФОПГФ від 23.04.2019,

Кладко О.В., ордер ЛГ № 020812,

Бескровна О.В., довіреність № 41 від 22.05.2019,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Фермерського господарства “Горохов” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-

ВСТАНОВИВ:

22 квітня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі – позивач, ЛОВ ФСЗІ) до фермерського господарства «Горохов» (далі – відповідач, ФГ «Горохов»), в якому позивач просить суд:

- стягнути з Фермерського господарства «Горохов» на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно- господарську санкцію за 2018 рік у сумі 23 644, 45 грн та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій по 18 квітня 2019 року у розмірі 42,57 грн, разом 23 687, 02 грн на розрахунковий рахунок 31217230012198, одержувач коштів - УК у Міловському районі, МФО 899998, код ЄДРПОУ 36870575, код доходу 50070000 «Надходження до Фонду соціального захисту інвалідів, сплата АГС».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 “Про реалізацію статей 19, 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, відповідач надав Звіт про зайнятість та працевлаштування за 2018 рік за формою 10-ПІ.

15.02.2019 та 27.02.2019 позивачем направлено до державної служби зайнятості запити про надання відповідачем інформації про вільні робочі місця (вакансії), на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю, а також про випадки відмови у працевлаштуванні осіб, направлених для працевлаштування.

25.02.2019 на адресу позивача надійшла відповідь на запит, з якої вбачається, що відповідач у 2018 році не подавав до служби зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю, замовлень до центру зайнятості на професійне навчання або перепідготовку осіб з інвалідністю не направляв.

04.03.2019 на адресу позивача надійшла відповідь на запит, з якої вбачається, що відповідач у 2016 та 2017 роках не подавав до служби зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю, замовлень до центру зайнятості на професійне навчання або перепідготовку осіб з інвалідністю не направляв.

Позивач вважає, що відповідач здійснив не всі можливі заходи для працевлаштування інвалідів, оскільки для виконання нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю, роботодавець має брати активну участь у заходах, що проводить державна служба зайнятості для працевлаштування осіб з інвалідністю (обов`язкові заходи для роботодавців при виконанні нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю наведені в листі Державної служби зайнятості від 14.09.2016 № ДЦ-01-6415/0/616 “Щодо обов`язковості подання форми № 3-ПН та заходів з працевлаштування інвалідів”).

Враховуючи інформацію за звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 рік за формою 10-ПІ, згідно з якою у 2018 році відповідач не виконав норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, встановлений статтею 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” (далі – Закон № 875), ФГ «Горохов» нарахована адміністративно-господарська санкція у розмірі 23 655,45 грн, яку відповідач згідно з частиною четвертою статті 20 Закону № 875 мав сплатити до 15.04.2019, про що був повідомлений позивачем листом від 16.01.2019 № 03-10/48. Оскільки адміністративно-господарські санкції у встановлений законом строк відповідачем не сплачені, позивач просить стягнути їх з відповідача разом із нарахованою пенею з 18.04.2019 в розмірі 42,57 грн.

На підставі викладеного, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 23.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження, призначено підготовче засідання (арк.спр. 1-2).

Ухвалою суду від 23.05.2019 витребувано від ГУ ДФС у Луганській області та від Міловського районного центру зайнятості докази (арк.спр. 62-63).

Ухвалою суду від 21.06.2019 зупинено провадження у справі на підставі пункту 4 частини першої статті 236 КАС України, повторно витребувано докази від ГУ ДФС у Луганській області та Міловського районного центру зайнятості (арк.спр.102-103).

Ухвалою суду від 16.07.2019 поновлено провадження у справі (арк.спр. 141).

Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі, надала пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві та відповіді на відзив від 23.05.2019 (арк.спр. 52-54).

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 20.05.2019 вх. № 27475/2019 (арк.спр.39-40) та запереченнях на відповідь на відзив від 30.05.2019 за вх. № 29452/2019 (арк.спр. 67), зокрема, зазначили, що 15.01.2019 до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відповідачем звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2018 рік за формою 10-ПІ подано вчасно.

Відповідно до визначення середньооблікової кількості працівників ФГ «Горохов» за 2018 рік складає 9 осіб, на підставі визначеної кількості в господарстві розроблено та зареєстровано наказ «Про створення робочого місця для працевлаштування особи з інвалідністю», затверджено штатний розпис з 18.02.2019, зареєстровано в журналі реєстрації з кадрових питань 15.02.2019 № 7.

Станом з 01.01.2018 по 15.04.2019 у працівників ФГ «Горохов» інвалідності не встановлено

З 01.01.2018 по 31.12. 2018 жодного звернення з приводу працевлаштування від осіб з інвалідністю та державної служби зайнятості не було.

З 01.01.2018 по 31.12.2018 у ФГ «Горохов» не було працівників з інвалідністю, а звідси випливає не було підстав створювати робочі місця для осіб з інвалідністю з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії.

З 01.01.2018 по 31.12.2018 у ФГ «Горохов» підстав для створення спеціальних робочих місць за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів, для здійснення замовлення на професійне навчання або підготовку особи з інвалідністю у разі відсутності фахівців з потрібними професіями серед зареєстрованих у державній службі зайнятості осіб з інвалідністю не було.

Відповідно до відповіді Міловського районного центру зайнятості на запит від 13.05.2019р № 20/5-160 вбачається що ФГ «Горохов» брав участь в заходах, що проводив Міловський РЦЗ для роботодавців протягом 2018 року та січня - травня 2019 року. Таким чином Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів безпідставно звинувачує відповідача у невиконанні ним покладених на нього обов`язків.

Отже, ФГ «Горохов» своєчасно та в повному обсязі надало інформацію про попит на вакансії підприємство, фактично, вживає усіх залежних від нього передбачених законом заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих інвалідів установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.

На підставі викладеного, представники відповідача просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

Фермерське господарство «Горохов» зареєстровано як юридична особа 31.01.2011, № запису 13691020000000265, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань від 23.04.2019 за № 1005277240 (арк.спр. 28-31).

Відповідно до Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, ФГ «Горохов» зареєстровано у ЛОВ ФСЗІ 16.01.2019 за № 44/228/104, що підтверджено довідкою про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів від 16.01.2019 № 363 (арк.спр. 16).

На виконання вимог Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, ФГ «Горохов» надано до ЛОВ ФСЗІ звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2018 рік, у якому зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) становить 9 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) – 0; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” (осіб) – 1; фонд оплати праці штатних працівників (тис. грн) – 425,6; середньорічна заробітна плата штатного працівника (грн) – 47259,89; сума адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (грн) – ФГ «Горохов» не визначена, і розрахована самостійно позивачем – 23 644,45 грн (арк.спр. 17).

16.01.2019 за вих. № 03-10/48 позивачем на адресу директора ФГ «Горохов» направлено лист з проханням своєчасно здійснити сплату адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю у 2018 році до 15 квітня 2019 року, не допускаючи нарахування пені за звернення до суду за примусовим стягненням боргу (арк.спр. 18).

15.02.2019 позивачем направлено на адресу Міловського районного центру зайнятості населення запит № 04-02/121, чи надавалися ФГ «Горохов» до Міловського районного центру зайнятості відомості про вільні робочі місця (вакансії), на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю, а також про випадки відмови роботодавцем у працевлаштуванні осіб з інвалідністю, які направлялися центром зайнятості, протягом 2018 року; чи здійснювалося ФГ «Горохов» замовлення до Міловського районного центру зайнятості на професійне навчання або підготовку особи з інвалідністю у разі відсутності фахівців з потрібними професіями серед зареєстрованих у державній службі зайнятості осіб з інвалідністю (арк.спр. 19).

Листом від 21.02.2019 № 20/5-68 Міловоський районний центр зайнятості повідомив, що у 2018 році інформація про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю від фермерського господарства «Горохов» до Міловського районного центру зайнятості не надходила та випадків відмов підприємства у працевлаштуванні осіб з інвалідністю, за направленнями центру зайнятості не було. Замовлень на професійне навчання або підготовку осіб з інвалідністю з числа зареєстрованих у службі зайнятості осіб з інвалідністю не надходило (арк.спр. 20).

27.02.2019 позивачем направлено на адресу Міловського районного центру зайнятості населення запит № 04-02/169, чи надавалися ФГ «Горохов» до Міловського районного центру зайнятості відомості про вільні робочі місця (вакансії), на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю, а також про випадки відмови роботодавцем у працевлаштуванні осіб з інвалідністю, які направлялися центром зайнятості, протягом 2016-2017 років; чи здійснювалося ФГ «Горохов» замовлення до Міловського районного центру зайнятості на професійне навчання або підготовку особи з інвалідністю у разі відсутності фахівців з потрібними професіями серед зареєстрованих у державній службі зайнятості осіб з інвалідністю (арк.спр. 21).

Листом від 27.02.2019 № 20/5-76 Міловський районний центр зайнятості повідомив, що у 2016, 2017 роках інформація про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю від фермерського господарства «Горохов» до Міловського районного центру зайнятості не надходила та випадків відмов підприємства у працевлаштуванні осіб з інвалідністю, за направленнями центру зайнятості не було. Замовлень на професійне навчання або підготовку осіб з інвалідністю з числа зареєстрованих у службі зайнятості осіб з інвалідністю не надходило (арк.спр. 22).

За несвоєчасну сплату ФГ «Горохов» адміністративно-господарських санкцій за 2018 рік ЛОВ ФСЗІ нараховано підприємству пеню в сумі 42,57 грн, про що зазначено у розрахунку суми позову, пред`явленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів (арк.спр. 23).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 7 Закону № 875 законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.

Згідно із частиною першою статті 18 Закону № 875 забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про

виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з

урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина третя статті 18 Закону № 875).

Статтею 18-1 Закону № 875 визначено, що особа з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованою у державній службі зайнятості як безробітна.

Рішення про визнання особи з інвалідністю безробітною і взяття її на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання особи з інвалідністю на підставі поданих нею рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів.

Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань.

Державна служба зайнятості може за рахунок Фонду соціального захисту інвалідів надавати дотацію роботодавцям на створення спеціальних робочих місць для осіб з інвалідністю, зареєстрованих у державній службі зайнятості, а також проводити професійну підготовку, підвищення кваліфікації і перепідготовку цієї категорії осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог статті 19 Закону № 875:

- для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця(частина перша);

- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення (частина друга);

- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону(частина третя).

Аналіз зазначених положень Закону дає підстави для висновку про те, що обов`язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування полягають у:

а) виділенні та створенні робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць;

б) створенні для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;

в) забезпеченні інших соціально-економічних гарантії, передбачених чинним законодавством;

г) наданні державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів;

д) звітуванні Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, судом встановлено, що обов`язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов`язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування. Такий обов`язок покладений на державну службу зайнятості.

У постанові від 26.06.2018 у справі № 806/1368/17 Верховний Суд зробив правовий висновок про те, що обов`язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов`язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування.

Таким чином, своєчасне та в повному обсязі подання інформації про попит на вакансії підприємство є достатнім заходом, що вживається підприємством, для відповідності середньооблікової чисельності працюючих осіб з інвалідністю встановленим нормативам.

Згідно з частиною першою статті 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного

або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (частина друга статті 20 Закону № 875).

Відповідно до частини четвертої статті 20 Закону № 875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ФГ «Горохов» своєчасно подало до ЛОВ ФСЗІ звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 рік (арк.спр. 17).

Водночас судом установлено, що ФГ «Горохов» згідно з Порядком подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 316 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.06.2013 за № 988/23520, не подавало протягом 2014 - 2018 років до центру зайнятості звітність форми № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» для працевлаштування осіб з інвалідністю, що підтверджується листами Міловського районного центру зайнятості від 08.05.2019 № 20/05-130, від 15.07.2019 за вх. № 37188/2019 (арк. спр. 37, 115).

Звітність № 3-ПН у 2014 – 2018 роках подавался ФГ «Горохов», проте вакансії встановлювалися не для осіб з інвалідністю, відповідні позначки в звітах не робилися, тому центр зайнятості не міг самостійно направляти на відкриті у ФГ «Горохов» вакансії осіб з інвалідністю (арк.спр. 117-138).

Відповідачем визнається та обставина, що робочі місця для осіб з інвалідністю у 2018 року у ФГ «Горохов» не створювалися, з посиланням на те, що такий обов`язок виник за наслідками визначення середньооблікової річної кількості працівників у відповідності до вимог частини першої статті 19 Закону № 875.

Робоче місце для працевлаштування особи з інвалідністю з 18.02.2019 вперше створено наказом від 15.02.2019 № 7 (арк. спр. 46), звітність № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» щодо створення вакансії для працевлаштування особи з інвалідністю від 03.06.2019 (арк.спр. 77-78), від 30.05.2019 (арк.спр. 9), розміщено оголошення у газеті «Слово хлібороба» від 08.03.2019 № 10 (9702) (арк.спр. 58) та працевлаштовано осіб з інвалідністю ОСОБА_1 на підставі наказу від 31.05.2019 № 25 (арк.спр. 94) та ОСОБА_2 на підставі наказу від 31.05.2019 № 26 (арк.спр. 92).

Суд погоджує доводи позивача, що всі зазначені заходи вжито відповідачем у 2019 році, а період, за який заявлено вимоги про стягнення адміністративно – господарських санкцій та пені, охоплює виключно 2018 рік.

Разом з тим, в дані справі спірним питанням є дата виникнення обов`язку в роботодавця щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та відповідно обов`язку щодо створення таких робочих місць.

Надаючи оцінку доводам позивача про те, що такий обов`язок виникає у місяці, коли кількість працівників перевищила 8 осіб, та доводам відповідача про виникнення такого обов`язку за наслідками підрахунку річної середньооблікової кількості найманих працівників, суд виходить з такого.

Відповідно до довідки ФГ «Горохов» від 13.05.2019 № 39 про визначення серендьооблікової кількості працівників ФГ «Горохов» згідно п. 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 № 286, середньооблікова кількість працівників за 2018 рік становить 9 осіб, у січні – березні 2018 року – по 6 осіб, у квітні – 11 осіб, у травні – липні – по 9 осіб, у серпні – вересні – по 10 осіб, у жовтні – 11,5 осіб, у листопаді – 12 осіб, у грудні – 8,5 осіб (арк.спр. 44).

Згідно із службовою запискою начальника відділу адміністрування податків та зборів з фізичних осіб Станично – Луганського управління ГУ ДФС у Луганській області Оберемок С. на ім`я начальника юридичного управління Шепіль В. від 11.07.2019 № 1361/12-32-54-06-03, наданої ГУ ДФС у Луганській області листом від 16.07.2019 за вх. № 37450/2019 на виконання вимог ухвали суду від 21.06.2019, за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 згідно поданих звітів про суму нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за січень – грудень 2018 року кількість найманих осіб, що перебували у трудових відносинах з платником – ФГ «Горохов» складала у січні – березні – по 6; у квітні – травні – по 11, у червні – 10, у липні – вересні – по 11, у жовтні – листопаді – по 12, у грудні – 10 (арк.спр. 142-143).

Тобто, у квітні 2018 року кількість найманих працівників ФГ «Горохов» склала більше 8 осіб.

Частиною першою статті 19 Закону № 875 визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно з частиною сьомою статті 19 Закону № 875 Порядок реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, строки подання йому звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, здійснює перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подання ними звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування (частина восьма статті 19 Закону № 875).

Частиною дев`ятою статті 19 Закону № 875 визначено, що керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Відповідно до абзацу третього пункту 3 Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, затвердженого постановою КМУ від 31.01.2007, новостворені роботодавці та підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, що використовують найману працю, в яких кількість працюючих, для яких це місце роботи є основним, збільшилася до восьми і більше осіб, реєструються у відділенні Фонду до 1 лютого року, що настає за роком створення або збільшення кількості працюючих.

З системного аналізу наведених правових норм слідує, що виникнення в роботодавця обов`язку щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю пов`язано з перевищенням (більше 8 осіб) середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу саме за рік, в даному випадку – 2018 рік, при цьому обов`язок щодо реєстрації у відділенні Фонду у разі збільшення кількості працюючих до восьми і більше осіб виникає у роботодавця - до 1 лютого року, що настає за роком створення або збільшення кількості працюючих.

З огляду на наведене, суд вважає, що в ФГ «Горохов» виник обов`язок щодо реєстрації у ФСЗІ та обов`язок щодо створення робочого місця для працевлаштування особи з інвалідністю саме за наслідками обчислення середнього облікового складу працівників за 2018 рік, оскільки жодною правовою нормою не визначено виникнення такого обов`язку в роботодавця за наслідками обчислення середнього облікового складу працівників за конкретний місяць. Відповідно і обов`язок щодо інформування центру зайнятості про вакансії для працевлаштування осіб з інвалідністю виникає після створення такої вакансії, яка мала бути створена відповідачем після грудня 2018 року, коли роботодавець обрахував середньооблікову чисельність штатних працівників за 2018 рік та встановив, що така чисельність становить 8 і більше осіб.

Таким чином, позивачем не доведено наявності підстав для стягнення з ФГ «Горохов» адміністративно – господарських санкцій за 2018 рік у сумі 23 644, 45 грн та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій по 18 квітня 2019 року у розмірі 42,57 грн, тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Судові витрати по сплаті судового збору відповідно до вимог статті 139 КАС України покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код за ЄДРПОУ 13396264, місцезнаходження: 93003, Луганська обл., м. Рубіжне, вул. Слов`янська, 25) до Фермерського господарства «Горохов» (код за ЄДРПОУ 36735245, місцезнаходження: 92505, Луганська обл., Міловський район, с. Олексіївка, вул. Дачна, б.3) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 19 липня 2019 року.

Суддя А.Г. Секірська