
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2019 року м. Кропивницький справа № 340/1337/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м.Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ - 20632802)провизнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
1) визнати протиправним дії Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №241 від 25.04.2018 із грошового забезпечення: посадового окладу, військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії;
2) зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №241 від 25.04.2018 року із грошового забезпечення: посадового окладу, військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії з 05 березня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач безпідставно не перерахував йому пенсію відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, виданої 25.05.2018 року Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області.
Ухвалою суду від 04.06.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами, встановлено відповідачу строк тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали для надання відзиву на позовну заяву.
18.06.2019 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що перерахунок пенсії відповідно до вимог закону позивачу проведений на підставі довідки від №121 від 19.03.2018 року. Тому вважає, що підстави для повторного перерахунку на підставі довідки №241 від 25.04.2019 відсутні.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що відповідно до наказу №342-О від 28.09.2012 року позивач звільнений у відставку з посади начальника відділення протидії незаконному обігу підакцизних товарів ГВПМ Кіровоградської ОДПІ Кіровоградської області ДПС у званні підполковника податкової міліції.
З вересня 2012 року позивачу призначено пенсію за вислугу років, що підтверджується даними його пенсійної справи, копія якої долучена до матеріалів справи.
Відповідно до перерахунку з 01 січня 2018 року розмір грошового забезпечення позивача за прирівняною посадою - 11658,00 грн., у т.ч.: посадовий оклад 66300,00 грн., оклад за військове звання 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) 3618,00 грн. (а.с.63).
На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.04.2018 року у справі №П/811/471/18 за позовом ОСОБА_1 Головне управління ДФС у Кіровоградській області видало позивачу довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням підвищення грошового забезпечення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення з 01 січня 2018 року (а.с.18-19).
Відповідно до довідки від 25.04.2018 року №241 розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії за прирівняною посадою – 34255,50 грн., у т.ч.: посадовий оклад 6630,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) 3618,00 грн., надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (100%) 11658,00 грн., надбавка за роботу з таємними документами (15%) 994,00 грн., премія за січень (150%) 9945,00 грн. (а.с.20).
Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 25.04.2018 року №241 (а.с.16).
Головне управління ПФУ в Кіровоградській області відмовило позивачу в проведенні перерахунку та листом від 07.05.2019 року №9170/03-18 повідомило, що рішення Окружного адміністративного суду України від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року. Нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", після дати набрання рішенням суду законної сили не приймалось. У зв`язку з цим, а також з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виплата вищезазначених пенсій продовжується у встановлених на цей час розмірах (а.с.17).
27.06.2019 року від представника відповідача до суду надійшло клопотання про закриття провадження в адміністративній справі у зв`язку з тим, що є такі, що набрали законної сили рішення суду з того самого спору і між тими самими сторонами (а.с.122-123).
Клопотання вмотивовано тим, що предмет спору та судового розгляду по справі №340/1337/19 вже досліджувався судами першої та апеляційної інстанцій у судовій справі №811/1710/18, де сторонами виступали ті ж позивач та відповідач, що й у справі №340/1337/19.
Дослідивши рішення винесені у справі №811/1710/18 суд зазначає, що позовні вимоги у вказаній справі стосувались визнання протиправними дій та зобов`язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області перерахувати та виплатити йому пенсію відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року №704 та довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №241 від 25.04.2018 року, виданої Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області, з 01.01.2018 року із урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Предметом розгляду даної справи є визнання протиправними дій та зобов`язання Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №241 від 25.04.2018 року із грошового забезпечення: посадового окладу, військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії з 05 березня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум в зв`язку із набранням законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Враховуючи наведені обставини суд доходить висновку, що клопотання про закриття провадження у справі №340/1337/19 з наведених у ньому підстав задоволенню не підлягає.
Надаючи оцінку спірним обставинам суд врахував, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України визначає Закон №2262-ХІІ.
Відповідно до абз.2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі Закон №580-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону №580-VIII визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі Постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.
З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою №988, в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Згідно зі ст.1 Закону України від 04.12.1990 №509-XII "Про державну податкову службу в Україні" (далі Закон №509), що діяв станом на час звільнення позивача, до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, спеціалізовані державні податкові інспекції, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).
У складі органів державної податкової служби знаходяться відповідні спеціальні підрозділи по боротьбі з податковими правопорушеннями (податкова міліція).
Статтею 1 чинного станом на час звільнення позивача Закону України від 20.12.1990 № 565-XII "Про міліцію" визначено, що міліція в Україні державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров`я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань. Основні завдання міліції визначалися статтею 2 Закону України "Про міліцію".
Податкова міліція є спеціальним підрозділом з боротьби з податковими правопорушеннями у складі державної податкової служби та не входила до складу міліції в Україні, тобто органу виконавчої влади, який захищав життя, здоров`я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.
Позивач звільнений зі служби в податковій міліції, а не зі служби в органах внутрішніх справ.
З цього приводу суд врахував правові висновки Верховного Суду (далі ВС) у постанові від 21.03.2019 у справі № 334/8944/16-а у подібних правовідносинах щодо перерахунку пенсії, яка відповідно до ч.5 ст.242 КАС України обов`язкова для врахування судами нижчих інстанцій.
Верховний Суд у вказаному рішенні вказав, що незважаючи на те, що відповідно до пункту 357.2. статті 357 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції здійснюється у порядку, встановленому законом для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, підставою для перерахунку пенсії є прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення саме для відповідних категорій військовослужбовців.
Частиною 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбачених цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (далі Постанова №704), якою збільшив розмір грошового забезпечення та затвердив схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції.
Відповідно до пункту 10 Постанови №704 вона набирає чинності з 01.01.2018.
Отже, з набранням чинності Постановою №704 (01.01.2018), якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення податкової міліції, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, якою визначив правові підстави, порядок і терміни проведення перерахунку та встановив види грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії.
Так, на момент виникнення права позивача на перерахунок пенсії Постанова №103 була чинною та підлягала обов`язковому застосуванню в межах спірних правовідносин, оскільки встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, є обов`язковим для виконання органами державної влади, у тому числі відповідачем.
Відповідно до п.1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
На підставі п.7 Постанови №103 доручено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі Порядок №45).
Пунктами 2, 3, 4 Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацом 1 п.5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У свою чергу, врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.
Тому суд дійшов висновку, що на підставі пункту 5 Порядку №45 та пункту 1 Постанови №103 перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року мав здійснюватися з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
Відповідно до п.9 Порядку №45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Дослідивши перерахунок управління з 01 січня 2018 року та довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 25.04.2018 року, суд встановив, що в довідку включено додатково такі види грошового забезпечення, як надбавка за роботу з таємними документами (15%) 994,50 грн., надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (100%) 11658,00 грн. та премія за січень (150%) 9945,00 грн. Інші складові (посадовий оклад 6630,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) 3618,00 грн.) були враховані при здійсненні перерахунку з 01 січня 2018 року.
З огляду на вимоги абзацу 1 п.5 Порядку №45, підстави для врахування при перерахунку позивачу пенсії надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи та премії, що зазначені у довідці від 25.04.2018 року №241 - відсутні
Отже, відмовляючи у перерахунку пенсії на підставі довідки від 25.04.2018 року №241, відповідач діяв у межах та у спосіб, що передбачені вимогами чинного законодавства, а права позивача у спірних правовідносинах не порушені.
Посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103, суд не врахував оскільки це не вплинуло на чинність норм Порядку №45, що передбачають алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, та не скасовує передбаченого законом права особи на відповідний перерахунок пенсії.
Врахувавши вище зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ - 20632802) про визнання протиправним дій та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук