Рішення № 83136777, 17.07.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2019
Номер справи
280/2402/19
Номер документу
83136777
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2019 року (о 09 год. 45 хв.)Справа № 280/2402/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Батрак І.В.

за участю секретаря судового засідання Лялько Ю.В.

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління ДФС в Івано-Франківській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріма-Сервіс» ЛТД

про стягнення податкового боргу

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС в Івано-Франківській області (далі – ГУ ДФС в Івано-Франківській області, позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріма-Сервіс» ЛТД (далі – ТОВ «Пріма-Сервіс» ЛТД, відповідач), в якому просить стягнути податковий борг з земельного податку у розмірі 103 189,81 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі – ПК України) та зазначає, що згідно з обліковою карткою платника у відповідача наявна заборгованість, яка виникла в результаті несплати у встановлені законодавством строки узгоджених сум податкових зобов`язань з земельного податку, самостійно визначених платником податків шляхом подання відповідних податкових декларацій, а також нарахованих контролюючим органом за результатами перевірок. Крім того, за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов`язань з земельного податку відповідачу нарахована пеня у сумі 1 817,62 грн. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачено. На час розгляду справи у суді заборгованість відповідачем не погашена, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача вищевказаний податковий борг.

Ухвалою судді від 27.05.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, призначене перше судове засідання на 24 червня 2019 року. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відзив на позовну заяву на адресу суду не надходив.

На підставі ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

11 червня 2019 року на адресу суду від представника позивача надійшла заява (вх. №23990) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Проте, суд не вбачає підстав для задоволення вказаного клопотання, оскільки справи призначено до розгляду без виклику учасників справи, а тому на підставі ч. 9 ст. 205 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ТОВ «Пріма-Сервіс» ЛТД (код ЄДРПОУ 13626072) є юридичною особою, яка зареєстрована 27.08.1992, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

19.02.2016 відповідачем до ДПІ у Галицькому районі ГУ ДФС в Івано-Франківській області подано податкову декларацію №9020561790 з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік, відповідно до якої підприємством самостійно були визначені податкові зобов`язання з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 37 428,99 грн. Розмір щомісячних платежів орендної плати за період з січня по листопад 2016 року (включно) становить 3 119,08 грн. та за грудень 2016 року – 3 119,11 грн. Залишок боргу по декларації складає 2 312,20 грн.

Крім того, ТОВ «Пріма-Сервіс» ЛТД до Калуської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Івано-Франківській області (Галицьке відділення) подано податкову декларацію №909017541847 від 13.02.2017 з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік, відповідно до якої підприємством самостійно були визначені податкові зобов`язання з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 39 674,73 грн. Розмір щомісячних платежів орендної плати за період з січня по листопад 2017 року (включно) становить 3 306,23 грн. та за грудень 2017 року у сумі 3 306,20 грн., які відповідачем не сплачено повністю.

08.02.2018 відповідачем до контролюючого органу подано податкову декларацію №9014959926 з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік, відповідно до якої підприємством самостійно були визначені податкові зобов`язання з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 39 674,73 грн., які відповідачем не сплачені.

Крім того, 19.02.2019 підприємством до Калуської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Івано-Франківській області (Галицьке відділення) подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік, відповідно до якої підприємством самостійно були визначені податкові зобов`язання з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 39 674,73грн. Розмір щомісячних платежів орендної плати за період за січень та лютий 2019 року у сумі 3 306,23 грн щомісячно ТОВ «Пріма-Сервіс» ЛТД не сплачено.

Посадовою особою ГУ ДФС в Івано-Франківській області проведена камеральна перевірка про порушення правил сплати (перерахування) податків (зборів), за результатами якої складено акт від 27.11.2017 №12094/09-19-12-05/13626072. Під час перевірки встановлено порушенням відповідачем п. 57.1 ст. 57, п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України в частині порушення відповідачем термінів сплати, самостійно визначеного грошового зобов`язання з плати за землю.

На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень контролюючим органом 27.11.2017 винесено податкові повідомлення-рішення форми «Ш»:

№0061801205, яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов`язання 17 083,75 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 20 % у сумі 3 416,75 грн.;

№0061811205, яким до відповідача за затримку на 29 календарних днів сплати грошового зобов`язання 162,30 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 10 % у сумі 16,23 грн.

Указані рішення було направлено на адресу відповідача поштою. Проте, як вбачається із наданої позивачем копії поштового конверту, кореспонденція повернулась на адресу податкового органу без вручення платнику податків.

У подальшому, посадовою особою ГУ ДФС в Івано-Франківській області проведено камеральну перевірку про порушення правил сплати (перерахування) податків (зборів), за результатами якої складено акт від 18.09.2018 №13780/09-19-51-11/13626072. Під час перевірки встановлено порушенням відповідачем вимог п. 57.1 ст. 57, п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України в частині порушення відповідачем термінів сплати, самостійно визначеного грошового зобов`язання з плати за землю.

На підставі акту перевірки та з урахуванням виявлених порушень контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 18.09.2018 №0025585112, яким до відповідача за затримку сплати грошового зобов`язання 3 985,75 грн. застосовано штрафні (фінансові) санкції з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 20 % у сумі 797,15 грн. Вказане рішення було направлено на адресу відповідача та вручене поштою його уповноваженому представнику 03.10.2018, про що свідчить рекомендоване поштове повідомлення.

Крім того, за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов`язань з земельного податку відповідачу нарахована пеня у сумі 1 817,62 грн.

Згідно із даними облікової картки платника податків та довідки про заборгованість у ТОВ «Пріма-Сервіс» ЛТД наявна заборгованість з земельного податку в сумі 103 189,81 грн.

Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме 16.07.2015 бухгалтеру підприємства вручена під розписку податкова вимога від 16.07.2015 №606-23 на загальну суму 716,72 грн., про що свідчить його підпис у відповідній графі корінця вказаної вимоги.

Зважаючи на несплату відповідачем у добровільному порядку узгодженого зобов`язання в установлені законодавством строки ГУ ДФС в Івано-Франківській області звернулась із даним адміністративним позовом до суду.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Пунктом 16.1 ст. 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов`язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

За приписами п. 49.1, 49.2 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Підпунктом 49.18.3 п. 49.18 ст. 49 ПК України встановлено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

За змістом п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків (п. 56.11 ст. 56 ПК України).

За приписами п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що самостійно визначені ТОВ «Пріма-Сервіс» ЛТД податкові зобов`язання з земельного податку, в установлені законодавством строки сплачені у повному обсязі не були та набули статусу податкового боргу, що саме відповідачем не спростовано.

Контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України).

При цьому, згідно п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

У разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними пп. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (п.57.3 ст.57 ПК України).

Згідно із п. 58.3 ст. 58 ПК України (в редакції Закону № 1797-VIII від 21.12.2016) податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Із матеріалів справи вбачається, що податкові повідомлення-рішення, якими відповідачу нараховані штрафні санкції з земельного податку було направлено податковою інспекцію на адресу відповідача засобами поштового зв`язку. Указані рішення відповідачем ні у адміністративному, ні у судовому порядку оскаржені не були, а отже суми визначеного податкового зобов`язання є узгодженими, доказів протилежного відповідачем суду не надано.

Відповідно до пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.

Пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу (пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України).

Так, за несвоєчасну сплату податкових зобов`язань відповідачу нарахована пеня з земельного податку у загальному розмірі 1 817,62 грн., що також підтверджується даними облікової картки платника податків.

Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку , визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання (п. 59.3 ст. 59 ПК України).

Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов`язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 ПК України).

Із матеріалів справи вбачається, що 16.07.2015 бухгалтеру підприємства вручена під розписку податкова вимога від 16.07.2015 №606-23 на загальну суму 716,72 грн., про що свідчить його підпис у відповідній графі корінця вказаної вимоги. Враховуючи положення п. 58.3 ст. 58 ПК України, вказана податкова вимога вважається врученою відповідачу належним чином.

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Суму податкового боргу відповідачем повністю погашено не було, у зв`язку із чим податкова вимога повторно не надсилалась.

За змістом пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання (пп.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Отже, виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов`язаний із несплатою узгодженої суми податкового зобов`язання протягом установленого строку.

Відповідно до пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 95.1 – 95.4 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

На момент розгляду справи в суді заборгованість з земельного податку у розмірі 103 189,81 грн. відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена, доказів протилежного відповідач суду не надав. Проти позову відповідач не заперечив, доводи позивача не спростував.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки відповідно до приписів ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, буд. 20, код ЄДРПОУ 39394463) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріма-Сервіс» ЛТД (69068, м. Запоріжжя, вул. Брюллова, буд. 11, код ЄДРПОУ 13626072) про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріма-Сервіс» у банках, обслуговуючих такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, суму податкового боргу з земельного податку в сумі 103 189,81 грн. (сто три тисячі сто вісімдесят дев`ять гривень 81 копійка).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя І.В. Батрак