
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2019 року Справа № 280/1825/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району про скасування рішень та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
22 квітня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (далі - відповідач, УСЗН по Хортицькому району), в якому позивач просить суд:
скасувати рішення відповідача від 04.03.2019 про припинення виплати позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.02.2019;
скасувати рішення відповідача від 06.03.2019 про повернення Управлінню соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району коштів у сумі 5731,46 грн.;
зобов`язати відповідача відновити виплату позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.02.2019.
Ухвалою суду від 25.04.2019 вищевказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. У встановлений судом строк позивачем усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 03.06.2019 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження у справі.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що їй, у встановленому чинним законодавством України порядку, з 30.08.2018 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям. Проте, 04.03.2019 позивачем від відповідача отримано повідомлення про те, що виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям припиняється з 01.02.2019, у зв`язку з чим, що позивачем начебто приховано прибутки та навмисно подано недостовірну інформацію про майновий стан. Зокрема, підставою для припинення виплати допомоги стало те, що позивачем начебто у декларації не вказано суми доходів, які позивач отримувала під час проживання у Заводському районі м.Запоріжжя, а саме: допомога при народженні дитини у сумі 3440,00 грн. та допомога одиноким матерям у сумі 5153,68 грн.
Позивач вказує на те, що нею до УСЗН по Хортицькому району під час звернення з заявою про отримання допомоги подавались усі необхідні довідки про дохід, зокрема і нарахований УСЗН по Заводському району. Також, позивач вказує на те, що декларація, в якій начебто позивачем не відображено дохід отриманий від УСЗН по Заводському району заповнювалась співробітником УСЗН по Хортицькому району, а не особисто ОСОБА_1 , у зв`язку з чим твердження про приховування доходів є безпідставним. Крім того, позивач зазначала, що є одинокою матір`ю та самостійно виховує трьох дітей, а тому приймаючи спірні рішення відповідачем фактично порушено права дітей на достатній рівень життя. Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень відповідач послався на те, що ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям відповідно до поданої нею заяви та доданих документів. Вказує, що за результатами проведеної вибіркової перевірки особових справ осіб, які отримують державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям було встановлено, що під час призначення такої допомоги позивачем було надано недостовірну інформацію про отримані доходи. Так, відповідач вказує, що ним у встановленому порядку було отримано інформацію про те, що від УСЗН по Заводському районі ОСОБА_1 у період з 01.02.2018 по 31.05.2018 було отримано кошти в розмірі 3440,00 грн., як допомога при народженні дитини, та у період з 01.02.2018 по 31.05.2018 отримано кошти в розмірі 5152,68 грн. - допомога на дітей одиноким матерям. Відповідач вказує на те, що під час подання до УСЗН по Хортицькому району заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, у декларації про доходи позивачем не вказано про вищевказані доходи отримані від УСЗН по Заводському району. Зазначає, що позивача під час звернення до відповідача з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям було попереджено про наслідки подання недостовірних відомостей, про що позивач самостійно розписалась. З урахуванням викладено відповідач вважає, що ним було правомірно прийнято рішення про припинення виплати допомоги та повернення надмірно виплаченої її частини. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив наступні обставини.
З матеріалів справи судом встановлено, що 30 серпня 2018 року районна комісія з питань пов`язаних з наданням населенню житлових субсидій, пільг та деяких видів державної соціальної допомоги по Хортицькому району при Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району розглянувши заяву ОСОБА_1 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям прийняла рішення про призначення допомоги з 01.08.2018 у сумі 5655,69 грн.
01 лютого 2019 року Комісія прийняла рішення про призначення позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям терміном до 31.07.2019 у сумі 2375,93 грн.
06 березня 2019 року відповідачем складено Акт проведення перевірки достовірності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, в якому зазначено таке: «Після отримання відповіді від ДФС на запит від 26.02.2019 №18 та УСЗН ЗМР по Заводському району (вх.№1423/01-05 від 04.03.2019), було з`ясовано, що заявниці за період з 01.02.2018 по 31.05.2018 були нараховані та виплачені кошти УСНЗ ЗМР по Заводському району, а саме: - допомога при народженні дитини у сумі 3440,00 грн., допомога на дітей одиноким матерям у сумі 5153,58 грн.».
У зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не вказала зазначені суми доходу у декларації від 20.08.2018, виплату допомоги позивачу припинено з 01.02.2019.
Крім того, позивача зобов`язано повернути надмір виплачених їй бюджетних коштів в сумі 5731,46 грн., за період з 01.08.2018 по 31.01.2019.
Позивач не погодившись з правомірністю припинення виплати допомоги та зобов`язанням повернути кошти, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Так, під час розгляду адміністративної справи встановлено, що підставою для прийняття відповідачем спірних рішень стало те, що ОСОБА_1 у декларації від 20.08.2018, яка надавалась до заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, не було зазначено доходи отримані УСНЗ ЗМР по Заводському району, а саме: допомога при народженні дитини у сумі 3440,00 грн., допомога на дітей одиноким матерям у сумі 5153,58 грн.
Суд зазначає, що Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям (далі - Закон №1768-ІІІ).
Відповідно до приписів статті 1 Закону №1768-ІІІ, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Згідно ч.1 ст.4 Закону №1768-ІІІ, заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради.
Частиною 3 статті 4 Закону №1768-ІІІ передбачено, що до заяви про надання державної соціальної допомоги додаються:
документ, що посвідчує особу;
довідка про склад сім`ї. До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні;
декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів);
довідка про наявність та розмір земельної частки (паю);
довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Форми заяви, довідки про склад сім`ї, декларації про доходи та майно встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення (ч.4 ст.4 Закону №1768-ІІІ).
Відповідно до підпункту 5.3 пункту 5 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 №486/202/524/455/3370, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять: стипендії, пенсії, допомога (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, допомоги на поховання, одноразової допомоги, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форм власності), допомога на навчання, безпосередньо отримана особою від підприємства, установи чи організації, за винятком коштів, отриманих на умовах позики чи кредитів та щомісячні компенсаційні виплати. При цьому до сукупного доходу не включається відповідна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід. При зверненні за призначенням декількох видів допомоги, розмір яких визначається з урахуванням сукупного доходу, до сукупного доходу сім`ї входять розміри призначених на дату звернення зазначених видів допомоги, крім допомоги, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.
Судом досліджено Декларацію про доходи та майновий стан осіб які звернулися за призначення усіх видів соціальної допомоги, яка подана ОСОБА_1 до УСЗН по Хортицькому району 20.08.2018, в розділі ІІ «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.02.2018 по 31.07.2018», якої зазначено лише про джерело доходу від УСЗН по Хортицькому району (допомога о/м, допомога ДСД-мс, допомога при народженні) (а.с.129-131).
Також, позивачем власноруч в Декларації зазначено таке: «За вищевказаний період на обліку у ЦЗ та податковій не перебувала, інших доходів не маємо».
Натомість, матеріалами адміністративної справи підтверджується, що за період з 01.02.2018 по 31.05.2018 ОСОБА_1 були нараховані та виплачені кошти від УСНЗ ЗМР по Заводському району, а саме: допомога при народженні дитини у сумі 3440,00 грн., допомога на дітей одиноким матерям у сумі 5153,58 грн., які не зазначені в Декларації про доходи та майновий стан осіб які звернулися за призначення усіх видів соціальної допомоги.
Відповідно до ч.4 ст.7 Закону №1768-ІІІ, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно пункту 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 (далі - Порядок №250), у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до пункту 28 Порядку №250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення:
визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї;
повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Виходячи з системного аналізу положень Закону №1768-ІІІ та Порядку №250, суд дійшов висновку, що підставою для припинення соціальної допомоги є зокрема встановлення обставин, якими підтверджується, що особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру.
При цьому, суд звертає увагу на те, що такі дії повинні бути вчинені особою, яка звернулася за отриманням соціальної допомоги, навмисно, тобто особа знаючи про наявність в неї інших доходів вживала заходів для їх укриття, заниження розміру таких доходів шляхом викривлення даних, ухилення від надання довідок про доходи, тощо.
В даному випадку, суд не може погодитись з твердженням відповідача про те, що ОСОБА_1 було навмисно приховано відомості про отримані від УСНЗ ЗМР по Заводському району доходи, оскільки матеріалами адміністративної справи підтверджується, що позивачем надавалась відповідачу інформація про отримані доходи, зокрема і від УСНЗ ЗМР по Заводському району, у формі довідок.
Також, суд звертає увагу на ту обставину, що підставою для припинення виплати соціальної допомоги є встановлення фактів подання недостовірних відомостей, а не помилок у поданій Декларації про доходи та майновий стан осіб які звернулися за призначення усіх видів соціальної допомоги.
У разі якщо заявником подавалась до УСЗН інформація про фактично отримані доходи, проте, під час заповнення Декларації було допущено помилку, то таке не може кваліфікуватися як навмисне подання недостовірних відомостей.
Крім того, суд вважає звернути увагу і на ту обставину, що доходи, які начебто приховано позивачем отримувались ОСОБА_1 від УСНЗ ЗМР по Заводському району, за місцем попереднього проживання, а тому відповідно після зміни місця проживання на Хортицький район м.Запоріжжя, УСНЗ ЗМР по Хотрицькому району не було позбавлено можливості в особовій справі позивача перевірити отримання доходів за попереднім місцем обліку.
Також, суд вважає за необхідне звернути увагу і на ту обставину, що дійсно відповідно до положень пункту 28 Порядку №250, відповідач мав право визначити обсяг надміру виплачених позивачу коштів та встановити строки та порядок їх повернення.
Проте, такі дії повинні були вчинятися з урахуванням матеріального стану сім`ї, зокрема відповідач мав право вирішити питання про врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди.
Разом з тим, відповідачем прийнято рішення і про припинення виплати ОСОБА_1 соціальної допомоги і про повернення нею надмірно виплачених, на думку відповідача, бюджетних коштів, що свідчить про те, що відповідачем під час прийняття спірних рішень не було враховано майновий стан ОСОБА_1 на утриманні якої знаходиться троє дітей, одна з яких має статус особи з інвалідністю.
Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.13 Закону України «Про охорону дитинства», з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім`ях держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та іншими законами України.
Згідно ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.7 ст.7 Сімейного кодексу України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно пункту 1 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року №789-XII, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Оскільки ухвалою суду від 03.06.2019 позивача звільнено від сплати судового збору, то судові витрати на користь позивача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (69097, м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, 4-Б, код ЄДРПОУ 37573817) про скасування рішень та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району від 04.03.2019 про припинення виплати позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.02.2019.
Взнати протиправними та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району від 06.03.2019 про повернення Управлінню соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району коштів у сумі 5731,46 грн.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району відновити ОСОБА_1 виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.02.2019.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Новікова