
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2019 р. Справа№805/2437/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Зінченка О.В., за участю суддів: Голуб В.А., Циганенка А.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) матеріали по заяві ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення суду від 23 травня 2018 року в адміністративній справі № 805/2437/18-а за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
31 травня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про перегляд судового рішення від 23 травня 2018 року за нововиявленими обставинами, посилаючись на те, що рішенням Конституційного Суду України № 1р (ІІ) 2019 по справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) від 25 квітня 2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому заявник просить скасувати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами 31 травня 2019 року була передана судді Голубовій Л.Б. (арк. справи 129).
Відповідно до частини 9 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та пункту 19 Розділу VIII Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначений повторний автоматичний розподіл справи № 805/2437/18-а (арк. справи 130).
Згідно з Витягом протоколу повторного автоматичного розподілу від 05 червня 2019 року адміністративну справу № 805/2437/18-а передано на розгляд судді Зінченку О.В. (арк. справи 131).
Ухвалою суду від 05 червня 2019 року заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення від 23 травня 2018 року за нововиявленими обставинами залишено без руху (арк. справи 132).
20 червня 2019 року через відділ діловодства та архівної роботи суду на виконання ухвали суду від 05 червня 2019 року від ОСОБА_1 надійшла заява (уточнена) про перегляд судового рішення за виключними обставинами, посилаючись на винесене Конституційним Судом України рішення № 1р (ІІ) 2019 по справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) від 25 квітня 2019 року.
В обґрунтування зазначив, що Конституційний суд України, своїм рішенням від 25 квітня 2019 року, визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України N 796-XII зі змінами, за яким визнання розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Зазначає, що викладені обставини є виключними, мають істотне значення для правильного розгляду справи, для перегляду рішення суду та просить суд зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести з 01 квітня 2018 року (з урахуванням дати звернення із позовом до суду) перерахунок та виплату пенсії, розрахованій з п`ятикратного розміру заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, згідно частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою суду від 24 червня 2019 року відкрито провадження за виключними обставинами за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 02 липня 2019 року на 10 год.00 хв. (арк. справи 140).
02 липня 2019 року судове засідання відкладено на 18 липня 2019 року за клопотанням відповідача, з метою складення вмотивованого відзиву на заяву позивача.
17 липня 2019 року відповідачем через відділ діловодства та архівної роботи суду подано відзив на заяву, в якому зазначив, що позивач перебуває на обліку у Маріупольському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, як внутрішньо переміщена особа та отримує пенсію по інвалідності другої групи, призначеної у відповідності до статті 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В обґрунтування відповідач зазначив, що починаючи з 1 жовтня 2017 року особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону, або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.
Пенсії осіб, з числа військовослужбовців строкової служби, які станом на 1 жовтня 2017 року отримували пенсію по інвалідності, призначену за нормами статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», були перераховані з 1 жовтня 2017 року згідно частини 3 статті 59 цього Закону. Отже, відповідач вважає, що пенсія по інвалідності другої групи в розмірі фактичних збитків ОСОБА_1 відповідно до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунку не підлягала, оскільки діючим законодавством не було передбачено проведення перерахунку пенсії відрядженим особам з числа військовослужбовців. З 01 липня 2019 року позивачу здійснено перерахунок пенсії по інвалідності і розмір фактичних збитків з 01 липня 2019 року складає 9879,11 грн. Враховуючи зазначені обставини, відповідач просить суд у задоволені заяви відмовити.
У судове засідання сторони не з`явились, про день та час розгляду справи своєчасно повідомлені.
Відповідно до статті 229, частини 2 статті 368Кодексу адміністративного судочинства України в суді першої інстанції справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи. Неявка заявника або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд, дослідивши та оцінивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, в їх сукупності, проаналізувавши норми законодавства України, а також, надаючи оцінку обставинам, зазначеним заявником у заяві про перегляд рішення суду за виключними обставинами, переглядаючи за виключними обставинами рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, що підтверджується копією посвідчення серія НОМЕР_1 с від 04 серпня 2008 року (арк. справи 8 ), є інвалідом 2 групи, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 від 11 серпня 2008 року (арк. справи 9)
Позивач перебуває на обліку у Маріупольському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, якому призначена пенсія по інвалідності другої групи на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу відмови у перерахунку пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з 01 квітня 2018 року, оскільки позивач вважає, що він має право на пенсію у відповідності до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року у задоволенні позовних вимог відмовлено. Суд дійшов висновку про те, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків ЧАЕС та у вказаний період не проходив дійсну строкову службу, тому не мав права на перерахунок пенсії по інвалідності, відповідно до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки ОСОБА_1 з 07 березня по 07 травня 1987 року виконував службові обов`язки з ліквідації наслідків аварії в 30 кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, що підтверджується довідкою № 290 від 05 травня 1987 року та послужним списком (арк. справи 27-29), однак не як військовослужбовець строкової військової служби, а як посадова особа військової частини. Військовим квитком також підтверджується, що ОСОБА_1 в період з 07 березня по 07 травня 1987 року виконував службові обов`язки з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (арк. справи 43), а не проходив в цей час строкову військову службу.
Водночас, 25 квітня 2019 року Конституційним Судом України ухвалено рішення у справі N 3-14/2019 (402/19, 1737/19) (N 1-р (II)/2019), яким вирішено:
1. Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року N 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
2. Словосполучення «дійсної строкової», що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року N 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13.07.2017 року N 2136-VIII, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, вимога частини 3 статті 59 Закону N 796-XII щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби втратила чинність з 25 квітня 2019 року.
З урахуванням рішення Конституційним Судом України у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19 (№ 1-р(II)/2019), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, суд вважає, що позивач отримав право на перерахунок пенсії по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, тобто з 25 квітня 2019 року.
За загальновизнаним принципом права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Конституція України, закріпивши частиною першою статті 58 положення щодо неприпустимості зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, водночас передбачає їх зворотну дію в часі у випадках, коли вони пом`якшують або скасовують юридичну відповідальність особи, що є загальновизнаним принципом права.
У цьому контексті суд зазначає, що Рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99, справа № 1-7/99, визначено, що в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).
Окрім того, в абзаці 4 пункту 3 Рішення Конституційного Суду України від 19 червня 2001 року № 9-рп/2001, зазначено, що право на пенсію, її розмір та суми виплат можна пов`язувати з фінансовими можливостями держави, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами у той чи інший період її розвитку, а також з часом ухвалення відповідних нормативно-правових актів.
Тобто, виходячи з приписів вказаних норм, рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року у справі № 1-р(II)/2019 не підлягає застосуванню до правовідносин, що виникли до його ухвалення, оскільки, не має зворотної дії в часі.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що положення частини 3 статті 59 Закону № 796-XII щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби втратили чинність саме з 25 квітня 2019 року. В зв`язку з чим суд вважає, що у заявника право на перерахунок пенсії по інвалідності виникло саме з 25 квітня 2019 року.
Водночас, як встановлено судом із відзиву відповідача, останнім з 01 липня 2019 року позивачу здійснено перерахунок пенсії по інвалідності.
З метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача суд вважає необхідним застосувати частину 2 статті 9 КАС України та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії по інвалідності позивачу, відповідно до частини 3 статті 59 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи`з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, саме з 25 квітня 2019 року.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини 4 статті 368 КАС України, за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може:1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі; 2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення;3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.
Приймаючи до уваги викладене вище, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 про перегляд рішення за виключними обставинами підлягає частковому задоволенню, а саме: в частині скасування рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року у справі № 805/2437/18-а, в порядку перегляду за виключними обставинамитачасткового задоволення позовних вимог щодо зобов`язання Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецької області, відповідно до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з 25 квітня 2019 року. В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору у встановленому Законом порядку, судовий збір розподілу не підлягає.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 90, 139, 241 - 246, 255, 361, 368 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними щодо відмови в переведені з пенсії, яка призначена на підставі статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на пенсію на підставі статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов`язання провести з 01 квітня 2018 року перерахунок та виплату пенсії з розрахунку п`яти розмірів мінімальної заробітної плати встановлених на 01 січня відповідного року, згідно статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», - задовольнити частково.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року в адміністративній справі № 805/2437/18-а - скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними щодо відмови в переведені з пенсії, яка призначена на підставі статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на пенсію на підставі статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов`язання провести з 01 квітня 2018 року перерахунок та виплату пенсії з розрахунку п`яти розмірів мінімальної заробітної плати встановлених на 01 січня відповідного року, згідно статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», - задовольнити частково.
Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України (юридична адреса: 87548, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця ЗЕЛІНСЬКОГО, будинок 27 А, код ЄДРПОУ 42171861) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , НОМЕР_3 ) з 25 квітня 2019 року відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог, - відмовити.
Рішення прийнято в письмовому провадженні колегією судів 18 липня 2019 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Головуючий суддя О.В. Зінченко
Судді В.А. Голуб
А.І. Циганенко