
копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2019 року Справа № 160/2030/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
04 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:
- визнати неправомірними дії Відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №20 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати Відділ з питань призначення та перерахунку пенсій №20 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до загального трудового (страхового) стажу, а також стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоди його проживання та роботи з 13.08.1985 р. по 20.10.1987 р. в м. Буча Київської області; з 10.11.1987 р. по 10.11.1990 p.; з 10.11.1990 р. по 13.12.1995 p.; з 09.07.1996 р. по 16.03.1999 р. в смт. Гостомель Київської області (зони посиленого радіоекологічного контрою внаслідок Чорнобильської катастрофи (4 зона), та призначити пільгову пенсію відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 29.12.2017 р. він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Однак, листом від 27.03.2018 р. за № 57/03-24 Пенсійним органом було відмовлено ОСОБА_1 у призначенні такої пенсії. Підставою для відмови в призначенні пенсії стало те, що позивачем не надано до заяви посвідчення, що підтверджує статус особи, потерпілої від Чорнобильської катастрофи. Вказані обставини зумовили позивача звернутися до суду із даним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 160/2030/19. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні.
У встановлений строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі відповідачем наданий до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позову, та вказав про необґрунтованість позовних вимог.
В обґрунтування своєї позиції відповідачем зазначено, що ОСОБА_1 29.12.2017 р. звернувся до Пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». До заяви надав копію паспорта, копію довідки про присвоєння ІНН, копію трудової книжки, копію диплому про навчання, довідку про реєстрацію місця проживання, довідки, що підтверджують належність території проживання до зони посиленого радіоекологічного контролю внаслідок Чорнобильської катастрофи (4 зона), довідки про період проживання в цій зоні. Вказує, що статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підтверджується саме посвідченням, передбаченим ч. 3 ст. 65 вказаного Закону, а оскільки ОСОБА_1 такого посвідчення до заяви про призначення пенсії надано не було, тому підстави для призначення пенсії відсутні.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має посвідчення громадянина України, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного конролю серії НОМЕР_1 , виданого 23.11.1993 року Київською облдержадміністрацією.
Згідно копії паспорта серії НОМЕР_2 дата народження ОСОБА_1 – 27.10.1962 р. На момент звернення ОСОБА_1 з заявою про призначення йому пенсії він досяг віку 56 років.
29.12.2017 р. позивач звернувся до відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №20 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 27.03.2018 р. за вих. № 57/03-24 відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №20 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено позивача про те, що відповідно до ч.3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Посвідчення, що підтверджує статус особи, потерпілої від Чорнобильської катастрофи позивачем до заяви не надано, у зв`язку з чим відсутні законні підстави для призначення пенсії за віком.
Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зокрема особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років
Згідно з частиною третьою статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (в редакції на момент звернення позивача із заявою про призначення пенсії) право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до частини третьої ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
З огляду на вищезазначену норму Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 4 частини першої статті 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року проживали або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Водночас, слід зазначити, що стаття 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пов`язує право особи на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку з фактом постійного проживання або роботи на відповідній забрудненій території.
Відповідно до частини третьої статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Як свідчать матеріали справи, а саме копія посвідчення громадянина України, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю серії НОМЕР_1 , виданого 23.11.1993 року Київською облдержадміністрацією, позивач є особою, яка постійно проживала та працювала на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії, а отже, в розумінні ст..11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ОСОБА_1 є особою, яка відноситься до потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та особи, яка постійно проживала та працювала в зоні посиленого радіоекологічного контролю ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи.
Відповідно до абзацу 7 підпункту 5) пункту 2.1 розділу ІІ зазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
Згідно довідки Відділу реєстрації місця проживання Бучанської міської ради №23-01/9136261217 ОСОБА_1 був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 з 13.08.1985р. по 20.10.1987р.
Згідно довідки ПАТ «Ветропак Гостомельський Склозавод» від 27.12.2017 №02/2606 ОСОБА_1 був зареєстрований та проживав: АДРЕСА_2 з 10.11.1987р. по 10.11.1990р., АДРЕСА_3 з 10.11.1990р. по 13.12.1995р. Будівлі знаходились на балансі Гостомельського склозаводу.
Згідно з довідки КП «Управління житлово-комунального господарства «Гостомель» Гостомельської селищної ради від 27.12.2017р. №2505 ОСОБА_1 проживав і був зареєстрований з 09.07.1996 р. по 16.03.1999 р. за адресою АДРЕСА_4 .
Окрім цього, відповідно до довідки від 26.12.2017 р. №6152, довідки від 27.12.2017 р. №231276 м. Буча та смт. Гостомель до 31.12.2014р. відносились до зони посиленого радіоекологічного контролю внаслідок Чорнобильської катастрофи (4 зона).
Згідно з копією трудової книжки серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 в спірні періоди працював: з 01.08.1985 р. по 09.10.1987 р. в.о начальника зміни, згодом начальником зміни склотарного цеху на Бучанському заводі скловиробів; з 19.10.1987 р. по 23.01.1995 p. на посаді майстра зміни, машиністом на Гостомельському заводі.
Таким чином, факт проживання та роботи позивача у спірні періоди, а саме з 13.08.1985 р. по 20.10.1987 р. в м. Буча Київської області, з 10.11.1987 р. по 10.11.1990 p., з 10.11.1990 р. по 13.12.1995 p., з 09.07.1996 р. по 16.03.1999 р. в смт. Гостомель Київської області в зоні посиленого радіоекологічного контрою внаслідок Чорнобильської катастрофи (4 зона) підтверджено позивачем наявними та допустимим доказами, у зв`язку з чим вказані спірні періоди мають бути враховані відповідачем до загального трудового (страхового) стажу, а також стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, оскільки наявність посвідчення та вищезгаданих довідок, що підтверджує проживання або роботу на забрудненій території, є достатньою підставою для визначення права на призначення пенсії за зменшенням віку.
За наведених обставин, оскільки належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась, посвідчення не визнано недійсним та не скасовано у встановленому Законом порядку, позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Таким чином, встановлені судом обставини дають підстави для висновку, що позивач набув права на призначення пільгової пенсії за віком, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи те, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.
На підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати у розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст. ст. 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №20 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до загального трудового (страхового) стажу, а також стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоди його проживання та роботи з 13.08.1985 р. по 20.10.1987 р. в м.Буча Київської області; з 10.11.1987 р. по 10.11.1990 p., з 10.11.1990 р. по 13.12.1995 p., з 09.07.1996 р. по 16.03.1999 р. в смт. Гостомель Київської області (зони посиленого радіоекологічного контрою внаслідок Чорнобильської катастрофи (4 зона), та призначити пільгову пенсію відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути на користь ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) документально підтверджені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) В.М. Олійник
Рішення не набрало законної сили
11 квітня 2019 року.
Суддя В.М. Олійник
З оригіналом згідно.
Суддя В.М. Олійник