
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2019 року Справа № 160/2902/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Конєвої С.О. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОЛЕКОРМ" до Відповідача-1: Державної фіскальної служби України, до Відповідача-2: Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень №1024665/417101077, №1024666/41710107 від 14.12.2018р., №1073484/417101077 від 11.02.2019р., №1059016/41710107, №1059017/41710107 від 24.01.2019р., зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
01.04.2019р. Товариство з обмеженою відповідальністю "ПОЛЕКОРМ" звернулося з адміністративним позовом до Відповідача-1: Державної фіскальної служби України, до Відповідача-2: Головного управління ДФС у Дніпропетровській області та просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 1024665/417101077 від 14.12.2018р. про відмову в реєстрації податкової накладної № 42 від 22.10.2018 року на суму 203 320,12грн., виписаної позивачем на користь Державного підприємства “Дослідне господарство “Христинівське” інституту розведення і генетики тварин ім. М.В. Зубця Національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ - 00495800);
- зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 42 від 22.10.2018 року на суму 203 320,12грн., виписану позивачем на користь Державного підприємства “Дослідне господарство “Христинівське” інституту розведення і генетики тварин ім. М.В. Зубця Національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ - 00495800), з дати подання її на реєстрацію позивачем;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 1073484/417101077 від 11.02.2019р. про відмову в реєстрації податкової накладної № 28 від 17.10.2018 року на суму 133 765,58грн., виписаної позивачем на користь Державного підприємства ДП “Дослідне господарство “Христинівське” інституту розведення і генетики тварин ім. М.В. Зубця Національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ - 00495800);
- зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 28 від 17.10.2018 року на суму 133765,58грн., виписану позивачем на користь Державного підприємства ДП “Дослідне господарство “Христинівське” інституту розведення і генетики тварин ім. М.В. Зубця Національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ - 00495800), з дати подання її на реєстрацію позивачем;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №1024666/41710107 від 14.12.2018р. про відмову в реєстрації податкової накладної № 46 від 23.10.2018 року на суму 129 360,04 грн., виписаної позивачем на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ТАТЕКС- СПФ” (код ЄДРПОУ - 23794250);
- зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 46 від 23.10.2018 року на суму 129 360,04 грн., виписану позивачем на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ТАТЕКС- СПФ” (код ЄДРПОУ - 23794250), з дати подання її на реєстрацію позивачем;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №1059016/41710107 від 24.01.2019 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 10 від 07.11.2018 року на суму 111 664,08 грн., виписаної позивачем на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “БУДИЩА” (код ЄДРПОУ-41098096);
- зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 10 від 07.11.2018 року на суму 111 664,08 грн., виписану позивачем на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “БУДИЩА” (код ЄДРПОУ - 41098096), з дати подання її на реєстрацію позивачем;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №1059017/41710107 від 24.01.2019 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 19 від 22.11.2018 року на суму 140 360,20грн., виписаної позивачем на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “БУДИЩА” (код ЄДРПОУ-41098096);
- зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 19 від 22.11.2018 року на суму 140 360,20грн., виписану позивачем на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “БУДИЩА” (код ЄДРПОУ - 41098096), з дати подання її на реєстрацію позивачем;
- стягнути з Головного управління ДФС України у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ПОЛЕКОРМ” судовий збір за подання позову у розмірі 4 802,50грн. (чотири тисячі вісімсот дві гривні п`ятдесят копійок) та 1 500,00грн. (одна тисяча п`ятсот гривень 00 копійок) витрат на правничу допомогу адвоката;
- стягнути з Державної фіскальної служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ПОЛЕКОРМ” судовий збір за подання позову у розмірі 4 802,50грн. (чотири тисячі вісімсот дві гривні п`ятдесят копійок) та 1 500,00грн. (одна тисяча п`ятсот гривень 00 копійок) витрат на правничу допомогу адвоката.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що на виконання вимог договорів поставки №140801 від 14.08.2018р., №100501 від 10.05.2018р., №040501 від 04.05.2018р., укладених між ним та ДП "Дослідне господарство "Христинівське" інституту розведення і генетики тварин ім. М.В. Зубця Національної академії аграрних наук України, ТОВ "ТАТЕКС - СПФ", ТОВ "Будища", позивачем було складено та направлено для реєстрації у ЄРПН податкові накладні №42 від 22.10.2018р., №28 від 17.10.2018р., №46 від 23.10.2018р., №10 від 07.11.2018р. та №19 від 22.11.2018р. Зазначені податкові накладні були прийняті контролюючим органом, проте їх реєстрацію було зупинено у зв`язку з тим, що дані податкові накладні відповідають вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку та підприємству було запропоновано надати пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішень про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. З метою належної реєстрації податкових накладних №42 від 22.10.2018р., №28 від 17.10.2018р., №46 від 23.10.2018р., №10 від 07.11.2018р. та №19 від 22.11.2018р., позивачем були направлені контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів на підтвердження реальності здійснення операцій по вказаним податковим накладним, проте, відповідачем були прийняті оспорювані рішення №1024665/417101077 від 14.12.2018р. про відмову в реєстрації податкової накладної №42 від 22.10.2018р., №1073484/417101077 від 11.02.2019р. про відмову в реєстрації податкової накладної №28 від 17.10.2018р., №1024666/41710107 від 14.12.2018р. про відмову в реєстрації податкової накладної №46 від 23.10.2018р., №1059016/41710107 від 24.01.2019р. про відмову в реєстрації податкової накладної №10 від 07.11.2018р. та №1059017/41710107 від 24.01.2019р. про відмову в реєстрації податкової накладної №19 від 22.11.2018р., з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі розрахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні. Позивач вважає вказані рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки у квитанціях про зупинення реєстрації спірних податкових накладних чітко не було вказано на підставі якого саме критерію оцінки ступеня ризиковості платника податку було здійснено зупинення реєстрації таких податкових накладних, натомість, позивач стверджує про надання ним всіх передбачених чинним законодавством документів, які свідчать про реальність проведення господарських операцій за вказаними спірними податковими накладними, проте, як зазначає позивач, контролюючим органом не було надано належної їх оцінки. Окрім того, позивач в обґрунтування позову в частині зобов`язання Відповідача-1 (ДФС України) зареєструвати в ЄРПН вказані вище податкові накладні зазначає, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН провадиться на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, а згідно п.20 Порядку №1246 податкова накладна реєструється у день набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію ПН/РК (у разі надходження до ДФС відповідного судового рішення). В обґрунтування своєї правової позиції позивач посилається на рішення Європейського Суду з прав людини та постанову Верховного Суду від 21.02.2019р. у справі №818/309/18. У відповідях на відзиви від 13.05.2019р. позивач посилається на тіж самі обставини (а.с.212-217,222-225 том 2).
Ухвалою суду від 08.04.2019р. було відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до вимог ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України та зобов`язано відповідачів-1, 2 надати суду відзив на позов та докази в обґрунтування відзиву з дотриманням вимог ст.ст.162, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, що підтверджується змістом відповідної ухвали суду (а.с.2 том 1).
Вказана ухвала суду разом із копією позову та доданих до нього документів була отримана: Відповідачем-1 09.04.2019р.; Відповідачем-2 - 09.04.2019р. та 10.04.2019р., що підтверджується електронним повідомленням та поштовим повідомленням, наявними в матеріалах справи (а.с.189-190 том 2).
25.04.2019р., на виконання вимог вказаної ухвали суду, Відповідач-1 (Державна фіскальна служба України) подав до суду відзив на позов, у якому просив у задоволенні адміністративного позову позивача відмовити у повному обсязі посилаючись на те, що реєстрація податкових накладних у ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу ДФС України та законодавець надав відповідному державному органу і його посадовим особам на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінських рішень, а тому позовні вимоги позивача про зобов`язання Відповідача-1 зареєструвати вищезазначені податкові накладну є необґрунтованими, оскільки без надання правової оцінки рішенню комісії регіонального рівня, зобов`язання зареєструвати таку податкову накладну є передчасним (а.с.191 том 2).
Також і на виконання вимог вказаної ухвали суду, 25.04.2019р. Відповідачем-2 (Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області) було подано до канцелярії суду відзив на позов, у якому останній просив у задоволенні вказаного позову відмовити у повному обсязі посилаючись на те, що критерії ризиковості платника податку визначено листом ДФС України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018р. Відповідно до п.1.6 Критеріїв ризиковості платника податку позивач внесений до переліку ризикових платників, по якому податкова інформація свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій. Підстави для зупинення реєстрації в ЄРПН, а також порядок та умови для прийняття рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації ПН/РК у ЄРПН визначені Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010р. та Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018р. Як зазначає Відповідач-2, протоколом №74 від 16.05.2018р. засідання робочої групи ГУ ДФС із забезпечення функціонування Комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації позивача внесено до переліків платників податків відповідно до п.1.6 Критеріїв. Відповідач-2 вказує на те, що комісією регіонального рівня були прийняті оспорювані рішення щодо відмови у реєстрації спірних податкових накладних правомірно, оскільки до податкових накладних не надані оборотно-сальдові відомості по рахунках 10, 105, 361, 31, 681, акти звірок, баланси та інші; на банківських платіжних документах відсутні печатки як банківської установи, так і платника податків; згідно наданих документів до податкових накладних від 17.10.2018р. №28 (товар - барда після спиртова суха) та від 07.11.2018р. №10 (товар - макуха соняшникова) товар був придбаний у TOB «Укравтотех №1» (у СГ відсутні: у достатніх обсягах матеріальні та трудові ресурси (складські приміщення, транспортні засоби, наймані особи (загальна чисельність 1 особа), згідно Балансу за 2018 рік основні фонди відсутні, запаси - 4569,8 тис.грн.); згідно наданих документів до податкової накладної від 22.10.2018 №42 (товар - шрот з насіння соняшника) товар був придбаний у TOB «Запоріжторгпродукт» (у СГ відсутні: у достатніх обсягах матеріальні та трудові ресурси (складські приміщення, транспортні засоби, наймані особи (загальна чисельність 1 особа), згідно Балансу за 2018 рік основні фонди - 159,3 тис.грн., запаси - 2402,0 тис.грн.); згідно наданих документів до податкової накладної від 22.11.2018 №19 (товар - макуха соняшникова) товар був придбаний у TOB «АГРО-СТРИМ-ГРУП» (у СГ відсутні: у достатніх обсягах матеріальні та трудові ресурси (складські приміщення, транспортні засоби, наймані особи (загальна чисельність 2 особи), згідно Балансу за 2018 рік основні фонди – 26 тис.грн., запаси - відсутні). Враховуючи зазначене, Відповідача-2 вважає, що оспорювані рішення прийняті відповідно до норм чинного законодавства та в установленому порядку, а вимоги позивача є безпідставними, необґрунтованими та задоволенню не підлягають (а.с.194-197 том 2).
Згідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідно до ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Отже, рішення у даній адміністративній справі приймається 07.06.2019р. у межах строку, встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при розгляді справи за відсутності учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Із наданих суду документів судом встановлені наступні обставини у справі.
Товариство з обмеженою відповідальністю “ПОЛЕКОРМ” з 06.11.2017р. зареєстровано як юридична особа за адресою: 52042, Дніпропетровська обл., Дніпровський район, село Любимівка, вул. Садова, буд. 2, основний вид діяльності товариства: оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, що підтверджується копією виписки з ЄДРПОУ (а.с.28 том 1).
Так, 14.08.2018р. між ТОВ “ПОЛЕКОРМ” (Постачальник) та ДП "Дослідне господарство "Христинівське" інституту розведення і генетики тварин ім. М.В. Зубця Національної академії аграрних наук України (Покупець) було укладено договір поставки №140801, на виконання вимог якого 17.10.2018р. позивачем було поставлено на користь Покупця барду післяспиртову суху, а 22.10.2018р. – шрот з насіння соняшника, що підтверджується копіями відповідного договору, рахунків на оплату, видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, платіжних доручень, наявними в матеріалах справи (а.с.56-58,62,66,70,73-77,145-147,151,155,159,162-165 том 1).
Також, 10.05.2018р. між ТОВ “ПОЛЕКОРМ” (Постачальник) та ТОВ "ТАТЕКС - СПФ" (Покупець) було укладено договір поставки №100501, на виконання вимог якого 23.10.2018р. позивачем було поставлено на користь Покупця шрот соєвий, що підтверджується копіями відповідного договору, рахунку на оплату, видаткової накладної, товарно-транспортної накладної, платіжного доручення, наявними в матеріалах справи (а.с.234-235,239,243,247 том 1, а.с.1 том 2).
Окрім того, 04.05.2018р. між ТОВ “ПОЛЕКОРМ” (Постачальник) та ТОВ "БУДИЩА" було укладено договір поставки №04051, на виконання вимог якого 07.11.2018р. та 22.11.2018р. позивачем було поставлено на користь Покупця макуху соняшникову, що підтверджується копіями відповідного договору, рахунків на оплату, видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, платіжних доручень, наявними в матеріалах справи (а.с.52-55,59,63,67,71,124-127,131,135,139,143 том 2).
Згідно до вимог п.201.10 ст.201 ПК України, позивачем, за вказаними господарськими операціями було оформлено податкові накладні №42 від 22.10.2018р., №28 від 17.10.2018р., №46 від 23.10.2018р., №10 від 07.11.2018р. та №19 від 22.11.2018р., що підтверджується їх копіями (а.с.38,127,214 том 1, а.с.34,106 том 2).
Вказані вище податкові накладні були надіслані позивачем для реєстрації у встановленому законодавством порядку у ЄРПН та згідно копій Квитанцій від 14.11.2018р., від 23.11.2018р. та від 13.12.2018р. реєстрацію вказаних накладних було зупинено з підстав того, що вони відповідають вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку та підприємству було запропоновано надати пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішень про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН., що підтверджується копіями відповідних квитанцій (а.с.39,128,215 том 1, а.с.35,107 том 2).
З метою проведення реєстрації вищевказаних податкових накладних, позивачем були надіслані контролюючому органу Повідомлення №1, №2 від 01.12.2018р., №1, №4 від 21.01.2019р., №2 від 07.02.2019р. про надання пояснень та копій документів, які необхідні для проведення реєстрації податкових накладних №42 від 22.10.2018р., №28 від 17.10.2018р., №46 від 23.10.2018р., №10 від 07.11.2018р. та №19 від 22.11.2018р., що підтверджується копіями відповідних повідомлення, пояснень, документів та квитанцій №1, №2 про прийняття їх до розгляду, наявними в матеріалах справи (а.с.40-123,129-211,218-250 том.1, а.с.1-32,36-102,108-176 том 2).
Відповідачем-2 (Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області) були прийняті оспорювані рішення №1024665/417101077 від 14.12.2018р. про відмову в реєстрації податкової накладної №42 від 22.10.2018р., №1073484/417101077 від 11.02.2019р. про відмову в реєстрації податкової накладної №28 від 17.10.2018р., №1024666/41710107 від 14.12.2018р. про відмову в реєстрації податкової накладної №46 від 23.10.2018р., №1059016/41710107 від 24.01.2019р. про відмову в реєстрації податкової накладної №10 від 07.11.2018р. та №1059017/41710107 від 24.01.2019р. про відмову в реєстрації податкової накладної №19 від 22.11.2018р., з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі розрахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, що підтверджується їх копіями (а.с.124-125,212-213,216-217 том 1, а.с.103-104,177-178,207-211 том 2).
В подальшому, позивачем вживалися заходи щодо адміністративного оскарження оспорюваних рішень №1024665/417101077 від 14.12.2018р., №1024666/41710107 від 14.12.2018р., №1059016/41710107 від 24.01.2019р. та №1059017/41710107 від 24.01.2019р., проте, рішеннями Комісії з питань розгляду скарг №55654/41710107/2, №55650/41710107/2 від 29.12.2018р., №6885/41710107/2, №6884/41710107/2 від 04.02.2019р., скарги позивача були залишені без задоволення, а рішення без змін, що підтверджується копіями відповідних рішень, наявних в матеріалах справи (а.с.126 том 1, а.с.33,105,179 том 2).
Вказаний спір виник у зв`язку із незгодою позивача із вищенаведеними оспорюваними рішеннями про відмову у реєстрації в ЄРПН податкових накладних №42 від 22.10.2018р., №28 від 17.10.2018р., №46 від 23.10.2018р., №10 від 07.11.2018р. та №19 від 22.11.2018р., у зв`язку з чим позивач просить визнати протиправними та скасувати оспорювані рішення, зобов`язати Відповідача-1 зареєструвати в ЄРПН спірні податкові накладні з дати подання їх на реєстрацію посилаючись на надання позивачем Відповідачеві-2 всіх документів, що підтверджують реальність господарських операцій, проте, надані документи Відповідачем-2 не були оцінені безпідставно.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, проаналізувавши норми чинного законодавства України, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення спору у сукупності з наданими доказами, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для задоволення позовних вимог позивача повністю, виходячи з наступного.
За приписами п.74.3 ст.74 ПК України визначено, що зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій і завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних №1246 від 29.12.2010р. (далі Порядок №1246) податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно до п.12 вказаного Порядку №1246 після надходження ПН/РК до ДФС в автоматизованому режимі здійснюються їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації ПН/РК.
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018р. затверджено, зокрема, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №117).
Згідно з пунктом 3 Порядку №117 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак: 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D>0,03, Р<РмЧ1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування; Рм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.
Відповідно до пункту 5 Порядку №117 податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Пунктом 6 Порядку №117 визначено, що у разі, коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 12 Порядку №117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Пунктом 13 Порядку №117 визначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Аналізуючи вказані вище норми, можна дійти висновку про те, що, контролюючі органи зобов`язані, у разі зупинення реєстрації ПН/РК, у Квитанції зазначати конкретний критерій ризиковості платника податку та/або критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.
Разом з тим, як свідчить зміст копій Квитанцій від 14.11.2018р., від 23.11.2018р. та від 13.12.2018р. про зупинення реєстрації спірних податкових накладних з підстав відповідності вказаних податкових накладних вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, вказані Квитанції не містять зазначення конкретного виду критерію, який встановлений підпунктом 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, відповідно до якого позивача віднесено до ризикових платників (а.с.39,128,215 том 1, а.с.35,107 том 2).
За викладених обставин, суд приходить до висновку, що зупинення контролюючим органом реєстрації податкових накладних №42 від 22.10.2018р., №28 від 17.10.2018р., №46 від 23.10.2018р., №10 від 07.11.2018р. та №19 від 22.11.2018р. у ЄРПН є безпідставним та таким, що не відповідає вимогам вищенаведеного податкового законодавства, суперечить вказаним нормам з урахуванням того, що, зупиняючи реєстрацію вказаної податкової накладної, контролюючий орган не зазначив обов`язкових конкретних відомостей, визначених п.13 Порядку №117.
Відповідно до п.14 Порядку №117 встановлено, що перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Пунктом 15 Порядку №117 визначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
У відповідності до п.18, п.19, п.20, п.21 Порядку №117, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Пунктом 23 Порядку №117 встановлено, що комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку:
- щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу;
- щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.
Так, позивачем у порядку, визначеному п.15 Порядку №117 були надіслані контролюючому органу Повідомлення №1, №2 від 01.12.2018р., №1, №4 від 21.01.2019р., №2 від 07.02.2019р. про надання пояснень та копій документів, які необхідні для проведення реєстрації податкових накладних №42 від 22.10.2018р., №28 від 17.10.2018р., №46 від 23.10.2018р., №10 від 07.11.2018р. та №19 від 22.11.2018р., що підтверджується копіями відповідних повідомлення, пояснень, документів та квитанцій №1, №2 про прийняття їх до розгляду, наявними в матеріалах справи (а.с.40-123,129-211,218-250 том.1, а.с.1-32,36-102, 108-176 том 2).
Разом з тим, комісією регіонального рівня, було прийнято оспорювані рішення про відмову у реєстрації у ЄРПН податкових накладних №42 від 22.10.2018р., №28 від 17.10.2018р., №46 від 23.10.2018р., №10 від 07.11.2018р. та №19 від 22.11.2018р. з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі розрахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (а.с.124-125,212-213,216-217 том 1, а.с.103-104, 177-178,207-211 том 2).
Вивчивши зміст вказаних оспорюваних рішень, дослідивши докази наявні в матеріалах справи, а також і копії документів наданих позивачем, що підтверджують виконання господарських операцій, оформлених позивачем за спірними податковими накладними, а також проаналізувавши і зміст Порядку №117, який був підставою для прийняття вказаних вище рішень, суд приходить до висновку, що оспорювані рішення не відповідають вимогам вказаного Порядку №117, є протиправними та підлягають скасуванню, виходячи з наступного.
Пунктом 15 Порядку №117 визначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
У відповідності до п.18, п.21 Порядку №117, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Аналізуючи вказані норми, можна дійти висновку, що на момент прийняття оспорюваних рішень було встановлено, що у разі прийняття рішення контролюючим органом про відмову у реєстрації у ЄРПНПН/РК контролюючий орган у відповідному рішенні повинен зазначити чіткі підстави для прийняття рішення про відмову та зазначити, зокрема, які саме документи не надані платником податків для прийняття рішення про реєстрацію у ЄРПН ПН/РК.
Разом з тим, зі змісту оспорюваних рішень вбачається, що вказані оспорювані рішення контролюючого органу є необґрунтованими та не містять чітких посилань на підстави, які слугували причинами для прийняття оспорюваних рішень про відмову контролюючого органу ДФС зареєструвати спірні податкові накладні у ЄРПН з урахуванням наданих позивачем письмових пояснень та документів, які підтверджують реальність господарських операцій за вищевказаними податковими накладними, оскільки вказані рішення не містять доводів та обґрунтувань відносно того, які саме документи не були надані позивачем з урахуванням того, що форма рішення передбачає конкретне визначення контролюючим органом, які саме документи не надані платником податків та не зазначено з яких підстав подані позивачем пояснення та додаткові документи за наслідками зупинення реєстрації податкових накладних.
Задовольняючи позовні вимоги позивача про скасування оспорюваних рішень, суд також виходить із того, що оспорювані рішення є актами індивідуальної дії.
Правовий акт індивідуальної дії - виданий суб`єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов`язкових правил поведінки та стосується прав і обов`язків чітко визначеного суб`єкта (суб`єктів), якому він адресований.
Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозахисний характер.
Головною рисою таких актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб`єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв`язання за їх допомогою конкретних, а саме: індивідуальних справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акта нормам чинного законодавства.
Натомість, як свідчить зміст оспорюваних рішень, вказані рішення контролюючого органу ДФС не відповідають критеріям чіткості, обґрунтованості та зрозумілості акта індивідуальної дії, породжують їх неоднозначне трактування, що, в свою чергу, впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податку виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Так, Відповідачем-2 (Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області) не надано суду жодних доказів правомірності прийняття оспорюваних рішень з урахуванням обставин встановлених судом, доказів наданих позивачем та аналізу наведених норм податкового законодавства.
При цьому, є безпідставними посилання Відповідача-2 на те, що підставою для прийняття оспорюваного рішення було те, що до податкових накладних не надані оборотно-сальдові відомості по рахунках 10, 105, 361, 31, 681, акти звірок, баланси та інші; на банківських платіжних документах відсутні печатки як банківської установи, так і платника податків; згідно наданих документів до податкових накладних від 17.10.2018р. №28 (товар - барда після спиртова суха) та від 07.11.2018р. №10 (товар - макуха соняшникова) товар був придбаний у TOB «Укравтотех №1» (у СГ відсутні: у достатніх обсягах матеріальні та трудові ресурси (складські приміщення, транспортні засоби, наймані особи (загальна чисельність 1 особа), згідно Балансу за 2018 рік основні фонди відсутні, запаси - 4569,8 тис.грн.); згідно наданих документів до податкової накладної від 22.10.2018 №42 (товар - шрот з насіння соняшника) товар був придбаний у TOB «Запоріжторгпродукт» (у СГ відсутні: у достатніх обсягах матеріальні та трудові ресурси (складські приміщення, транспортні засоби, наймані особи (загальна чисельність 1 особа), згідно Балансу за 2018 рік основні фонди - 159,3 тис.грн., запаси - 2402,0 тис.грн.); згідно наданих документів до податкової накладної від 22.11.2018 №19 (товар - макуха соняшникова) товар був придбаний у TOB «АГРО-СТРИМ-ГРУП» (у СГ відсутні: у достатніх обсягах матеріальні та трудові ресурси (складські приміщення, транспортні засоби, наймані особи (загальна чисельність 2 особи), згідно Балансу за 2018 рік основні фонди – 26 тис.грн., запаси - відсутні), оскільки вказаних обґрунтувань та мотивів оспорювані рішення не містять, а відповідно до вимог абз.2 ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб`єкт владних повноважень в адміністративних справах про протиправність рішень суб`єкта владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.
В той же час, позивачем надано достатньо доказів та наведено підстав, які свідчать про протиправність оспорюваних рішень Відповідача-2 у відповідності до вимог ст.72-77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що обставини та підстави, які слугували прийняттю оспорюваних рішень є неправомірними та не обґрунтованими, порушують права позивача та спростовуються вищенаведеними доказами, а тому оспорювані рішення є такими, що прийняті не у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, не обґрунтовано та без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Отже, судом встановлено, що Відповідачем-2, при прийнятті вищенаведених оспорюваних рішень, порушені права та інтереси позивача, у зв`язку з чим позовні вимоги позивача про визнання протиправними та скасування оспорюваних рішень підлягають задоволенню.
Також підлягають і задоволенню похідні позовні вимоги позивача про зобов`язання Державну фіскальну службу України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні №42 від 22.10.2018р., №28 від 17.10.2018р., №46 від 23.10.2018р., №10 від 07.11.2018р. та №19 від 22.11.2018р. датою подання їх на реєстрацію з урахуванням того, що судом встановлено протиправність оспорюваних рішень та належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача є саме зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, направлені на усунення порушеного права позивача виходячи із наданих повноважень адміністративного суду, встановлених ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, за приписами ст.245 вказаного Кодексу, встановлено, що у разі задоволення позову, суд може прийняти постанову про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Також і згідно п.19, п.20 постанови Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010р. “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” (далі Порядок №1246), у редакції постанови Кабінету Міністрів України №204 від 21.02.2018р., які набрали чинності з 24.03.2018р., податкова накладна, реєстрація якої зупинена, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).
При цьому, у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, повноваження щодо реєстрації податкової накладної у ЄРПН згідно Порядку №1246 залишилися за Державною фіскальною службою України і з 24.03.2018р.
При цьому, судом не приймаються до уваги і посилання Відповідача-1 на його дискреційні повноваження під час прийняття управлінських рішень суб`єктом владних повноважень у даному випадку, оскільки повноваження суду направлені на усунення порушеного права позивача, визначені не лише ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, а ще й п.19, п.20 Порядку №1246, які наведені вище.
Окрім того, і за приписами ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, дає найбільший ефект.
Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права та відповідати наявним обставинам.
Також слід зазначити, що за приписами ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Так, Європейський Суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011р. (остаточне) по справі Чуйкіна проти України констатував: 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює право на суд, в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі Голдер проти Сполученого Королівства (Golder v. The United Kingdom), п.п.28-36, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє всіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати вирішення спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені.
Таким чином, з урахуванням наведеної правової позиції, суд приходить до висновку, що задоволення позовних вимог позивача про зобов`язання Державну фіскальну службу України зареєструвати в ЄРПН вищевказані спірні податкові накладні, є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.
Також підлягають і задоволенню позовні вимоги позивача про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Відповідачів-1, 2 витрат позивача на правничу допомогу адвоката у розмірі 3000 грн., понесених позивачем згідно платіжного доручення №461 від 29.03.2019р. виходячи із вимог ст.134 Кодексу адміністративного судочинства України наданого детального розрахунку наданих послуг адвокатом з урахуванням укладеного між сторонами договору про надання правової допомоги №001 від 18.02.2019р. та акту про виконання адвокатом договору про надання правової допомоги, що стосуються саме надання професійної правничої допомоги адвокатом з приводу оскарження рішень про відмову у реєстрації податкових накладних позивача та які є предметом даного адміністративного позову (а.с.32-37 том 1).
За викладених обставин, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав для стягнення солідарно з бюджетних асигнувань Відповідачів-1,2 витрат позивача на правничу допомогу адвоката у сумі 3000 грн.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, підлягають стягненню солідарно за рахунок бюджетних асигнувань суб`єктів владних повноважень - Державної фіскальної служби України та Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь позивача судові витрати позивача по сплаті судового збору понесені позивачем згідно квитанції №12741А18А5 від 02.04.2019р. у розмірі 9605,00 грн. (а.с.181 том 2).
Керуючись 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОЛЕКОРМ" до Відповідача-1: Державної фіскальної служби України, до Відповідача-2: Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень №1024665/417101077, №1024666/41710107 від 14.12.2018р., №1073484/417101077 від 11.02.2019р., №1059016/41710107, №1059017/41710107 від 24.01.2019р., зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а саме:
- №1024665/417101077 від 14.12.2018р. про відмову в реєстрації податкової накладної №42 від 22.10.2018р.;
- №1073484/417101077 від 11.02.2019р. яким було відмовлено в реєстрації податкової накладної №28 від 17.10.2018р.;
- №1024666/41710107 від 14.12.2018р. яким було відмовлено в реєстрації податкової накладної №46 від 23.10.2018р.;
- №1059016/41710107 від 24.01.2019р. яким було відмовлено в реєстрації податкової накладної №10 від 07.11.2018р.;
- №1059017/41710107 від 24.01.2019р. яким було відмовлено в реєстрації податкової накладної №19 від 22.11.2018р.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОЛЕКОРМ" (52042, Дніпропетровська обл., Дніпровський район, село Любимівка, вул. Садова, буд. 2, код ЄДРПОУ 41710107), а саме:
- податкову накладну №42 від 22.10.2018р. - датою подання її на реєстрацію;
- податкову накладну №28 від 17.10.2018р. - датою подання її на реєстрацію;
- податкову накладну №46 від 23.10.2018р. - датою подання її на реєстрацію;
- податкову накладну №10 від 07.11.2018р. - датою подання її на реєстрацію;
- податкову накладну №19 від 22.11.2018р. - датою подання її на реєстрацію.
Стягнути солідарно з бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ЄДРПОУ 39292197) та Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а, код ЄДРПОУ 39394856) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОЛЕКОРМ" (52042, Дніпропетровська обл., Дніпровський район, село Любимівка, вул. Садова, буд. 2, код ЄДРПОУ 41710107) - судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 6905 грн. 00 коп. (шість тисяч дев`ятсот п`ять гривень 00 коп.) та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3000 грн. 00 коп. (три тисячі гривень 00 коп.).
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення відповідно до вимог статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України та у порядку, встановленому п.п. 15.1 п. 15 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили у строки, визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва