
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1435/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по фінансових санкціях,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДФС у Волинській області (далі – ГУ ДФС у Волинській області, позивач) звернулося з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення фінансових санкцій в сумі 17 000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення фактичної перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів торгового об`єкту, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 , було встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії, чим порушено вимоги статті 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями) та порушення підпунктів 1, 2, статті 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями) – незастосування РРО та невидача на руки розрахункового документа. Порушення зафіксовані в акті перевірки від 03.08.2018 (дата реєстрації акта перевірки) за №03/159/40-01/2429211550, на підставі якого позивачем, в межах його повноважень, було прийнято рішення №000770-40 від 31.01.2019 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії.
Вказане рішення у встановленому порядку не оскаржене та не скасоване. Відповідач фінансові санкції в добровільному порядку не сплатив, а тому ГУ ДФС у Волинській області просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованість по фінансових санкціях у розмірі 17 000,00 грн.
20 травня 2019 року позивачем подано заяву на усунення недоліків позовної заяви згідно ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 02.05.2019.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 23.05.2019 прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) сторін.
Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що працівниками Головного управління ДФС у Волинській області 02.08.2018 на підставі наказу №2842 від 01.08.2018 та направлень на фактичну перевірку №410, №411 від 01.08.2018 було проведено фактичну перевірку торгового об`єкту, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 , з питань дотримання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (а. с. 9-10).
Перевіркою встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії, а саме, під час проведення перевірки 02.08.2018 контрольно-розрахунковою операцією на місці торгівлі відповідача було придбано 2 пляшки пива Опілля «Живе пиво» світле класичне об`ємом 1 літра, міцністю 4,1 % спирту за ціною 32,00 грн. за 1 пляшку, чим порушено вимоги статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями), де зазначено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензії, оскільки ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями на дане місце торгівлі у СПД ОСОБА_1 відсутня.
Як вбачається з матеріалів справи, на час проведення перевірки ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями у ФОП ОСОБА_1 відсутня.
Контрольно-розрахункова операція була проведена без застосування РРО, фіскальний чек на суму 64,00 грн. не видано.
Виявлене в магазині пиво в кількості 22 пляшки на суму 366,00 грн. (додаток 1 до акту перевірки), вилучене з обігу інспектором Сніжком В.І. згідно акту вилучення б/н від 02.082018 (а. с. 8).
Підприємцем на вимогу контролюючого органу під час перевірки не було надано накладних на отримання вищевказаних алкогольних напоїв, що не дає можливості зробити розрахунок фінансових санкцій.
З пояснень ФОП ОСОБА_1 , наданих 02.08.2018 вбачається, що продаж ним 2 пляшок пива Опілля «Живе пиво» світле класичне об`ємом 1 літра, міцністю 4,1 % спирту за ціною 32,00 грн. за 1 пляшку було здійснено без видачі розрахункового документу, так як у нього відсутній касовий апарат та ліцензія на право торгівлі алкогольними напоями. Накладні на пиво відсутні, оскільки його закупівлю він здійснює на ринку без підтверджуючих документів (а. с. 11).
Для отримання інформації щодо придбання алкогольних напоїв та надання копій накладних за фактом роздрібної торгівлі алкогольними напоями без придбання відповідної ліцензії ГУ ДФС у Волинській області направлено лист від 10.09.2018 № 16030/10/03-20-40-01-20 до підприємств, що здійснюють оптову торгівлю алкогольними напоями.
Станом на 13.09.2018 від підприємств оптової торгівлі алкогольними напоями не отримано інформації щодо придбання СПД ОСОБА_1 зазначених алкогольних напоїв, тому розгляд матеріалів перевірки було продовжено до 31.01.2019.
Згідно отриманих відповідей станом на 31.01.2019 від підприємств, що здійснюють оптову торгівлю алкогольними напоями встановлено, що відповідач не придбавав зазначені вище алкогольні напої (пиво), що не дає змоги зробити розрахунок фінансових санкцій.
Фінансова санкція за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії до ОСОБА_1 становить 17 000,00 грн., оскільки 200 відсотків вартості отриманої партії встановити не можливо в зв`язку із відсутністю накладних.
Крім того, в ході перевірки на ФОП ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 156 КУпАП на ОСОБА_1 , який скеровано на розгляд до Маневицького районного суду листом від 06.08.2018 № 13711/10/03-20-40-01-20, а матеріали перевірки для вжиття відповідних заходів надіслано в Маневицьке відділення поліції ГУНП у Волинській області.
Постановою Маневицького районного суду від 23.01.2019 у справі №164/2132/18 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 156 КУпАП провадження у справі закрито у зв`язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення (а. с. 13).
За наслідками проведеної перевірки складено акт перевірки від 03.08.2018 за №03/159/40-01/2429211550, у висновку якого зазначено: 1) порушення відповідачем статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» - роздрібна торгівля алкогольними напоями (пивом) без придбання відповідної ліцензії; 2) порушення пунктів 1,2 статті Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі акту перевірки від 03.08.2018 за №03/159/40-01/2429211550, начальником Головного управління ДФС у Волинській області прийнято рішення №000770-40 від 31.01.2019 про застосування фінансових санкцій, згідно з яким до відповідача у відповідності до абзацу 5 частини другої статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії (а. с. 15).
Копія вищевказаного рішення із супровідним листом про роз`яснення порядку його оскарження, порядку та строків сплати фінансових санкцій направлялась ФОП ОСОБА_1 рекомендованою кореспонденцією за адресою місця реєстрації, та вручена адресату 05.11.2018, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с.14, 14 зворот).
Рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем ні в судовому ні в адміністративному порядку не оскаржувалось.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України 481/95-BP від 19.12.1995 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (з наступними змінами та доповненнями).
Згідно з вимогами частини 14 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95-ВР від 19.12.1995 (далі – Закон України №481/95-BP) роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно зі статтею 1 Закону України №481/95-BP ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта підприємницької діяльності на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженим Кабінетом Міністрів України органом виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (пункт 2.1 Рекомендацій щодо організації роботи головних управлінь ДФС України із приймання документів та видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затверджених наказом ДФС України від 24.10.2014 №213).
Частиною 1 статті 17 Закону України №481/95-BP встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до абзацу п`ятого частини другої статті 17 вищевказаного Закону України №481/95-BP до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Згідно із частиною четвертою статті 17 цього ж Закону рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Згідно з частиною п`ятою статті 17 Закону України №481/95-BP у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб`єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Таким чином, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій №000770-40 від 31.01.2019 прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України та у встановленому порядку не скасоване, відповідач добровільно фінансові санкції не сплатила, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованості у розмірі 17 000,00 грн. підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до місцевого бюджету (Банк Казначейство України (ЕАП) МФО 899998 н/р 31411561003292, одержувач коштів УК у Маневицькому районі /с. Велика Ведмежка/ 21081500, ідентифікаційний код одержувача 37950857, код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 17 000,00 (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк