Ухвала суду № 83124237, 18.07.2019, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
18.07.2019
Номер справи
359/6544/19
Номер документу
83124237
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 359/6544/19

Провадження № 1-кс/359/2327/2019

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 липня 2019 року м. Бориспіль

Слідчий суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М., при секретарі Петровій Я.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду без технічної фіксації клопотання прокурора третього відділу процесуального керівництва управління наглядової діяльності Генеральної інспекції Генеральної прокуратури України Романщака О.Б., в кримінальному провадженню №62019100000000457, про призначення експертизи,

в с т а н о в и в :

Третім слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві, (місцезнаходження підрозділу органу досудового розслідування: Київська область, м. Бориспіль, вул. Київський шлях, 79-В), здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42019000000000457 від 23.04.2019, зареєстрованого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України.

В ході проведення досудового розслідування встановлено, що група службових осіб Міністерства оборони України, всупереч інтересам служби, з метою особистого збагачення вчиняють діяння спрямовані на привласнення бюджетних коштів, виділених на потребу Збройних Сил України шляхом розтрати майна або заволодіння ним зловживаючи службовим становищем або владою, створивши організовану групу змови посадових осіб Міністерства оборони України, Збройних Сил України та посадових осіб (власників) суб`єктів господарської діяльності.

До злочинної групи входять посадові особи Міністерства оборони України які, через покладені на очолювані ними установи, основні функції та завдання (визначення потреби Збройних Сил України у матеріально-технічних засобах речової служби та контролю повноти їх надходжень, подання до Департаменту державних закупівель Міністерства оборони України документів на замовлення (закупівлю) речового майна, формування ціни, укладання та контролю за виконанням договорів, проведення перевірки зразків речового майна на відповідність Технічним умовам та зразку еталону та видання висновків, розроблення технічної документації, здійснення перевірки виготовленого речового майна на відповідність вимогам нормативної документації, технічним умовам та зразку-еталону, здійснення прийняття продукції, проведення тендерів).

Використовуючи службове становище, службові особи Міністерства оборони України сприяють суб`єктам господарської діяльності отримати перемогу в тендерних процедурах, поставки товару за завищеною вартістю та прийняття виготовленого речового майна з проведенням формальним, або взагалі без проведення перевірки контролю за якістю та кількістю виготовленого речового майна, яке не відповідає нормам та стандартам діючого законодавства.

В свою чергу посадові особи (власники) суб`єктів господарювання, вступивши в змову з посадовими особами експертних установ, (Аналітично-дослідної випробувальної лабораторії «Текстиль-ТЕСТ» Київського національного університету технології та дизайну; ДП "Всеукраїнський науково виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації та захисту прав споживачів"; Науково- технічний центр підтвердження відповідності та випробувань продукції легкої промисловості і засобів індивідуального захисту; ДП "Криворізький науково виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації"; ДП «Черкаський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» Науково- випробувальної лабораторії зброї та спеціальних захисних матеріалів університету, науково-методичного центру організації наукової та науково-технічної діяльності, Національного університету оборони України імені Івана Черняховського, TOB «Академтест») за відповідну винагороду, отримують офіційні документи із зазначеною завідомо недостовірною інформацією, щодо відповідності постачаємого речового майна нормам та стандартам діючого законодавства.

В ході подальшого досудового розслідування встановлено, що 31.01.2019 ДДЗ Міністерства оборони України UA-31-01-2019-003755-b оголошено тендер про закупівлю індивідуального обмундирування (35810000-5) (Бронежилет "Корсар МЗс- 1-4" у маскувальному малюнку ММ-14 з комплектом підсумків) за переговорною процедурою для потреб оборони, в кількості 20 000 комплектів, з очікуваною вартістю 176,240 млн. грн.

Відповідно до витягу з протоколу від 21.02.2019 року №№75/67/4, визначено переможцем переговорної процедури закупівлі індивідуального обмундирування та укласти договір з TOB «Науково-виробниче підприємство «ТЕМП-3000» у кількості 20 000 комплектів за ціною 8 811,00 грн., на загальну вартість товару 176,22 млн. грн. у встановлені замовником строки.

04.03.2019 уповноваженою особою Міністерства оборони України укладено договір № 286/3/19/56 з TOB «Науково-виробниче підприємство «ТЕМП-3000» про закупівлю індивідуального обмундирування (35810000-5) (Бронежилет "Корсар МЗс- 1-4" у маскувальному малюнку ММ-14 з комплектом підсумків) на загальну суму 176,22 млн.грн.

Згідно умов договору TOB «Науково-виробниче підприємство «ТЕМП-3000» має поставити майно відповідно до рознарядки МОУ до об`єднаного центру забезпечення речовим майном в/ч А2788, м. Київ, вул. Качалова, 3.

В ході подальшої перевірки факту вчинення кримінального правопорушення, встановлено, що 11.04.2019 службовими особами ГУ ЗСУ, проведено прийомку чотирьох партій (Бронежилет "Корсар МЗс-1-4" у маскувальному малюнку ММ-14 з комплектом підсумків) загальною кількістю 4 ООО комплектів (по 1 000 комплектів кожна) та складено чотири акти про відповідність даного майна ТУ, на підставі яких 12.04.2019 TOB «Науково-виробниче підприємство "ТЕМП-3000» поставило майно в кількості 4 000 комплектів.

Встановлено, що під час прийомки даного майна представниками ГУ ЗСУ, були виявлені істотні недоліки, а саме: не відповідність пластин затверджених ТУ (не відповідає типу), але не зважаючи на виявлені факти невідповідності, які несуть загрозу життю та здоров`ю військовослужбовців, все одно здійснили прийомку чотирьох партій бронежилетів "Корсар МЗс-1-4" які не відповідають технічним умовам.

В подальшому не зважаючи на вищевикладене, 16.04.2019 Міністерством оборони України проведено оплату за речове майно для особового складу ЗСУ (бронежилета) в/н 99 МО, 100 МО-11.04.19, по договору № 286/3/19/56 від 04.03.2019 в сумі 17,62 млн. грн.

За встановленою досудовим слідством інформацією службові особи Міністерства оборони України спільно із третіми особами, маючи на меті отримання неправомірної вигоди уклали договори на поставку бронежилетів ("Корсар МЗс-1-4") за ціною, яка перевищує їх фактичну вартість на 2000 грн., з метою передачі вказаної різниці від вартості посадовим особами Міністерства оборони України.

В ході подальшого досудового розслідування проведено обшуки за адресами зберігання бронежилетів ("Корсар МЗс-1-4"), в ході чого виявлено та вилучено 11000 одиниць бронежилетів ("Корсар МЗс-1-4"), які визнані речовими доказами.

У зв`язку з тим, що у органу досудового розслідування є реальні підстави вважати, що бронежилета ("Корсар МЗс-1-4"), які були вилучені в ході обшуків не відповідають ТУ У 18.2-31778043.046-2003.

Під час досудового розслідування виникла необхідність з`ясувати обставини, що мають значення у даному кримінальному проваджені для з`ясування яких необхідні спеціальні знання.

У зв`язку з цим, прокурор у поданому клопотанні просив суд доручити експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз або іншій експертній установі проведення судової експертизи матеріалів, речовин та виробів із залученням спеціалістів Національної академії наук України Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона та судових експертів Міністерства юстиції України у кримінальному провадженні відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62019100000000457 від 23.04.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

В судове засідання прокурор не з`явився, про дату час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином. Його неявка, згідно ч.3 ст.244 КПК України, не перешкоджає розгляду клопотання.

Фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів у відповідності до ч.4 ст.107 КПК України не здійснювалось у зв`язку із неприбуття в судове засідання слідчого в даному кримінальному провадженні.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали поданого клопотання, приходить до висновку про задоволення клопотання з наступних підстав.

Відповідно до ч.2 ст.242 КПК України слідчий або прокурор зобов`язані звернутися з клопотанням до слідчого судді для проведення експертизи щодо: 1) встановлення причин смерті; 2) встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень; 3) визначення психічного стану підозрюваного за наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності, обмеженої осудності; 4) встановлення віку особи, якщо це необхідно для вирішення питання про можливість притягнення її до кримінальної відповідальності, а іншим способом неможливо отримати ці відомості; 5) встановлення статевої зрілості потерпілої особи в кримінальних провадженнях щодо злочинів, передбачених статтею 155 Кримінального кодексу України; 6) визначення розміру матеріальних збитків, шкоди немайнового характеру, шкоди довкіллю, заподіяної кримінальним правопорушенням.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.243 КПК України у разі якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, сторони кримінального провадження мають право звернутися з клопотанням про проведення експертизи до слідчого судді. У клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) виклад обставин, якими обґрунтовуються доводи клопотання; 4) вид експертного дослідження, що необхідно провести, та перелік запитань, які необхідно поставити перед експертом. До клопотання також додаються копії матеріалів, якими обґрунтовуються доводи клопотання.

Слідчий суддя задовольняє клопотання, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта. Слідчий суддя самостійно визначає експерта, якого необхідно залучити, або експертну установу, якій необхідно доручити проведення експертизи. До ухвали слідчого судді про доручення проведення експертизи включаються запитання, поставлені експертові особою, яка звернулася з відповідним клопотанням. Слідчий суддя має право не включити до ухвали запитання, поставлені особою, яка звернулася з відповідним клопотанням, якщо відповіді на них не стосуються кримінального провадження або не мають значення для судового розгляду, обґрунтувавши таке рішення в ухвалі (ч.6 та ч.7 ст.243 КПК України).

Таким чином, прокурором доведено, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання у галузі проведення експертизи матеріалів, речовин та виробів, тому є всі підстави для задоволення клопотання.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст.242, 243, 309 КПК України, слідчий суддя

у х в а л и в :

Клопотання прокурора третього відділу процесуального керівництва управління наглядової діяльності Генеральної інспекції Генеральної прокуратури України Романщака О.Б., про призначення експертизи, - задовольнити.

Призначити в кримінальному провадженні №62019100000000457, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.04.2019 року, судову експертизу матеріалів, речовин та виробів.

Доручити експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз проведення судової експертизи матеріалів, речовин та виробів із залученням спеціалістів Національної академії наук України Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона та судових експертів Міністерства юстиції України.

На вирішення експертам поставити наступні питання:

-Який склад за волокном «кевлару» наданих на дослідження об`єктів?

-Який елементний склад металевих пластин наданих на дослідження об`єктів?

-Який склад за волокном матеріалу, з якого виготовлено чохли для залізних пластин наданих на дослідження об`єктів?

Для дослідження експертам надати бронежилети ("Корсар МЗс-1-4") у маскувальному малюнку ММ-14 з комплектом підсумків, які виготовлені ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ТЕМП-3000» та поставленні на підставі договору № 286/3/19/56 від 04.03.2019 у кількості 11 000 одиниць.

Надати, у разі необхідності, для ознайомлення експертам матеріали кримінального провадження №62019100000000457 від 23.04.2019 року.

Дозволити часткове знищення об`єктів наданих на експертизу або зміну їх властивостей згідно методики дослідження.

Дозволити використовувати висновки експертиз та інші матеріали, які надані сторонами кримінального провадження експерту щодо об`єктів дослідження.

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя С.М.Вознюк