Рішення № 831232, 10.07.2007, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
10.07.2007
Номер справи
41/222
Номер документу
831232
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

10.07.07 р. Справа № 41/222

Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.

при секретарі судового засідання Говор О.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області

до відповідача: Державного підприємства „Артемвугілля”, м. Горлівка

про стягнення збитку, заподіяного державі в сумі 1395,04 грн.

При участі представників:

від позивача: Северіна К.О. – довіреність від 05.07.2007 року

від відповідача: Ярова Н.В. – довіреність від 02.01.2007 року

СУТЬ СПОРУ:

Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства „Артемвугілля” про стягнення збитку, заподіяного державі, в сумі 1395,04 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що перевіркою дотримання природоохоронного законодавства відповідача встановлено, що структурним підрозділом відповідача був здійснений аварійний скид шахтних вод на природний рельєф балки Залізна річки Кривий Торець, кількість скинутих шахтних вод по аварійному скиду склав 215280 м3. Зазначене позивач підтверджує актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 42 від 01.03.2006 року та протоколом за фактом порушення водного законодавства від 10.10.2006 року.

Позивач стверджує, що зазначеними діями відповідачем порушено вимоги ст.ст. 44, 95 Водного кодексу України, ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, чим нанесені збитки державі на суму 1395,04 грн., які розраховані по „Методиці розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів”.

Відповідач звернувся до суду із заявою, відповідно до якої в повному обсязі визнав позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області в сумі 1395,04 грн. у зв’язку з підтвердженням підприємством аварійного скиду шахтних вод.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:

Згідно ст. 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.

За приписами п. п. 1, 2 Указу Президента України від 15.09.2003 № 1039/2003 “Про заходи щодо підвищення ефективності державного управління у сфері охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів”, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, заповідної справи, а також гідрометеорологічної діяльності є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, яке створене шляхом реорганізації Міністерства екології та природних ресурсів України.

Згідно із ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить, зокрема, державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки, а також подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до п. 9 ст. 5 „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затверджену наказам Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 13.02.2007 року за № 120/13387 інспекція має право, зокрема, подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Таким чином, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, є належним позивачем по справі.

Відповідач, Державне підприємство „Артемвугілля”, є юридичною особою, зареєстрований виконавчим комітетом Горлівської міської ради 19.02.2003 року, включений до ЄДРПОУ за кодом 32270533.

01.03.2006 року державним інспектором Горлівської регіональної екологічної інспекціїї було проведено перевірку структурного підрозділу відповідача, „шахти ім. В.І. Леніна”, стосовно дотримання вимог природоохоронного законодавства, про що складено акт № 42 від 01.03.2006 року (далі – акт перевірки).

Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що по шахті ім. В.І. Леніна, у січні-лютому був здійснений аварійний скид шахтних вод за рельєфом місцевості, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України. Скид шахтних вод здійснювався через горизонтальні відстійники, штучно виконаний породний фільтр в балку Залізна р. Кривий Торець. Горизонтальні відстійники замулені, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України

За фактом порушення природоохоронного законодавства був складений протокол від 10.10.2006 року, відповідно до якого в період з 21.02.2006 року по 06.06.2006 року на СП «Шахта ім. В.І. Леніна» був здійснений аварійний скид шахтних вод на природний рельєф балки Залізна річки Кривий Торець з причини виходу зі строю насосу № 1 шахтного водовідливу, кількість скинутих шахтних вод по аварійному скиду склав 215280 м3.

Крім того, структурним підрозділом відповідача, «Шахтою ім. В.І. Леніна», листом від 07.07.2006 року № 01/2334 було самостійно повідомлено Горлівську РЕІ про здійснення аварійного скиду шахтних вод в розмірі 215280 м3.

Внаслідок порушення підприємством вимог Водного кодексу України, Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” державі був заподіяний збиток на суму 1395,04 грн., який розрахований згідно “Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.05.95р. №37 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.06.95р. за №162/698.

Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані, зокрема, дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством;

Стаття 95 цього Кодексу встановлює, що, усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст. ст. 44, 95 Водного кодексу України, а також ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, що підтверджується актом перевірки виконання вимог природоохоронного законодавства № 42 від 01.03.2006 року, а також протоколом від 10.10.2006 року.

У відповідності до статті 111 Водного кодексу України Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, у повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Як зазначалось, у зв’язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм “Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Мінекобезпеки України від 18.05.95р. № 37 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.06.95р. за №162/698), була розрахована сума збитку, яка дорівнює 1395,04 грн.

Сума збитків у розмірі 1395,04 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення. Суму збитків позивач просить стягнути на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Горлівської міської ради

В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Доказів відшкодування збитків в сумі 1395,04 грн. відповідачем до матеріалів справи не представлено.

Як зазначалось, відповідач звернувся до суду із заявою, відповідно до якої в повному обсязі визнав позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області в сумі 1395,04 грн. у зв’язку з підтвердженням підприємством аварійного скиду шахтних вод.

Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право визнати позов повністю або частково.

Відповідно до ст. 78 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.

З огляду на викладені положення законодавства та обставини справи, суд вважає, що визнання відповідачем позову не суперечить законодавству, не порушує прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб і, таким чином, суд приймає визнання відповідачем позову та позовні вимоги підлягають задоволенню на підставі ст. 78 ГПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 16, 20, 40, 47, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 44, 95 Водного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства „Артемвугілля” про стягнення збитку, заподіяного державі, в сумі 1395,04 грн. – задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства „Артемвугілля” (84605, м. Горлівка, вул. Колесніченко, ЄДРПОУ 32270533) на користь місцевого бюджету Горлівської міської ради (ВДК м. Горлівка, р/р 31517903600018 в УДК В Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 24164887, КБК 24061600) збиток, заподіяний державі, в сумі 1395,04 грн.

Стягнути з Державного підприємства „Артемвугілля” (84605, м. Горлівка, вул. Колесніченко, ЄДРПОУ 32270533) на користь Державного бюджету України державне мито в розмірі 102 грн.

Стягнути з Державного підприємства „Артемвугілля” (84605, м. Горлівка, вул. Колесніченко, ЄДРПОУ 32270533) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118 грн.

Суддя

В судовому засіданні 10.07.2007 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення

Рішення складено в повному обсязі 16.07.2007р.