Постанова № 83107974, 17.07.2019, Чутівський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
17.07.2019
Номер справи
550/630/19
Номер документу
83107974
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 550/630/19

Провадження № 3/550/233/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2019 року смт. Чутове

Суддя Чутівського районного суду Полтавської області Михайлюк О.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Чутівського ВДВС ГТУЮ у Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, українки, не працюючої, освіта середня, РНОКПП: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України у вигляді ID-картки № НОМЕР_2 , запис № НОМЕР_3 , зареєстрованої за адресою: с АДРЕСА_1 Полтавської АДРЕСА_2 та жительки АДРЕСА_1 , -

ВСТАНОВИВ:

29.05.2019р. до Чутівського районного суду Полтавської області надійшов адміністративний матеріал, який містить протокол про адміністративне правопорушення № 12161752 від 28.05.2019 року, складений начальником Чутівського ВДВС ГТУЮ у Полтавській області Карпенко Т.О., відповідно до якого ОСОБА_1 не сплачує аліменти в повному обсязі, що призвело до виникнення заборгованості, яка перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців з дня пред`явлення виконавчого документу до примусового виконання і становить 15620,34 грн., за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 183-1 КУпАП.

В судові засідання, призначені на 20.06.2019р. та 17.07.2019р., ОСОБА_1 не з`явилася, про час та місце розгляду справи була належним чином повідомлена, про причини неявки суд не повідомила, заяв та клопотань від останньої до суду не надійшло.

Згідно положень ст. 268 КУпАП інкриміноване ОСОБА_1 адміністративне правопорушення за ст. 183-1 КУпАП не відноситься до правопорушень, по яким присутність у судовому засіданні особи є обов`язковою, у звязку з чим суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Суд зазначає, що вжив всіх можливих засобів для того, щоб в належний спосіб сповістити останню про час та місце розгляду справи, а остання ці сповіщення ігнорувала.

Європейський суд з прав людини в своїх рішенням, зокрема «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» від 07 липня 1989 року виходить з того, що у випадках коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій, направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом, суд має реагувати на вказані випадки законними засобами, аби не було зневільовано ключовий принцип - верховенство права, в тому числі проводити судове засідання у відсутність особи, якщо таке затягування може нашкодити справі чи іншим учасникам справи.

В цьому ж рішенні Європейський суд з прав людини зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до вимог ст.245КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017року до Кодексу України про адміністративні правопорушення внесені зміни та главу 14 кодексу доповнено статтею 183-1 «Несплата аліментів», який, в даній частині, набув чинності 06.02.2018 року.

Стаття 183-1КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сімї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Як вже було зазначено, Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнений статтею 183-1 «Несплата аліментів» Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 року, який набрав чинності в даній частині 06.02.2018 року, а відтак, саме з 06.02.2018 року введено відповідальність за несплату аліментів та в цій частині закон зворотної сили не має. Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що з урахуванням вимог частин 1, 2 статті 8 КУпАП, облік сукупного розміру заборгованості за 6 (шість) місяців, наявність якої передбачена диспозицією ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, починається з моменту введення в дію статті 183-1 КУпАП, тобто з 06.02.2018 року.

Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, заборгованість зі сплати аліментів у ОСОБА_1 виникла з моменту пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання, а саме з 31.03.2009р. і не погашена до 28.05.2019р. – дати складення протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .

З вищевикладеного вбачається, що ОСОБА_1 , після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 року та доповнення Кодексу України про адміністративні правопорушення статтею 183-1 «Несплата аліментів», продовжувала не сплачувати аліменти та станом на момент виявлення адміністративного правопорушення та складення протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, у ОСОБА_1 існувала заборгованість зі сплати аліментів в сумі 15620,34 грн., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з 06.02.2018р. - дня набрання чинності вищевказаного Закону.

Вина ОСОБА_1 у вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, що полягає у несплаті аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності, а саме:

- змістом протоколу про адміністративне правопорушення № 12161752 від 28.05.2019 року;

- виконавчим листом, виданим Чутівським районним судом Полтавської області 18.12.2007 року про стягнення з ОСОБА_1 аліментів на утримання дитини;

- постановою про відкриття виконавчого провадження від 02.04.2009 року;

- розрахунком заборгованості зі сплати аліментів, що був доданий до протоколу про адміністративне правопорушення, згідно якого, за період з 06 лютого 2018 року по 01.05. 2019 року включно сума нарахованих аліментів складає 15620,34 грн, що перевищує суму відповідних платежів зі сплати аліментів за шість місяців;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , згідно яких, остання попереджена про адміністративну та кримінальну відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів.

Обставин, що пом`якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.

Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП, тобто несплата аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.

Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу, з метою виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк в межах санкції статті ст. 183-1 КУпАП.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 384,20 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 183-1, 245, 251, 252, 268, 283, 284, 294 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, і застосувати до неї стягнення у виді суспільно корисних робіт строком на 120 (сто двадцять) годин.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 384,20 грн. судового збору (рахунок: 31211256026001, одержувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 899998, рахунок: 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 2203106, призначення платежу: судовий збір по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 . Чутівський районний суд Полтавської області, код ЄДРПОУ:02886172).

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Чутівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О. І. Михайлюк