
Справа № 420/4215/19
УХВАЛА
17 липня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Глуханчук О.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву Подільської районної ради Одеської області в особі голови Білоус Людмили Миколаївни про забезпечення позову до пред`явлення позову,
ВСТАНОВИВ:
15 липня 2019 року до суду надійшла заява Подільської районної ради Одеської області в особі голови Білоус Людмили Миколаївни, особи, які можуть отримати статус учасника справи, - державний реєстратор комунального підприємства «АГЕНЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ» Кушнерова Римма Валентинівна, Куяльницька сільська рада Подільського району Одеської області, про забезпечення позову до пред`явлення позову, у якій заявник просить суд:
- вжити заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії індивідуального акта, а саме рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №47504966 від 25 червня 2019 року, прийнятого державним реєстратором КП «АГЕНЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ» Кушнеровою Р.В.;
- вжити заходи забезпечення позову шляхом заборони Куяльницькій сільській раді Подільського району Одеської області (66300, Одеська область, с. Куяльник, вул. Куяльнипька, буд. 26-а, код ЄДРПОУ 04379835) вчиняти певні дії, а саме дії щодо звільнення Подільською районною радою адміністративної будівлі, розташованої за адресою: м. Подільськ, вул. Соборна, 105, до вирішення справи по суті;
- вжити заходи забезпечення позову шляхом заборони Куяльницькій сільській раді Подільського району Одеської області (66300, Одеська область, с. Куяльник, вул. Куяльницька, буд.26-а, код ЄДРПОУ 04379835) вчиняти певні дії, а саме дії щодо укладання договорів з різними суб`єктами господарювання, в т.ч. підприємствами, організаціями, установами різних форм власності, фізичними особами-підприємцями, тощо, щодо адміністративної будівлі, розташованої за адресою: м. Подільськ, вул. Соборна, 105, до вирішення справи по суті.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову до його пред`явлення заявник зазначив, що 13 червня 2019 року Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області прийнято протиправне рішення №1955-VII «Про прийняття у комунальну власність майна», яким вирішено прийняти у комунальну власність усе майно спільної власності територіальних громад Подільського району на підставі ст.8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад». На підставі цього рішення, за зверненням голови Куяльницької сільської ради до комунального підприємства «АГЕНЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ», державним реєстратором Кушнеровою Р.В. внесено Запис про право власності №32139798 від 21 червня 2019 року та прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №47504966 від 25 червня 2019 року, яким змінено власника адміністративної будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , на Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області
Як зазначає заявник, право власності на адміністративну будівлю за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстроване за Куяльницькою сільською радою на підставі її незаконного рішення «Про прийняття у комунальну власність майна» від 13 червня 2019 року, оскільки вказане рішення суперечить рішенню суду у справі №1540/4477/18.
Так, постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду по справі №1540/4477/18 від 12 червня 2019 року залишено без змін рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2018 року, яким було зобов`язано Подільську районну раду Одеської області (місцезнаходження: 66300, Одеська область, м. Подільськ, вул. Соборна, 105) розглянути рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області «Про ініціювання передачі у комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області комплексу нежитлових будівель, що перебуває у власності сіл, селищ Подільського району Одеської області №180-VІІ від 23 лютого 2018 року».
На цей час Подільською районною радою рішення Куяльницької сільської ради «Про ініціювання передачі у комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області комплексу нежитлових будівель, що перебуває у власності сіл, селищ Подільського району Одеської області №180-VІІ від 23 лютого 2018 року» на пленарному засіданні не розглянуто, крім того не сплив строк оскарження постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду в касаційному порядку до Верховного Суду.
З огляду на зазначене, заявник стверджує, що очевидними є ознаки протиправності рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №47504966 від 25 червня 2019 року, отже й порушення прав, свобод та законних інтересів Подільської районної ради. Також, заявник вказує на те, що є обґрунтовані підстави вважати, що невжиття заявлених заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду та ефективний захист або поновлення порушених прав заявника, за захистом яких він має намір звернутися до суду. Дії Куяльницької сільської ради призведуть до порушення нормальної роботи Виконкому Подільської районної ради Одеської області та депутатського корпусу, внаслідок обмеження можливості працювати в приміщенні адміністративної будівлі.
Дослідивши матеріали заяви про забезпечення позову до пред`явлення позову, оцінивши підстави цієї заяви, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю (ч. 2 ст. 150 КАС України).
Статтею 153 КАС України встановлений порядок подання заяви про забезпечення позову, зокрема, до подання позовної заяви заява про забезпечення позову подається до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом (п. 1 ч. 1 ст. 153 КАС України).
Судом встановлено, що Подільською районною радою Одеської області дотримано порядок подання заяви про забезпечення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (ч. 2 ст. 151 КАС України).
Забезпечення позову може застосовуватися лише з підстав, визначених статтею 150 КАС України.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для вжиття заходів забезпечення позову до його пред`явлення, судом встановлено наступне.
Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №171700692 від 25 червня 2019 року, 21 червня 2019 року державним реєстратором комунального підприємства «АГЕНЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ» ОСОБА_1 .В. зареєстровано за Куяльницькою об`єднаною територіальною громадою в особі Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області право комунальної власності на об`єкт нерухомого майна: адміністративна будівля загальною площею 665, 4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 ). Запис про право власності №32139798, підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №47504966 від 25 червня 2019 року.
Підставою виникнення права власності стало рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 13 червня 2019 року №1955-VІІ про прийняття у комунальну власність майна.
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме НОМЕР_1 , виданого 05 липня 2004 року Виконавчим комітетом Котовської міської ради, власником об`єкту нерухомості: адміністративна будівля загальною площею 665, 4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_3 , зазначено Територіальну громаду сіл Котовського району в особі Котовської районної ради.
13 червня 2019 року Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області прийнято рішення №1955-VІІ, яким прийнято у комунальну власність усе майно спільної власності територіальних громад Подільського району на підставі ст. 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад».
Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.
У разі об`єднання всіх територіальних громад одного району в одну об`єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об`єднаної територіальної громади, а пов`язані з таким майном права та обов`язки належать об`єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.
У свою чергу, згідно з п. 32 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання надання згоди на передачу об`єктів з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст та прийняття рішень про передачу об`єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад, у державну власність, а також щодо придбання об`єктів державної власності.
Відповідно до чч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Також судом встановлено, що вказаним обставинам передував розгляд адміністративної справи №420/4477/18 за позовом Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області до Подільської районної ради Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання прийняти рішення про передачу в комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області адміністративну будівлю за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2018 року зобов`язано Подільську районну раду Одеської області (місцезнаходження: 66300, Одеська обл., м. Подільськ, вул. Соборна,105) розглянути рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області “Про ініціювання передачі у комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області комплексу нежитлових будівель, що перебуває у власності сіл, селищ Подільського району Одеської області №180-VII від 23 лютого 2018 року”.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2019 року, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2018 року залишено без змін.
Отже, судове рішення по адміністративній справі №420/4477/18 набрало законної сили 12 червня 2019 року.
Однак, 13 червня 2019 року Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області прийнято рішення №1955-VІІ «Про прийняття у комунальну власність майна» та на підставі цього рішення здійснено державну реєстрацію права власності на адміністративну будівлю за адресою: АДРЕСА_1 .
Зі змісту заяви про забезпечення позову, поданої до пред`явлення позову, слідує, що заявник має намір оскаржити рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №47504966 від 25 червня 2019 року, прийнятого на підставі рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 13 червня 2019 року №1955-VІІ «Про прийняття у комунальну власність майна», тому до цього часу він просить вжити заходи забезпечення позову з метою попередження дій щодо розпорядження адміністративною будівлею та порушення прав Подільської районної ради Одеської області на розміщення у цій будівлі.
Вказане свідчить про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам Подільської районної ради Одеської області до ухвалення рішення у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
З огляду на зазначене, суд вважає, що невжиття заходів забезпечення до пред`явлення позову дійсно може ускладнити виконання рішення суду та ефективний захист або поновлення прав позивача, за захистом яких він має намір звернутися до суду.
При викладених обставинах, враховуючи, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивача, суд вважає доцільним вжити заходи забезпечення позову, який може бути пред`явлений до державного реєстратора комунального підприємства «АГЕНЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ» Кушнерової ОСОБА_2 .В ОСОБА_3 , Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, шляхом зупинення дії рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №47504966 від 25 червня 2019 року, прийнятого державним реєстратором КП «АГЕНЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ» Кушнеровою Р.В.
Забезпечення позову у такий спосіб відповідає критеріям розумності, обґрунтованості та співмірності до вимог, з якими позивач має намір звернутися до суду, а також відповідає меті інституту забезпечення позову в адміністративному процесі.
У відповідності з чч. 4-6 ст. 154 КАС України, залежно від обставин справи суд може забезпечити позов повністю або частково.
Дослідивши обставини заяви про забезпечення позову, суд вважає необхідним відмовити в іншій частині заяви про забезпечення, оскільки зупинення дії рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у даному випадку є достатнім заходом для попередження дій Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області щодо розпорядження адміністративною будівлею, зокрема, щодо зобов`язання Подільської районної ради звільнити адміністративну будівлю за адресою: АДРЕСА_1 , а також іншого розпорядження вказаним об`єктом нерухомості (укладання договорів щодо адміністративної будівлі, тощо).
Відповідно до ч. 5 ст. 154 КАС України, в ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання.
Згідно з ч. 2 ст. 153 КАС України, у разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник повинен подати відповідну позовну заяву протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову.
Керуючись ст. 2, 5, 150-154, 248, 256, 293 КАС України,
УХВАЛИВ:
Заяву Подільської районної ради Одеської області про забезпечення позову до пред`явлення позову – задовольнити частково.
Зупинити дію рішення державного реєстратора комунального підприємства «АГЕНЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ» Кушнерової Римми Вячеславівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №47504966 від 25 червня 2019 року.
В іншій частині заяви про забезпечення позову до пред`явлення позову – відмовити.
Роз`яснити заявнику, що у разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви, позовна заява подається протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом 15 днів з дня складення ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання.
Суддя О.В. Глуханчук