Рішення № 83101132, 15.07.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2019
Номер справи
280/1770/19
Номер документу
83101132
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 липня 2019 року Справа № 280/1770/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )

до Пологівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (70608, Запорізька область, м. Пологи, вул. Магістральна, 245, код ЄДРПОУ 40386712)

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Пологівське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначені позивачу пенсії за віком з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV, із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016-й, 2017-й і 2018-й роки; зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV з 19 березня 2019 року, із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016-й, 2017-й і 2018-й роки.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає про те, що працювала в управлінні Пенсійного фонду України у Пологівському районі Запорізької області на посаді державного службовця. З 01.07.2011, після звільнення з державної служби, управлінням Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області їй призначено пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу». З метою реалізації свого права на призначення пенсії за віком, 19.03.2019 позивач письмово звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ, але при цьому фахівцями був розрахований розмір пенсії із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-й, 2015-й і 2016-й роки із застосуванням оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%. Вказує, що з даними діями відповідача, щодо розрахунку її пенсії, не погодившись звернулась 01.04.2019 року із заяву в якій просила здійснити призначення їй пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016-й, 2017-й і 2018-й роки. Відповідач листом від 11.04.2019 № 84/Ш-8 повідомив, що з 01 березня 2019 року проведено перерахунок пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, з урахуванням якої обчислено пенсії, на коефіцієнт 1,17. Пенсія була перерахована з пенсії державного службовця на пенсію за віком 19.03.2019 року та становить 3178,37 грн. Перерахунок пенсії, відповідно додатку здійснено із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-й, 2015-й і 2016-й рою (3764,40 грн.). Позивач вважає такі дії відповідача протиправними у зв`язку з чим звернувся до суду.

Ухвалою судді від 17.05.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судовому засіданні 18.06.2019.

10.06.2019 від представника відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов (вх.№23859), в якому зазначив, що позивач знаходиться на обліку у Пологівському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України з 01.07.2011 року та отримувала пенсію призначену відповідно до Закону України «Про державну службу». За особистою заявою позивача від 01.07.2011 року протоколом № 4769 від 08.07.2011 року було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». 11.10.2017р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-УІІІ, яким внесено зміни до низки законів, що регулюють питання пенсійного забезпечення громадян. Із 1 жовтня 2017 року перераховано пенсії, призначені до зазначеної дати. Перерахунок здійснено із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн.), і величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%. «Осучаснення» пенсії проводиться пенсіонерам, які отримують пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". 20 лютого 2019 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році». Зазначеною постановою затверджено порядок здійснення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яким визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, який враховується для обчислення пенсії. З 01 березня 2019 року проведено перерахунок пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, з урахуванням якої обчислено пенсії, на коефіцієнт 1,17. Вказав, що 19.03.2019 року позивач звернулася до Управління з заявою щодо перерахунку з пенсії державного службовця на пенсію за віком. на підставі якої їй було проведено перерахунок пенсії з пенсії державного службовця на пенсію за віком з 19.03.2019 року. Загальний стаж роботи при перерахунку склав 39р. 08м. 16 дн. ( індивідуальний коефіцієнт стажу - 0,39667). Пенсія обчислена із заробітної плати за період з 01.03.1990 року по 31.03.1995 рік та за даними СПОВ з 01.07.2000 року по 30.06.2011 рік (індивідуальний коефіцієнт - 1,74214). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складає 7672,99 грн. = 4404,4 грн.* 1,74214. Розмір пенсії станом на 19.03.2019 року становить 3178,37 грн. Зауважує, що підстави при перерахунку пенсії за віком для застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення з заявою при призначенні пенсії за віком відсутні, оскільки показник середньої заробітної плати був застосований під час призначення пенсії за Законом України «Про державну службу». На підставі зазначеного, просив у задоволенні позовних вимог позивача відмовити в повному обсязі.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - пять днів з дня закінчення розгляду справи.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.

Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 перебуває на обліку як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 01.07.2011 року, не працює.

З 19.03.2019 р. позивачеві за його заявою призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV)

Відповідно до звіту по заробітках ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки та з урахуванням оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%

01 квітня 2019 року позивача звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити призначення пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV з 19 березня 2019 року, із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016-й, 2017-й і 2018-й роки.

Листом від 11 квітня 2018 року №84/Ш-8 відповідач повідомив позивача про те, що остання перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві з 01.07.2011 року та отримувала пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». 11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-УІІІ, яким внесено зміни до низки законів, що регулюють питання пенсійного забезпечення громадян. Із 1 жовтня 2017 року перераховано пенсії, призначені до зазначеної дати. При цьому перерахунок здійснено із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-й, 2015-й і 2016 роки (3764,40 грн.), і величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. "Осучаснення" пенсії проводиться пенсіонерам, які отримують пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". 20 лютого 2019 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №124 "Питання проведення індексації пенсії у 2019 році". Зазначеною Постановою затверджено порядок здійснення перерахунку пенсій відповідно до частини другою статті 42 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яким визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачені страхові внески, який враховується для обчислення пенсії. Отже, зазначено у листі, з 01 березня 2019 року проведено перерахунок пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, з урахуванням якої обчислено пенсії, на коефіцієнт 1,17. Також, у листі зазначено, що відповідно особистої заяви від 19.03.2019 року пенсія була перерахована з пенсії державного службовця на пенсію за віком з 19.03.2019 року та становить 3178,37 грн. Загальний стаж роботи при перерахунку склав 39 років 08 місяців 16 днів (індивідуальний коефіцієнт стажу - 0,39667). Крім того, у листі вказано, що пенсія обчислена із заробітної плати за період з 01.03.1990р. по 31.03.1995р. та за данними СПОВ за період з 01.07.2000р. по 30.06.2011р. (індивідуальний коефіцієнт - 1,74214). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 7672,99 грн. (4404,грн. X 1,74214). Розмір пенсії станом на 19.03.2019 року становить 3178,37 грн., де: 3043,642 грн. - основний розмір пенсії; 134,75 грн. - доплата до прожиткового мінімума (1074,00); 152,18 грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи (9 - років).

Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернулась з відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі.

Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до ч.1 ст.72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Докази суду надають відповідно до ч.3 ст.77 КАС України учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Основного Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону N 1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

За приписами ч. 2 ст. 40 Закону N 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 +... + Кз n); К -страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Водночас ч. 3 ст. 45 Закону N 1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З аналізу зазначених вище норм законодавства слідує, що ч. 3 ст. 45 Закону N 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом N 1058-IV. Однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).

Позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж ті, що визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відтак, слід дійти висновку щодо неправомірності застосування відповідачем частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV до спірних правовідносин.

Верховний Суд України у постанові від 29 листопада 2016 року у справі N 133/476/15-а (N 21-6331а15) зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону N 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону N 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч. 3 ст. 45 Закону N 1058-IV.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 15 березня 2018 року у справі №521/4655/17.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду висловленій зокрема у постанові від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а, постанові від 14 лютого 2018 року (справа № 465/5246/17), постанові від 23 жовтня 2018 у справі № 334/2653/17, постанові від 13 грудня 2018 у справі № 185/860/17, постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 333/1856/17 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17, якщо особа отримувала пенсію за іншим Законом, звертається за призначенням пенсії згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом№ 1058-IV.

Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону N 1058-ІV позивач звернувся вперше 19 березня 2019 року, відтак відповідач мав призначити пенсію, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 та 2018 роки, однак ним неправомірно застосовано розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки.

Стосовно позовних вимог в частині зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV з 19 березня 2019 року, із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016-й, 2017-й і 2018-й роки, починаючи з моменту звернення, а саме з 19 березня 2019 року, суд приходить до висновку про їх обґрунтованість та наявність правових підстав для їх задоволення.

Згідно ч.2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Пологівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (70608, Запорізька область, м. Пологи, вул. Магістральна, 245, код ЄДРПОУ 40386712) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Пологівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у призначені ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV, із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016-й, 2017-й і 2018-й роки.

Зобов`язати Пологівське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV з 19 березня 2019 року, із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016-й, 2017-й і 2018-й роки.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Пологівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (70608, Запорізька область, м. Пологи, вул. Магістральна, 245, код ЄДРПОУ 40386712) витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано 15.07.2019.

Суддя А.В. Сіпака