Рішення № 83100713, 18.07.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2019
Номер справи
240/8159/19
Номер документу
83100713
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/8159/19

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дії щодо проведення перерахунку розміру довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2019року на підставі довідки Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.12.2018року №05-34/196/18 та з 01.02.2019року на підставі довідки Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2019 № 05-34/3/19 і зобов`язання здійснити перерахунок та виплату довічного грошового утримання судді на підставі вказаних довідок відповідно з 04.12.2018року та з 01.01.2019року.

Позивач вважає, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 04.12.2018 №11-р/2018 по справі №1-7/2018(4062/15), яким визнано положення частини третьої статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" такими, що не відповідають Конституції України, має право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 04.12.2018року, а не з 01.01.2019року.

Крім того Позивач вважає, що у зв`язку зі зміною з 01.01.2019 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік", має право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2019року, а не з 01.02.2019року.

Ухвалою суду від 30.05.2019року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

14.06.2019року до суду надійшов відзив Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Відповідача по даній справі, в якому проти позову заперечується. Відповідач визнає, що Позивач має право на перерахунок розміру довічного грошового утримання судді, зумовленого рішення Конституційного Суду України від 04.12.2018 №11-р/2018 по справі №1-7/2018(4062/15) та зміною з 01.01.2019 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік". Разом з тим, на думку представника Відповідача, Позивач має право на перерахунок розміру свого довічного грошового утримання судді у відставці лише відповідно з 01.01.2019року та з 01.02.2019року, тобто, з першого числа наступного за місцем, в якому виникли підстави для такого перерахунку і Позивачу такий перерахунок проведено.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в тому числі щодо перерахунку його розміру, регулюються правовими нормами Закону України від 2 червня 2016року N1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон N1402-VIII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 з 10.08.2011року призначено та виплачується довічне грошове утримання судді у відставці, виходячи із розміру грошового забезпечення судді Житомирського апеляційного адміністративного суду, що складається із посадового окладу, доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді та за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Позивач 22.12.2018року зверталася до Відповідача щодо проведення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці по причині збільшення розміру суддівської винагороди (посадового окладу) судді Житомирського апеляційного адміністративного суду, зумовленого рішенням Конституційного Суду України від 04.12.2018 №11-р/2018 по справі №1-7/2018(4062/15). До свого звернення Позивачем було додано довідку Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.12.2018року №05-34/196/18 про розмір відповідної суддівської винагороди (а.с.10).

За результатами такого розгляду Відповідачем було підтверджено право Позивача на проведення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці, зумовленого вказаним рішення Конституційного Суду України від 04.12.2018 №11-р/2018 по справі №1-7/2018(4062/15), і зроблено відповідний перерахунок, але лише з 01.01.2019року.

Аналогічно, судом встановлено та не заперечується сторонами, що Позивач 16.01.2019року зверталася до Відповідача щодо проведення нового перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці по причині збільшення розміру суддівської винагороди (посадового окладу) судді Житомирського апеляційного адміністративного суду, зумовленого зміною з 01.01.2019 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік". До свого звернення Позивачем було додано довідку Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2019 № 05-34/3/19 про розмір суддівської винагороди (а.с.11).

За результатами такого розгляду Відповідачем було підтверджено право Позивача на проведення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці, зумовленого зміною з 01.01.2019 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік", і зроблено відповідний перерахунок, але лише з 01.02.2019року.

Тобто, сторонами у справі визнається право Позивача на перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці з підстав збільшення розміру суддівської винагороди, зазначеної у вказаних довідках Житомирського апеляційного адміністративного суду, та їх розмір. Такі обставини, що визнаються сторонами, відповідно до вимог ч.1 ст.78 КАС України не підлягають доказуванню.

Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до періоду, з якого Позивач мала право на вказані перерахунки її довічного грошового утримання судді у відставці.

Безспірно, за приписами частини четвертої статті 142 Закону N1402-VIII у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.

Сторони визнають, що прийняття Конституційним Судом України рішення від 04 грудня 2018 року № 11-р/2018 щодо неконституційності окремих положень частини 3 статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" в частині визначення розміру суддівської винагороди призвело до збільшення розміру такої винагороди.

В п.3 цього Рішення прямо зазначено, що положення частин третьої, десятої статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року N 2453-VI у редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12 лютого 2015 року N 192-VIII, які визнані неконституційними пунктами 1, 2 резолютивної частини цього Рішення, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

З огляду на зазначене, така зміна розміру суддівської винагороди та відповідно до вимог частини четвертої статті 142 Закону N1402-VIII перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді повинен здійснюватись саме з 4 грудня 2018 року, а не з 01.01.2019року як вважає Відповідач.

Аналогічно, відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" збільшено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2019 року. Така зміна розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2019 року призвела до збільшення розміру суддівської винагороди та відповідно до вимог частини четвертої статті 142 Закону N1402-VIII стала підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді саме з 1 січня 2019 року, а не з 01.02.2019року, як вважає Відповідач.

Зазначене свідчить про наявність у Позивача права на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, зумовленого збільшенням розміру суддівської винагороди, а саме:

- з 04.12.2018року на підставі довідки Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.12.2018року №05-34/196/18;

- з 01.01.2019року на підставі довідки Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2019 № 05-34/3/19.

Одночасно суд враховує, що алгоритм дій територіальних органів Пенсійного фонду України щодо проведення такого перерахунку визначено правовими нормами Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 року N3-1 (у редакції постанови від 20 березня 2017 року N5-1) (надалі-Порядок N5-1).

Приписами розділу "II. Звернення за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання" Порядку N5-1 підтверджується, що підставою для перерахунку щомісячного довічного утримання судді є зміна розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, а такий перерахунок проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.

Відповідно до вимог розділу "III. Документи, необхідні для призначення (перерахунку) щомісячного довічного утримання" Порядку N5-1 до заяви про перерахунок щомісячного довічного утримання додається довідка про суддівську винагороду працюючого судді за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди.

Саме у відповідності до вказаних вимог мали місце звернення Позивача до Відповідача щодо таких перерахунків із доданням довідок про розмір суддівської винагороди відповідно з 04.12.2018року та з 01.01.2019року.

Відповідно до довідки Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.12.2018року №05-34/196/18 станом на 04.12.2018р. суддівська винагорода Позивача, яка враховується при призначенні (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, складає 49424,10грн. Відповідно до довідки Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2019 № 05-34/3/19 станом на 01.01.2019р. суддівська винагорода Позивача, яка враховується при призначенні (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, складає 53884,05грн.

Одночасно суд зазначає про помилковість трактування Відповідачем та, як наслідок, визначення періоду за який підлягає перерахунку раніше призначене щомісячне довічне грошове утримання, положень пункту 4 Порядку N5-1.

Відповідно до цього пункту передбачено, що перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.

Тобто, положення вказаного нормативного акту визначає період, в якому має бути здійснено відповідний перерахунок, що помилково ототожнюється Відповідачем з періодом, за який може бути здійснений такий перерахунок. Слід наголосити, що дата з якої у Відповідача виник обов`язок здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання Позивача в даному випадку не є тотожним з датою, з якої Позивач набула право на такий перерахунок.

На підставі викладеного, суд робить висновок, що Відповідачем неправомірно проведено перерахунки щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 відповідно з 01.01.2019року та з 01.02.2019року.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Порушене право Позивача підлягає відновленню шляхом зобов`язання Відповідача провести з 04.12.2018року Позивачу перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.12.2018року №05-34/196/18, а з 01.01.2019року - відповідно до довідки Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2019 № 05-34/3/19.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України, судові витрати ОСОБА_1 у вигляді 768,40грн. судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити, визнати протиправними дії Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо здійснення перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання, як судді у відставці на підставі довідки Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.12.2018року №05-34/196/18 з 01 січня 2019 року та на підставі довідки Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2019 № 05-34/3/19 з 01 лютого 2019 року.

Зобов`язати Житомирське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання згідно довідки Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.12.2018року №05-34/196/18, починаючи з 04 грудня 2018 року без обмеження граничним розміром, з урахуванням фактично проведених виплат.

Зобов`язати Житомирське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_2 Маратівнищомісячного довічного грошового утримання згідно довідки Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2019 № 05-34/3/19, починаючи з 01 січня 2019 року без обмеження граничним розміром, з урахуванням фактично проведених виплат.

Судові витрати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у вигляді судового збору в сумі 768,40грн. судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м.Житомир, пр.Перемоги,55, ЄДРПОУ 40380333.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено у повному обсязі: 18 липня 2019 року.

Суддя М.Ф. Нагірняк