Рішення № 83100670, 17.07.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2019
Номер справи
140/1931/19
Номер документу
83100670
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1931/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними щодо відмови у перерахунку пенсії з 03 листопада 2017 року та зобов`язання здійснити з 03 листопада 2017 року перерахунок та виплату (з врахуванням виплачених сум) призначеної пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 02 листопада 2017 року, він відповідно до витягу з наказу командира військової частини 1141 НГУ №270 був виключений зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення за станом здоров`я.

Позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Волинській області, та отримує пенсію за вислугою років, інвалід армії 3 групи (вислуга років становить 24 роки 02 місяців 27 днів).

Після звернення до відповідача позивачу стало відомо про те, що під час призначення та обчислення розміру призначеної йому пенсії, відповідач не врахував при обчисленні розміру пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, яку позивач отримував за останні календарні 24 місяці підряд перед звільненням.

Зокрема, позивачу за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням було виплачено щомісячна додаткова грошова винагорода в розмірі 77 584, 80 коп. з яких було сплачено ЄСВ, однак зазначена винагорода не була врахована відповідачем при обчисленні пенсії.

На звернення позивача про перерахунок пенсії в травні 2019 року відповідач своїм листом №471/Б-01 від 13 травня 2019 року, відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії.

Позивач просить визнати дії відповідача протиправними щодо відмови у перерахунку пенсії з 03 листопада 2017 року та зобов`язати відповідача здійснити з 03 листопада 2017 року перерахунок та виплату (з врахуванням виплачених сум) призначеної пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.06.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за вказаним позовом, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с. 1).

У відзиві відповідач позов не визнав та пояснив, що 30.01.2018 Головним управлінням Національної гвардії України направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області документи для призначення пенсії ОСОБА_1 , зокрема подання про призначення пенсії від 30.01.2018, розрахунок вислуги років від 02.11.2017, грошовий атестат №33 від 03.11.2017 та довідка про додаткові види грошового забезпечення №60 від 03.11.2017, в якій відсутні суми щомісячної додаткової грошової винагороди.

На підставі вказаних документів Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області було призначено пенсію позивачеві без врахування в складі грошового забезпечення сум щомісячної додаткової грошової винагороди.

Крім того, згідно статті 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок, проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Перерахунок пенсій здійснюється Головними управліннями Пенсійного фонду України в областях на підставі довідок, виданих уповноваженими органами, за формою згідно з додатком 2 до Порядку.

Враховуючи наведене, підстав для перерахунку пенсії позивачеві з 03.11.2017 із врахуванням до складу грошового забезпечення сум щомісячної додаткової грошової винагороди немає.

Дослідивши докази та письмові пояснення, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

02 листопада 2017 року, ОСОБА_1 відповідно до витягу з наказу командира військової частини 1141 НГУ №270 був виключений зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення за станом здоров`я.

Згідно з наказом вислуга років для призначення пенсії на 02 листопада 2017 року становить 24 роки 02 місяців 27 днів.

З 03 листопада 2019 року ОСОБА_1 за вислугу років була призначена пенсія у розмірі 3741,89 грн. (протокол за пенсійною справою -0314006718 від 05.02.2018).

Пенсія була призначена на підставі подання про призначення пенсії від 30.01.2018, розрахунку вислуги років від 02.11.2017, грошового атестату №33 від 03.11.2017 та довідки про додаткові види грошового забезпечення №60 від 03.11.2017, в якій відсутні суми щомісячної додаткової грошової винагороди.

В травні 2019 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо проведення перерахунку пенсії, при цьому позивачем до заяви було додано архівну довідку №973 від 22 жовтня 2018 року видану Центральним архівним відділом Національної гвардії України, з якої вбачається, що позивачу в листопаді- грудні 2015 року виплачувалась щомісячне додаткове грошове забезпечення (надалі - ЩДГВ) в загальному розмірі 3 764, 40 коп. (1 882,2 х 2 місяці) з яких було сплачено ЄСВ (а.с.21) та довідку військової частини 1141 НГУ про обсяги грошового забезпечення, що були виплачені позивачу за період з 01 січня 2016 року по 31 жовтня 2017 року, відповідно до якої позивачу за зазначений період було виплачене щомісячна додаткова грошова винагорода у загальному розмірі 73 820, 40 коп.(а.с.20).

На звернення позивача про перерахунок пенсії відповідач листом №471/Б-01 від 13 травня 2019 року, відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії (а.с.22).

Відмову позивачу у перерахунку пенсії, викладену відповідачем листом №471/Б-01 від 13 травня 2019 року суд вважає протиправною з огляду на наступне.

Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Ураховуючи наведене, отримувана ОСОБА_1 згідно з довідкою військової частини 1141 НГУ про види грошового забезпечення щомісячна додаткова грошова винагорода (в сумі 3547,20), з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак, розмір призначеної позивачу у листопаді 2017 року пенсії підлягає перерахунку.

Така ж правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/2738/17.

Суд відхиляє доводи відповідача про наявність підстав для залишення позову без розгляду у зв`язку з пропуском позовної давності.

Так, відповідно до частини першої статті 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга цієї статті КАС).

З матеріалів справи убачається, що ОСОБА_1 дізнався про призначення йому пенсії у неналежному розмірі, отримавши 22 січня 2019 довідку військової частини 1141. У зв`язку з цим у травні 2019 року позивач подав до управління ПФУ заяву про проведення перерахунку розміру пенсії і, отримавши у травні 2019 року відмову у перерахунку, у червні 2019 року звернувся до суду з цим позовом, що свідчить про дотримання встановленого статтею 122 КАС шестимісячного строку.

Водночас Законом № 2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина третя статті 51 цього Закону).

Зважаючи на те, що ОСОБА_1 на час призначення йому пенсії за Законом № 262-ХІІ мав право на включення до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отримуваної ним щомісячної додаткової грошової винагороди, відмова Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області у перерахунку позивачу пенсії з 03 листопада 2017 року є протиправною та суд зобов`язує відповідача здійснити з 03 листопада 2017 року перерахунок та виплату (з врахуванням виплачених сум) призначеної пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди.

Керуючись статтями 243-246, 250, 263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області ( 43026, Волинська обл. місто Луцьк, вул. Кравчука, 22 В код ЄДРПОУ 13358826) про перерахунок ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсії з 03 листопада 2017 року , викладену у листі від 13.05.2019 №471/Б-01.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду у Волинській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 03 листопада 2017 року з урахуванням у складі грошового забезпечення,з якого обчислюється пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди із врахуванням виплачених сум.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя В.Д. Ковальчук