
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
11 липня 2019 р. справа № 120/1703/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дончика В.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Слободянюка В.О.,
представника позивача: ОСОБА_1 ,
представника відповідача: Присяжнюка В.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
в с т а н о в и в :
До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась ОСОБА_2 до Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначила, що 13 лютого 2019 року звернулася із клопотанням до чергової сесії Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області з проханням надати їй дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок, з кадастровим номером: НОМЕР_1 (земельний масив розміром 10,6263 га, землі запасу), комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області. До клопотання було надано всі передбачувані документи згідно ст.118 ЗК України та із урахуванням норми ст.79-1 ЗК України. 15 лютого 2019 року клопотання із додатками відповідачем отримано.
На думку позивачки, в даному випадку має місце бездіяльність відповідача з приводу розгляду її клопотання, оскільки у встановлений строк відповіді не отримала.
На адвокатський запит, відповідач листом від 10.05.2019 р. повідомив, що клопотання позивачки на розгляд сесії сільської ради не виносилось. Окремо було повідомлено, що згідно рішення від 22 грудня 1992 року №48 бажану земельну ділянку передано в постійне користування громадянам. Такі висновки, на думку позивачки, є помилковими, оскільки в документах від 22 грудня 1992 року 10 сесії 21 скликання Якушинецької сільської ради народних депутатів Вінницького району Вінницької області рішення №48 про землекористування громадян не виявлено. Окрім того, відповідач не наводить та не надає належних та допустимих доказів в своє обґрунтування, чим не спростовує свою бездіяльність в розгляді клопотання позивачки.
На підставі викладеного, позивачка звернулась до суду з даним позовом, у якому просила:
- визнати протиправною бездіяльністю Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області в не розгляді на сесії протягом одного місяця з часу отримання клопотання від 13 лютого 2019 року із відповідними додатками позивачки з приводу надання їй згоди на поділ земельної ділянки та надання їй дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність, яка знаходиться на території Якушинецької сільської ради (Якушинецька ОТГ) Вінницького району Вінницької області;
- зобов`язати Якушинецьку сільську раду Вінницького району Вінницької області розглянути клопотання ОСОБА_2 від 13 лютого 2019 року на позачерговій сесії Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області та прийняти мотивоване рішення, яким вирішити питання з приводу надання дозволу або мотивованої відмови позивачці на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок: для ведення особистого селянського господарства, комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність, яка знаходиться на території Якушинецької сільської ради (Якушинецька ОТГ) Вінницького району Вінницької області.
Ухвалою суду від 03.06.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 02.07.2019 року. Крім того, встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду із занесенням до протоколу судового засідання від 02.07.2019 року відкладено розгляд справи на 11.07.2019 року.
04.07.2019 року представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву (вх. № 34712), у якому заперечив щодо задоволення позовних вимог. Вказав, що 18.02.2019 року на адресу відповідача надійшло клопотання ОСОБА_2 щодо надання згоди на поділ земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,0 га з кадастровим номером: НОМЕР_1 з метою подальшої передачі безоплатно у власність, яка знаходиться на території Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області.
Відповідно до вимог ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та регламенту роботи Якушинецької сільської ради, з метою вивчення, попереднього розгляду та підготовки питань, клопотання позивачки було розглянуто на засіданні постійної комісії з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього середовища, яка являється органом ради.
Постійна комісія з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього середовища на засіданні 26.02.2019 року розглянула клопотання позивачки.
В зв`язку з невідповідністю поданого клопотання вимогам п. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, а саме відсутністю погодження з землекористувачами та невідповідністю бажаного місця розташування розміром 2,00 га на земельному масиві площею 10,6263 га кадастровий номер НОМЕР_1 , вирішено направити лист гр. ОСОБА_2 стосовно уточнення бажаного місця розташування на графічному матеріалі з зазначенням відповідної площі та надати погодження землекористувачів на відведення земельної ділянки.
Земельна ділянка, яку бажає отримати у власність позивачка, знаходиться в урочищі «Майдан» на території Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області. Рішенням №48 Якушинецької сільської ради народних депутатів Вінницького району Вінницької області від 22.12.1992 року «Про виділення земельних ділянок під городи» в урочищі «Майдан» було надано в постійне користування 65 громадянам.
Стаття 141 Земельного кодексу України передбачає підстави припинення права користування земельною ділянкою. Пункт 6 ст. 118 Земельного кодексу України зазначає, що в разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб, громадяни зацікавлені в одержані земельної ділянки безоплатно у власність до клопотання повинні додавати погодження землекористувачів. Позивачем такого погодження не було надано.
Враховуючи рекомендації постійної комісії, 01.03.2019 року позивачці було відправлено лист з пропозицією надання відповідних графічних матеріалів та погодження землекористувачів, з метою подальшого розгляду на сесії сільської ради. Позивачкою не було виконано пропозиції постійної комісії.
На підставі викладеного, просили відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги, з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача заперечував щодо задоволення позову, з мотивів наведених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що від 13.02.2019 року ОСОБА_2 звернулась до чергової сесії Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області з клопотанням надати їй дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок, з кадастровим номером: НОМЕР_1 (земельний масив розміром 10,6263 га, землі запасу), комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області. До клопотання надала копії паспорта та ідентифікаційного коду, графічний матеріал на бажану земельну ділянку із позначенням місця її розташування.
Листом Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області від 01.03.2019 року №10-02/185 повідомлено ОСОБА_2 , що постійна комісія Якушинецької сільської ради з питань містобудування, архітектури, земельних відносин та охорони навколишнього середовища на своєму засіданні 26.02.2019 року розглянула дане клопотання. Враховуючи невідповідність площі земельної ділянки зазначеної на викопіюванні з бажаним місцем розташування земельної ділянки, а також відсутність погодження землекористувачів, комісія вирішила не виносити дане питання на сесію сільської ради, та направити лист про уточнення бажаного місця розташування земельної ділянки та погодження відведення земельної ділянки з землекористувачами.
Враховуючи викладене, запропоновано позивачці у відповідності до п. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, подати графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки з зазначенням відповідної площі земельної ділянки, та надати погодження землекористувачів.
Листом Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області від 10.05.2019 року №10-02/398, на адвокатський запит, відповідач повідомив представнику позивачки обставини аналогічні наведеним у листі від 01.03.2019 року №10-02/185. Додаткового повідомив, що у відповідності до рішення Якушинецької сільської ради народних депутатів №48 від 22.12.1992 року, зазначений масив земель передано в постійне користування 65 громадянам згідно списку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно частини другої статті 14 Конституції України визначено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно ч. 1 ст. 78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Частиною ч. 1 ст. 90 ЗК України визначено, що власники земельних ділянок мають право самостійно господарювати на землі, споруджувати будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.
Пунктом "а" частини третьої статті 22 Земельного кодексу України встановлено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Земельного Кодексу України громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з частиною другою статті 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (частина третя статті 116 Земельного кодексу України).
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульований статтею 118 Кодексу.
Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частина 7 статті 116 Земельного кодексу України визначає, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Системний аналіз наведених правових норм свідчить, що Земельним кодексом України визначено виключно два варіанта можливих рішень, прийнятих в порядку розгляду заяв про набуття у власність земельних ділянок із земель комунальної власності - рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або відмови у наданні такого дозволу.
Компетенція на прийняття такого роду рішень рішення, відповідно до положень Земельного кодексу України, віднесена до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень.
Згідно статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до п. 34 ч. 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання у сфері регулювання земельних відносин.
Таким чином, слід дійти висновку, що порушене позивачем питання про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою, віднесене до виключної компетенції сесії Якушинецької сільської ради, за наслідком розгляду якого, відповідно до положень ч. 1 ст. 59 Земельного кодексу України, мало бути прийняте відповідне рішення.
В той же час, як вже було встановлено судом отримавши відповідне клопотання позивача, відповідач порушене в ньому питання на сесії сільської ради в місячний строк не розглянув, з огляду на що в таких діях відповідача очевидна протиправна бездіяльність.
Окремо слід наголосити на тому, що розгляд клопотання позивача Комісією з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього середовища Якушинецької сільської ради не свідчить про належний розгляд такого клопотання, оскільки рішення комісії можливо розцінювати лише як проект майбутнього рішення сільської ради, в той же час як прийняття остаточного рішення залишається у виключній компетенції сесії сільської ради.
А тому, надавши правову оцінку всім обставинам справи, з метою захисту прав та інтересів позивачки, з урахуванням висновків суду у даній справі щодо порушення процедури розгляду клопотання про надання дозволу, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в частині зобов`язання Якушинецьку сільську раду Вінницького району Вінницької області розглянути клопотання ОСОБА_2 від 13 лютого 2019 року на сесії Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області та прийняти мотивоване рішення, яким вирішити питання по суті заявленого клопотання щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність, яка знаходиться на території Якушинецької сільської ради (Якушинецька ОТГ) Вінницького району Вінницької області.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази надані позивачами, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Питання відшкодування судових витрат вирішено відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльністю Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області щодо належного розгляджу клопотання ОСОБА_2 від 13 лютого 2019 року про надання згоди на поділ земельної ділянки та дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність, що знаходиться на території Якушинецької сільської ради (Якушинецька ОТГ) Вінницького району Вінницької області.
Зобов`язати Якушинецьку сільську раду Вінницького району Вінницької області розглянути клопотання ОСОБА_2 від 13 лютого 2019 року на сесії Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області та прийняти мотивоване рішення, яким вирішити питання по суті заявленого клопотання щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність, яка знаходиться на території Якушинецької сільської ради (Якушинецька ОТГ) Вінницького району Вінницької області.
Стягнути на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) судові витрат зі сплати судового збору за рахунок місцевого бюджету Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області (вул. Новоселів, 1, с. Якушинці, Вінницький район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 04330021) в сумі 768,40 (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 );
Відповідач: Якушинецька сільська рада Вінницького району Вінницької області (вул. Новоселів, 1, с. Якушинці, Вінницький район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 04330021)
Рішення у повному обсязі виготовлене 16.07.2019 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович