
Справа № 1502/207/2012
Провадження № 4-с/492/1/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2019 року м. Арциз
Арцизький районний суд Одеської області в складі:
Головуючого судді – Череватої В.І.,
при секретарі судового засідання – Каширної О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Арцизі Одеської області цивільну справу за скаргою ОСОБА_1 на рішення приватного виконавця у виконавчому провадженні № 57581896, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі за текстом – заявник) звернувся до суду зі скаргою на рішення приватного виконавця у виконавчому провадженні № 57581896, посилаючись на те, що виконавче провадження № 57581896 відкрито 01.11.2018 року постановою приватного виконавця виконавчого округу Одеської області Щербаковим Ю.С. по виконанню виконавчого листа № 1502/207/2012, виданого 01.03.2012 року Арцизьким районним судом Одеської області за позовом ПАТ «Райффайзен Банк Аваль». Заявник вважає, що приватний виконавець виконавчого округу Одеської області Щербаков Ю.С. не мав законних підстав для відкриття виконавчого провадження, оскільки заявник - ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» пропустив строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання, чим порушив вимоги ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження», що зумовило звернення до суду.
У судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причину своєї неявки суду не повідомив, з заявою про розгляд справи за його відсутності до суду не звертався.
У судове засідання приватний виконавець виконавчого округу Одеської області Щербаков Ю.С. не з`явився, в матеріалах справи наявний відзив приватного виконавця на скаргу, згідно якого він скаргу не визнає, просить суд відмовити у задоволенні скарги ОСОБА_1 з підстав, зазначених у відзиві та розглянути справу за його відсутності.
У судове засідання приватний виконавець виконавчого округу Одеської області Щербаков Ю.С. не з`явився, звернувся до суду з заявою про розгляд справи за його відсутності.
Представник АТ «Райффайзен Банк Аваль» в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, звернувся до суду з заявою про розгляд справи за його відсутності.
Згідно ч. 2 ст. 450 ЦПК України, неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду.
Крім того, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, в силу ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши скаргу ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, приходить до наступних висновків.
Завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ст. 2 ЦПК України).
Згідно зі ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Так, відповідно до ст. ст. 2, 3 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» завданням суду є забезпечення кожному права на справедливий суд при здійсненні правосуддя на засадах верховенства права. Реалізація права на справедливий судовий розгляд передбачає, зокрема, забезпечення доступу до правосуддя. Судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією України та законами України. Європейський суд з прав людини трактує доступ до правосуддя як одне з фундаментальних прав людини і громадянина, яке випливає зі змісту права на справедливий, незалежний безсторонній суд, утворений на підставі закону.
Крім того, право кожного на звернення до суду за захистом своїх прав і свобод закріплено в статті 55 Конституції України. Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» кожному гарантується право на суд, захист його прав, свобод та законних інтересів незалежним і безстороннім судом. Ця норма закону є виконанням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, в пункті 1 статті 6 якої закріплено право кожного на справедливий, публічний судовий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безпосереднім судом.
Відповідно до ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Статтею 449 ЦПК України визначено, що скаргу може бути подано до суду, зокрема, у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод. Пропущений з поважних причин строк для подання скарги може бути поновлено судом.
Розглядаючи скаргу на рішення приватного виконавця у виконавчому провадженні № 57581896, суд приходить до висновку про відмову в її задоволенні з огляду на таке.
Відповідно до положень ст. 129-1 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Згідно з п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов`язковість рішень суду, тому виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено ст. 6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод».
Відповідно до ч. 1 ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчі листи та накази, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень є виконавчими листами, що підлягають примусовому виконанню.
Порядок оскарження рішень, дій або бездіяльності посадових осіб державної виконавчої служби визначений у ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження».
Положення ч. 1 ст. 74 цього Закону кореспондуються зі ст. 447 ЦПК України, відповідно до якої сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Так, в судовому засіданні встановлено, що на примусовому виконанні у приватного виконавця виконавчого округу Одеської області Щербакова Ю.С. перебуває виконавчий лист № 1502/207/2012, виданий Арцизьким районним судом Одеської області, про стягнення з ОСОБА_1 ( РНОКПП: НОМЕР_1 ) грошової суми у розмірі 1641594,01 гривень на користь ПАТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ» в особі Одеської обласної дирекції ПАТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ», (ВП №57581896).
01.11.2018 року до приватного виконавця виконавчого округу Одеської області Щербакова Ю.С. разом із виконавчим документом надійшла заява стягувача про відкриття виконавчого провадження по виконанню виконавчого листа № 1502/207/2012, виданого Арцизьким районним судом Одеської області, про стягнення з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) грошової суми у розмірі 1641594,01 грн. на користь AT «РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ» в особі Одеської обласної дирекції ПАТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ».
01.11.2018 року приватним виконавцем, керуючись ст. ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, копії якої надіслано сторонам.
Згідно п. п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 28 Закону «Про виконавче провадження», копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простою кореспонденцією або доставляються кур`єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, які надсилаються рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Боржник вважається повідомленим про початок примусового конання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження адресою, зазначеною у виконавчому документі. Документи виконавчого провадження надсилаються стягувачу та боржнику за їхніми адресами, зазначеними у виконавчому документі. У разі зміни стороною місця проживання чи перебування або місцезнаходження документи виконавчого провадження надсилаються за адресою, зазначеною у відповідній заяві сторони виконавчого провадження. Документи виконавчого провадження доводяться до ома або надсилаються адресатам не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.
Відповідно до ст. 12 вказаного Закону - виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть и пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню наступного дня після його прийняття.
Строки пред`явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі: пред`явлення виконавчого документа до виконання; надання судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, відстрочки або розстрочки виконання рішення.
У разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв`язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред`явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв`язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника - з дня закінчення строку дії відповідної заборони.
Згідно ухвали Арцизького районного суду Одеської області від 26 червня 2018 року, поновлено строк пред`явлення до виконання виконавчого листа по цивільній справі № 1502/207/2012 про стягнення з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) грошової суми у розмірі 1641594,01 гривень на користь ПАТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ» в особі Одеської обласної дирекції ПАТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ» на підставі п. 4 ч. 17 Перехідних положень ЦПК України відповідно до якого у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред`явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ухвала про видачу чи відмову у видачі дубліката виконавчого документа може бути оскаржена в апеляційному та касаційному порядку.
02.11.2018 року приватним виконавцем винесено постанову про арешт майна боржника на підставі заяви стягувана на підставі ч. 7 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої у разі якщо в заяві стягувача зазначено конкретне майно боржника, виконавець негайно після відкриття виконавчого провадження перевіряє в електронних державних базах даних та реєстрах наявність права власності або іншого майнового права боржника на таке майно та накладає на нього арешт.
Відповідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про виконавче провадження» постанова про арешт майна (коштів) боржника виноситься виконавцем під час відкриття виконавчого провадження та не пізніше наступного робочого дня після виявлення майна.
02.11.2018 року приватним виконавцем винесено постанову про стягнення основної винагороди приватного виконавця, копії якої надіслано сторонам. Відповідно до вимог ч. 7 ст. 31 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» приватний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення основної винагороди, в якій наводить розрахунок та зазначає порядок стягнення основної винагороди приватного виконавця (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що приватний виконавець діяв у відповідності до чинного законодавства, у зв`язку з чим у задоволенні скарги ОСОБА_1 на рішення приватного виконавця у виконавчому провадженні № 57581896, слід відмовити у повному обсязі, з підстав, зазначених в ухвалі.
Керуючись ст. ст. 19, 129 Конституції України, Законом України «Про виконавче провадження», ст. ст. 2, 4, 18, 447, 449, 451 ЦПК України, Законом України «Про виконавче провадження» , суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні скарги ОСОБА_1 на рішення приватного виконавця у виконавчому провадженні № 57581896 – відмовити повністю.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Арцизький районний суд Одеської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
СУДДЯ
Арцизького районного суду В.І. Черевата
Одеської області