Рішення № 83083683, 17.07.2019, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
17.07.2019
Номер справи
127/19648/19
Номер документу
83083683
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 127/19648/19

Провадження № 2-о/127/530/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2019 рокум. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Іщук Т.П.,

за участі секретаря судового засідання Коваленко Д.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Вінницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

17 липня 2019 року заявники - подружжя ОСОБА_3 звернулися до суду із заявою про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України їхнього сина, ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в м. Сімферополь, батьками якого є: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , вказуючи, що встановлення даного факту є необхідним для отримання свідоцтва про народження дитини.

Заявники в судове засідання не з`явилися, на адресу суду надали заяву про розгляд заяви про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України в їх відсутність, вимоги заяви просили задовольнити.

Представник заінтересованої особи - Вінницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся в порядку, визначеному чинним законодавством.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника; у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Згідно ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Судом установлено, що заявники по справі ОСОБА_4 та ОСОБА_2 29 березня 2013 року зареєстрували шлюб, що підтверджується копією Свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 20 березня 2013 року, виданого Відділом державної реєстрації актів про шлюб реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції в Автономній Республіці Крим.

Як слідує з обмінної карти №742, виданої на ім`я ОСОБА_1 , остання ІНФОРМАЦІЯ_4 о 3 год 55 хвилини в м.Сімферополь народила хлопчика.

Народження в подружжя ОСОБА_3 хлопчика ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується також копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 29 квітня 2014 року, виданого Відділом державної реєстрації актів про народження реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції в Автономній Республіці Крим, актовий запис №1652.

Вказане свідоцтво про народження видане на бланку, який містить напис «Україна» та зображення малого Державного герба України, написи для внесення відомостей виконанні українською мовою, документ засвідчений печаткою з відбитком малого Державного герба України та назвою органу реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції України, ідентифікаційний номер 25027674, однак заповнене російською мовою та видане 29 квітня 2014 року.

За повідомленням Вінницького міського ВДРАЦС від 16.07.2019 за №2183-16.3-127 за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян актового запису №1652 від 29 квітня 2014 року, складеного Відділом державної реєстрації актів про народження реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції в Автономній Республіці Крим на ОСОБА_5 , не виявлено.

Відповідно до положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року №1207-VII (з наступними змінами та доповненнями) будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/ або особами є недійсним і не створює правових наслідків.

Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.

Отже, свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 29 квітня 2014 року не створює правових наслідків.

Разом з тим, оцінюючи надані заявником докази, суд виходить з того, що народження особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.

Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Практикою Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці, зокрема в рішеннях ЄСПЛ «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). Зокрема ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).

Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документу про народження особи, виданих закладом, що знаходиться на окупованій території, як доказу, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів народження особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини.

На підставі вищевикладеного, враховуючи сукупність наданих доказів, суд вважає факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження - Україна, м. Сімферополь, Автономної Республіки Крим, матір`ю якого є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , встановленим.

Керуючись ст. ст. 81, 263-265, 315, 317, 319 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Вінницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт народження на тимчасово окупованій території України ІНФОРМАЦІЯ_4 дитини чоловічої статі ОСОБА_5 , місце народження - Україна, м. Сімферополь, Автономної Республіки Крим, матір`ю якого є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .,

Рішення підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Учасники справи:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , уродженка м. Вінниці, місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстрація місця проживання: АДРЕСА_2 ,

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , уродженець м.Ташкент, місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстрація місця проживання: АДРЕСА_2 ,

Вінницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, 21009, м. Вінниця, вул. Замостянська, 26, код ЄДРПОУ 25497415.

Суддя: