Рішення № 83082432, 15.02.2019, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.02.2019
Номер справи
758/12609/17
Номер документу
83082432
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 758/12609/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 лютого 2019 року місто Київ

Подільський районний суд м. Києвав складі:

головуючого - судді Ларіонової Н.М.,

при секретарі судового засідання Артюшенко К.С.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_4,

представника відповідача - Серебрякової Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (надалі ГУ ПФУ в Київській області) про зобов`язання вчинити дії щодо проведення індексації пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

В вересні 20017 р. позивач, інтереси якого представляє ОСОБА_3 , звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов`язати ГУПФУ в Київській області провести ОСОБА_2 індексацію пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року по квітень 2017 року включно 221,0 %.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач в особі представника за довіреністю ОСОБА_3, звернувся до відповідача стосовно здійснення індексації позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», починаючи з 01.01.2014 року по день звернення із запитом. 23.06.2017 листом № 516/м-01 ГУ ПФУ у Київській області повідомило представника позивача ОСОБА_3 , що згідно матеріалів його пенсійної справи індексація пенсії проводилася і за період з 01.04.2012 склала всього 223,21 грн. Позивач, вважає, що ГУ ПФУ у Київській області у період з 01.09.2010 року по 31.08.2013 року проводило індексацію його пенсії в порушення вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», що не відповідає за вказаний період реальному зростанню величини індексу споживчих цін. Вважає таку позицію відповідача протиправною, атому змушений звернутися до суду за захистом своїх прав.

В листопаді 2017 р. представником відповідача подані письмові заперечення, в яких сторона відповідача просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що індексація грошових доходів населення здійснюється на підставі Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 06 лютого 2003 року № 491-IV з урахуванням змін та доповнень, та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 зі змінами та доповненнями. Вказує, що індексація проводиться автоматично та визначається для кожного пенсіонера індивідуально, залежно від місяця підвищення пенсії внаслідок проведених перерахунків, розміру такого підвищення, а також ряду інших обставин. Пенсія позивачу обчислена та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства. Зазначає, що законодавчо закріплені підстави для перерахунку позивачу пенсії згідно позовних вимог відсутні, а тому в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити .

Відповідно п.10 розділу VII «Перехідні положення» КАС України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017 р.), дану справу, провадження в якій відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, суд розглядає за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, в порядку спрощеного позовного провадження .

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов в повному обсязі, просив задовольнити з підстав, наведених в ньому, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові обставинам.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на викладені в запереченнях підстави.

Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, яким надана оцінка в їх сукупності, дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що позивач у справі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 1 ст. 3 КАС України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Виходячи зі змісту ч.1ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

06 червня 2017 року ОСОБА_2 в особі представника за довіреністю ОСОБА_3 , звернувся до ГУ ПФУ у Київській області щодо здійснення індексації пенсії щомісячно відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», починаючи з 01 січня 2014 року.

Відповідно до листа ГУ ПФУ у Київській області № 516/м-01 від 23.06.2017 представнику позивача - ОСОБА_3 повідомлено, що індексація пенсії за період з 01.05.2014 по 01.05.2017, включно, була проведена згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». У вказаному листі зазначено, що позивачу здійснювалась індексація пенсії, фіксований розмір якої з 01.04.2012 року - 223,21 грн. Доплата індексації пенсії за період з 01.09.2010 року по 31.08.2013 року склала 7 255,70 грн. та була виплачена ОСОБА_2 в лютому поточного року. Станом на 01.06.2017 року пенсія ОСОБА_2 складається з : основного розміру пенсії - 2496,65 грн.; підвищення за постановою Кабінету Міністрів України № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23.04.2012 року -281,51 грн.; зафіксованої індексації - 409,21 грн. Загальний розмір пенсії до виплати становить - 3187,37 грн.

Так, позивач, звертаючись до суду із вказаним позовом, просить зобов`язати відповідача здійснити йому з січня 2014 року по квітень 2017 року провести індексацію пенсії, врахувавши індекс інфляції 211,0 %, на що суд зазначає наступне.

Згідно з ч.1 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

За змістом статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законом та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до частин першої, шостої статті 2 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: пенсії та оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно частини першої статті 4 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (101 відсоток - до 01.01.2016).

Відповідно до статті 6 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.

Пунктом 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення встановлено, що до об`єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема: соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).

Матеріалами справи підтверджується, та як встановлено вище, що починаючи з вересня 2010 року пенсійний орган здійснював позивачеві виплату індексації пенсії.

При цьому, варто звернути увагу на те, що пунктом 6-7 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» передбачено, що норми і положення, зокрема, Закону України "Про індексацію грошових доходів населення"застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів.

Наведений вище пункт 6-7 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» у редакції Закону України від 31.07.2014 № 1622-VII, набрав чинності 02.08.2014 і в установленому законом порядку таким, що не відповідає конституції (є неконституційним) не визнавався.

За такого нормативного регулювання та фактичних обставин, суд погоджується із позицією відповідача про відсутність правових підстав для задоволення вимог позивача у зобов`язання відповідача провести позивачу нарахування індексацію пенсії.

Посилання позивача на те, що згідно листа Державної служби статистики України від 26.05.2017 №15.2-20/956пі індекс інфляції за період з січня 2014 року по квітень 2017 року включно становив 211,0%, а тому з травня 2017 року індексація його пенсії має складати 2 934,1 грн. (1 373,0 грн. * 213,7) суд вважає необґрунтованими.

Так, згідно листа Державної служби статистики України від 26.05.2017 №15.2-20/956пі індекс інфляції за період з січня 2014 року по квітень 2017 року включно становив 211,0 %. В листі зазначено індекс інфляції щомісячно в кожному році. Вбачається, що з січня 2016 індексація не перевищувала 103%, а до 01.01.2016 індексація не в кожному місяці перевищувала 101%.

Вимоги позивача здійснити нарахування та виплату сум індексації пенсії, врахувавши за період з 01.01.2014 по 31.03.2017 індекс інфляції 209,1 % не відповідає нормам чинного законодавства, оскільки він розраховує індекс інфляції за весь період з 2014 року по 2017 рік.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин по справі та вимог законодавства, довів у повній мірі правомірність своїх дій.

З огляду на наведене, адміністративний позов задоволенню не підлягає .

Судових витрат по справі немає, оскільки при зверненні до суду з позовом позивач, як особа з інвалідністю 2 групи, був звільнений від сплати судового збору на підставі ст.5 Закону України «Про судовий збір».

На підставі викладеного, Закону України статті «Про індексацію грошових доходів населення», Закону України про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 7, 9, 77, 139, 241-246, 255, 293, 295, 371, 382 КАС України, п.10., 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, -

в и р і ш и в:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (місцезнаходження за адресою: 04071, м.Київ, вул.Ярославська, 40; код ЄДРПОУ 22933548) про зобов`язання вчинити дії щодо проведення індексації пенсії - відмовити в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 30 днів з дня отримання копії судового рішення в повному тексті.

Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н. М. Ларіонова