
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відкриття провадження в адміністративній справі
Справа № 500/1340/19
16 липня 2019 рокум. Тернопіль Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Хрущ В.Л., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 ), в особі представника - адвоката Мельника Юрія Олександровича (адреса: АДРЕСА_2 ), до Тернопільського районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (адреса: вул. Київська, 3 А, м.Тернопіль, 46016, ЄДРПОУ: 34905338) про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження №58065335 від 04.01.2019 року,-
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року позовну заву було залишено без руху, з наданням позивачу строку до 10 (десяти) днів з моменту вручення даної ухвали для усунення недоліків.
На виконання вказаної ухвали представником позивача 01.07.2019 року подано відповідну заяву, до якої долучено (у відповідній кількості примірників):
- позовну заяву в новій редакції із зазначенням відповідача та третьої особи, змісту заявлених позовних вимог, викладенням обґрунтувань порушення оскаржуваним рішенням прав, свобод, інтересів позивача;
- заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду.
У зв`язку з перебуванням судді Хрущ В.Л. у відпустці та на лікарняному до 12.07.2019 року, розгляд та оцінка поданих на виконання вимог ухвали від 18.06.2019 року документів стали можливими після 15.07.2019 року.
Оцінивши подані представником позивача матеріали, суд прийшов до висновку про доцільність відкриття провадження у даній адміністративній справі, з огляду на наступне.
Позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та відповідає вимогам статей 160, 161, 171 КАС України.
Позовну заяву належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, позовну заяву подано з дотриманням правил підсудності.
Щодо подання позову у строк, установлений законом, суд зазначає, що на виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху від 18.06.2019 року, представником позивача було подано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, в якій він посилається, зокрема на те, що вчасно оскаржити постанову державного виконавця Тернопільського районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про відкриття виконавчого провадження №58065335 від 04.01.2019 року - позивач, ОСОБА_1 , не мав змоги оскільки про порушення своїх прав він зміг дізнатись лише 10.06.2019 року - після ознайомлення його представника, адвоката Мельника Ю. О. із матеріалами вказаного виконавчого провадження у повному обсязі, і саме з цього моменту йому стало відомо про допущення при винесенні оскаржуваної постанови відповідачем порушень норм чинного законодавства, а саме: відкриття виконавчого провадження за документом (постановою Управління Держпраці в Тернопільській області №ТР1208/413/АВ/ТД-ФС від 10.10.2018 року), який, за на думку позивача, був пред`явлений до виконання поза межами визначених законом строків.
Даний позов, після ознайомлення представника позивача 10.06.2019 року зі всіма матеріалами виконавчого провадження, - був поданий 13.06.2019 року.
Відповідно до частини першої статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Розглянувши питання щодо визнання причин пропуску звернення до суду поважними, суд зазначає, що поважними причинами для поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду вважаються такі обставини, за яких своєчасне пред`явлення позову стає неможливим або ускладненим.
Виходячи із норм процесуального закону, розпочинати рахувати строк звернення до суду можна лише з того моменту, коли особа дізналась або могла дізнатись про порушення свого права. При цьому необхідно встановити чи дійсно особа знала або могла дізнатись про порушення свого права та підтвердити факт цієї можливості відповідними доказами або обставинами.
В контексті вказаного слід зазначити, що поважними причинами пропуску строків звернення до суду необхідно розуміти обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтвердженні належними доказами. Разом з тим, на законодавчому рівні не регламентується, які причини є поважними, а які ні. Питання щодо визначення поважності підстав пропуску строку звернення до суду залишається на розсуд суду.
Дотримання строку звернення з позовом є однією з умов для реалізації права на подання позову у публічно-правових відносинах.
У справі Bellet v. France Європейський суд з прав людини зазначив, що "стаття 6 параграфу 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду.
У рішенні по справі "Мірагаль Есколано та інші проти Іспанії" від 13 січня 2000 року та у рішенні по справі "Перес де Рада Каваніллес проти Іспанії" від 28 жовтня 1998 року Європейський Суд з прав людини вказав, що надто суворе тлумачення внутрішніми судами процесуальної норми позбавило заявників права доступу до суду і завадило розгляду їхніх позовних вимог. Це визнане порушенням пункту 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Іліан проти Туреччини" правило встановлення обмежень доступу до суду в зв`язку з пропуском строку звернення до суду повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.
Станом на час вирішення питання про відкриття провадження у справі, наведені представником позивача обставини дають можливість зробити висновок про наявність обставин та створення умов, які унеможливлювали/ускладнювали звернення позивача до суду з даним позовом в межах встановлених законом строків.
Враховуючи наведене, - суд приходить до висновку, що зазначені у заяві причини пропуску позивачем строку звернення до суду можна визнати поважними, а тому з метою забезпечення права позивача на доступ до правосуддя та гарантування йому права на судовий захист, - заява про поновлення пропущеного строку звернення до суду позивача підлягає задоволенню, а строк на оскарження вищезазначеної постанови при вирішенні питання про відкриття провадження у справі - підлягає поновленню.
Окрім того, при вирішенні питання про відкриття провадження у справі, суд звертає увагу і на наступні положення чинного процесуального законодавства.
Відповідно до частини 2 статті 49 КАС України якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху від 18.06.2019 року суд звернув увагу позивача на те, що оскільки позивачем заявлено вимогу про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження №5865335 від 04.01.2019 року, - яка, безпосередньо, прийнята за постановою Управління Держпраці у Тернопільській області №ТР1208/413/АВ/ТД-ФС від 10.10.2018 року - то відповідно, що рішення у справі може вплинути на права, інтереси та обов`язки Управління Держпраці у Тернопільській області як учасника виконавчого провадження, у якому прийнято оскаржувану позивачем постанову.
У позовній заяві, викладеній в новій редакції, з урахуванням висновків суду, наведених в ухвалі про залишення позовної заяви без руху від 18.06.2019 року, представником позивача визначено Управління Держпраці у Тернопільській області - третьою особою
Водночас, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, поза увагою суду не може залишитись та обставина, що на даний час згідно постанови головного державного виконавця Тернопільського районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області від 18.01.2019 року - виконавче провадження №58065335 передане за територіальною підвідомчістю та згідно постанови від 12.02.2019 року прийняте Тернопільським міським відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області.
У зв`язку з наведеним, визначаючись із суб`єктним складом учасників справи, яка у відповідності до положень частини 4 статті 287 КАС України підлягає розгляду судом у скорочені терміни - протягом десяти днів після відкриття провадження у справі, враховуючи положення статей 49-51 КАС України, - суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача - і Тернопільський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області.
Також, зважаючи на положення частини 4 статті 9 та частини 3 статті 80 КАС України, суд вважає за належне вжити визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи, - та витребувати у залученої третьої особи всі матеріали виконавчого провадження №58065335 (яке, як вже було зазначено вище, на даний час знаходиться у Тернопільському міському відділі державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області): оригінал - для огляду судом у судовому засіданні та в належним чином завірені копії всіх матеріалів - для долучення їх до матеріалів справи.
У відповідності до частини 11 статті 171 КАС України, якщо при відкритті провадження у справі було вирішено питання про залучення третіх осіб, позивач не пізніше двох днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі повинен направити таким третім особам копії позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання або до початку розгляду справи по суті, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
З огляду на наведену норму, суд вважає за необхідне також зобов`язати позивача (його представника) не пізніше двох днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі направити Тернопільському міському відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області копії позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду до початку судового розгляду.
Відповідно до частини 4 статті 287 КАС України - адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
У зв`язку з наведеним - необхідним є також встановлення скорочених строків для відповідача для подання відзиву на даний адміністративний позов.
Керуючись статтями 121, 171, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
УХВАЛИВ:
1. Заяву представника позивача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, адвоката Мельника Юрія Олександровича, про поновлення строку звернення до суду - задовольнити.
Поновити Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 строк звернення до суду на оскарження постанови про відкриття виконавчого провадження №58065335 від 04.01.2019 року, визнавши наведені в заяві причини пропуску такого строку поважними.
2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі. Розгляд справи проводити суддею одноособово у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін, за правилами спрощеного позовного провадження, із врахуванням особливостей провадження в окремій категорії термінових адміністративних справ з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, встановлених статтею 287 КАС України.
3. Залучити до участі у справі в якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
- Управління Держпраці у Тернопільській області (46006, вул. Шпитальна, 7, м.Тернопіль, 46006);
- Тернопільський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (вул. Острозького, 14, м.Тернопіль, 46001).
4. Призначити розгляд справи у судовому засіданні на 24 липня 2019 року на 11:00 год. в залі судових засідань Тернопільського окружного адміністративного суду за адресою: м.Тернопіль, вул.Князя Острозького, 20.
5. З урахуванням особливостей провадження у справах, визначених статтею 287 КАС України, - встановити відповідачу, Тернопільському районному відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, 5-денний строк з моменту отримання даної ухвали, але не пізніше, ніж до 22.07.2019 року для подання безпосередньо до суду відзиву на позовну заяву та доказів (якщо такі є та не були надані позивачем), які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
У зазначений строк відповідач має право подати до суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України.
Відповідно до вимог частини 3 статті 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Відповідно до частини 4 статті 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову, а справу - вирішено за наявними матеріалами.
6. Третім особі, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - надати строк до вищезазначеного судового засідання - для подання пояснень щодо позову (на їх розсуд, у разі необхідності).
7. Витребувати у третьої особи Тернопільського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області всі матеріали виконавчого провадження №58065335:
- оригінал - для огляду судом у судовому засіданні
- належним чином завірені копії всіх матеріалів - для долучення до матеріалів справи.
Згідно з частинами 6, 8 статті 80 КАС України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
8. Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: https://adm.te.court.gov.ua/sud1970/gromadyanam/spravy/.
9. Копію ухвали направити учасникам справи на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - електронною поштою, якщо така повідомлена та відома суду. У разі неможливості направлення копії ухвали - повідомити учасників справи про дату, час і місце розгляду справи, а також необхідність виконання відповідних вимог ухвали - іншим технічним засобом зв`язку за відомими суду номером телефону, факсу.
10. Звернути увагу учасників справи на скорочений строк розгляду зазначеної категорії справ, встановлений ч.4 ст. 287 КАС України, та особливий порядок повідомлення учасників справи про дату, час та місце розгляду справи відповідно до ст. 268 КАС України, особливості подання заяв по суті справи в окремих категоріях адміністративних справ відповідно до ст.269 КАС України та особливий порядок обчислення процесуальних строків, встановлений ст. 270 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути частково оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду лише з підстави порушення правил підсудності шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суд через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Заперечення на дану ухвалу в частині, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Хрущ В.Л.
Копія вірна:
Суддя Хрущ В.Л.