Рішення № 83068118, 10.07.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2019
Номер справи
500/681/19
Номер документу
83068118
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/681/19

10 липня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

за участю:

секретаря судового засідання Павловського Ю.Б.

представника відповідачів Чорнописька В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного агропромислового підприємства "Поділля - Агро" до Державної фіскальної служби України Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне агропромислове підприємство "Поділля - Агро" звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України (надалі, відповідач-1), Головного управління ДФС у Тернопільській області (надалі, відповідач-2, ГУ ДФС у Тернопільській області), в якому просило визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо зміни плану - графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік та визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Тернопільській області від 13.03.2019 року №500 про проведення документальної планової перевірки ПАП "Поділля - Агро".

Позов обґрунтований тим, що 19.03.2019 року на адресу позивача надійшло повідомлення Головного управління ДФС У Тернопільській області від 13.03.2019 року №78 про проведення документальної планової виїзної перевірки ПАП "Поділля - Агро" з 25.03.2019 року згідно з затвердженим планом-графіком проведення документальних перевірок платників податків на 2019 рік. До даного повідомлення долучено копію наказу №500 від 13.03.2019 року про проведення документальної планової перевірки ПАП "Поділля - Агро". Позивач зазначив, що станом на 22.12.2018 року згідно плану - графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, який був розміщений на сайті ДФС первинно, містив іншу інформацію стосовно місяця початку запланованої документальної перевірки стосовно ПАП "Поділля - Агро", а саме, було зазначено "11". Позивач зазначає, що відповідачі своїми діями та рішеннями фактично змінили план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік щодо ПАП "Поділля - Агро", при цьому перенісши перевірку підприємства із листопада на березень 2019 року. Таким чином, позивач вважає, що дії відповідача - 1 щодо зміни з листопада на березень 2019 року плану - графіку проведення документальних планових перевірок на 2019 рік стосовно ПАП "Поділля - Агро" є протиправними, а наказ відповідача - 2 №500 від 13.03.2019 року про проведення документальної планової перевірки ПАП "Поділля - Агро" є протиправним та підлягає до скасування.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.03.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 08.04.2019 року о 11:30 год.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 року розгляд справи відкладено до 17.04.2019 року о 12:00 год.

Ухвалою суду від 17.04.2019 року розгляд справи знову відкладено до 03.05.2019 року о 10:30 год., у зв`язку із неявкою сторін в судове засідання.

Представник відповідачів скористався правом на подання спільного відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 03.05.2019. У відзиві відповідачі не погоджуються з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові.

Ухвалою суду від 03.05.2019, постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) оголошено перерву до 10.06.2019 о 10:00 год. для ознайомлення з відзивом на позов та підготовки до надання нових пояснень по справі.

04.06.2019 через канцелярію Тернопільського окружного адміністративного суду надійшли пояснення представника позивача стосовно суті позову та клопотання.

10 червня 2019 року ухвалою суду відкладено розгляд справи на 10.07.2019 о 10:15 год., у зв`язку із неявкою представника позивача.

03 липня 2019 року від представника позивача на адресу суду поступило додаткові пояснення по справі.

Представник відповідачів в судовому засіданні заперечила проти задоволення позову, просила відмовити в його задоволенні повністю, з мотивів викладених у відзиві на адміністративний позов від 03.05.2019.

Представник відповідачів у відзиві на адміністративний позов (спільна позиція ГУ ДФС у Тернопільській області та ДФС України) зазначила, що Головним управлінням ДФС у Тернопільській області складено Акт №336/19-00-14-01/30749378 "Про неможливість подальшого проведення документальної планової виїзної перевірки ПАП "Поділля - Агро" з підстав втрати підприємством первинних документів. Представник відповідачів вказала, що з урахуванням зазначеного, наказом від 26.03.2019 року №636, Головним управлінням ДФС у Тернопільській області прийнято рішення про перенесення термінів проведення документальної планової перевірки ПАП "Поділля - Агро" з 26.03.2019 року до дати відновлення документів, але не пізніше терміну, визначеного п.44.5 статті 44 Податкового кодексу України. Представник відповідачів зазначила, що посадовими особами ПАП "Поділля - Агро" було допущено працівників податкового органу до проведення перевірки. Таким чином, в задоволенні позовних вимог просив відмовити в повному обсязі.

Представник позивача подав до суду письмові пояснення стосовно позову, в яких зазначив у спірному випадку відсутні будь-які результати перевірки, перевірка не є проведеною чи реалізованою у будь-який спосіб. Представник відповідачів зазначила, що до моменту початку проведення такої перевірки, 25.03.2019 року, дії та наказ про її призначення були оскаржені позивачем в судовому порядку. Зазначив, що дії позивача є послідовними та спрямованими на захист своїх прав від неправомірних дій та рішень відповідачів. Представник позивача вважає, що відповідачами не спростовано обставин стосовно перенесення планової перевірки позивача у 2019 році із листопада на березень 2019 року, не наведено жодних підстав для такого перенесення. За таких обставин, представник позивача вважає, що відповідачами не доведено правомірності своїх дій та рішень.

Представник позивача в судове засідання не прибув, в письмових поясненнях просив справу розглядати у відсутності представника позивача.

Судом встановлено, що 22.12.2018 року на офіційному веб-сайті ДФС оприлюднено інформацію про платника згідно плану - графіка проведення документальних планових перевірок, у відповідності до якого запланована документальна планова перевірка платника податків - ПАП "Поділля - Агро" на 2019 рік було зазначено "11" .

07.03.2019 року на офіційному веб-сайті ДФС оприллюднено інформацію про платника згідно Плану-графіка проведення документальних планових перевірок, у відповідності до якого запланована документальна планова перевірка платника податків - ПАП "Поділля - Агро" на 2019 рік на 03 місяць 2019 року.

В подальшому, повідомленням Головного управління ДФС у Тернопільській області від 13.03.2019 року позивача повідомлено про те, що згідно із затвердженим Державною фіскальною службою України "Планом-графіком проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік та на підставі статті 77 Податкового кодексу України з 25.03.2019 року буде проводитись документальна планова виїзна перевірка ПАП "Поділля - Агро" з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДФС .

У відповідності до Наказу Головного управління ДФС у Тернопільській області №500 від 13.03.2019 року "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПАП "Поділля - Агро", провести документальну планову виїзну перевірку ПАП "Поділля - Агро" з 25.03.2019 року тривалістю 10 робочих днів, перевірку провести за період діяльності з 01.01.2017 року по 28.02.2019 року з метою здійснення контролю за дотриманням податкового, валютного та іншого законодавства.

На виконання вказаного Наказу, посадовим особам податкового органу видано направлення на перевірки від 22.03.2019 року №995, 996, 997,998.

Позивач звернувся до Головного управління ДФС у Тернопільській області із листом щодо відтермінування проведення документальної планової виїзної перевірки і зв`язку із необхідністю відновлення документів за період проведення перевірки.

Посадовими особами Головного управління ДФС у Тернопільській області складено Акт від 25.03.2019 року №336/19-00-14-01/30749378 "Про неможливість подальшого проведення документальної планової виїзної перевірки ПАП "Поділля - Агро" у зв`язку із втратою ПАП "Поділля - Агро" первинних документів, що унеможливлює проведення документальної планової виїзної перевірки.

Після цього, Головним управлінням ДФС у Тернопільській області винесено Наказ №636 від 26.03.2019 року "Про перенесення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ПАП "Поділля - Агро".

Не погоджуючись з діями відповідача та винесеним наказом, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що у відповідності до статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до підпункту 20.1.4. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 (надалі, ПК України), контролюючі орган мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

За правилами пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України встановлено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки (пункт 77.1. статті 77 ПК України).

Відповідно до пункту 77.2. статті 77 ПК України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 77.4. статті 77 ПК України, про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524 затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 червня 2015 р. за №751/27196) (далі іменується - Порядок №524).

Пунктом 1 Розділу I «Загальні положення» Порядку №524 встановлено, що цей Порядок розроблений з метою забезпечення єдиного підходу до формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - план-графік).

Річний план-графік для документальних планових перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, складається відповідно до вимог статті 77 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.

Таким чином, до 25.12.2018 року ДФС України була зобов`язана оприлюднити сформований та затверджений план-графік проведення планових документальних перевірок на поточний 2019 рік, до якого включаються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів.

За правилами абзацу 4 пункту 3 Розділу I «Загальні положення» Порядку №524, після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

Отже, територіальні органи фіскальної служби формують «проекти» коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року; засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України територіальні органи подають такі «проекти» на узгодження; після остаточного узгодження «проектів» планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

Разом з тим, суд вважає, що розділами ІІІ-У Порядку №524 не передбачено можливість коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників податків.

З вказаним твердженням, на думку суду, також кореспондуються положення Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", у відповідності до якого внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

При цьому, суб`єктом владних повноважень у судовому засіданні не доведено необхідності коригування плану-графіку з відповідним обґрунтуванням підстав включення платника податків до такого плану-графіка.

Пунктом 4 розділу III Порядку №524 передбачено, що структурні підрозділи ДФС надають Департаменту аудиту ДФС до 10 листопада року, що передує року, в якому будуть проводитися документальні планові перевірки, аргументовані пропозиції для врахування при формуванні плану-графіка перевірок ризикових платників податків, які належать до кластерних об`єднань платників податків, та їх контрагентів з обґрунтуванням необхідності включення. Пропозиції структурних підрозділів ДФС направляються Департаментом аудиту ДФС до територіальних органів ДФС для використання при формуванні плану-графіка. На рівні територіальних органів ДФС за даними інформаційних ресурсів ДФС та з інших джерел з урахуванням вимог пункту 2 цього розділу проводиться додатковий аналіз платників податків, які відібрані за даними інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС та за пропозиціями структурних підрозділів ДФС, щодо їх належності до реального сектору економіки, а також визначаються ризикові контрагенти, у тому числі ті, які знаходяться на обліку в інших територіальних органах ДФС.

Системний аналіз Порядку №524 також дає підстави вважати, що План-графік проведення перевірок на відповідний квартал має формується у визначені терміни та включати платників податків, які мають найбільші критерії ризику визначені у відповідності до вищевказаного Порядку, у тому числі за даними інформаційних систем ДФС.

Виходячи із правової позиції, що міститься у постанові Верховного суду від 23.01.2018 року по справі №813/1946/17 (провадження №К/9901/1709/17), ненадання вказаної інформації та документів свідчить про недотримання умов та порядку прийняття контролюючим органом рішення про проведення перевірки, що в свою чергу не може бути належною підставою для прийняття оскаржуваного наказу.

Суд вважає, що планування перевірок платників податків здійснюється з урахуванням особливостей критеріїв суб`єктів господарювання за ступенями ризику їх господарської діяльності, періодичності проведення планових заходів та переліку питань для їх здійснення. Тобто, платник податків включається до Плану-графіку проведення перевірок залежно від ступеня ризику в діяльності такого платника податків, про також до суду не подано відповідних доказів.

При цьому, суд не приймає до уваги твердження сторони відповідачів щодо допущення працівників податкового органу до перевірки, оскільки така перевірка не відбулась, та складено відповідний Акт від 25.03.2019 року №336/19-00-14-01/30749378 "Про неможливість подальшого проведення документальної планової виїзної перевірки ПАП "Поділля - Агро" у зв`язку із втратою ПАП "Поділля - Агро" первинних документів, що унеможливлює проведення документальної планової виїзної перевірки.

Згідно частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу. Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, оскільки контролюючий орган не надав суду інформації з приводу дотримання контролюючим органом процедури та підстав включення позивача до скоригованого Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік , що стало підставою для винесення оскаржуваного наказу, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі, так як наказ про проведення перевірки є похідним від дати включення до Графіку перевірок.

За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо зміни плану - графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік в частині зміни інформації стосовно місяця початку запланованої документальної перевірки стосовно Приватного агропромислового підприємства "Поділля - Агро" з листопада 2019 року на березень 2019 року.

Визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління ДФС у Тернопільській області від 13.03.2019 року №500 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Приватного агропромислового підприємства "Поділля - Агро".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Тернопільській області (м.Тернопіль, вул.Білецька,1, код ЄДРПОУ 39403535) на користь Приватного агропромислового підприємства "Поділля - Агро" (48130, Тернопільська область, Теребовлянський район, смт. Дружба, вул. Л. Українки, 13/1, код ЄДРПОУ 30749378) cплачений судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн.00 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (м.Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) на користь Приватного підприємства "Агропромислове підприємство" Агро - Дружба" (48130, Тернопільська область, Теребовлянський район, смт. Дружба, вул. Л. Українки, 13/1, код ЄДРПОУ 30749378) cплачений судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн.00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 15 липня 2019 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.