
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
17 липня 2019 року справа № 580/2039/19
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Бабич А.М., перевіривши матеріали позову Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу “Козацький” про застосування заходів реагування,
УСТАНОВИЛА:
26.06.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (18029, м.Черкаси, вул. Прикордонника Лазаренка, буд.1; код ЄДРПОУ 38646021) (далі – позивач) про застосування до Сільськогосподарського виробничого кооперативу “Козацький” (20240, Черкаська область, Звенигородський р-н, с.Козацьке; код ЄДРПОУ 03792740) (далі – відповідач) заходів реагування у вигляді заборони експлуатації території та будівлі ВРХ №4 (на 200 голів), шляхом знеструмлення електроживлення та закриття всіх входів до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Ухвалою від 01.07.2018 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк 10 днів з моменту отримання ухвали для усунення її недоліків. Вказаною ухвалою наголошено обов`язок позивача надати доказ сплати судового збору та зазначити норму саме закону, яка наділяє конкретного суб`єкта владних повноважень правом на звернення до суду з вищевказаним предметом позову.
На виконання вказаної ухвали 15.07.2019 позивач надав суду доказ сплати судового збору та уточнений позов з аналогічними позовними вимогами, в якому обґрунтував право на звернення в суд з цим позовом нормами ст.ст.67-68 Кодексу цивільного захисту України.
Розглянувши зазначений уточнений позов та оцінивши можливість відкриття провадження у справі з дотримання вимог Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суд врахував таке.
Всупереч вимогам ухвали суду від 01.07.2018 позивач не зазначив норму закону, яка наділяє його, як територіального органу ДСНС України, правом на звернення до суду з цим позовом.
Відповідно до ч.4 ст.5 КАС України суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
З урахуванням специфіки адміністративного судочинства законодавець жорстко обмежив право суб`єктів владних повноважень звертатися до суду з адміністративним позовом, перерахувавши такі випадки, та зробив винятки про можливість звернення саме з адміністративним позовом у разі прямої вказівки на це у спеціальному законі. Отже, внутрішні установчі документи державного органу, затверджені іншими, ніж закон, нормативно-правовими актами не дають правових підстав для звернення до суду.
На підставі п.12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, належить до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Відповідно до ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Отже, що правом на звернення до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи наділений виключно центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, яким відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 16.12.2015 №1052 є Державна служба України з надзвичайних ситуацій, а не її територіальні органи, одним з яких є позивач.
Позивач не наділений законом повною адміністративною правоздатністю для звернення з вищевказаними предметом позову.
Тому посилання позивача на п.12 ч.1 ст.67 та ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України, як на підставу звернення в суд з цим позовом, є необґрунтованим, ухвала про залишення позову без руху ним виконана не повністю, а не усунені недоліки перешкоджають відкриттю провадження у справі.
Пунктом 1 ч.4 ст.169 КАС України встановлено обов`язок суду повернути позовну заяву позивачу, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Оскільки у встановлений судом строк заявник не виконав вимоги ухвали від 01.07.2019, на підставі п.1 ч.4 ст.169 КАС України вона підлягає поверненню з доданими до неї документами.
Враховуючи, що сплата позивачем судового збору в сумі 1921,00 грн. підтверджена платіжним дорученням від 02.07.2019 №250, відповідно до ч.1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» він підлягає поверненню позивачу з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 122, 160, 237, 241-246, 256, 295 КАС України, суддя
УХВАЛИЛА:
1. Позовну заяву Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу “Козацький” про застосування заходів реагування – повернути позивачу з усіма доданими до неї документами.
2. Повернути Управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (18029, м.Черкаси, вул. Прикордонника Лазаренка, буд.1; код ЄДРПОУ 38646021) з Державного бюджету України сплачений згідно з платіжним дорученням від 02.07.2019 №250 на суму 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня нуль копійок) судовий збір.
3. Роз`яснити позивачу, що повернення позовної заяви не є перешкодою для повторного звернення з нею до суду після усунення недоліків.
4. Копію ухвали направити позивачу.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя А.М. Бабич