Рішення № 83067975, 11.07.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2019
Номер справи
440/2077/19
Номер документу
83067975
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/2077/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Крутько О.В.,

представника позивача - Кулявіної К.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій.

В С Т А Н О В И В:

11 червня 2019 року позивач Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій в сумі 3740 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на несплату відповідачем штрафу, застосованого за порушення законодавства про рекламу.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Згідно п.1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 р № 667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів є центральним органом виконавчої влади, який в тому ш реалізує державну політику у галузі державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.

Абзацом 1, абз.2 п.1 Постанови Кабінету Міністрів У країни «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 10 вересня 2014 р. № 442 Кабінет Міністрів України постановив утворити Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, реорганізувавши шляхом перетворення Державної ветеринарної та фітосанітарної служби і приєднавши до Служби, що утворюється, Державну інспекцію з питань захисту прав споживачів і Державну санітарно епідеміологічну службу та поклавши на Службу, що утворюється, функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються.

Пунктом 5 Постанови встановлено, що центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються.

Права та обов`язки центральних органів виконавчої влади, що ліквідуються, передаються відповідним центральним органам виконавчої влади, на які цією постановою покладено функції з реалізації державної політики у відповідній сфері.

За абз.1, абз.3 п.п.7 п.4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 04 серпня 2017 р. №647 Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за дотриманням вимог Закону України «Про рекламу».

Згідно абз.8 ч.2 ст.22 Закону України «Про рекламу» реклама алкогольних напоїв, реклама знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється засобами зовнішньої реклами.

За п.9 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 693, підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Держспоживінспекції або її територіальних органів.

Позивачем 01 березня 2019 р. складений протокол про порушення законодавства про рекламу № 8 з додатком - фотографією рекламного засобу з відносно реклами пива «Чернігівське», що розміщена на боковій частині будівлі за адресою: м.Полтава, вул. Небесної Сотні, 114. Протокол складений за розповсюдження реклами, забороненої законом, а саме розповсюдження реклами алкогольних напоїв, реклами знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої засобами зовнішньої реклами, чим порушено абз.8 ч.2 ст.22 Закону України «Про рекламу».

Господарську діяльність в даному закладі здійснює Фізична особа - підприємець ОСОБА_1

Відповідно до п.11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. №693, за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.

Позивачем 01 березня 2019 р. прийнято рішення № 8 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.

За абз.1 ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу» на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Листом від 01 березня 2019 р. №01-27/1242 відповідачу була надіслана вимога надати позивачу наступні документи: оригінали (для огляду) та належним чином засвідчені копії свідоцтва про державну реєстрацію або витягу з ЄДРПОУ, макет замовлення та документальне підтвердження вартості виготовлення та розповсюдження реклами (договори, акти виконаних робіт, рахунки, платіжні документи), а також надати письмові пояснення з приводу виявленого порушення, що підтверджується чеком пошти за № 3600806989949 та чеком пошти за №3600806990599. Відповідач отримав вимогу 16 березня 2019 р., що підтверджується чеком пошти за № 3600806989949 та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення .

Відповідача також було повідомлено, що розгляд справи про порушення відповідачем вимог законодавства про рекламу відбудеться 14 березня 2019 р. о 10 год. 00 хв. в приміщенні Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області за адресою: 36020, м.Полтава, вул. Воскресенський узвіз, 7.

Проте, відповідач оригіналів, належно засвідчених копій документів та пояснень не надав. Про причини ненадання документів і пояснень, неявки відповідач не повідомив.

Відповідно до протоколу засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу від 14 березня 2019 р. № 22 вирішено перенести розгляд справи про порушення законодавства про рекламу на 26.03.2019 року на 10 год. 20 хв.

Листом від 14 березня 2019 р. №01-27/1518 відповідачу була надіслана повторна вимога надати позивачу наступні документи: оригінали (для огляду) та належним чином засвідчені копії свідоцтва про державну реєстрацію або витягу з ЄДРПОУ, макет замовлення та документальне підтвердження вартості виготовлення та розповсюдження реклами (договори, акти виконаних робіт, рахунки, платіжні документи), а також надати письмові пояснення з приводу виявленого порушення, що підтверджується чеком пошти за № 3600807001513 та чеком пошти за №3600807001521.

Проте, відповідач з власної бездіяльності оригіналів, належно засвідчених копій документів та пояснень не надав. Про причини ненадання документів і пояснень, неявки відповідач не повідомив.

Згідно абз.1 ч.1 ст.27 Закону України «Про рекламу» особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно - правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

За ч.6 ст. 27 Закону України «Про рекламу», а саме за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 1 00 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Абз.1 п.8 Порядку передбачено, що накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники.

Відповідно до протоколу засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу від 26 березня 2019 р. № 27 прийнято рішення про накладення на відповідача штрафу, відповідача запросити на розгляд справи, яку призначити на 11.04.2019 року о 10 год. 20 хв.

В п.5 підрозділу 1 «Особливості справляння податку на доходи фізичних осіб» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу У країни передбачено - якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу для відповідно року.

Позивачем прийнято рішення № 16 від 26 березня 2019 року про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу оскільки відповідач порушив ч.6 ст. 27 Закону України "Про рекламу", а саме неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 1 00 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі: 17 грн. х 100 = 1700 ( одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок. Відповідача зобов`язано сплатити штраф у зазначеному розмірі до Державного бюджету У країни та у триденний строк після сплати штрафу письмово повідомити позивача, зазначивши номери та дати платіжних доручень, за якими сплачено штраф, із наданням їх належним чином завірених копій.

Листом від 28.03.2019 року № 01-27/1892 позивач направив відповідачу рішення № 16 від 26.03.2019 року про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу. Відповідача повідомлено, що накладення штрафу не позбавляє відповідача від зобов`язання надати документи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення повноважень по контролю за дотриманням законодавства про рекламу та про те, що розгляд справи про порушення законодавства про рекламу відбудеться 11.04.2019 року на 10 год. 20 хв в приміщенні Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, що підтверджується чеком поштового відправлення № З6008070З9405 та №З6008070З9З91.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.27 Закону України «Про рекламу» відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть розповсюджувачі реклами, виню в порушення встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.

Згідно з абз.4 ч.4 ст.27 Закону України «Про рекламу» Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів накладає штрафи на розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених п.3 ч.2 ст.27 у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдження реклами.

Відповідно до ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу» у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У абз.12 п.2 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів У країни від 26 травня 2004 р. № 693, також зазначено, що у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог законодавства про рекламу, на рекламодавців і розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи те, що позивач неодноразово був повідомлений про необхідність подання інформації про вартість виготовлення реклами, натомість жодних документів щодо вартості реклами не надано, вартість реклами встановити неможливо.

Відповідно до протоколу засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу від 11 квітня 2019 року № 35 прийнято рішення про накладення на позивача штрафу та направлення відповідачу припису № 1 від 11.04.2019 про усунення порушень законодавства про рекламу.

Законом України «Про рекламу» не визначено мінімального розміру санкцій, проте враховуючи вимоги ч. 2 ст. 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» є підстави застосовувати штраф не в максимальному розмірі, а у розмірі 120 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішенням № 21 від 11 квітня 2019 року про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, встановлено порушення абз.8 ч.2 ст.22 власності, під якими випускаються алкогольні напої засобами зовнішньої реклами. За недотримання встановлених законодавством вимог щодо розповсюдження та розміщення реклами на відповідача накладено штраф у розмірі 120 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі: 17 грн. х 120 = 2040 (дві тисячі сорок) гривень 00 копійок.

Приписом про усунення порушень законодавства про рекламу № 1 від 11 квітня 2019 року керуючись ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу», відповідача зобов`язано усунути встановлені порушення, шляхом припинення розповсюдження реклами алкогольних напоїв, реклами знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, яка розміщена засобами зовнішньої реклами. Про виконання припису зобов`язано письмово ( з відповідним документальним підтвердженням) повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області в триденний термін з дня його одержання за адресою: 36020, м. Полтава, вул. Воскресенський узвіз,7.

Листом від 12.04.2019 № 01-27/2315 позивач направив відповідачу рішення № 21 від 11 квітня 2019 року та припис про усунення порушень законодавства про рекламу № 1 від 11 квітня 2019 року, що підтверджується чеком №3601500009670 №3601500009572.

Однак, відповідач вказаної інформації не надав, штрафи не сплатив.

Частиною 9 ст. 27 Закону України «Про рекламу» передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, може звертатися з позовом до суду щодо протиправних дій рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами.

Доказів оскарження відповідачем вказаних вище рішень та/або добровільної сплати відповідачем сум штрафів, накладених на нього вказаними вище рішенням до суду не надано.

Пунктом 20 Порядку № 693 встановлено, що сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.

З огляду на вищевикладене, зважаючи на те, що штраф у загальній сумі 3740,00 грн, накладний на відповідача не сплачено, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивачем не понесено витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 6-10, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020, ідентифікаційний код 40358617) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) про стягнення штрафних санкцій задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Державного бюджету України (ЄДРПОУ: 38019510, УК у м. Полтаві, р/р 31110106016002, МФО 899998, Код 21081100, одержувач платежу УК у м. Полтаві, призначення платежу - оплата штрафу) штраф у розмірі 1700,00 грн (одна тисяча сімсот гривень).

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Державного бюджету України (ЄДРПОУ: 38019510, УК у м. Полтаві, р/р 31110106016002, МФО 899998, Код 21081100, одержувач платежу УК у м. Полтаві, призначення платежу - оплата штрафу) штраф у розмірі у розмірі 2040,00 грн (дві тисячі сорок гривень).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 16 липня 2019 року.

Суддя А.Б. Головко