
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1.380.2019.002909
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Карпи А.В.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Динько С.С.,
розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
На розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; паспорт серія НОМЕР_1 від 11.05.1999 року) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814883; 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10) з вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині відмови ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у призначені пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції згідно ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській призначити та виплатити з 03.05.2019 року ОСОБА_2 пенсію зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції згідно ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач будучи учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції та маючи відповідне посвідчення учасника ліквідації, 03.05.2019 р. звернувся до відділу з питань призначення та перерахунку пенсій № 5 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою, щодо призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській атомній електростанції. Рішенням від 13.05.2019 року позивачу було відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку. В обґрунтування своєї відмови Відповідач зіслався на те, що Позивачем не було надано довідки форми № 122 затвердженої постановою Комітету СРСР 09.03.1988 р., яка підтверджує час виконання робіт по ліквідації наслідків на ЧАЕС.
Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, оскільки він приймав участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській атомній електростанції, в подальшому отримав відповідне посвідчення учасника ліквідації Серії НОМЕР_2 і відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. № 796-XII має право на пенсію із зниженням пенсійного віку. Факт його участі у ліквідації наслідків на Чорнобильській атомній електростанції підтверджується довідками виданими роботодавцем, щодо відрядження його для ліквідації наслідків на Чорнобильській атомній електростанції. В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві.
Представником відповідача подано відзив на позов від 10.07.2019 року за вх. № 24152. В останньому відповідач зсилається на те, що при зверненні із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ позивачем не було надано довідки установленої форми, затвердженої постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 р. Окрім цього, зазначає, що позивачем не було надано інших первинних документів, які б підтверджували факт його безпосередньої участі у ліквідації наслідків на ЧАЕС. Останніми також була здійснена зустрічна перевірка, за результатами якої не вбачається підстав для призначення позивачу пенсії із зниженням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ.
Представник відповідача у судовому засіданні позов заперечила. Вказала, що позивачем не були надані первинні документи, які підтверджують факт його участі у ліквідації наслідків на Чорнобильській атомній електростанції, а що більше останнім не надано довідки за формою №122, затвердженої постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 р. Окрім цього, вказала, що у позивача відсутні інші первинні документи, які підтверджують факт його участі у ліквідації наслідків на ЧАЕС. Просила відмовити у задоволені позову.
Дослідивши доводи позову, зібрані у справі докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Червоноградської міської ради, як учасник ліквідації наслідків на Чорнобильській атомній електростанції та на його ім`я видане відповідне посвідчення категорії №2 серії НОМЕР_2 . Дане посвідчення є зареєстрованим, про що свідчить відповідний штамп. Вищевказані обставини не заперечуються відповідачем.
03.05.2019 р. позивач звернувся до Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №5 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою, щодо призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській атомній електростанції. При поданні даної заяви позивачем, окрім інших документів, було подано (пред`явлено) посвідчення учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській атомній електростанції.
Рішенням від 13.05.2019 року № 2479/03.06-36/4 відділом з питань призначення та перерахунків пенсій №5 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ у Львівській області відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону № 796-ХІІ у зв`язку із відсутністю документів, які б підтверджували факт безпосередньої участі у ліквідації наслідків на ЧАЕС, зокрема відсутністю довідки за формою 122.
Даючи правову оцінку даним правовідносинам суд виходить із наступного.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Право призначення пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулюється Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ.
Згідно зі ст. 10 цього Закону учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.97 № 51 (далі - Порядок), ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А . При цьому, у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано". Починаючи з 1 жовтня 1998 року зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення (ч. 4 ст. 65 Закону № 796-ХІІ, п. 10 Порядку).
Як передбачено ч. 3 ст. 65 Закону та п. 2 Порядку, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом, іншими актами законодавства.
Отже документом, який надає право на користування пільгами, передбаченими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі і щодо призначення пенсії за ст. 55 цього Закону, згідно з вищезазначеними правовими нормами, є посвідчення учасника ЛНА на ЧАЕС.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено зниження пенсійного віку на 10 років учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів.
Так, згідно листа заступника головного інженера Львівського обласного виробничо - технічного управління зв`язку, скерований начальнику Сокальського районного управління зв`язку (вих. від 07.07Л986 року №7/25) про надання допомоги, позивача було командировано в Київський ОПТУЄ електромеханіка по обслуговуванню АТСК 100/2000 строком з 14 липня по 29 липня 1986 року.
На підставі вищевказаного листа, був виданий наказ №31 від 09.07.1986 р. по Сокальському районному вузлі зв`язку згідно якого ОСОБА_2 , електромеханіка командировано в Київський ОПТУЄ електромеханіка по обслуговуванню АТСК 100/2000 строком з 14 липня по 29 липня 1986 року.
Факт безпосередньої участі позивача у ліквідації наслідків на Чорнобильській атомній електростанції, також підтверджується довідкою від 19.06.1996 року №260, виданою адміністрацією Сокальського районного вузла електрозв`язку Львівського обласного підприємства електрозв`язку про те, що ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції з 14.07.1986 року по 29.07.1986 року і виконував роботи: обслуговування, монтаж, демонтаж АТСК-50/200 в населених пунктах: Луб`янки, Боровице, Варозичі, Бобер та інших. За вказаний період йому була виплачена заробітна плата в сумі 220 крб. при середньомісячному окладі ПО, тобто з коефіцієнтом 2.
Окрім цього, факт участі в ліквідації наслідків на Чорнобильській атомній електростанції також підтверджується випискою по особовому рахунку ОСОБА_2 №162 від 09.07.1996 р., з якої вбачається що з 1.07.1986 по 14.07.1986 Позивач одержав 110 крб. за роботу в Чорнобильській зоні та посадовий оклад 110 крб.
Довідки про період проживання, роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
Позивачу, 13.11.1996 р. видане посвідчення категорії 2, серії НОМЕР_2 , учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1986 р., яке в подальшому було перереєстроване у встановленому законом порядку. Дане посвідчення станом на цей час є дійсне та не скасоване.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 2.1 цього Порядку визначений перелік документів, які долучаються до заяви про призначення пенсії, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-ХІІ.
Відтак особа, яка звертається за призначенням пенсії за віком згідно зі ст. 55 Закону № 796-ХІІ, має надати, крім посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідної категорії, ще один з документів, який зазначено в п. 2.1 Порядку.
Верховний Суд України в постанові від 21 листопада 2006 року в аналогічній справі зазначає, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХП, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи або проживання на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Така позиція викладена й в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 21.10.2010 в справі № К-42596/09.
Такої ж позиції притримується і Верховний Суд, при розгляді справ за аналогічних правовідносин у постановах від 19.09.2018 р. у справі №308/13277/16-а; від 06.02.2019 р. № 731/120/17; від 13.02.2019 р. №530/491/17; від 10.06.2019 р. № 132/271/17.
Відповідно до п.п. 1 п. 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленим статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю, так як вбачається доведеним, що відповідач, порушив право позивача на призначення пенсії. Відмова відповідача у призначенні пенсії не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є протиправною.
Позивач має право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Таким чином, порушені права позивача необхідно поновити шляхом зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на підставі ч. ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , з 03.05.2019 року, тобто із часу звернення із відповідною заявою до відповідача.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити дії задоволити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України (79000, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10; код ЄДРПОУ 13814885) у Львівській області в частині відмови ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ; паспорт серія НОМЕР_1 від 11.05.1999 року) у призначені пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській призначити та виплатити (79000, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10; код ЄДРПОУ 13814885) з 03.05.2019 року ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; паспорт серія НОМЕР_1 від 11.05.1999 року) пенсію зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Судові витрати стягненю не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Сподарик Н.І.
Повний текст рішення складено та підписано 16 липня 2019 року.