Рішення № 83067575, 11.07.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2019
Номер справи
440/1538/19
Номер документу
83067575
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1538/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Крутько О.В.,

представника позивача - Корнаєвої А.Ю .,

представників відповідача - Осауленко В.М., Христич О.С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції Центрального округу до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче об`єднання "Біополімер" про тимчасову заборону (зупинення) діяльності.

В С Т А Н О В И В:

26 квітня 2019 року Державна екологічна інспекція Центрального округу звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробничого об`єднання "Біополімер" про зобов`язання тимчасово зупинити виробництво (виготовлення) або реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється відведення стічних вод підприємства з порушенням вимог законодавства, до встановлення локальних очисних споруд для очистки стічних вод перед їх скиданням до каналізаційної мережі м. Полтава.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач проводить діяльність з порушенням вимог природоохоронного законодавства, а саме: скид зворотних стічних вод здійснюється з перевищенням ГДС, що є порушенням ст.ст. 44, 48, 70 Водного кодексу України, в зв`язку із чим його діяльність забороняється законом і повинна бути зупинена.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 440/1538/19. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження.

27.06.2019 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому просив суд в задоволенні позову Державної екологічної інспекції Центрального округу до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробничого об`єднання "Біополімер" про застосування заходів реагування - відмовити в повному обсязі /а.с. 41-43/. В обґрунтування відзиву зазначав, що позивачем не доведені порушення з боку відповідача, наявність яких є підставою для заборони (зупинення) діяльності підприємства.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимог підтримав, просив суд задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти позову, просили відмовити у його задоволенні.

Заслухавши вступне слово представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю Науково-виробничого об`єднання "Біополімер" зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 24559278, основним видом діяльності є виробництво фармацевтичних препаратів і матеріалів.

Відповідно до наказу Державної екологічної інспекції Центрального округу від 11.01.2019 №07-01-03/26, направлення від 11.01.2019 № 07-01-04/25 /а.с. 8, 10/, інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу Хмарою К.О. та Монастирською В.О. у період з 15.01.2019 по 21.01.2019 проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробничого об`єднання "Біополімер" з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Результати перевірки оформлені актом № 07-01-04/25, у якому вказано на порушенням відповідачем положень пункту 1 частини 1 статті 98 Водного кодексу України, п. 3, 4 розділу ІІІ Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормові скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, а саме: локальні очисні споруди для очистки стічних вод перед їх скиданням до каналізаційної мережі м. Полтави відсутні /а.с. 45-47/.

Посилаючись на встановлені у ході проведення планової перевірки обставини, позивач звернувся до суду з позовом про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зобов`язання зупинити виробництво (виготовлення) або реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється відведення стічних вод підприємства з порушенням вимог законодавства, до встановлення локальних очисних споруд для очистки стічних вод перед їх скиданням до каналізаційної мережі м. Полтава.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог, підстав подання позову та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Згідно статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11 серпня 2017 року № 312 затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, пунктом 5 розділу ІІ якого визначено, що Держекоінспекція звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Згідно із частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Суд вказує на те, що зазначеними нормами передбачений вичерпний перелік заходів реагування, які застосовуються за рішенням суду, ухваленого за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю), а саме: повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) продукції, повне або часткове зупинення реалізації продукції, повне або часткове зупинення виконання робіт, повне або часткове зупинення надання послуг.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на порушення відповідачем вимог ст.ст. 44, 48, 70 Водного кодексу України, а саме: скид зворотних стічних вод з перевищенням ГДС.

Згідно із пунктом 3 частини 1 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов`язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Відповідно до статті 48 кодексу спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Пунктом 6 частини 1 статті 70 Водного кодексу України водокористувачі зобов`язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи.

Дослідивши зміст акту перевірки № 07-01-04/25 судом встановлено, що в ньому не зазначено про порушення відповідачем вимог ст.ст. 44, 48, 70 Водного кодексу України.

Натомість згідно з пунктом 8 розділу VI "Опис виявлених порушень" акту № 07-01-04/25 під час перевірки встановлено, що ТОВ НВП "Біополімер" представлено договір з КП Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" від 07.02.2017 № 1004-7 на надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, відповідно до умов якого ТОВ НВП "Біополімер" зобов`язане не перевищувати рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах та нести відповідальність за якісний склад стічних вод; здійснювати очищення стічних вод на власних локальних очисних спорудах до рівня, при якому дозволяється скид в каналізацію КП Полтавської обласної ради "Полтававодоканал". 04.04.2017 представниками КП Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" здійснено відбір проб стічних вод з каналізаційного колодязя по вул. Автобазівська, 3, де знаходиться будівля ТОВ НВП "Біополімер", та встановлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у скиді стічних вод по хлоридам та сульфатам. 21.06.2018 представниками КП Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" здійснено відбір проб стічних вод та встановлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у скиді стічних вод по фосфатам та азоту амонійному. Локальні очисні споруди ТОВ НВП "Біополімер" для очистки стічних вод перед їх скиданням до каналізаційної мережі м. Полтава відсутні.

Як вбачається із матеріалів справи, 04.04.2017 та 21.06.2018 КП Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" зроблено контрольні відбори проб з каналізаційного колодязя по вул. Автобазівська, 3, де знаходиться будівля ТОВ НВП "Біополімер", з метою визначення складу стічних вод, та встановлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у скиді стічних вод по хлоридам та сульфатам, по фосфатам та азоту амонійному.

Матеріалами справи підтверджується, що проби стічних вод були відібрані з контрольного колодязя, у який здійснюється скид стічних вод, крім позивача, і іншими підприємствами.

Отже, інспекторами не доведено, що перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у скиді стічних вод здійснено саме ТОВ НВП "Біополімер".

Крім цього, в основу акту покладено результат відбору проб, здійснений представниками КП Полтавської обласної ради "Полтававодоканал", оскільки під час перевірки інспектори не здійснювали будь-яких замірів та не відбирали зразки проб, не встановлювали які підприємства здійснюють скид стічних вод до каналізаційного колодязя по вул. Автобазівська, 3, не перевіряли використання вищевказаних речовин у господарській діяльності ТОВ НВП "Біополімер".

Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов`язані: повно, об`єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом; дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах із суб`єктами господарювання, утримуватися від необґрунтованих висновків щодо відповідності поведінки суб`єктів господарювання вимогам законодавства, неправомірного та необґрунтованого застосування санкцій до суб`єктів господарювання.

Проте з урахуванням наявних доказів висновок позивача щодо скидання відповідачем стічних вод із вмістом забруднюючих речовин з перевищенням гранично допустимих нормативів не підтверджено документально, відповідно не доведено правомірність застосування тимчасового зупинення господарської діяльності відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами наявність підстав для зупинення діяльності ТОВ НВП "Біополімер".

Таким чином, позовні вимоги необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції Центрального округу до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче об`єднання "Біополімер" про тимчасову заборону (зупинення) діяльності відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 16 липня 2019 року.

Суддя А.Б. Головко