
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
11 липня 2019 р. № 400/1133/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомУправління Держпраці у Миколаївській області, вул. Маршала Василевського, 40/1,Миколаїв,54003 до Товариства з обмеженою відповідальністю " ЛИГ ", вул. Адміральська, 19,Миколаїв,54001 прозастосування заходів реагування у сфері держаного нагляду,
ВСТАНОВИВ:
Управління Держпраці у Миколаївській області звернулось до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю "ЛИГ" за адресою: вул. Адміральська, 19, Миколаїв, шляхом повної заборони устаткування підвищеної небезпеки та робіт підвищеної небезпеки, а саме:
- роботи з ремонту, технічного обслуговування електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В;
- газонебезпечні роботи;
- роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В(ТП №58, 735, 777);
- експлуатація посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що під час перевірки виробничих об`єктів виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, що унеможливлює експлуатацію обладнання та виконання робіт, оскільки створює загрозу життю та здоров`ю людей.
В судовому засіданні 24.06.2019 представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач, повідомлений належним чином про розгляд справи, своїм правом не скористався, в судове засідання 24.06.2019 не прибув.
Відповідач позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні. В письмовому відзиві вказав, що після виявлених недоліків підприємством було запропоновано власників АЗС надати документи для виготовлення дозвільних документів та усунення порушень, виявлених під час перевірки. Частина орендодавців відмовились надавати документи для виготовлення дозволів та розірвали договори оренди на АЗС №5, АЗС №4, АЗС №6. 21.06.2019 укладено договір "0035Е-021/2019 ТОВ "Миколаїв Техексперт" та ТОВ "Карпаттехноальянс", за яким співвиконавці зобов`язуються надати послуги та видати експертний висновок щодо експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання за наявними матеріалами, які надійшли до суду на час розгляду.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
У період з 11.02.2019 року по 22.02.2019 року на підставі наказу №126 від 29.11.2018, направлення №75 від 30.03.19 та повідомлення про проведення планової перевірки №75 від 30.01.19, посадовими особами позивача здійснено планову перевірку відповідача з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки від 20.02.2019 року № 215 (далі - Акт), у якому зафіксовано факт виявлених порушень вимог законодавства у сфері охорони праці, їх детальний опис з посиланням на відповіді вимоги законодавства (а.с. 11-20).
Позивачем зазначено, що серед виявлених порушень вимог законодавства у сфері охорони праці, зазначених в Акті, є особливо небезпечні, оскільки створюють загрозу життю та здоров`ю людей, зокрема:
- не складено повідомлення про результати ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки за формою ОПН -1 і не надіслано його у двотижневий термін до Управління Держпраці, що є порушенням вимог п. 18 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ №956 від 11.07.2002;
- відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме гозонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах, чим порушено п. 6 дод. 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ №1107 від 26.10.11 ( далі- Порядок №1107);
- відсутній дозвіл на експлуатацію посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа та розташовані на АГЗП, чим порушено п. 10 дод. 3 Порядку №1107;
- відсутній дозвіл на ремонт, технічне обслуговування електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В, чим порушено п. 2 дод. 2 Порядку №1107;
- не пред`явлено декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці, а саме роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В (ТП№58, 735, 777), чим порушено п. 16 дод. 6 Порядку №1107.
Відповідно до ч. 1 ст. 13, ч. 3 ст. 21 Закону України "Про охорону праці" роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці; забезпечити належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов`язаний видати суб`єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб`єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
За змістом пункту 7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. за N 1107, дозвіл видається Держпраці - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пунктах 1, 3-5 додатка 2; територіальним органом Держпраці - на виконання робіт підвищеної небезпеки, крім тих, що зазначені в абзаці другому цього пункту, та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.
Згідно ст. 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право: забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Доказів усунення порушень, встановлених в акті перевірки, відповідач суду не надав, а відтак подальша експлуатація вказаного обладнання створює загрозу життю та здоров`ю працівників відповідача.
Наведені відповідачем у відзиві факти щодо замовлення експертного висновку не є фактом усунення порушень, виявлених Управлінням Держпраці під час перевірки.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Пунктом 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Таким чином, беручи до уваги, що відповідачем не надано доказів усунення порушень, виявлених під час перевірки та зафіксованих у Акті №215 від 20.02.19, що не усунуті порушення є такими, що створюють реальну загрозу життю та здоров`ю людей, суд приходить до висновку щодо обґрунтованості заявленого позову та наявності підстав для застосування до ТОВ "ЛИГА" заходу реагування.
Позов задовольнити.
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Управління Держпраці у Миколаївській області (вул. Маршала Василевського, 40/1,Миколаїв,54003 39787411) до Товариства з обмеженою відповідальністю " ЛИГ " (вул. Адміральська, 19,Миколаїв,54001 40913556) задовольнити.
2. Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "ЛИГ" (код ЄДРПОУ 40913556, вул. Адміральська, 16, Миколаїв) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повної заборони устаткування підвищеної небезпеки та робіт підвищеної небезпеки, а саме:
- роботи з ремонту, технічного обслуговування електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В;
- газонебезпечні роботи;
- роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В(ТП №58, 735, 777);
- експлуатація посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа.
3. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 16.07.19