Рішення № 83067289, 08.07.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2019
Номер справи
280/2787/19
Номер документу
83067289
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

08 липня 2019 року о/об 09 год. 05 хв.Справа № 280/2787/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЖСТРОЙ» (69059, м.Запоріжжя, вул.Північнокільцева, буд.7, кв.23; код ЄДРПОУ 32195713)

до 1.Державної фіскальної служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197); 2.Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЖСТРОЙ» (надалі - позивач, ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ») звернулося до суду з адміністративним позовом до Держаної фіскальної служби України (надалі - відповідач-1, ДФС України), Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі - відповідач-2, ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати Рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1110300/32195713 від 18.03.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 03.01.2019; 2) зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 03.01.2019.

У позові зазначено, що відповідачем-2 було зупинено реєстрацію податкової накладної №1 від 03.01.2019 виписаної на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма Торговий дім «Перспектива» (код ЄДРПОУ 24445053). ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ» на виконання вимог пп.201.16.2 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України здійснено заходи щодо реєстрації податкової накладної №1 від 03.01.2019 на суму 100000,00 грн., в т.ч. ПДВ - 83333,33 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних. Податкова накладна прийнята, але її реєстрацію зупинено, про що на адресу позивача надійшла електронна квитанція №1, реєстраційний номер 9008642007 від 30.01.2019. В квитанції №1 зазначено формулювання: «Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». На виконання зазначених в квитанції №1 вимог, позивач в електронному вигляді подав Повідомлення №1 від 13.03.2019 щодо надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено з поясненнями та копіями документів, а саме: Договір купівлі-продажу №18-19 від 30.11.2018, укладений між ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ» та ТОВ ВКФ «Перспектива», який укладено на умовах повної передплати та відповідно до якого, постачання здійснюється лише після здійснення попередньої оплати згідно рахунку; рахунок-фактура №СФ-100 від 06.12.2018; платіжне доручення №1720 від 03.01.2019 про перерахування на банківський рахунок ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ» коштів в сумі 100000,00 грн.; Договір поставки №10 від 22.01.2018, укладений між ТОВ «ДАК-3» та ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ», яким підтверджується придбання ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ» зазначеного товару; виписку з банківського рахунку за 03.01.2019, відповідно до якої підтверджується факт перерахування TOB «ВКФ «Перспектива» на рахунок ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ» коштів на загальну суму 100000,00 грн. з призначенням платежу: попередня оплата за труби поліетиленові згідно рахунку-фактури №100 від 06.12.2018; журнал-ордер по рахунку 361 (Контрагенти: Перспектива ВКФ ТОВ) за січень 2019 року, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по відмовлених податкових накладних. Однак, незважаючи на це, відповідач-2 прийняв рішення про відмову в реєстрації зазначеної податкової накладної, а саме: Рішенням про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1110300/32195713 від 18.03.2019 відповідач-2 повідомив позивача про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 03.01.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних. 18.03.2019 позивач подав Скаргу на рішення №1110300/32195713 від 18.03.2019 комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в електронному вигляді з поясненнями та додатками у вигляді копій документів на підтвердження господарської операції. 09.04.2019 позивач в електронному вигляді отримав інформацію, яка міститься у вікні «Реєстр податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, відповідно до якої йому стало відомо про Рішення комісії з питань розгляду скарг за №19916/32195713/2 від 08.04.2019 про залишення скарги на зупинення реєстрації ПН №1 від 03.01.2019 без задоволення та рішення комісії ДФС без змін відповідно до п.56.23 ст.56 Податкового кодексу України. Зазначене рішення прийнято з підстав: «відсутні копії документів, що підтверджують факт придбання, виготовлення, вирощування або переробки ТМЦ/чи можливість надання послуг, виконання робіт». При цьому, фіскальним органом вищої податкової інстанції лише процитовано норму законодавства без будь-якої конкретизації обставин справи. Позивач вважає Рішення №1110300/32195713 від 18.03.2019 відповідача-2 щодо відмови реєстрації податкової накладної №1 від 03.01.2019 та рішення відповідача-1 щодо відмови в задоволенні скарги на зазначене рішення, а також бездіяльність контролюючих органів щодо відмови в реєстрації податкової накладної №1 від 03.01.2019 протиправними. При прийнятті рішення про зупинення реєстрації податкової накладної відповідачем-2 не взято до уваги специфіку діяльності позивача, а також вимоги чинного законодавства. Як передбачено пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, для «розблокування» реєстрації ПН платник податків може подати письмові пояснення та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої ПН/РК в ЄРПН. В тексті зазначеної законодавчої норми вжито сполучники «та/або», що однозначно вказує на існування альтернативи для платника податків: він може на власний розсуд подати чи то письмові пояснення, чи то копії документів за вичерпним переліком, або вчинити обидві дії одночасно. Керуючись зазначеним приписом, ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ» по податковій накладній №1 від 03.01.2019 вирішило надати до відповідача-2 обидві складові «виправдовувального» пакету документів (письмову інформацію і копії документів, якими підтверджується реальність здійснення операцій по відмовленій ПН). При цьому, у письмовій інформації було детально розписано специфіку діяльності ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ» та наявність можливостей, включаючи трудові ресурси, для здійснення підприємством даного виду послуг, а також надані копії документів на підтвердженні фактів, викладених в інформації та реальності здійснення ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ» господарських операцій. В той же час у Рішенні №1110300/32195713 від 18.03.2019 відповідача-2 щодо відмови в реєстрації податкової накладної №1 від 03.01.2019 зазначено, що в реєстрації зазначеної податкової накладної було відмовлено саме з підстав «ненадання платником податку копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи) у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні». При цьому, відповідач-2 не звернув увагу, що податкова накладна №1 від 03.01.2019 була складена за фактом передплати, на підставі рахунку-фактури та умов договору, а саме як зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Представником відповідачів-1,2 подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що реєстрація податкової накладної №1 від 03.01.2019, виписаної ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ», була зупинені відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, яким встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. Згідно з п.16 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №117, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Комісією ГУ ДФС в Запорізькій області прийнято наступне рішення: Рішення №1110300/32195713 від 18.03.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 03.01.2019 на загальну суму 100000,00 грн., в т.ч. ПДВ 16666,67 грн. щодо надання послуг труби поліетиленові для подачі холодної води РЕ 100 SDR-17 (1.0МПа) зов.Д 160 x 9,5 мм на адресу ТОВ Виробничо-Комерційна фірма «Перспектива», яка була зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Позивач скористався своїм правом та надав на розгляд Комісії Повідомлення №3 від 03.05.2019 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, у кількості 11 додатків, а саме: Статут ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ» (3 ел. файли); Платіжне доручення №1720 від 03.01.2019; Наказ №1-К від 25.10.2002; Договір №18-19 від 30.11.2018 (2 ел. файли); Рахунок фактуру №СФ-100. Відповідно до п.21 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації» комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні). За висновком комісії підставами відмови у реєстрації податкової накладної №1 від 03.01.2019 при опрацюванні пакетів документів було наступне. Відсутні: Договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції. Представник відповідача-1,2, вважаємо, що рішення Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області було прийняте виключно в межах діючого законодавства, а тому є правомірним.

Представник відповідачів-1,2 проти позову заперечував.

Ухвалою судді від 10.06.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 08.07.2019.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

В абз.1 п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб`єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Згідно з абз.1-2 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Як зазначено у п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

У Листі Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 «Критерії ризиковості платника податку», зокрема, зазначено: «1.Платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: … 1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. Головні управління ДФС в областях, м.Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення. …».

Належної мотивації підстав та причин віднесення ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ» до ризикових платників податків відповідно до пп.1.6 п.1 Листа Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 Рішення ГУ ДФС у Запорізькій області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1110300/32195713 від 18.03.2019 - не містить.

У наданому до суду Витязі з Протоколу ГУ ДФС у Запорізькій області №159 від 09.11.2018 зазначено: «… СЛУХАЛИ: голову Комісії, членів Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області. Від управління аудиту отримано податкову інформацію відповідно до якої можливе включення до категорії ризикових за критерієм «наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником» у зв`язку з відсутністю СГ за податковою адресою: - ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ» (код за ЄДРПОУ 32195713). УХВАЛИЛИ: 1.Визначити наступні суб`єкти господарювання такими, що відповідають критеріям ризиковості (відповідно до пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку): - ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ» (код за ЄДРПОУ 32195713). НАДАНО ДОРУЧЕННЯ: 8.Секретарю Комісії забезпечити внесення до бази ризикових платників підприємства, що відповідають критеріям ризиковості: - ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ» (код за ЄДРПОУ 32195713). …».

Однак, відповідачем не надано переконливих доказів відсутності ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ» за податковою адресою.

При цьому, ухвалу судді про відкриття провадження в адміністративній справі від 10.06.2019 по даній справі позивач отримав за своїм офіційним місцезнаходженням: 69059 , Запорізька область , м.Запоріжжя, вул.Північнокільцева, буд.7, кв.23 .

У п.18-п.21 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженому 21.02.2018 постановою Кабінету Міністрів України №117, передбачено: «18. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. 19. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). 20. Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. 21. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства».

Відповідно до п.21 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», затвердженому 21.02.2018 постановою Кабінету Міністрів України №117 (надалі - «Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації»), комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Відповідачем-2 не надано до суду доказів додержання вимог п.21 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», результатів проведених звірок/перевірок інформаційних джерел та наданих позивачем документів.

У п.17 «Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», зокрема, зазначено: «… Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови комісії, секретарем комісії та членами комісії, які брали участь у засіданні. Забезпечення обліку матеріалів роботи комісії контролюючого органу покладається на секретаря такої комісії. …»

Відповідачем-1,2 не надано до суду копію протоколу засідання Комісії під час прийняття Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1110300/32195713 від 18.03.2019, матеріалів роботи комісії, тощо.

Відтак, відповідачем-1,2 документально не доведено додержання процедури розгляду матеріалів.

Відповідно до п.19 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України №341 від 26.04.2017) (надалі - «Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних»), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Згідно з п.20 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

В обґрунтування позовних вимог позивачем надано до суду копії: Договору купівлі-продажу №18-19 від 30.11.2018; податкової накладної №1 від 03.01.2019; Квитанції №1; пояснень від 13.03.2019 щодо податкової накладної №1 від 03.01.2019; рішення комісії ГУ ДФС у Запорізькій області № 1110300/32195713 від 18.03.2019; Договору поставки №10 від 22.01.2018; рахунку-фактури №СФ-100 від 06.12.2018; картки рахунку 361; Платіжного доручення №1720 від 03.01.2019; інших документів.

У Рішенні комісії ГУ ДФС у Запорізькій області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1110300/32195713 від 18.03.2019 підставою відмови у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено: «Прийнято рішення про: відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підстави: ненадання платником податку копій документів: … Договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції. …». (а.с.40).

На підтвердження здійснення господарської операції за податковою накладною №1 від 03.01.2019 позивачем 13.03.2019 направлено пояснення та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Позивач зазначив обставини господарської операції та інше.

Відповідачі-1,2 не висловили жодних зауважень щодо поданих позивачем до контролюючого органу документів та способу їх направлення.

У чому саме полягає: «… Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 03.01.2019 за №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». …», як то зазначено у Квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №9008642007 від 30.01.2019 (09:33:04) (а.с.33), відповідачі-1,2 документально суду не довели.

Звідси, пропозиції відповідачів-1,2 надати позивачу «пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», як то зазначено у Квитанції на думку суду є необґрунтованими.

Судом з`ясовано, що вказані пояснення надаються платником податків у довільній формі.

Суд вважає, що контролюючий орган не може вимагати від позивача того, що не регламентовано нормою права.

Що саме повинен був зазначити у поясненнях позивач, хід викладення інформації - відповідачі-1,2 суду не довели.

Як свідчать матеріали справи, позивачем надано письмові пояснення, додані документи, на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, до якої застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України.

Отже, позиція відповідачів-1,2 щодо ненадання позивачем письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, до якої застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України - є необґрунтованою.

Позивачем, на думку суду, надані документи та пояснення, достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №1 складеної 03.01.2019 ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ».

Оскільки наведена комісія ГУ ДФС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, функціонує у складі ГУ ДФС України у Запорізькій області, то відповідачем у справі, на думку суду, має бути ГУ ДФС України у Запорізькій області і розглядатись, відповідно, має рішення цього суб`єкта владних повноважень.

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1110300/32195713 винесене 18.03.2019 відповідачем-2 не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є неправомірним і підлягає скасуванню.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч.1 ст.2 КАС України).

Водночас, з метою поновлення порушених прав та інтересів позивача Державна фіскальна служба України повинна бути зобов`язана зареєструвати податкову накладну ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ» №1 складену 03.01.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її надходження до контролюючого органу.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги ТОВ «ЗАПОРІЖСТРОЙ» є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідачів-1,2 не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146), яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1110300/32195713 від 18.03.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 03.01.2019.

Зобов`язати Державну фіскальну службу України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЖСТРОЙ" (69059, м.Запоріжжя, вул.Північнокільцева, буд.7, кв.23; код ЄДРПОУ 32195713) №1 від 03.01.2019.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЖСТРОЙ" (69059, м.Запоріжжя, вул.Північнокільцева, буд.7, кв.23; код ЄДРПОУ 32195713) з бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 39292197) судові витрати в сумі 960 грн. 50 коп.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЖСТРОЙ" (69059, м.Запоріжжя, вул.Північнокільцева, буд.7, кв.23; код ЄДРПОУ 32195713) з бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) судові витрати в сумі 960 грн. 50 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 08.07.2019.

Суддя О.О. Прасов