
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.001563
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп`як О.О.,
секретар судового засідання Лубоцька Н.І.
за участю:
представника позивача Робейко А.А.,
представника відповідачів Добровольської Ю.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю «Мега Опт Торг» до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Мега Опт Торг» (79021, м. Львів, вул. Кульпарківська, 93А) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35), Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, в якій (з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог) просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.01.2019 року № 1049843/40810024;
- зобов`язати Державну фіскальну службу України вчинити дії щодо реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних - податкової накладної № 607 від 20.03.2018 року, виписана ТОВ «Мега Опт Торг» на ТОВ «Бел Петрол Трейдінг»;
- стягнути з відповідача за рахунок їх бюджетних асигнувань на користь позивача суму витрат зі сплати судового збору.
Ухвалою суду від 05 квітня 2019 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання у справі.
Ухвалою від 06 травня 2019 року прийнято до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог та залучено до участі у справі співвідповідача Державну фіскальну службу України.
Ухвалою суду від 03 червня 2019 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 27.06.2019 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 607 від 20.03.2018 року. Проте, згідно отриманої квитанції № 1 податкову накладну № 607 від 20.03.2018 року прийнято, але реєстрацію зупинено. Повідомлено, що податкова накладна відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку", запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами отриманого повідомлення від 04.01.2019 року позивачем направлено на адресу відповідача повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податкових накладних/розрахунку коригування реєстрація якої/якого зупинена № 607, в якому надано пояснення. Також, засобами електронного зв`язку скеровано копії документів в яких міститься інформація про операції вказаній у податковій накладній, реєстрація якої зупинена. За результатами розгляду наданих позивачем пояснень та документів Комісією Головного управління ДФС у Львівській області яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 1049843/40810024 від 14.01.2019 року відповідно до якого відмовлено у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, акти приймання-передачі товарів з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні. На оскаржуване рішення 21 січня 2019 року позивачем було подано скаргу до якої повторно долучені документи, які підтверджують придбання товару та необхідні документи, які додатково підтверджують зберігання товару, транспортування товару, рахунок на оплату. Проте, рішенням Комісії з питань розгляду скарг № 5657/40810024/2 від 30.01.2019 року скаргу залишено без задоволення, а рішення Комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки ним подано усі підтверджуючі документи, а Комісія контролюючого органу жодним чином не конкретизує, які документи ще не були надані позивачем. Первинні документи подані на розгляд комісії засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов`язань. Просив позов задоволити.
Позиція відповідача, Головного управління ДФС у Львівській області, викладена у відзиві на позовну заяву. Представник відповідача наголосив, що оскаржувані рішення було прийнято Комісією Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування правомірно, оскільки надані платником податку копії документів не є достатніми для прийняття відповідного рішення про реєстрацію. Представник зазначив, що причиною відмови у реєстрації податкової накладної було ненадання в повному обсязі належних копій документів, Враховуючи зазначене, контролюючий орган мав законні підстави для прийняття рішень про відмову у реєстрації спірних податкових накладних, а тому є правомірними.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задоволити.
В судовому засіданні представник відповідачів проти позовних вимог заперечив та просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 21 вересня 2017 року між ТзОВ «Мега Опт Торг» та ТзОВ «Бел Петрол Трейдінг» укладено договір поставки нафтопродуктів № МЕГ/БЕЛ-15/17 відповідно до якого Постачальник зобов`язується передати у власність Покупця нафтопродукти в кількості та за ціною обумовленою у додатках до договору. Оплата за поставлену продукцію здійснюється безготівково в національній валюті України шляхом банківського переказу грошових коштів на банківський рахунок Постачальника. По кожній окремій партії і оформляється додатком до договору і актом приймання-передачі продукції. Строк оплати продукції по кожній окремій партії продукції визначається умовами відповідних додатків, при цьому термін оплати підліковується від дати поставки продукції у відповідності до п. 7.4 Договору.
Відповідно до додатку № 16 від 20.03.2018 року до Договору поставки нафтопродуктів № МЕГ/БЕЛ-15/17 від 21.09.2017 року, сторонами договору визначено придбання ТОВ «Бел Петрол Трейдінг» у ТОВ «Мега Опт Торг» нафтопродуктів в кількості 135,00 т на суму 4 191 750,00 грн., в т.ч. ПДВ - 698 625,00 грн. Термін поставки продукції становить 180 календарних днів від дати підписання додатку. Покупець зобов`язується здійснити попередню оплату, зазначеної в п. 1 продукції протягом п`яти банківських днів, починаючи від дати підписання Додатку. На виконання умов, передбачених Додатком, платіжним дорученням № 490 від 20.03.2018 року ТЗОВ «Бел Петрол Трейдінг» перераховано на розрахунковий рахунок ТзОВ «Мега Опт Торг» кошти в розмірі 4 068 520,41 грн. як попередню оплату за поставку нафтопродуктів в кількості 131 тонна. Відповідно по даній операції була виписана податкова накладна № 607 від 20.03.2018 року на суму 4 068 520,41 грн., яка направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрація якої зупинена.
Як вбачається з наявної в матеріалах справи квитанції, реєстрація вищевказаних податкових накладних була зупинена контролюючим органом відповідно до п. 201.16 статті 201 Податкового кодексу України - реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатами отриманого повідомлення від 04.01.2019 року позивачем направлено на адресу відповідача повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податкових накладних/розрахунку коригування реєстрація якої/якого зупинена № 607 в до якого долучено копії документів в яких міститься інформація про операції вказаній у податковій накладній, реєстрація якої зупинена, а саме: витяги з протоколу загальних зборів продавця і покупця, накази на призначення директорів сторін договору, податкові та видаткові накладні на придбання та реалізацію нафтопродуктів, договори поставки нафтопродуктів та додатки до них, паспорти якості, залізничні накладні, відомості вагонів до залізничної накладної, сертифікати відповідності, акти приймання-передачі продукції, платіжні доручення по оплаті продукції.
В пояснювальній записці позивач зазначив наступне:
ТзОВ «Мега Опт Торг» укладено з ТзОВ «Бел Петрол Трейдінг» договір поставки нафтопродуктів № МЕГ/БЕЛ-15/17 від 21.09.2017 року згідно якого ТзОВ «Мега Опт Торг» зобов`язується передати (поставити) у власність Покупця нафтопродукти, а Покупець зобов`язується прийняти та оплатити ці нафтопродукти.
20 березня 2018 року сторони уклали Додаток № 16 до Договору поставки нафтопродуктів № МЕГ/БЕЛ-15/17 від 21.09.2017 року, згідно якого ТзОВ «Мега Опт Торг» прийняв на себе зобов`язання передати (продати) у власність ТзОВ «Бел Петрол Трейдінг» бензин А-92 (код УКТ ЗЕД 2710124194) в кількості 135,000 т по ціні 25 875,00 грн. без ПДВ за тонну на умовах DDP станція Сарни та/або Удрицьк-експ. та/або Коростень та/або Коростень Подільський та/або Бережесть та/або Сновськ та/або Бережесть експ. згідно правил INCOTERMS в редакції 2010 року. Згідно п. 5 Додатку № 16 від 20.03.2018 року Договору поставки нафтопродуктів № МЕГ/БЕЛ-15/17 від 21.09.2017 року покупець зобов`язується здійснити попередню оплату зазначеної п. 1 продукції протягом п`яти банківських днів, починаючи від дати підписання даного Додатку. На підставі цього 20.03.2018 року ТзОВ «Бел Петрол Трейдінг» платіжним дорученням № 490 здійснило попередню оплату нафтопродуктів згідно Договору № МЕГ/БЕЛ-15/17 від 21.09.2017 року в сумі 4 068 520,41 грн., в т.ч. ПДВ, на підставі якої за наслідками першої події - попередньої оплати, було виписано податкову накладну № 607 від 20.03.2018 року на бензин А-92 в кількості 131,0312531 т по ціні 25 875,00 грн./т без ПДВ. При реєстрації податкової накладної № 607 від 20.03.2018 року у ЄРПН була отримана квитанція № 1 від 11.04.2018 року про зупинення реєстрації.
Згодом сторони уклали Додаткову угоду від 12.08.2018 року до Додатку № 16 від 20.03.2018 року до Договору поставки № МЕГ/БЕЛ-15/17 від 21.09.2017 року, згідно п. 1.1 якої ТзОВ «Мега Опт Торг» зобов`язується передати (поставити) у власність покупця 120,00 т бензину А-92 (код УКТ ЗЕД 2710124194) по ціні 28 820,00 грн/т без ПДВ.
ТзОВ «Мега Опт Торг» 12.08.2018 року поставило на ТОВ «Бел Петрол Трейдінг» Бензин А-92 (код УКТ ЗЕД 2710124194) в кількості 117,700 тонн по ціні 28 820,00 грн/т без ПДВ на загальну суму 4 070 536,80 грн., в т.ч. ПДВ. Поставка підтверджується Актом прийому-передачі продукції № 15 від 12.08.2018 року до додатку № 3 від 23.10.2017 року та додатку № 16 від 20.03.2018 року до Договору поставки нафтопродуктів № МЕГ/БЕЛ-15/17 від 21.09.2017 року. По акту прийому-передачі продукції № 15 від 12.08.2018 року поставлено 117,700 тонн по додатках:
1) 117,06416958 тонн по Додатку № 16 від 20.03.2018 року (було складено розрахунок коригування № 1 від 12.08.2018 року до податкової накладної № 607 від 20.03.2018 року (розрахунок коригування № 1 від 12.08.2018 року ДФС не прийнято у зв`язку з зупинкою реєстрації податкової накладної, до якої він складений);
2) 0,0583041 тонн - по Додатку № 3 від 23.10.2017 року (було складено розрахунок коригування № 2 від 12.08.2018 року до податкової накладної № 498 від 23.10.2017 року, реєстраційний № 9222845766).
Просив прийняти документи, які підтверджують реальність операції, складені відповідно до чинного законодавства та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної № 607 від 20.03.2018 року.
Рішенням Комісії Головного управління ДФС у Львівській області від 14.01.2019 року № 1049843/40810024 в реєстрації податкової накладної № 607 від 20.03.2018 року було відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивачем подано скаргу 21.01.2019 року на оскаржуване рішення до якої повторно долучено документи, які направлялись на розгляд комісії.
30 січня 2019 року рішенням Комісії з питань розгляду скарг № 5657/40810024/2 скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії контролюючого органу без змін.
Незгода позивача з вказаним рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної зумовила його звернення до суду з даним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно підпунктів а, б п.185.1 ст.185 ПК України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми п.187.1 ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів, що передбачено п.188.1 ст.188 ПК України.
Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.
За приписами п.74.2. ст.74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (п.74.3 ст.74 ПК України).
Відповідно до п.2 Постанови КМУ Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних №1246 від 29.12.2010 року (далі Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі ПК України) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно п.12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п.192.1 ст.192 та п.201.10 ст.201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 ст.200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України; дотримання вимог Законів України « Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Підпунктом 201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України (в редакції станом на момент подання на реєстрацію податкових накладних) визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Пункт 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків Наказу №567 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) містить у собі наступний критерій: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 пункту 6 та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог п.201.16 ст.201 розділу V ПК України.
Вичерпний перелік документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з п.1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом МФУ від 13.06.2017р. №567, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017р. №567 (далі - Критерії): для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Вказані положення кореспондуються з п.п.3 п.14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №117 (далі Порядок №117), яким визначено, що перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе, зокрема, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Відповідно до п.14. Порядку №117, до переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, відноситься: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до пп.15,16 Порядку №117, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг). Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).(п.19 Порядку №117).
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. (п.20 Порядку №117).
Відповідно до п.21 Порядку №117, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку (п.27 Порядку №117).
Отже, позивач направив до Єдиного державного реєстру податкову накладну № 607 від 20.03.2018 року, реєстрацію яких зупинено з підстав п.п. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку" та запропоновано платнику податків надати пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем, у встановленому законом порядку, були подані до контролюючого органу письмові пояснення та документи про підтвердження купівлі-продажу товару, а саме:
- письмові пояснення;
- договір поставки нафтопродуктів № МЕГ/БЕЛ-15/17 від 21.09.2019 року;
- протокол загальних зборів учасників ТОВ «Мега Опт Торг» № 4 від 06.09.2017 року;
- наказ № 1/д від 07.09.2017 року ТОВ «Мега Опт Торг»;
- витяг з протоколу (рішення) № 07-09/17 від 07.09.2017 року;
- наказ ТОВ «Бел Петрол Трейдінг» № 01/19 від 11.09.2017 року:
- додаток № 16 від 20.03.2018 року до Договору поставки нафтопродуктів № МЕГ/БЕЛ-15/17 від 21.09.2019 року;
- рахунок на оплату № 16 від 20.03.2018 року;
- банківська виписка (реєстр платіжних операцій) по рахунку НОМЕР_1 з 19.03.2018 року по 23.03.2018 року;
- платіжне доручення № 490 від 20.03.2018 року;
- податкова накладна № 607 від 20.03.2018 року з квитанцією № 1 від 11.04.2018 року;
- додаткова угода від 12.08.2018 року до Додатку № 16 від 20.03.2018 року до Договору поставки нафтопродуктів № МЕГ/БЕЛ -15/17 від 21.09.2017 року;
- акт прийому-передачі продукції № 15 від 12.08.2018 року до Додатку № 3 від 23.10.2017 року та Додатку № 16 від 20.03.2018 року до Договору поставки нафтопродуктів № МЕГ/БЕЛ-15/17 від 21.09.2017 року;
- розрахунок коригування № 1 від 12.08.2018 року до податкової накиданої № 607 від 20.03.2018 року з квитанцією № 1 від 29.08.2018 року;
- додаток № 3 від 23.10.2017 року до договору поставки нафтопродуктів № МЕГ/БЕЛ -15/17 від 21.09.2017 року;
- розрахунок коригування № 2 від 12.08.2018 року до податкової накладної № 498 від 23.10.2017 року з квитанцією № 1 від 11.10.2018 року з податковою накладною № 498 від 23.10.2017 року з квитанцією № 1 від 09.11.2017 року;
- банківська виписка (реєстр платіжних операцій) по рахунку НОМЕР_1 за 23.10.2017 року;
- платіжне доручення № 96 від 23.10.2017 року;
- договір поставки товару № 274-А92-18 від 31.07.2018 року;
- залізнична накладна № 21960287 з відміткою Енергетичної митниці ДФС від 12.08.2018 року з листом повідомленням про прибуття вантажу з відомістю вагонів;
- паспорт якості № 1123 від 07.08.2018 року, виданий виробником палива ВАТ «Мозирський нафтопереробний завод» (Республіка Білорусь);
- сертифікат відповідності серії ДЇ № 280103 зареєстрованим за № UA1.145.0019868-17;
- декларація про відповідність реєстраційний № UA1.09012018-А-92 від 09.01.2018 року;
- договір поставки нафтопродуктів № ЗК/МЕГ-19/07 від 19.07.2018 року;
- додаток № 1 від 07.08.2018 року до Договору поставки нафтопродуктів № ЗК/МЕГ-19/07 від 19.07.2018 року;
- видаткова накладна № 0000319 від 12.08.2018 року;
- акт прийому - передачі від 12.08.2018 №1;
- протокол загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю «Зіра- Консалт» від 11.09.2015 року;
- наказ №4 від 14.09.2015 року по особовому складу;
- виписка банку від 17.10.2018;
- платіжне доручення №2171 від 08.08.2018 року;
- платіжне доручення від 09.08.2018 року №2176.
Однак комісією Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення про відмову у реєстрації таких податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, акти приймання-передачі товарів з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 (додаток 2 до вказаного Порядку).
Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано (з тих, що визначені вказаною формою рішення), мають бути підкреслені.
Проте, в порушення наведених вимог законодавства рішення Комісії Головного управління ДФС у Львівській області № 1049843/40810024 від 14.01.2019 року містять лише загальний перелік документів, передбачений формою такого рішення (додаток 2 до вказаного Порядку), і підкреслення документів, які, на думку контролюючого органу, позивачем не надано, не містять.
Суд наголошує, що будь-яке рішення чи дії суб`єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, повинні містити конкретні об`єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачем, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної № 607 від 20.03.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. Крім того, відповідачем не обґрунтовано підстав вважати, що позивач відповідає п.1.6 критеріїв ризиковості. Тому рішенні Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації Головного управління ДФС у Львівській області № 1049843/40810024 від 14.01.2019 року є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому, відповідно до п. 19, п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (із змінами; далі - Порядок № 1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Відтак, оскільки рішення Комісії Головного управління ДФС у Львівській області про відмову у реєстрації податкової накладної № 607 від 20.03.2018 року є протиправним та підлягає скасуванню то, відповідно, з урахуванням положень пункту 19, пункту 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29 грудня 2010 р. № 1246, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині зобов`язання ДФС України зареєструвати податкову накладну № 607 від 20.03.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних у день надходження. Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Згідно зі ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Під час розгляду справи відповідачами, як суб`єктами владних повноважень, не надали суду належних і достатніх доказів, які спростовували б твердження позивача, не навели мотивів прийняття оскаржуваних рішень.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега Опт Торг» до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області року про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.01.2019 року №1049843/40810024.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8; код ЄДРПОУ 39292197) вчинити дії щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних - податкової накладної № 607 від 20.03.2018 року, виписаної ТОВ «Мега Опт Торг» на ТОВ «Бел Петрол Трейдінг».
Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариство з обмеженою відповідальністю «Мега Опт Торг» (79021, м. Львів, вул. р Кульпарківська, 93А) 1 921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 17.07.2019 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна