Рішення № 83067218, 04.07.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2019
Номер справи
240/3888/19
Номер документу
83067218
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/3888/19

категорія 111030600

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черняхович І.Е.,

секретар судового засідання Шевчук Т.А.,

за участю: представників позивача Малика В.Г. , Логінова Р.М. ,

представника відповідача Домарацької В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

встановив:

Комунальне підприємство "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради (далі - КП "ЖТТУ", позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Житомирській області (далі - ГУ ДФС у Житомирській області, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 10.12.2018 №0020055112 про застосування штрафних санкцій в розмірі 905332,34 гривень.

В обґрунтування позовних вимог Комунальне підприємство "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради зазначає, що відповідачем було безпідставно застосовано до нього, передбачену п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, відповідальність у вигляді штрафу за порушення строків реєстрації податкових накладних. Так, позивач вказує, що є платником податку на додану вартість і здійснює діяльність щодо постачання послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом - тролейбусами, трамваями та автобусами у м. Житомирі, а тому операції з постачання таких послуг відповідно до п.п. 197.1.8 п.197.1 ст. 197 ПК України звільняються від оподаткування. Крім того, зазначає, що у зв`язку з тим, що у звітних періодах за січень-грудень 2017 року та за січень-вересень 2018 року відбулося використання раніше придбаних товарів (послуг) в операціях звільнених від оподаткування податком на додану вартість, Комунальним підприємством "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради на виконання вимог підпункту пп. "б" п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України були складені зазначені в акті перевірки від 20.11.2018 №9901/06-30-51-12/03328310 зведені податкові накладні, граничний термін реєстрації яких був порушений. Однак позивач наголошує, що кожна із вказаних в акті перевірки зведених податкових накладних є такою, що не підлягає наданню покупцю, про що у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" позивачем робилась помітка "X" та згідно із наказом Мінфіну України від 31.12.2015 №1307 "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної" зазначався тип причини 09 - складена на постачання для операцій, які звільненні від оподаткування податком на додану вартість. З огляду на зазначене, та враховуючи, що п.120-1 ст.120-1 Податкового кодексу України не передбачено застосування штрафів за порушення строків реєстрації податкових накладних, які не надаються покупцю та складені на постачання товарів/послуг для операцій, звільнених від оподаткування, Комунальне підприємство "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради вважає, що податкове повідомлення-рішення від 10.12.2018 №0020055112 є протиправним та підлягає скасуванню, а тому воно звернулось з даним позовом до суду.

Ухвалою судді від 30 березня 2019 року позовну заяву Комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради залишено без руху, а позивачу надано строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків позовної заяви.

09 квітня 2019 року до суду від Комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради на виконання вимог ухвали від 30 березня 2019 року надійшла уточнена позовна заява з усуненими недоліками.

Ухвалою суду від 15 квітня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 08 травня 2019 року о 10:00.

Копію вищезазначеної ухвали 16 квітня 2019 року було надіслано на адресу місцезнаходження Головного управління ДФС у Житомирській області, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та отримано відповідачем 18 квітня 2019 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, що повернулось на адресу суду (а.с.102).

07 травня 2019 року до суду надійшов відзив Головного управління ДФС у Житомирській області на позовну заяву Комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради, в якому відповідач зазначив, що доводи позивача є безпідставними, а тому позовна заява не підлягає задоволенню. В обґрунтування такої правової позиції вказав, що відповідно до ст. 120, п.120-1 ст.120-1 Податкового кодексу України порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в ЄРПН є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільненні від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. При цьому, відповідач наголосив, що для звільнення від відповідальності необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватися отримувачу (покупцю) та водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільненні від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою, в підтвердження чого посилається на правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 04.09.2018 у справі №816/1488/17. Натомість, відповідач зазначає, що операції зазначені позивачем в податкових накладних, які були предметом камеральної перевірки, не відносяться до операцій, звільнених від оподаткування чи оподатковуваних за нульовою ставкою. Вказані податкові накладні дійсно відносяться до накладних, що не підлягають наданню отримувачу, однак зазначені в них операції оподатковуються за основною ставкою, оскільки позивач у розділі А рядку ІХ "Усього обсяги операцій, звільнених від оподаткування" податкових накладних нічого не зазначає, проте оподатковує послуги за основною ставкою, хоча кінцевому споживачу не видає податкову накладні. У зв`язку з цим, Головне управління ДФС у Житомирській області вважає, що ним було правомірно винесено податкове повідомлення-рішення від 10.12.2018 №0020055112 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 905332,34 гривень за порушення термінів реєстрації податкових накладних, а тому просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі (а.с.106-108).

В підготовчому судовому засіданні, що відбулося 08 травня 2019 року, було оголошено перерву до 10:00 06 червня 2019 року.

06 червня 2019 року протокольною ухвалою суду, винесеною без виходу до нарадчої кімнати та занесеною до протоколу судового засідання від 06.06.2019, було закінчено підготовче судове засідання та розпочато розгляд справи по суті. Наступне судове засідання у справі було призначено на 13 червня 2019 року о 11:00.

В судовому засіданні, що відбулося 13 червня 2019 року за участі сторін, було оголошено перерву до 11:00 04 липня 2019 року.

04 липня 2019 року до суду з`явились представники позивача - Логінов Р.М. та Малик В.Г. , а також представник відповідача - Домарацька В.В. Під час судового засідання представники позивача позовні вимоги підтримали. Натомість представник відповідача під час розгляду справи заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення сторін, розглянувши позовну заяву та відзив на неї, з`ясувавши всі обставини в їх сукупності, перевіривши їх наявними у матеріалах справи та дослідженими доказами, прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради (код ЄДРПОУ 03328310) 23.01.1992 було зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а з 28 січня 1992 року було взято на облік Житомирською об`єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Житомирській області як платник податків (а.с.86). Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.86) основним видом економічної діяльності Комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради згідно з КВЕД-2010 є пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення (49.31).

Встановлено, що 20 листопада 2018 року ГУ ДФС у Житомирській області Матвійчук А.В. на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 розділу І, п.57.2 ст.57 розділу ІІ, п.200.10 ст.200 розділу V Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку термінів реєстрації Комунальним підприємством "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" податкових накладних та розрахунків коригувань до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період: січень, лютий, березень, квітень, травень, липень, серпень, вересень, листопад, грудень 2017 року та січень-вересень 2018 року.

За результатом перевірки був складений акт від 20.11.2018 №9901/06-30-51-12/03328310 про результати перевірки термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якому зафіксовано порушення Комунальним підприємством "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму податку на додану вартість в розмірі 5172398,45 гривень.

На підставі висновків камеральної перевірки, зазначених в акті від 20.11.2018 №9901/06-30-51-12/03328310, Головне управління ДФС у Житомирській області винесло податкове повідомлення-рішення від 10.12.2018 №0020055112, яким за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/рахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України, та згідно зі статтею 120-1 Податкового кодексу України до Комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради за затримку реєстрації податкових накладних/рахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф в загальному розмірі 905332,34 гривень (а.с. 13-14).

На вказане податкове повідомлення-рішення від 10.12.2018 №0020055112 позивач 18 грудня 2018 року подав скаргу до Державної фіскальної служби України (а.с. 15-17). Однак, рішенням Державної фіскальної служби України від 20.02.2019 №865/6/99-99-11-06-01-25 податкове повідомлення-рішення від 10.12.2018 №0020055112 було залишено без змін, а скарга Комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради залишена без задоволення (а.с.19-20).

Вважаючи податкове повідомлення-рішення протиправним, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Суд зауважує, що зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач не заперечує тих обставин, що вказані в акті від 20.11.2018 №9901/06-30-51-12/03328310 зведені податкові накладні зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з пропуском граничних термінів для їх реєстрації. Однак, позивач вважає, що застосування до нього штрафних санкцій, передбачених статтею 120-1 Податкового кодексу України є протиправним, оскільки ним з порушенням строків були зареєстровані зведені податкові накладні, що не надавались отримувачу та були складені на постачання послуг для операцій, які звільненні від оподаткування. З огляду на зазначене, Комунальне підприємство "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради вважає, що у спірних правовідносинах наявні дві обов`язкові складові для звільнення його, на підставі ст. 120-1 Податкового кодексу України, від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить із наступного.

Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України, платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПК України.

Відповідно до пункту 185.1 статті 185 ПК України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в) ввезення товарів на митну територію України;

г) вивезення товарів за межі митної території України;

е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Таким чином, згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПК України об`єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПК України розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об`єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об`єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності, (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПК України).

Комунальне підприємство "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради є платником податку на додану вартість (свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ № 200077731).

Під час розгляду справи судом встановлено, що в період, за який були складені спірні зведені податкові накладні Комунальним підприємством "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради здійснювались господарські операції з постачання послуг щодо перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом - тролейбусами, трамваями та автобусами у м. Житомирі.

В свою чергу, перелік операцій, які звільнені від оподаткування закріплений в ст.197 ПК України.

Так, відповідно до пп. 197.1.8. п. 197.1 ст. 197 ПК України звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом (крім таксі), тарифи на які регулюються в установленому законом порядку.

Правила складання податкової накладної (у тому числі заповнення її обов`язкових реквізитів) регулюються статтею 201 розділу V ПК України та регламентуються порядком заповнення податкової накладної затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за №137/28267.

Пунктом 201.1. статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10. статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Разом з тим, нормами п.198.5. ст. 198 ПК України визначено, що платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

Таким чином, пп. "б" п.п.198.5. ст. 198 ПК України на Комунальне підприємств "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради покладений обов`язок скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну, оскільки надані ним у спірний період послуги, є послугами, що відповідно до статті 197 ПК України звільнені від оподаткування

Саме на виконання вимог пп. "б" п.п.198.5. ст. 198 ПК України Комунальним підприємством "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" були складені та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних зведені податкові накладні (а.с.23-83), які були предметом камеральної перевірки та порушення строків реєстрації яких, зафіксовано в акті від 20.11.2018 №9901/06-30-51-12/03328310.

Форма податкової накладної та порядок її заповнення затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 (далі - Порядок №1307).

Відповідно до п. 1 Порядку № 1307 податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку у контролюючому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.

Податкова накладна та додатки до неї складаються в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи (п.2 Порядку № 1307).

Пунктом 11 Порядку № 1307 визначено, що у разі нарахування податкових зобов`язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання / починають використовуватися:

1) в операціях, що не є об`єктом оподаткування;

2) в операціях, звільнених від оподаткування;

3) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

4) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду.

У разі складання зведеної податкової накладної у графі "Зведена податкова накладна" зазначається код ознаки:

1 - у разі нарахування податкових зобов`язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України;

2 - у разі нарахування податкових зобов`язань відповідно до пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України;

3 - у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 15 цього Порядку;

4 - у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 19 цього Порядку.

У зведених податкових накладних, у яких зазначено код ознаки 1 або 2, у графі "Отримувач (покупець)" платник податку зазначає власне найменування (П. І. Б.), у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "600000000000", рядок "Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта" не заповнюється, а у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини відповідно до пункту 8 цього Порядку (04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності).

При цьому відповідно до п. 8 Порядку № 1307, при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини:

01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку);

02 - Складена на постачання неплатнику податку;

03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку;

04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання;

05 - Складена у зв`язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку;

06 - Складена у зв`язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих;

07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України;

08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість;

09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість;

10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов`язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності;

11 - Складена за щоденними підсумками операцій;

12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку);

13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності;

14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента;

15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання.

Згідно з п. 3 Порядку № 1307 усі податкові накладні, у тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 9-15 та 19 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації.

Водночас, як вбачається зі змісту п.198.5. ст. 198 ПК України зведена податкова накладна повинна бути складена платником податку не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації.

Таким чином, на відносини з приводу строків реєстрації зведеної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних поширюються норми ст. 201 ПК України, що регулюють питання строків реєстрації звичайних податкових накладних.

Згідно вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Суд відмічає, що у даній адміністративній справі спірним є наявність чи відсутність підстав для застосування до Комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" штрафу, передбаченого пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Таким чином, порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

При цьому, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).

Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 04 вересня 2018 року у справі № 816/1488/17.

Судом під час розгляду справи було досліджено надані Комунальним підприємством "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" зведені податкові накладні щодо яких камеральною перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН та встановлено, що графі "не підлягає наданню отримувачу (покупцю)" міститься позначка "Х", а у їх верхній лівій частині зазначено тип причини "09" - складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість (а.с.23-83).

При цьому в рядку "Отримувач (покупець)" платник податку зазначив - Комунальне підприємство "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління", а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця) проставлено умовний ІПН "600000000000".

Щодо операцій, вказаних у спірних податкових накладних, суд зазначає наступне.

Відповідно до пп. 197.1.8. п. 197.1 ст. 197 ПК України послуги з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом, які надавались позивачем та відображені ним у зведених податкових деклараціях, що були предметом камеральної перевірки, є операціями, що звільняються від оподаткування.

Таким чином, при дослідженні зведених податкових накладних судом встановлено, що в цих накладних позивачем було відображено, що такі накладні не надаються отримувачу послуг та складені на операції, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість. Зазначені обставини свідчать про те, що норми п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України щодо притягнення платника податку на додану вартість до відповідальності за порушення граничного строку реєстрації податкових накладних, не можуть бути застосовані до Комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління", оскільки зведені податкові накладні, які була зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням граничних строків такої реєстрації, були складені позивачем на операції, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість та не надавались отримувачу послуг.

Враховуючи викладене, суд вважає, що Комунальне підприємство "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" по спірним податковим накладним звільняється від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, у зв`язку з наявністю двох обов`язкових складових: податкові накладні не надавались отримувачу (покупцю) та, водночас, були складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що положення п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України щодо притягнення до відповідальності за порушення строку реєстрації податкових накладних, не підлягають застосуванню до Комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" за порушення ним строку реєстрації зведених податкових накладних, а тому податкове повідомлення-рішення від 10.12.2018 №0020055112 про застосування до Комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради штрафних санкцій в розмірі 905332,34 гривень винесене з порушенням норм законодавства, у зв`язку з чим воно є протиправним та підлягає скасуванню.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Натомість відповідачем не доведено, а позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів спростовано правомірність податкового повідомлення-рішення від 10.12.2018 №0020055112 про застосування до Комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради штрафних санкцій в розмірі 905332,34 гривень.

Відтак, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З наявного у матеріалах справи платіжного доручення № 834 від 19.03.2019 вбачається, що Комунальним підприємством "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради при зверненні з даним позовом до суду було сплачено судовий збір в розмірі 13579,99 гривень.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають стягненню судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 13579,99 гривень.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове - повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Житомирській області № 0020055112 від 10.12.2018.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 39459195) на користь Комунального підприємства "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" Житомирської міської ради (вул. Вітрука, 11, м.Житомир,10025, код ЄДРПОУ 03328310) судові витрати у вигляді судового збору у сумі 13579,99 грн. (тринадцять тисяч п`ятсот сімдесят дев`ять гривень 99 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.Е.Черняхович

Повне судове рішення складене 16 липня 2019 року