Рішення № 83067205, 08.07.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2019
Номер справи
1.380.2019.001704
Номер документу
83067205
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.001704

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 липня 2019 року зал судових засідань №11

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання Тронки О.В.,

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Стасини Р.З.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-

встановив:

до суду надійшов позов ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , (далі-позивач; ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (управління обслуговування громадян Дрогобицький відділ обслуговування громадян (сервісний центр)) код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 82100, Львівська обл., м.Дрогобич, пл. Ринок, 3 (далі-відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати дії відповідача протиправними, зобов`язавши його довести основну пенсію ОСОБА_1 до норми раніше встановленого розміру, а саме - 2849,52 грн, яка обчислена згідно з ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" 13.05.2017 і провести перерахунок основної пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання індексації пенсій у 2019 році".

Ухвалою від 12.04.2019 суддя залишив позовну заяву без руху та надав позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

При усуненні недоліків позовної заяви позивач уточнив позовні вимоги, згідно з якими просить:

- визнати протиправними дії відповідача;

- зобов`язати відповідача довести основну пенсію ОСОБА_1 до норми раніше встановленого розміру, а саме - 2849,52 грн, яка обчислена згідно з ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" 13.05.2017, провівши перерахунок основної пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання індексації пенсій у 2019 році" взявши за основу перерахунку основну пенсію - 2849, 59 грн.

Ухвалою від 02.05.2019 суддя прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі та призначив справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 2148-VIII 03.10.2017 позивачеві перераховано пенсію, в результаті чого її розмір визначено на рівні 2915,12 грн, при цьому основний розмір пенсії становив в результаті такого перерахунку 2120,73 грн, 65,60 грн становила надбавка за 5 років понаднормативного стажу та 738,79 грн - доплата до нового розміру основної пенсії за кожен рік роботи понад стаж. Про зміни в розмірі пенсії позивач не повідомлений. З новим розміром пенсії не погоджується. Також зазначає, що зменшення раніше встановленого розміру за формулою блокує подальші перерахунки основної пенсії в сторону підвищення. На думку позивача, відповідач здійснив новий перерахунок основної пенсії, взявши за основу перерахунку основну пенсію, яка перерахована 01.10.2017 у сторону зменшення, а не призначену 13.05.2017, до розміру якої Закон України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» зобов`язував повернутись як до раніше встановленої. Таким чином, на його думку, виникло подвійне непорозуміння, оскільки перший раз основну пенсію позивача зменшили 01.10.2017, другий раз її залишили зменшеною 01.03.2019. До сьогоднішнього дня у позивача основний розмір пенсії залишається обмеженим в сторону зменшення 2469,56грн.

Відповідач 15.05.2019 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 13.05.2017. Окрім цього, позивачу пенсію обчислено від страхового стажу 40 років 4 місяці 29 днів. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1,35% - 0,54450. Розмір пенсії обчислений згідно із даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.07.2001, з 01.02.2002 по 31.05.2002, з 01.09.2002 по 30.04.2017. Індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,39020. Відповідач зазначає, що якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. З огляду на вказане, відповідач зазначає, що пенсійне забезпечення ОСОБА_1 здійснюється згідно з нормами чинного пенсійного законодавства, а тому підстав для задоволення позову немає.

Позивач 20.05.2019 подав до суду відповідь на відзив на позовну заяву, в якому вказав, що відповідач не визнає перерахунок основної пенсії в сторону зменшення і призначення нової пенсії. Також зазначає, що відповідач виплату пенсії називає розміром пенсії, що вносить непорозуміння в юридичну термінологію.

Позивач 28.05.2019 подав до суду пояснення щодо відсутності в правовому полі закону, який би давав право перерахувати розмір пенсії в сторону зменшення, якщо пенсіонер не вчинив ніякого правопорушення.

Відповідач подав до суду пояснення від 18.06.2019, в яких зазначив, що після проведення перерахунків розмір пенсії не змінився та її виплата проводиться в раніше встановленому розмірі у відповідності до вимог чинного законодавства.

Позивач подав до суду пояснення від 25.06.2019, в яких зазначив, що при перерахунку розміру пенсії, змінюється не тільки розмір пенсії, а пенсійна виплата в цілому. Закон не каже, що у випадку перерахунку розміру пенсії у сторону зменшення, вона виплачується у новопризначеному розмірі з доплатою, а навпаки застерігає і каже, що така пенсійна виплата здійснюється у раніше встановленому розмірі.

Позивач подав до суду пояснення від 02.07.2019, в яких підтримав раніше викладену позицію.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив. Просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовну необхідно відмовити повністю, виходячи з наступних підстав.

ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 13.05.2017 отримуває пенсію за віком, розмір якої становив 2915,12 грн.

Суд встановив, що з 13.05.2017 позивачеві призначено пенсію за віком за Списком № 2 відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон України №1058-IV). Загальний стаж його трудової діяльності становить 40 років 4 місяці 29 днів (стаж зарахований по 30.04.2017). Відповідно коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35-0,54450.

Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України № 1058-IV), Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VІІІ (далі - Закон України № 2148-VІІІ).

Згідно зі ст. 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Конституції України).

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України № 1058-ІV (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за віком), за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно з ч.1 ст. 25 Закону України № 1058-ІV коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс = (См*Вс)/100%*12; Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до вказаного Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08 %.

Частиною першою статті 27 Закону України № 1058-ІV визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 вказаного Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 вказаного Закону.

11.10.2017 набув чинності Закон України №2148-VІІІ, яким до ч. 1 ст. 25 Закону України №1058-ІV внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Крім того, п. 4 "Прикінцевих положень" Закону України №1058-ІV доповнено пунктами 4-3 та 4-4.

Так, в відповідно до ч. 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого зазначеного пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Відповідно до частини 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Отже, Законом України № 2148-VІІІ з 01.10.2017 визначено новий порядок та умови перерахунку саме раніше призначених пенсій, зокрема із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Суд дослідив порядок, періоди та підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з моменту її призначення і встановив наступне.

Розмір пенсії ОСОБА_1 при призначенні з 13.05.2017 становив 2 915,12 грн, в тому числі: 2849,52 грн - основний розмір пенсії, обчислений згідно із ст.27 Закону України № 1058-IV, визначений як добуток середньомісячного заробітку на коефіцієнт стажу (5233,27грн х 0,54450); 65,60 грн - доплата за п`ять років понаднормативного стажу (1312,00грн х 5% - підвищення обчислені в розмірі 1% пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 Закону, але не більше, ніж 1% мінімального розміру пенсії за віком).

Сторонами не заперечується, що 11.10.2017 набрав чинності Закон України №2148-VІІІ).

Відповідно до Закону України №2148-VІІІ з 01.10.2017 пенсії перераховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

З урахуванням змін до 01.10.2017 коефіцієнт страхового стажу позивача становить 0,4033.

Таким чином, розмір пенсії позивача з 01.10.2017 становив 2915,12 грн, що складається з: 2110,73 грн - основний розмір пенсії, обчислений згідно із ст. 27 Закону України №1058-IV і визначений як добуток середньомісячного заробітку на коефіцієнт стажу (5233,27грн х 0,40333); 65,60 грн - доплата за 5 років понаднормативного стажу (1312,00грн х 5% - підвищення обчислений в розмірі 1% пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону України №1058, але не більше, ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком); 738,79 грн - доплата до попереднього розміру пенсії.

Частиною другою статті 42 Закону України №1058-IV передбачено, що для забезпечення індексації пенсій щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України №1058-IV та установлено, що в 2019 перерахунок пенсій згідно з Порядком проводиться із застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з жовтня 2017 року, в розмірі 1,17.

З урахуванням зазначеного показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з урахуванням якого проводиться перерахунок пенсії з 01.03.2019, становить 4 404,35 грн.: 3764,40грн (показник середньої зарплати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховано для обчислення пенсії станом на 01.10.2017 року) х 1.17.

Таким чином, середньомісячний заробіток ОСОБА_1 для обчислення пенсії становить 6 122,93 грн. (4 404,35 грн. х 1,39020).

З врахуванням викладеного, розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2019становить 2915,12 грн., що складається з: 2469,56 грн. - основний розмір пенсії, обчислений згідно із ст. 27 Закону України №1058-IV і визначений як добуток середньомісячного заробітку на коефіцієнт стажу (6122,93грн. х 0,40333); 65,60 грн.- доплата за 5 років понаднормативного стажу (1312,00 грн. х 5 % - підвищення обчислене в розмірі 1 % пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону України №1058-IV, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком); 379,96 грн. - доплата до попереднього розміру пенсії.

Таким чином, після проведення перерахунку з 01.03.2019 основний розмір пенсії позивача збільшився, проте зменшилась на відповідну суму доплата до попереднього розміру пенсії. У зв`язку з цим, розмір пенсійної виплати з 01.03.2019 не змінився.

Аналіз фактичних обставин у справі дає суду підстави для висновку про те, що при проведенні перерахунку та виплати пенсії в межах спірних правовідносин, порушень суд не виявив. Суд зазначає, що при цьому розмір пенсійної виплати для позивача не зазнав змін і надалі становить 2 915,12грн.

Суд звертає увагу на те, що згідно з п.2 Розділу ІІ Закону України №2148 - VIII у разі, якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до зазначеного Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Вказана норма служить законодавчою гарантією захисту прав особи на отримання пенсії у раніше встановленому розмірі, у випадку якщо внаслідок перерахунку зменшився її розмір.

Як вже зазначав суд, після призначення пенсії позивачу, її розмір до виплати після перерахунку з урахуванням Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV складає 2915,12 грн.

При зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. З 01.10.2017 перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням більшого показника середньої заробітної плати, як при попередньому перерахунку. Також на виконання пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2148-VIII та пункту 4 Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV розмір пенсії позивача не зменшився. Тому, посилання позивача на звуження його права є необґрунтованим.

У зв`язку з цим, суд відхиляє доводи позивача про протиправність дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії.

Суд критично оцінює твердження позивача про те, що йому встановлено новий розмір пенсії у сторону зменшення, оскільки у зв`язку із наведеними вище змінами у законодавстві, відповідач правомірно проводив перерахунок розміру пенсії, а не здійснював її нове призначення.

При цьому, посилання позивача на відмінності, на його думку, у термінах «виплата пенсії» та «розмір пенсії», не має правового значення при наданні оцінки правомірності діям відповідача.

Суд також відхиляє доводи позивача про необхідність повернення доплати до попереднього розміру пенсії у зв`язку із зменшенням внаслідок перерахунку розміру основного розміру пенсії, оскільки жодним нормативно-правовим актом не передбачено права у відповідача вимагати її повернення, а у позивача - обов`язку повертати таку доплату. Вказані обставини визнав представник відповідача у судовому засіданні.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242 -245 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене і підписане 15.07.2019.

Суддя А.Г. Гулик