Рішення № 83066917, 17.07.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2019
Номер справи
140/1716/19
Номер документу
83066917
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1716/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Дмитрука В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури до Відділу освіти, молоді та спорту Локачинської районної державної адміністрації за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Локачинського районного будинку школяра про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Володимир-Волинської місцевої прокуратури звернувся з адміністративним позовом до Відділу освіти, молоді та спорту Локачинської районної державної адміністрації (далі - Відділ освіти, молоді та спорту Локачинської РДА) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Локачинського районного будинку школяра (далі - Локачинський БШ) про визнання бездіяльності щодо невжиття заходів до оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлями та спорудами Локачинського районного будинку школяра, в межах населеного пункту селища Локачі Локачинського району Волинської області та зобов`язати вчинити дії, пов`язані з оформленням права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлями та спорудами Локачинського районного будинку школяра в межах населеного пункту селища Локачі Локачинського району Волинської області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час вивчення інформації відділу освіти, молоді та спорту Локачинської РДА від 16.05.2019 за №01-18/348 щодо стану оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, які перебувають у користуванні дитячих закладів та установ відділу освіти, молоді та спорту Локачинської РДА, встановлено, що на земельну ділянку під будівлями та спорудами Локачинського БШ, юридична адреса: 45500, вул. Миру, буд. 5А, смт. Локачі, Локачинський район, Волинська область , правовстановлюючі документи відсутні, державна реєстрація права постійного користування земельною ділянкою не проведена. Засновником Локачинського БШ є Локачинська районна рада. Локачинський БШ перебуває на балансі відділу освіти, молоді та спорту Локачинської РДА, яка зобов`язана вживати заходи для оформлення правовстановлюючих документів.

Позивач вважає, що бездіяльність відповідача яка виразилась у невиконанні вимог Земельного кодексу України, створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування загальноосвітніх закладів та навчально-виховного процесу, що може призвести до негативних наслідків.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 у справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не надав.

Третя особа у своїх поясненнях адміністративний позов підтримала.

Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, а також письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що Локачинський районний будинок школяра діє на підставі Статуту, затвердженого рішенням сесії Локачинської районної ради від 22.09.2016 №10/6 (а.с.20-27).

Пунктом 1.2 Статуту визначено, що Локачинський районний будинок школяра є комплексним позашкільним навчальним закладом.

Згідно із пунктом 1.4 Статуту Локачинський районний будинок школяра є юридичною особою, має печатку, штамп, фірмовий бланк, ідентифікаційний номер, може мати самостійний баланс, рахунок в установі банку.

Відповідно до пункту 1.5 Статуту засновником Локачинського районного будинку школяра є Локачинська районна рада. Локачинський районний будинок школяра має статус комунального закладу, безпосередньо підпорядкований і підзвітний відділу освіти, молоді та спорту Локачинської районної державної адміністрації.

Фінансування Локачинського районного будинку школяра здійснюється за рахунок коштів районного бюджету (пункт 5.2 Статуту).

Відповідно до пункту 5.4 Статуту Локачинський районний Будинок школяра у процесі проведення фінансово-господарської діяльності має користуватися безоплатно земельними ділянками, на яких він розташований. Матеріально-технічна база Локачинського районного будинку школяра включає приміщення, споруди, обладнання, засоби зв`язку, транспортні засоби, земельні ділянки, рухоме і нерухоме майно, що перебуває в його користуванні.

Локачинський районний будинок школяра прийнято на баланс відділом освіти, молоді та спорту Локачинської РДА на підставі рішення Локачинської районної ради №11/11 від 22.05.2012 «Про надання в користування із взяттям на балансовий облік об`єктів нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл та селища району» (а.с.19).

Відповідно до інформації, наданої відділом освіти, молоді та спорту Локачинської РДА у листі від 16.05.2019 №01-18/348, правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яка використовується Локачинським районним будинком школяра не оформлено, заходи щодо виготовлення та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою для обслуговування приміщення зазначеного навчального закладу не вживались (а.с.14).

Крім того, згідно із інформацією, наданою відділом у Локачинському районі міжрайонного управління у Горохівському та Локачинському районах ГУ Держгеокадастру у Волинській області у листі від 17.05.2019 №3-0.192-272/105-19, правовстановлюючі документи на право користування земельною ділянкою для обслуговування приміщення Локачинського районного будинку школяра, що знаходяться в смт. Локачі по вул. Миру, 5а , не виготовлялись та не реєструвались (а.с.16).

Позивач, вважаючи, що бездіяльність відповідача яка виразилась у не оформленні правовстановлюючих документів на земельну ділянку, створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, що може призвести до негативних наслідків, звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно із статтею 14 Конституції України земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (частина перша статті 92 Земельного кодексу України).

Згідно із пунктом «а» частини другої статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Стаття 125 Земельного кодексу України передбачає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (стаття 126 Земельного кодексу України).

Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

З наведеного слідує, що обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. При цьому відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.

Крім того, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №802-р «Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов`язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади» на органи виконавчої влади покладено обов`язок здійснення протягом вказаного часу заходів пов`язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади.

Разом з тим, як вбачається із інформації, наданої відділом освіти, молоді та спорту Локачинської РДА у листі від 16.05.2019 №01-18/348, правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яка використовується Локачинським БШ не оформлено, заходи щодо виготовлення та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою для обслуговування приміщення зазначеного навчального закладу не вживались.

Відповідно до пункту 1 Положення про відділ освіти, молоді та спорту Локачинської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 27.03.2018 №137 (далі - Положення), відділ освіти, молоді та спорту є структурним підрозділом районної державної адміністрації, який утворюється головою районної державної адміністрації, є підзвітним і підконтрольним голові районної державної адміністрації та управлінню освіти, науки та молоді обласної державної адміністрації.

Пункт 3 Положення передбачає, що основними завданнями відділу освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації є, зокрема, участь у забезпеченні реалізації державної політики у сфері освіти, молоді, фізичної культури та спорту.

Згідно із підпунктом 15 пункту 4 Положення відділ освіти, молоді та спорту розробляє пропозиції щодо встановлення нормативів бюджетних асигнувань на утримання навчальних закладів комунальної форми власності та соціальний захист учасників навчально-виховного процесу.

Також, відділ освіти, молоді та спорту розробляє і подає на розгляд районної державної адміністрації пропозиції до проектів фінансування та матеріально-технічного забезпечення виконання програм і здійснення заходів, спрямованих на поліпшення становища освіти (підпункт 22 пункту 4 Положення).

Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що Локачинський БШ перебуває у комунальній власності Локачинської районної ради, яка є його засновником. При цьому Локачинський БШ перебуває на балансі відділу освіти, молоді та спорту Локачинської РДА та фінансується за рахунок коштів районного бюджету.

Отже, відділ освіти, молоді та спорту зобов`язаний вживати заходи для оформлення правовстановлюючих документів, а районна рада на пленарних засідання розглядає внесені пропозиції до бюджету та приймає відповідне рішення.

Проте як слідує із доданих до позовної заяви документів, відповідачем не внесено жодної пропозиції щодо проекту районного бюджету на виділення коштів на проведення вищевказаних робіт та заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів не вживалися.

Відділом освіти, молоді та спорту Локачинської РДА не надано доказів вжиття заходів, спрямованих на належне оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку.

Таким чином, внаслідок бездіяльності відділу освіти, молоді та спорту Локачинської РДА правовстановлюючі документи на земельні ділянки, що перебувають в користуванні Локачинського районного будинку школяра упродовж тривалого часу не оформлені, що є порушенням норм чинного законодавства, а відтак суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Відділу освіти, молоді та спорту Локачинської районної державної адміністрації щодо невжиття заходів до оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлями та спорудами Локачинського районного будинку школяра в межах населеного пункту селища міського типу Локачі Локачинського району Волинської області.

Зобов`язати Відділ освіти, молоді та спорту Локачинської районної державної адміністрації вчинити дії, пов`язані з оформленням права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлями та спорудами Локачинського районного будинку школяра в межах населеного пункту селища міського типу Локачі Локачинського району Волинської області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В.В. Дмитрук